NFT – co to jest? Jak zarobić? Jak sprzedać? Dowiedz się, na czym polega popularność NFT!

NFT (non-fungible-token) jest niewymienialnym tokenem. Co to takiego? Może on mieć różną postać: zdjęcia, gify, pliki wideo czy audio oraz pliki tekstowe. NFT jest też jednocześnie cyfrowym, unikalnym certyfikatem, który potwierdza, że mamy do czynienia z oryginałem treści cyfrowej, a nie kopią jedną z wielu dostępną i powielaną w sieci. Na czym dokładniej polega popularność NFT?

przykladowe-nft

NFT jest połączeniem sztuki współczesnej oraz pomysłowości związanej z nowoczesnymi technologiami, jak kryptowaluty (np. Bitcoin) czy blockchain. W ten sposób wkraczamy w zupełnie inny, nieznany dotąd wymiar kreatywności, gdzie nagle światowe dzieła sztuki przybierają odmienną formę od tej dobrze nam znanej. W ostatnim czasie ogromną sensacją była chociażby sprzedaż cyfrowej miłości, w formie niewymienialnego tokena, przez polską blogerkę za… milion złotych! Czym zatem dokładniej jest NFT? Jest to swego rodzaju certyfikat, który potwierdza, że dzieło jest oryginalne i pochodzi bezpośrednio od jego autora. W dobie internetu taka deklaracja jest w końcu niezwykle potrzebna. Jak stworzyć wirtualne dzieło sztuki warte miliony? Jak sprzedawać tokeny NFT? Sprawdź, jak zacząć!

Co to jest NFT?

Tokeny NFT (non-fungible-token) to inaczej niewymienialne tokeny. Oznacza to tyle, że każdy z nich jest różny, unikatowy i niepowtarzalny. Zdaniem ekspertów, mogą one stać się kolejną rewolucją na miarę stworzenia Bitcoina. Co to jest NFT i na czym ona polega? Zacząć trzeba od wyjaśnienia, czym jest technologia blockchain. To zdecentralizowana baza danych, w której zapisywane są wszystkie aktywa i transakcje obrotem wirtualnymi walutami, znanymi jako kryptowaluty. Blockchain można porównać do księgi rachunkowej, gdzie zapisywanie transakcji uniemożliwia późniejsze ich sfałszowanie lub kradzież. To właśnie tutaj tokeny NFT odgrywają kluczową rolę!

NFT to wyjątkowy zasób cyfrowy, który nie może mieć takiego samego odpowiednika. Oznacza to, że może służyć także jako dowód autentyczności, co w dobie internetu, kopiuj-wklej oraz screenshotów jest bardzo przydatne. Przybiera dowolną formę: obrazy jpg, animację w GIF’ie, plik audio lub wideo, czy plik tekstowy. Jednak zawsze jest to tylko plik zapisany na dysku komputera. Oczywiście plik ten można powielać (kopiowanie i udostępnianie w sieci jest w końcu legalne) i zgrywać na różne urządzenia, ale oryginał zawsze pozostanie tylko jeden.

Nic zatem dziwnego, że choć NFT wywodzi się ze świata graczy, kryptowalut i cyberprzestrzeni, to znaleźli w nim szczególne upodobanie miłośnicy dzieł sztuki. Tokeny można przyrównać do obrazu Mona Lisy – prawdziwe dzieło sztuki jest tylko jedno, a Luwr potwierdza jego autentyczność. Jeśli więc marzy Ci się, aby w Twojej unikatowej kolekcji znalazła się współczesna, cyfrowa perła kreatywności, to musi mieć token NFT.

W jaki sposób NFT nadaje wartość dziełom sztuki?

Dzięki NFT, dotychczasowy popis internetowej twórczości może z powodzeniem zyskać rangę dział sztuki. To wszystko stało się możliwe, dzięki połączeniu dwóch, kluczowych cech tokenów NFT:

 1. zamieniają one dowolny plik cyfrowy w coś niepowtarzalnego, wartego wystawiania czy dodania do kolekcji,
 2. NFT jest rejestrowane we wspomnianej technologii blockchain, co znaczy, że możemy śledzić kolejne zmiany właścicieli pliku, a także pobierać prowizję od tych transakcji, jako jego autorzy. NFT ma więc szansę stworzyć nowy, światowy rynek.

