Zawody artystyczne są skierowane do wybranej grupy osób. Kreatywność i wrażliwość na sztukę jest na tych stanowiskach kluczowa. Myślisz o rozpoczęciu kariery w jednej z dziedzin artystycznych? Zobacz listę najciekawszych artystycznych zawodów i sprawdź, który z nich pasuje do twoich kwalifikacji i oczekiwań.

zawody-artystyczne

W jakiej dziedzinie najbardziej opłaca się tworzyć we współczesnym świecie? Jakie zawody artystyczne wyróżniamy? Co w ogóle trzeba zrobić, żeby móc funkcjonować w branży artystycznej? Kim właściwie jest artysta i ile zarabia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Zawody artystyczne – jaka jest branża artysty?

Sporą grupą na rynku pracy są zawody artystyczne. Jakie kwalifikacje powinny posiadać osoby, które myślą o karierze w tej branży? Wiele zależy od konkretnego stanowiska. Nie każdy może zostać artystą, a wielu umiejętności wykorzystywanych w tym zawodzie nie można nabyć z czasem. Czy wrodzony talent jest przepustką do zatrudnienia? Jakie kwalifikacje są w tej branży najważniejsze?

Jakie są zawody artystyczne?

Artystyczne zawody to najlepsza opcja dla osób kreatywnych, które pragną realizować w pracy nietuzinkowe pomysły. Bujna wyobraźnia i myślenie poza schematami to istotne cechy artystów, które są cenione na wielu stanowiskach. Zarówno praca po ASP, jak i posada w dużej korporacji pozwalają na rozwijanie swoich pasji i wykazywanie umiejętności artystycznych. Wrażliwość na sztukę i oryginalność to pożądane cechy przez wielu pracodawców.

Trudno jednoznacznie wskazać, co zalicza się do najpiękniejszych form sztuki we współczesnych realiach. Osoby chcące rozwijać się w tym kierunku, powinny raczej zwrócić się w kierunku swoich pasji i zainteresowań, aniżeli zastanawiać się nad tym, jakich przedmiotów się uczyć, czy w kierunku jakich specjalności się kształcić. Prawdziwa sztuka jest bowiem wtedy, gdy wypływa ona prosto z naszego serca.

Zawody artystyczne – wykształcenie

Zawody związane ze sztuką często mogą być wykonywane bez odpowiedniego wykształcenia kierunkowego. W tej branży liczy się przede wszystkim talent, wszechstronność i bujna wyobraźnia, natomiast zdobyte wykształcenie schodzi często na boczny plan, kiedy pracodawca ma do czynienia z wybitnym artystą.

Jak więc przygotować się do rekrutacji na stanowisko w zawodach artystycznych? Rekruterzy zwracają uwagę na portfolio kandydatów, dlatego warto w aplikacji dołączyć zbiór swoich najciekawszych prac i przedstawić je potencjalnemu przełożonemu.

praca dla artystycznej duszy

Zawody artystyczne – przykład zatrudnienia

Galerie sztuki, teatr i branża muzyczna to najpopularniejsze miejsca zatrudnienia w zawodach artystycznych. Przykłady stanowisk, na których liczą się umiejętności charakterystyczne dla artystów, można spotkać w wielu innych zakładach pracy. Duże korporacje i cenione agencje reklamowe bardzo często chcą, aby w szeregi firmy wstąpiły osoby wrażliwe na sztukę. Niekoniecznie trzeba ukończyć studia na ASP i wiedzieć, jak zostać artystą malarzem, by pracować w zawodzie, w którym liczą się zdolności artystyczne.

Zawody artystyczne: ciekawe i dobrze płatne

W jakich branżach oferowane są ciekawe i dobrze płatne zawody artystyczne? Kandydat z talentem plastycznym ma szansę na zatrudnienie w agencji marketingowej, reklamie czy sektorze fashion. Dobrze rozwinięty zmysł estetyczny jest pomocny na wielu stanowiskach. Praca w kwiaciarni, salonie piękności czy cukiernictwie wymaga kreatywności! Te niepozorne zajęcia mogą przerodzić się w stałe rozwijanie swoich pasji i talentów.

