Malarz artysta to ceniony zawód w świecie sztuki. Zmysł estetyczny i talent plastyczny są na tym stanowisku kluczowe! Artysta powinien posiadać nietuzinkową wrażliwość i wyróżniać się kreatywnością. Zobacz, ile zarabia malarz obrazów i jakie warunki należy spełnić, by uprawiać ten zawód.

Artysta-malarz

Źródło zdjęcia: pl.123rf.com

Artysta malarz, jak sama nazwa wskazuje, łączy zawód artystyczny z procesem malowania. Choć wydaje się, że miano to nosić może wyłącznie osoba po odpowiednich studiach, w rzeczywistości malarze to często samouki. Poprzez samodzielną pracę tworzą doskonałe projekty w zakresie malarstwa. Czym dokładnie zajmuje się artysta malarz? Czy jest to dobry zawód? Ile może zarobić artysta malarz?

Malarz artysta – zawód dla wybranych?

Kto może podjąć się pracy artysty malarza? Niewątpliwie na tym stanowisku liczy się talent i wyobraźnia. Kreatywne zawody wymagają wielu wrodzonych umiejętności, których nie sposób pozyskać na kursach czy szkoleniach zawodowych.

Oczywiście samej techniki malowania można się nauczyć, jednak poczucie estetyki i wrodzona wrażliwość bardzo pomagają w tym specyficznym zawodzie. Renoma i rozpoznawalność na rynku mają wpływ na to, ile zarabia malarz artysta.

Na czym polega praca malarza artysty?

Praca artysty malarza to nie tylko malowanie obrazów, choć oczywiście tworzenie oryginalnych kompozycji na płótnie jest wpisane w ten zawód. Całodniowe tworzenie pejzaży, martwych natur lub portretów to jednak wybór tylko niektórych przedstawicieli tej profesji. Czym zajmują się pozostali? Czy ich praca jest interesująca?

Co robi malarz artysta?

Artysta malarz przede wszystkim tworzy obraz lub inne dzieło na płótnie oraz innych materiałach – papierze, drewnie, a nawet murze. Są one malowane:

1) farbami na płótnie,

2) kredkami,

3) węglem.

Na obrazach pojawiają się przeróżne postacie, rzeczy, krajobrazy, wnętrza – właściwie wszystko, co tylko podpowie malarzowi własna wyobraźnia. Co więcej, artysta malarz wykonuje również murale, a więc rysunki wielkoformatowe na budynkach.


Sprawdź też:


Narzędzia pracy artysty malarza

Skoro już wiemy, że artysta malarz używa farb (np. olejne, akrylowe), kredek lub węgla do wykonywania swoich dzieł, warto wymienić pozostałe narzędzia, które taka osoba wykorzystuje w swojej pracy. Jest to:

1) sztaluga/stojak na płótno,

2) płótno malarskie,

3) palety do mieszania farb.

Umiejętności artysty malarza

Wbrew pozorom umiejętności artysty malarza nie kończą się na używaniu farb, czy innych narzędzi do tworzenia obrazów. Musi on umieć również dobierać i tworzyć kolory w procesie mieszania różnych odcieni oraz wiedzieć, jak przygotowywać ramę, czy płótno obrazu do pracy.

Podstawą w tym zawodzie jest także umiejętność szkicowania, a także opanowania wybranych technik malarskich. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć malarstwo olejne, malarstwo akwarelowe, malarstwo temperowe, gwasz, akryl, pastel.

Artysta malarz – perspektywy w zawodzie

Malarz może sprzedawać własne dzieła lub realizować zamówienia klientów na wybrane przez nich obrazy np. portrety czy popularne krajobrazy. Pracę dla artysty malarza oferuje wiele galerii sztuki. Wykształcony malarz może także pracować na Akademii Sztuk Pięknych jako wykładowca przedmiotów artystycznych związanych z malarstwem lub prowadzić warsztaty w domach kultury.


Szukasz pracy w województwie pomorskim? Odwiedź zakładkę praca Gdańsk na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najciekawsze oferty pracy w Twojej okolicy!


Jak zostać artystą malarzem?

Tworzenie obrazów i grafik artystycznych to najlepszy wybór dla tych, którzy swoją wyobraźnią i poczuciem estetyki potrafią zainspirować innych i realizować ciekawe projekty. Jak zostać artystą malarzem i podbić rynek sztuki? Dróg jest kilka.

Najważniejsze, aby już od wczesnych lat zacząć rozwijać swój talent i pasję do malowania. Zajęcia pozalekcyjne z rysunku i stałe doskonalenie swojej techniki i umiejętności władania pędzlem są kluczowe. W kolejnych latach warto kontynuować naukę i jak najwięcej ćwiczyć: pomocne będą wizyty ze sztalugą w plenerze i umawianie się na sesje z modelami. Kształcenie w kierunku malowania można rozpocząć również w dorosłym wieku – wystarczy skorzystać z różnych kursów lub szkoleń, które pomagają rozbudzić talent plastyczny.