NFT sztukę wprowadza też na bardziej współczesny poziom, demokratyzując również sposób, w jaki jest sprzedawana. Choć nie każdy może tu sprzedać swoje dzieła za tak zawrotne sumy, to internetowi twórcy i nieznani szerszej publiczności artyści mają szansę zaistnieć bez „kontaktów” czy renomy w świecie sztuki. Jest to zatem szansa dla nowych, utalentowanych artystów na pokazanie swoich zdolności światu i tym samym na spory zarobek.

Blockchain to rozproszona i zdecentralizowana baza danych, która gwarantuje niezmienność tych danych. Można przechowywać na niej bloki, czyli jednokierunkowe rekordy, na których znajdują się zapisane informacje takie, jak dane, znaczniki czasowe, transakcje i płatności. Co ważne, nie można nic zmienić na płaszczyźnie takiego bloku, ponieważ zostanie to zauważone przez sieć i zostawi ślad, którego nie będzie można zatrzeć w żaden sposób. Jak wiemy, „w internecie nic nie ginie”, dlatego kradzież lub sfałszowanie NFT jest w zasadzie niemożliwe.

Tokeny NFT są tworzone za pomocą programu komputerowego, który jest zapisany i przechowywany na blockchain, ale dostęp do samego już pliku ma zazwyczaj każdy użytkownik internetu. Wszystkie transakcje NFT są udostępniane publicznie, dzięki czemu każdy może mieć do nich dostęp i sprawdzić identyfikator obecnego właściciela (lub poprzednich). Jakie są zatem składowe poprawnie dokonanego zakupu tokenu NFT?

 • hash transakcji,
 • status,
 • numer bloku,
 • znacznik czasu,
 • identyfikator sprzedawcy,
 • identyfikator nabywcy,
 • kwota transakcji.

Z czego wynika sukces NFT?

Na chwilę obecną możemy bez wątpienia mówić o swego rodzaju sukcesie tokenów NFT. Czy za kilka lat będzie on porównywalny z kryptowalutą niestety ciężko przewidzieć, ale z pewnością ma ogromny potencjał. Z czego obecnie może wynikać ten sukces? Do najważniejszych składowych można zaliczyć:

 • wąskie grono,
 • wysokie ceny za wytwory artystów,
 • elitarność, na którą mają wpływ dwa powyższe.

Przykładem może być chociażby to, że jedna z nowojorskich restauracji ogłosiła, że wstęp do niej będą mieli jedynie właściciele tokenów NFT z podobizną ryby – „Flyfish Club”, które zostały stworzone przez samą placówkę. Innym przykładem są podobizny małp sprzedawane za setki tysięcy dolarów pod nazwą „Bored Ape Yacht Club”. Wśród nabywców można znaleźć m.in.: Jimmy’ego Fallona, Stephena Curry’ego, Snoop Dogga lub Marka Cubana. To pokazuje, że posiadanie konkretnego NFT może też zagwarantować jego użytkownikom odpowiednie traktowanie czy też przywileje.

Dodatkowo twórcy, którzy stworzyli memcoina z podobizną popularnego psa zapowiedzieli, że planują sprzedawać w (planowanym dopiero) serwisie NFT z memami. Facebook i Instagram również podążają nowoczesną ścieżką, dlatego mają zamiar umożliwić społeczności tworzenie, wyświetlanie i sprzedaż tokenów NFT.

Niewymienialny token – co powinieneś o nim wiedzieć?