Komponowanie bukietów, profesjonalny wizaż, stylizacja paznokci czy dekoracja tortów to również sztuka. Prawdziwy artysta potrafi wyrażać siebie na różne sposoby i wykorzystuje wszelkie okazje do pokazania swoich możliwości i umiejętności manualnych.

Artystyczne zawody przyszłości

Zawody artystyczne w Polsce cieszą się popularnością, jednak wiele osób zastanawia się, czy praca związane ze sztuką jest przyszłościowa. Artyści często nie podejmują się stałego zatrudnienia, pracują na zasadzie zleceń lub kontraktów i rzadko mogą liczyć na umowę o pracę.

Znaczną liczbę freelancerów na rynku pracy stanowią artyści. Przepustką do wielkiej kariery w tej branży jest oryginalność i dobry warsztat. Zakres zawodów artystycznych stale się poszerza, czego dobrym przykładem jest Street Art. Jeszcze niedawno graffiti na blokach było uważane za akt wandalizmu, a dziś profesjonalni muraliści robią karierę na całym świecie i prezentują swoją sztukę szerokiemu gronu odbiorców.

Zawodem artystycznym, który idealnie sprawdzi się w przyszłości na rynku pracy, jest przykładowo artysta cyfrowy. Jest to można powiedzieć, że nowoczesny malarz, czy grafik. Tworzy nieskazitelne ilustracje za pomocą zaawansowanych narzędzi, czyli programów graficznych. Jego dzieła wykorzystywane są w reklamach, grach komputerowych, bajkach, czy filmach.

Popularne zawody artystyczne

Malarze, artyści estradowi czy muzycy ciągle muszą szlifować swoje umiejętności, a sam talent nie jest w stanie zapewnić im godnego wynagrodzenia. Artystom potrzebna jest również odrobina szczęścia. Wiele młodych talentów czeka na odkrycie, a popularne programy typu talent show czy profesjonalni agenci czekają na twórczych i wrażliwych kandydatów na przyszłe gwiazdy! Stały rozwój zawodowy połączony z realizowaniem swoich największych pasji to przepis na sukces w tej wymagającej branży.


Może Cię zainteresować również:


branża artysty

Zawody artystyczne – lista 10 najciekawszych stanowisk

Jakie stanowiska są zaliczane do zawodów artystycznych? Lista najciekawszych posad jest bardzo różnorodna i dotyczy wielu na pozór niepowiązanych ze sobą branż. W zależności od obranej drogi zawodowej, w każdym z wymienionych zawodów potrzebny jest zmysł estetyczny, nietuzinkowe pomysły i wszechstronność.

Aktor

Światła reflektorów, wypełniona po brzegi widownia i wszystkie oczy skierowane na Ciebie? Wielka scena i ambitne role to Twoje największe marzenie zawodowe? Bycie aktorem wymaga wielu lat przygotowań i wytrwałości w dążeniu do celu. Jednak satysfakcja z występów i towarzysząca sława powinny wynagrodzić wszelkie poświęcenia dla tego trudnego zawodu artystycznego. Dowiedz się, jak zostać aktorem i zacznij spełniać swoje aspiracje zawodowe.

Muzyk

Talent muzyczny jest bardzo ceniony w branży artystycznej. Przepiękna barwa głosu czy słuch absolutny nie są dane każdemu. Jeżeli posiadasz wrodzone zdolności muzyczne, to warto dalej kształcić się w tym kierunku i rozwijać swoje pasje. Rynek pracy oferuje wiele możliwości zatrudnienia dla wybitnych muzyków, a jeżeli marzysz o karierze solowej, to postaw na promowanie swoich utworów np. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych.

