Reklama

Jak skrócić swoje CV i zachować jakość?

Osoba, która posiada bogate doświadczenie zawodowe, znajdzie zapewne niemałe trudności w trakcie tworzenia swojego życiorysu zawodowego. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą ci skrócić CV w taki sposób, aby zachować jego pełną jakość. 

CV

Jak napisać CV?

CV to inaczej życiorys zawodowy, w którym umieszczone są wszystkie najistotniejsze informacje dotyczące twojego doświadczenia, wykształcenia oraz umiejętności w chronologiczny i jasno zrozumiały sposób.

Zapoznaj się z naszym artykułem: Jak napisać dobre CV? 

Osoba, która posiada bogaty życiorys zawodowy, ma niemały problem w stworzeniu jednostronicowego dokumentu. W takim przypadku jest to raczej niemożliwe, a obecnie nie jest to żaden ściśle utrzymywany wymóg. Jeśli twoje doświadczenie idealnie współgra ze stanowiskiem, na które aplikujesz, musisz się tym pochwalić! Nawet wtedy, kiedy CV będzie mieć więcej niż jedną stronę. Pamiętaj tylko, aby zawrzeć w nim same najważniejsze informacje dopasowane do konkretnej oferty pracy.

Jak skrócić CV?

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci skrócić CV w taki sposób, aby zachować jego jakość i idealnie dopasować go do danej oferty:

  • Doświadczenie zawodowe – w procesie rekrutacji najbardziej liczą się te doświadczenia, które wymagane są na konkretnym stanowisku pracy. Nie warto wymieniać tego, co nie ma nic wspólnego z daną specjalizacją. Wyjątkiem są oferty, w których liczy się elastyczność i gotowość do podejmowania się różnorodnych zadań
  • Wykształcenie – w tej kolumnie nie musisz wypisywać wszystkich szkół, które dotychczas ukończyłaś/eś. Mamy na myśli szkoły podstawowej, liceum czy gimnazjum. Wystarczy, że wspomnisz o swojej ostatnio ukończonej szkole czy uniwersytecie. Jeśli zdobyłaś/eś dyplom z kilku specjalizacji na uczelniach wyższych, śmiało wspomnij o tym w swoim CV
  • Dodatkowe umiejętności oraz kompetencje miękkie i twarde – skup się na tych umiejętnościach i kompetencjach, które są najważniejsze na danym stanowisku pracy. Możesz dodatkowo określić ich poziom, tak aby rekruter wiedział, w jakim stopniu potrafisz się nimi posługiwać. Pamiętaj, aby nie deklarować wysokiej znajomości pewnych programów, jeśli w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli otrzymasz propozycję rozmowy kwalifikacyjnej bądź dalszej współpracy, twoja wiedza może zostać szybko zweryfikowana.

Kompetencje miękkie i twarde – jak je wpisać do CV? 

Umiejętności w CV. Jak je wpisać? 

Co warto usunąć z CV?

Jeśli już zapoznałaś/eś się z powyższymi wskazówkami, możesz teraz skupić się na tych informacjach, które warto usunąć w przypadku przygotowywania CV na konkretną ofertę pracy. Pamiętaj, aby ją dobrze przeanalizować. Zwróć uwagę na to, aby nie usuwać z życiorysu tego, co będzie szczególnie ważne dla przyszłego pracodawcy. Następnie skróć CV niepotrzebne fragmenty i powtórzenia.

Pamiętaj, iż każda wcześniej wykonywana praca podarowała ci niezbędną wiedzę i doświadczenie, bez której nie byłbyś tym, kim jesteś teraz. Zapewne wszystko, czego się w niej nauczyłeś, odbija swoje piętno w twoim obecnym zawodzie. Nawet wtedy, kiedy nie ma z nim dużo wspólnego. Jednak tworząc CV, musisz pamiętać o jakości, a nie ilości informacji. Na jedno stanowisko pracy rekturer może otrzymać nawet 300 aplikacji. Jeśli chcesz zostać zauważonym, doszlifuj swój zawodowy życiorys tak, aby zostać zauważonym i otrzymać zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne.

Jak dopasować CV do oferty pracy? 

Oceń artykuł
5/5 (4)