 1. Obecnie uważa się, że pierwszy „NFT” powstał już w… 2014 roku, a miało to związek ze sprzedażą wirtualnych kotków z gry „CryptoKitties”. Sama nazwa została jednak wykorzystana kilka lat później, bo w 2017 roku, kiedy zastosowanie certyfikatu NFT rozpowszechniło się na wiele różnych form wirtualnej kreatywności.
 2. NFT traktować można jak dzieło sztuki, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Oznacza to, że można je odsprzedawać kolejnym nabywcom, zarówno samą wizualizację, jak i certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Można to porównać to funkcjonowania dzieł sztuki czy antyków na rynku – sprzedawany jest towar z niemal nieodłącznym dokumentem potwierdzającym jego autentyczność, ale inaczej niż do tej pory, bo przez internet.
 3. Nabywca tokenu NFT może modyfikować swój zakup oraz wprowadzać w nim różnego rodzaju zmiany. Jednak od każdej naniesionej poprawki musi zapłacić autorowi dzieła stosowną prowizję. Oznacza to tyle, że można zarobić nie tylko na samej sprzedaży utworu, ale też za każdym razem, kiedy kupujący zechce coś zmienić.
 4. Ich ceny potrafią sięgnąć nawet kilkudziesięciu milionów dolarów. Na podium najpopularniejszych oraz najdroższych tokenów NFT znajdują się:
 • „Everydays: The First 5000 Days” (kolaż 5 tysięcy prac), autorstwa Beeple za kwotę 69 milionów dolarów,
 • „Crossroads” (10-sekundowy plik wideo), autorstwa Beeple, za kwotę 6,6 miliona dolarów,
 • „Forever rose”, autorstwa Kevina Aboscha za kwotę ponad milion dolarów.

Jak zrobić NFT?

NFT to może być tak naprawdę wszystko, co można stworzyć w formie cyfrowej. Przykładowo piłkarski klub Juventus ogłosił na początku 2021 roku, że rozpoczął działalność na rynku NFT i wypuścił karty kolekcjonerskie z podobiznami piłkarzy. Popularne stało się także zbieranie „momentów”, czyli krótkich filmików z fragmentami meczu. Pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku na platformie NBA Top Shot zarejestrowanych było ponad 800. tysięcy osób, zaś sama platforma wygenerowała sprzedaż o łącznej kwocie 500 milionów dolarów. Jak więc się okazuje, do tworzenia dzieł cyfrowych wystarczy jedynie kreatywność i intuicja odnośnie tego, co będzie się sprzedawać, a co nie.

Na rynku pojawiło się także wiele serwisów (płatnych i bezpłatnych), których wykorzystanie pozwala na stworzenia własnego, unikatowego tokena, na którym następnie będziesz mógł się wzbogacić. Zarabianie pieniędzy nigdy nie było łatwiejsze.

Jeśli jesteś już artystą i sprzedajesz swoje dzieła, możesz skorzystać z NFT jako dodatku do obrazu czy innego dzieła. W ten sposób token będzie gwarantować nabywcy, że ma do czynienia z autentycznym i niepodważalnym dowodem na oryginalność Twojego wytworu. Obrazy lub grafikę zawsze można spróbować podrobić, a w przeciwieństwie do NFT jest to po prostu niemożliwe.

Niewymienialny token – gdzie możesz sprzedać i kupić NFT?

Jak już wiesz, NFT to cyfrowe zapisy, które przedstawiają daną wartość. Aby dokonać transakcji sprzedaży lub kupna musisz zastosować blockchain konkretnej kryptowaluty. Jednym z najpopularniejszych blockchainów, dzięki któremu można wystawić na sprzedaż NFT jest waluta Ethereum. Najpopularniejszym serwisem, który umożliwia taką transakcję jest głównie OpenSea (w 2021 roku platforma zanotowała sprzedaż na poziomie 20 miliardów dolarów), ale znane są również Mintable czy Rarible. Dostępy do wspomnianych stron są zupełnie darmowe, dzięki czemu każdy może zyskać do nich dostęp, przejrzeć aktualną ofertę z tokenami i stać się właścicielem jednego z nich.

Żeby kupić lub sprzedać wybrany token, trzeba mieć portfel na odpowiednim blockchainie oraz specjalny dodatek do przeglądarki internetowej (najpopularniejszy to MetaMask). Po połączeniu obydwu oraz zasileniu portfela odpowiednią kwotą kryptowaluty, możliwy jest transfer NFT.

