Kreatywne CV – jak wyróżnić się na tle innych kandydatów?

Kreatywne CV to sposób na to, by wyróżnić się na tle wszystkich kandydatów. Szczególnie polecane jest w przypadku zawodów, które same mają charakter twórczy i w nowoczesnych środowiskach pracy. Jak napisać kreatywne CV?  

Kreatywne CV - kolorowa żarówka na tle zwyczajnych

Kreatywność jest cechą, którą często możemy znaleźć w ofertach pracy, jako wymaganą. Czym tak naprawdę jest kreatywność? Definicja mówi nam, że jest to pewien proces umysłowy, w wyniku którego rodzą się nowe koncepcje, idee i skojarzenia. Kreatywność to cecha, która usprawnia odkrywanie oryginalnych rozwiązań, przez co może prowadzić do wyróżnienia firmy na tle konkurencji. Dlatego pracodawcy oczekują od pracowników kreatywności. Jednak cechę można wykorzystać w wielu obszarach życia, na przykład aplikując na stanowisko. Kreatywne CV i list motywacyjny wyróżniają aplikacje kandydata. Jakie stworzyć?

Kiedy warto wysłać kreatywne CV?

Oczywiście, nawet dobre CV nie zapewni kandydatowi posady, jeśli pracodawca określa wysokie wymagania wobec stanowiska, a ten nie spełnia żadnego z nich. Może pomóc, jeśli kandydat ma pewne kompetencje do pracy, jednak na dane stanowisko jest duża konkurencja. Kandydaci zwykle wysyłają szablon CV stworzony przez kreator CV, przez co rekruter otrzymuje wiele aplikacji nieodbiegających od siebie ani formą, ani treścią. To sprawia, że część kandydatów jest uważana za nieinteresujących. Oczywiście najważniejsze w CV jest wyszczególnienie umiejętności i doświadczenia. Jednak rekruter może do tych informacji nawet nie trafić, jeśli CV nie przyciągnie uwagi, lub wręcz przeciwnie będzie aż przesadnie wyróżniające (np. jaskrawe kolory). Kreatywne CV, a zatem żywe kolory, czy różnorodne czcionki nie zawsze się sprawdzają.

CV zbyt odbiegające od normy może przekreślić szansę kandydata już na starcie. Dzieje się tak na przykład w mocno sformalizowanych rekrutacjach do urzędów lub służby cywilnej. Instytucje i organy administracji publicznej wymagają zwykle ściśle określonych dokumentów, niekiedy wręcz na własnych wzorach. Dlatego przed przystąpieniem do tworzenia kreatywnego CV, należy dokładnie zapoznać się z firmą i sprawdzić, na ile można sobie pozwolić. Oryginalne CV może pomóc w przypadku starań o stanowisko kreatywne, czyli jako grafik, copywriter, redaktor, czy wydawca. Jednak nieprzesadnie kreatywne CV może przynieść korzyść także analitykowi, czy księgowemu. Pod warunkiem, że zachowa formalny ton. Na pewno skuteczne CV powinno być odrobinę kreatywne, jeśli w ogłoszeniu o pracę widnieje wymóg kreatywności. Sporządzając wyjątkowe CV, udowodnisz pracodawcy, że posiadasz tę cechę.

Kreatywne CV z kolorowymi elementami

Warto zaznaczyć, że kreatywne CV to nie tylko ogrom kolorów, czcionek i grafik. To także sposób wykonania, czy forma dostarczenia. Kolory są jednak sposobem na nadanie kreatywności Twojemu CV bez wygórowanego zaangażowania. Dobierając do siebie kolory, używaj takich, które pasują do branży. Pamiętaj, że nie można przesadzić. W przeciwnym wypadku CV będzie wyglądać śmiesznie i nie zbudujesz wrażenia poważnego kandydata. Kolorowe CV przede wszystkim musi być czytelne, przejrzyste, zrozumiałe i niechaotyczne. Mimo kreatywnej otoczki, w dalszym ciągu to treść jest najważniejszą częścią CV. Kolory i grafiki to tylko dodatek. Jeśli już planujesz dobrać kolory, staraj się używać takich, które nie będą razić w oczy i nie zdominują całego dokumentu.

Kreatywne CV z wyróżnieniem

Wyróżnienia w CV dają pracodawcy komunikat, o tym, na co ma zwrócić uwagę. Dlatego, nawet jeśli CV nie jest kreatywne, to i tak warto stosować punktację i pogrubienia w treści. Innym sposobem na zastosowanie wyróżnienia jest kolorowe tło sekcji szczególnie istotnej. Jeśli jako kandydat jesteś dumny, ze swoich osiągnięć, to w kreatywnym CV możesz umieścić wykres z Twoimi osiągnięciami np. ze sprzedaży. To również przyciągnie uwagę rekrutera. Wyróżnienia poszczególnych treści sprawiają, że pracodawca skupia się na Twoich największych zaletach.