Architekt

Zawód architekta przydaje się na wielu płaszczyznach. Branża budowlana zatrudnia artystów? Oczywiście! Wykształceni architekci budowlani lub wnętrz są w budownictwie niezbędni. Zmysł estetyczny i wyobraźnia przestrzenna połączona z wiedzą techniczną to najistotniejsze wymagania na tym stanowisku. Architekt może liczyć na dobre wynagrodzenie, a im większe doświadczenie posiada, tym większą wartość rynkową reprezentuje.

Malarz artysta

Sztaluga i pędzel towarzyszą Ci w codziennym życiu? Zostań malarzem artystą, twórz nieprzeciętne dzieła sztuki i zarabiaj na malowaniu obrazów! W tym zawodzie artystycznym jedynym ograniczeniem swojej twórczości jest wyobraźnia, dlatego najbardziej cenieni są ci, którzy posiadają jej niezmierzone pokłady!

Grafik

Zdolności manualne, talent plastyczny i znajomość wielu programów komputerowych powinny wyróżniać dobrego grafika. Połączenie zdolności artystycznych z pracą przy komputerze? Właśnie za to graficy cenią sobie to stanowisko. W tym zawodzie można nieźle zarobić i znaleźć stałe zatrudnienie w wielu renomowanych firmach.

Animator kultury

Propagowanie w środowisku pozytywnego wpływu kultury na społeczeństwo to zadanie animatora. Ukończenie studiów w tym kierunku pozwala na pracę z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty. Zatrudnienie można znaleźć w wielu placówkach kulturalno-oświatowych lub założyć własną firmę i prowadzić zajęcia artystyczne.


Sprawdź również:


praca dla artysty

Tancerz

W tym zawodzie najważniejszy jest warsztat i zdobyte umiejętności. Warto od małego szlifować swoje zdolności taneczne, by w przyszłości występować na scenie największych teatrów muzycznych. Tancerze mają również szanse na zatrudnienie w domach kultury czy szkołach tańca oraz często biorą udział w tworzeniu wideoklipów i teledysków muzycznych, za co mogą uzyskać satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Wizażysta

Sztuka nie powstaje jedynie na płótnie. Ludzka twarz to dobry podkład pod dzieła wybitnych wizażystów. Dobór makijażu pod dany typ urody, charakteryzacja do produkcji telewizyjnej czy profesjonalne doradztwo wizerunkowe wymaga od zatrudnionych sporej kreatywności i wielu zdolności artystycznych.

Projektant mody

Ubranie to nie tylko nakrycie wierzchnie, ale również forma wyrażania siebie, swojego stylu i emocji. Projektant mody tworzy z materiałów dzieła sztuki, które każdy z nas może na siebie włożyć i prezentować na ulicy. W tym zawodzie od twórców wymaga się talentu plastycznego i nietuzinkowych pomysłów.

Fotograf

Fotograf to ceniony zawód w świecie sztuki. Zatrudnienie można znaleźć w wielu agencjach modelek i modeli lub oferować swoje usługi i założyć własną działalność gospodarczą. Fotografowie są rozchwytywani w branży ślubnej, a ich zarobki w sezonie są naprawdę satysfakcjonujące!

Najpopularniejsze zawody artystyczne w Polsce

Wiesz już, które zawody artystyczne w Polsce są najpopularniejsze i znasz wymagania na poszczególne stanowiska. Czujesz, że sprawdzisz się na jednym z nich? Zacznij realizować swoje pasje i postaw na pracę, która będzie spełnieniem twoich najskrytszych marzeń! Połączenie pracy ze swoim największym hobby sprawi, że nie będziesz czuł się znużony i nie dopadnie cię prokrastynacja. Jak głosi mądre przysłowie Konfucjusza:

Wybierz sobie zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować.

Właśnie taką możliwość i swobodę w działaniu dają zawody artystyczne. Przykłady sławnych artystów, którzy swoje życie poświęcili sztuce, pokazują, że warto iść za głosem serca i realizować się zawodowo.

Oceń artykuł
3.5/5 (17)