Kiedy jesteś już pełnoprawnym właścicielem tokenu, możesz go sprzedać bądź przekazać innej osobie za pomocą klucza kryptograficznego, który jest swego rodzaju hasłem. Od tego momentu to ten nowy adres na blockchain będzie unikalnym poświadczeniem, kto jest obecnym właścicielem tego konkretnego NFT, zaś Twój adres zostanie zapisany w nierozerwalnej historii transakcji, jako adres jednego z poprzednich właścicieli.

Co ważne, powstały również specjalne serwisy internetowe, które umożliwiają sprzedaż posiadanych już tokenów oraz dystrybucję zupełnie nowych. NFT tak bardzo zyskuje na popularności, że zainteresowały się nimi także tradycyjne domy aukcyjne i galerie sztuki. W marcu 2021 roku prestiżowy dom aukcyjny Christie’s sprzedał wspomniane już cyfrowe dzieło za 69 milionów dolarów (kolaż Beeple), z kolei w październiku 2020 roku sprzedał po raz pierwszy NFT, ale razem z fizycznym obrazem artysty Roberta Alice – „Block 21”.

Jeśli więc zastanawiasz się nad kupnem lub sprzedażą tokenu, możliwości masz naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy, którą z opcji wybierzesz.

NFT a prawo

Na rynku NFT można sprzedawać obecnie niemal wszystko, co tylko przyjdzie autorowi dzieła do głowy. Choć całość wydaje się nieco magiczna i może przypominać fabułę rodem z gier komputerowych, to należy wziąć pod uwagę mnóstwo okoliczności natury prawnej, które jednak nakładają różne ograniczenia.

Przede wszystkim, sama sprzedaż tokenu oznacza, że zmienia się jedynie właściciel dzieła. Nie zawsze wiąże się to z przeniesieniem praw autorskich do danego utworu na rzecz jego nabywcy. Co zatem dzieje się z tymi prawami? Tak samo z resztą jak prawa własności intelektualnej, pozostają one u twórcy dzieła, z kolei sam kupujący otrzymuje dodatkowo (oprócz dzieła) certyfikat, który potwierdza zakup, autentyczność utworu i daje nabywcy prawo do jego eksponowania. Jeśli nowemu właścicielowi dzieła zależy na uzyskaniu wszelkich praw lub chociażby informacji odnośnie ich przyznania, powinien w tym celu zapoznać się z warunkami przeniesienia praw autorskich w regulaminie serwisu lub domu aukcyjnego, w którym zakupił konkretny NFT.

Należy tu wspomnieć, że póki co samo NFT uważane jest za nowoczesny wytwór, w związku z czym nie ma jeszcze żadnych regulacji prawnych na poziomie ustawowym, które mogłyby bezpośrednio odnosić się do tworzenia, transakcji czy przestępstw związanych z tokenami. Jednak wraz z rozwojem tej cyfrowej działalności, możemy spodziewać się, że w najbliższej przyszłości zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany prawne, jak chociażby miało to miejsce w 2021 roku odnośnie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Dzięki temu, działające w Polsce od listopada 2021 roku kantory kryptowalut muszą obowiązkowo uzyskać wpis w rejestrze działalności w zakresie walut wirtualnych. W przeciwnym razie będą funkcjonować niezgodnie z prawem. NFT jest jeszcze młodą gałęzią handlu, ale możemy oczekiwać, że dzięki rosnącej popularności zmiany w ustawie zostaną wprowadzone nawet na poziomie unijnym.

Ważna jest także kwestia dotycząca korekty rynku kryptowalut. Zazwyczaj, aby zakupić niewymienialny token, trzeba zapłacić za niego cenę wyrażoną w danej kryptowalucie (rzadziej istnieje możliwość zapłacenia przelewem lub kartą kredytową), w związku z czym nieuregulowany dotąd kurs ma znaczący wpływ na funkcjonowanie runku NFT. Oznacza to zatem, że można równie szybko się wzbogacić, jak i niestety bardzo dużo stracić.

Oceń artykuł
5/5 (1)