Treść niewyróżniona wypełnia dokument, lecz nie stanowi priorytetu. Tym sposobem odciąga rekrutera od tych treści, które nie dają Ci korzyści. Wyróżniaj to, co odpowiada na oczekiwania pracodawcy. Przykładowo, jeśli w wymaganiach stanowiskowych wyróżniona jest obsługa programu Photoshop, to pogrub, podkreśl, lub pokoloruj fragment treści, w którym podkreślasz swoją znajomość tego programu. Jeśli widziałeś już kilka kreatywnych szablonów CV, to wiesz, że większość powiela te same sekcje: edukacja, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania itd. Możesz wykazać się kreatywnością i wprowadzić standardowe nagłówki, na przykład zamieniając sekcje „hobby” w „Co robię po pracy?„.

Kreatywne CV bez zdjęcia

Zdjęcie w CV wcale nie jest koniecznością. Oczywiście rekruterzy lubią wiedzieć, jak wygląda kandydat. Panuje opinia, że z twarzy można wiele wyczytać, jednak każdy zna powiedzenie „Nie ocenia się książki po okładce”. Już sam fakt, że nie dołączysz do CV zdjęcia, sprawi, że przyciągniesz uwagę rekrutera. Stanie się tak, ponieważ większość osób jednak to zdjęcie dostarcza w obawie o to, że zostaną wyłączone z procesu rekrutacji. Zamiast załączać zdjęcie, możesz wypełnić obszar estetyczną grafika, czy dociągnąć treść do krawędzi.

Jeśli chcesz się wykazać jeszcze większą kreatywnością, nie musisz sporządzać CV na kartce, wówczas problem zdjęcia zostanie rozwiązany. CV bez zdjęcia może być wydrukowane na czymś innym niż kartka A4. Trendy w branży rekrutacyjnej wciąż się rozwijają. Znane są przypadki CV namalowanego na ścianie, czy dostarczonego w formie gazety. Kreatywne CV bez zdjęcia należy dopasować do branży. Jeśli aplikujesz na stanowisko produkt managera, możesz wydrukować swoje curriculum vitae na opakowaniu produktowym, na przykład na kartonie od mleka.

Kreatywne CV dla grafika

Kreatywne CV to absolutny must-have w pracy grafika. Samo w sobie już stanowi pewną formę portfolio. Grafik ma szerokie możliwości ukazania swojej kreatywności. Wystarczy, że sporządzi CV w zgodzie ze swoim zmysłem estetycznym. Może samodzielnie sporządzić ikonki zamiast punktów, podzielić CV na sekcje, wyróżnić elementy kreatywnymi strzałkami, czy samodzielnie przygotować kreatywny szablon CV grafika od samych podstaw. Jeśli stanowisko dotyczy grafiki komputerowej, warto skorzystać z programów, jakie pracodawca wymienił w wymaganiach na danym stanowisku. Odręczny ilustrator może przygotować CV w formie rysunku.

Kreatywne CV dla księgowego

Pamiętajmy, że pojęcia kreatywne i graficzne nie oznaczają tego samego. Można więc sporządzić kreatywne CV z pominięciem grafik. Takie CV ma zastosowanie w przypadku aplikacji do formalnej firmy, np. na stanowisko księgowego. Przyszli księgowi mogą się obawiać nadmiernego wychylenia się kreatywnością, dlatego kandydat, który się na to zdecyduje, ma duże szanse na to, że zostanie dostrzeżony. Stworzenie kreatywnego CV w przypadku księgowego wydaje się być wyjątkowo trudne. Jednak można wykazać się kreatywnością bez nadmiaru barw i grafik. Wystarczy odrobina koloru, która nie zdominuje dokumentu, lecz podkreśli to, co najważniejsze i doda trochę stylu. Nie mogą to być jednak kolory zbyt wyróżniające. Sprawdza się kolor niebieski, który ma formalny charakter. W CV księgowego można zastosować wiele cyfr i numeracji zamiast punktowania. Dobre wrażenie zrobią wykresy i tabele, zamiast ściany tekstu.

Kreatywne CV sprzedawcy

Sprzedawca w swoim CV kreatywność powinien przede wszystkim okazać w treści CV. W ten sposób zaprezentuje swoje umiejętności sprzedażowe, znajomość technik perswazji i zwyczajną komunikatywność. Jest to element nowoczesnego marketingu. Kreatywne CV powinno zatem zostać napisane tak, jakby kandydat chciał sprzedać przyszłemu pracodawcy ofertę – ofertę swojego zatrudnienia. A zatem należy zwrócić uwagę na słownictwo i styl. Język powinien być dobrany w taki sposób, by zaprezentować swoją osobę jako profesjonalną i jednocześnie otwartą na ludzi. Treść CV powinna być wręcz porywająca, tak aby pracodawca w połowie czytania nie mógł oderwać wzroku. Jednak w ten sposób bardzo łatwo wpaść w pułapkę przesady. Należy więc nie nadużywać zwrotów potocznych, swobodnego języka i nie przechodzić od razu na 'ty”. Należy zachować umiar. Oczywiście można również pokusić się o zastosowanie kolorów zgodnych z psychologią barw, które przyciągnął uwagę i wywołają w czytelniku zamierzone emocje.