Malarstwo – studia

Jak nauczyć się malować i zdobyć niezbędne do wykonywania zawodu papiery? Najpopularniejszą drogą zawodową malarzy jest rozpoczęcie nauki na Akademii Sztuk Pięknych. Dostanie się na wymarzone studia nie jest jednak łatwe.

Do swojej kandydatury należy dołączyć autorskie rysunki i obrazy, a oprócz przedstawienia wyników zdanej matury trzeba zwykle wziąć udział w stresującym egzaminie praktycznym, dlatego warto zacząć wcześniej szkolić swoje umiejętności.


Może Cię zainteresować również:


Jak zostać sławnym malarzem bez wykształcenia kierunkowego?

Wykształcenie to nie wszystko! Wielu popularnych i cenionych na rynku sztuki malarzy nie ukończyło wcale studiów na ASP. Jak więc zrobili karierę?

Nie ulega jednak wątpliwości, że znacznie trudniej wybić się osobom bez doświadczenia. W tej branży trzeba stawiać na oryginalność, aby wyróżnić się z tłumu i zyskać szansę na pozytywny odbiór. Z drugiej strony kariera osób bez kierunkowego wykształcenia nie jest wcale niemożliwa.

W wielu przypadkach wrodzony talent i innowacyjne podejście do malowania sprawiło, że obrazy twórców bez wykształcenia podbiły serca krytyków. Jak zostać sławnym malarzem i zrobić karierę? Ważne jest organizowanie wystaw w galeriach i prezentowanie swoich obrazów szerokiemu gronu odbiorców lub udział w organizowanych targach sztuki.

Warto przede wszystkim szkolić swój warsztat i dopracowywać określone techniki malarskie. Potrzebne będzie też rozeznanie w lokalnym rynku – co podoba się ludziom i jakie prace najbardziej odzwierciedlają gust potencjalnych odbiorców. Przydatne będą także referencje pozyskane od osób, które nabyły dzieła lub obrazy.

Koniecznie należy założyć własną stronę internetową lub profil w Social Mediach i tam promować swoją twórczość. Co ważne, treści tam umieszczone wraz z pracami powinny być stale aktualizowane. Ponadto zbierając informację o potrzebach i guście naszych potencjalnych klientów można przygotować skuteczną kampanię marketingową. Z jej pomocą dotarcie do odbiorców w Internecie jest skuteczniejsze. We współczesnym świecie budowanie grona fanów w sieci jest niezwykle ważne – to właśnie przez ten kanał dociera się do klientów z kraju i zagranicy.


Przeczytaj także: Jak nauczyć się rysować? Poradnik dla początkujących na blogu Szkoły Policealnej GoWork.pl


Ile zarabia artysta malarz w Polsce?

Ile zarabia malarz obrazów? Zarobki w tej branży są różne. Wiele zależy od rodzaju wykonywanych usług i zatrudnienia. Malarz, który zajmuje się tworzeniem obrazów na zamówienie w ramach pracy po ASP, zazwyczaj określa stawkę za wykonanie danego zlecenia. W dobie wszechobecnej cyfryzacji wielu artystów decyduje się na sprzedaż swoich dzieł w Internecie nie tylko za pomocą własnej strony internetowej, czy Social Media, ale też przez serwisy aukcyjne i internetowe galerie sztuki. Im więcej takich miejsc, tym wyższy zarobek można uzyskać.

Artyści, których dzieła są wystawiane na aukcjach lub sprzedawane w galeriach sztuki otrzymują indywidualne wynagrodzenie. Wiele zależy od renomy artysty lub kwoty wylicytowanej przez kupca.

Trudno stwierdzić, ile zarabia artysta malarz w Polsce i obliczyć średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku. Osoby, które są zatrudnione na etacie w placówkach kulturalnych, mogą liczyć na wynagrodzenie w granicach 4 – 5 tysięcy brutto miesięcznie.

Artysta malarz – czy to dobry zawód?

Czy warto podejmować się kariery artysty malarza? To zależy. Nie tylko od talentu plastycznego, ale również samozaparcia. Samo ukończenie ASP, które często jest furtką do większej kariery, nie jest zadaniem prostym. Wymaga wielu lat pracy i starań o uzyskanie dyplomu uczelni. Z takim dokumentem przyjęcie choćby do galerii sztuki jest znaczenie łatwiejsze.

Jednak wiele zależy od pracy nad samym sobą. Doskonała technika, piękne prace i dobra promocja w Internecie skutkuje wieloma zainteresowanymi. To z kolei szansa na dobry zarobek. Nawet w przypadku trudności w wybiciu się na lokalnym rynku w kraju, warto spróbować swoich sił poza granicami, aby przedstawiać swoje prace również zagranicznym odbiorcom.

Oceń artykuł
3.1/5 (9)