Kreatywne CV dla nauczyciela

Aplikacja na nauczyciela to jedna z tych sytuacji, w których możemy się pokusić o nieco więcej swobody. Nauczyciel może zastosować rysunki i wiele różnorodnych, nawet niepasujących do siebie kolorów nie musi nawet starać się o poprawność estetyczną. Kreatywne CV nauczyciela pokaże, że kandydat doskonale zna dzieci i potrafi nawiązać z nimi nić porozumienia. Istnieje więc tutaj pełna dowolność w doborze czcionki, czy kolorów i grafik. Oczywiście taki schemat ma zastosowanie, jeśli nauczyciel aplikuje na stanowisko związane z kontaktem z najmłodszymi. Dziećmi, które jeszcze nie potrzebują dyscypliny, a miłej atmosfery.

Kreatywne CV programisty

Programiści, którzy jednocześnie nie zajmują się UX designem, nie muszą mieć zdolności plastycznych. A zatem w ich przypadku nie zawsze sprawdzą się kolory i zmyślne grafiki. Czy to oznacza, że programista nie może sporządzić kreatywnego CV? Nie. Istnieją inne formy kreatywności. Nie jest tajemnicą, że rekruterzy przed zaproszeniem kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdzają informacje o nim sieci. Mowa głównie o portalach społecznościowych, lecz sprawdzając swoje imię w wyszukiwarce, może natrafić na informacje sprzed lat, które nie mają żadnego związku z naszym życiem zawodowym.

Sprawny programista może to wykorzystać. Może samodzielnie stworzyć stronę internetową, która będzie jego wizytówką i rozbudowanym CV programisty. Wypozycjonowanie strony sprawi, że rekruter wyszukując nazwisko kandydata, dowie się o nim, dokładnie tego, czego kandydat oczekuje. Także klasyczne CV wysłane w formie papierowej lub dokumentu online można wzbogacić ciekawym pomysłem jak sporządzenie CV w postaci kodu html.

Kreatywne CV w Canvie

Obecnie sporządzenie wyjątkowego CV nie jest takie trudne. Doskonałym sposobem na pokazanie kreatywności w dokumencie jest program graficzny Canva. Wszystkie powyżej zaprezentowane szablony kreatywnych CV pochodzą właśnie z tego miejsca. Program prezentuje już gotowe szablony CV, jednak można je personalizować w dowolny sposób i w bardzo szerokim zakresie. Canva ma specjalną zakładkę do tworzenia CV. Spośród wielu szablonów możemy wybrać wymarzony wzór CV – formalny lub jeden z najbardziej wymyślnych. Różnią się od siebie kompozycją, kolorami, czcionkami, ogólnym wydźwiękiem. Dlatego niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz znajdziesz tam oryginalne CV. Program oferuje następujące wzory CV:

 • CV proponowane Tobie,
 • profesjonalne CV,
 • nowoczesne,
 • proste,
 • CV jest infografiką,
 • CV minimalistyczne,
 • firmowe,
 • kreatywne,
 • ze zdjęciem,
 • kolorowe,
 • z doświadczeniem w określonym zawodzie,
 • z wykształceniem w danym obszarze.

Każdy szablon można dostosować do własnych oczekiwań, zmieniając czcionkę, barwy czy grafiki. W dokumentach można dodawać efekty wizualne i animacje, co sprawi, że twoje CV będzie wyjątkowe w każdym calu.

Od czego zacząć kreatywne CV?

Zanim zdecydujesz się napisać swoje kreatywne CV, poznaj dobrze charakter firmy, by wiedzieć, na ile swobody w tworzeniu dokumentu możesz sobie pozwolić. Jeśli firma na swojej stronie internetowej sama kreuje się na kreatywną, to przygotowując kreatywne CV, wkomponujesz się w jej szeregi. Jednak przedsiębiorstwo poważne, ceniące kulturę, formalność i hierarchię firmy może nie przychylić się do takiej formy CV.

Gdy uznasz kreatywne CV za dobry pomysł w przypadku danej rekrutacji, zastanów się, jak wyrazić swoją pomysłowość. Warto wybrać to, w czym jest się dobrym lub nawiązać do stanowiska pracy. Jeśli aplikujesz na stanowisko szwaczki – użyj nici. Gdy kandydujesz na stanowisko prowadzącego kanał na YouTube – zamiast CV, nagraj film.

Przy pisaniu CV pamiętaj również, by umieścić w dokumencie zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Istotna jest również forma CV. Standardowe CV wyślij w formacie PDF, tak by umieszczone w nim grafiki, kolory, wyróżnienia, tabele i wykresy zostały w pierwotnej formie. Jeśli pracodawca wymaga kilku dokumentów aplikacyjnych, pamiętaj by Twój list motywacyjny, czy życiorys zawodowy również zawierały cechy kreatywności.

Kreatywne CV wyróżnia kandydata, zwiększa jego wartość na rynku pracy. Autor CV poświęca na sporządzenie dokumentu więcej czasu, przez co pokazuje, że naprawdę zależy mu na zatrudnieniu. Ciekawe CV buduje własną markę kandydata, sprawia, że rekruterzy zaczynają o nim rozmawiać, czym zwiększa swoje szanse zawodowe.

Oceń artykuł
0/5 (0)