Praca po ASP może przynieść spore zarobki i satysfakcję z życia zawodowego! Co można robić po Akademii Sztuk Pięknych? Zobacz 5 dobrze prosperujących zawodów po uczelni artystycznej. Zdecyduj, czy warto obrać ten kierunek kształcenia i poznaj perspektywy zawodowe dla absolwentów ASP.

Praca po ASP – perspektywy

Studia na Akademii Sztuk Pięknych to marzenie wielu uzdolnionych plastycznie osób. Wybór kierunku kształcenia to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodych ludzi. Jak wygląda praca po ASP? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie z dyplomem Akademii Sztuk Pięknych w ręku? Wiele zależy od umiejętności i kwalifikacji kandydatów. Jeżeli zastanawiasz się, jak zostać artystą malarzem, to wybór tej uczelni będzie najlepszą opcją, by spełnić swoje marzenia. Jednak ASP to nie tylko malarstwo.

Co można robić po ASP?

Co po ASP będzie stanowiło źródło utrzymania artystów? Uczelnie artystyczne oferują wiele ciekawych kierunków, na których można rozwijać swój talent plastyczny. Akademia Sztuk Pięknych zapewnia naukę na wielu wydziałach, są to m.in.: Wydział Malarstwa, Rzeźby, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów czy Scenografii. 

Gdzie można pracować po ASP?

Wielu osobom studiowanie na ASP kojarzy się wyłącznie z tworzeniem obrazów, jednak studia w tym miejscu to nie tylko nauka malowania. Absolwent ASP nie musi pracować jako malarz artysta, gdyż czeka na niego wiele perspektywicznych zawodów! Studia projektowe, światowe korporacje, siedziby gier komputerowych czy branża filmowa – to tylko niektóre miejsca, w jakich można zdobyć pracę po Akademii Sztuk Pięknych.

Praca po Akademii Sztuk Pięknych – kwalifikacje

Ukończenie studiów wyższych na prestiżowej uczelni artystycznej wzmacnia aplikację kandydata na dane stanowisko i jest istotnym punktem w CV. Co można robić po ASP? Umiejętności zawodowe zdobyte w trakcie studiów to przede wszystkim zdolności manualne i plastyczne oraz sprawne posługiwanie się tradycyjnymi i nowoczesnymi środkami wyrazu. W zależności od wybranej specjalizacji, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych posiadają wiele cennych na rynku pracy kwalifikacji. Jedną najbardziej pożądanych jest kreatywność.

Czy po ASP jest praca?

Podczas wyboru odpowiedniej uczelni wielu młodych ludzi zastanawia się nad możliwościami zawodowymi po zakończeniu edukacji. Czy po ASP jest praca? Wiele zależy od indywidualnego podejścia kandydata. Każda osoba cechuje się innymi umiejętnościami, a same studia nie są w stanie zagwarantować dobrej posady. Przyszłość zawodowa zależy od ich samych, chęci nauki i rozwoju osobistego. Te cechy znacznie pomagają w znalezieniu dobrej posady.


Marzysz o studiach na ASP? Skorzystaj z poradnika: jak nauczyć się rysować i zacznij przygotowania do rekrutacji na uczelnię artystyczną!


Praca po ASP: 5 poszukiwanych zawodów

Jaka praca po ASP będzie najlepsza? Który zawód wydaje się przyszłościowy i pozwala na stały rozwój zawodowy? Przygotowaliśmy ranking 5 najbardziej cenionych zawodów po Akademii Sztuk Pięknych. Zobacz, jakie kompetencje są wymagane na tych stanowiskach!

1. Grafik komputerowy

Praca po grafice na ASP wiąże się z bardzo dobrymi zarobkami i rozwojem zawodowym. Wykształcony grafik może znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, biurach projektowych czy dużych korporacjach. Branża reklamowa i marketingowa cenią sobie profesjonalnych grafików komputerowych, których projekty dzięki olbrzymiej wyobraźni i wrażliwości na sztukę zwalają z nóg nawet najbardziej wymagających inwestorów!

2. Architekt wnętrz

Wydział Architektury Wnętrz to popularny wybór kandydatów na studia. Kształcenie w zakresie projektowania wymaga wiele kreatywności i samozaparcia. Nowoczesne rozwiązania i terminowość to cechy, które powinien posiadać dobry architekt.

3. Produkcja filmowa i telewizyjna

Szeroka wiedza na temat sztuki, wrażliwość artystyczna i kreatywność są kluczowe w branży filmowej i telewizyjnej. Absolwenci Wydziału Scenografii bardzo często decydują się na pracę przy produkcjach filmowych.

4. Ilustrator

Pracę po malarstwie w ASP oferuje wiele wydawnictw. Ilustratorzy są kluczowi podczas tworzenia książek. Bujna wyobraźnia jest w tym zawodzie bardzo ważna. W tej branży można liczyć na stałe zatrudnienie np. na umowę o pracę lub zlecania dorywcze. Tworzenie ciekawych rysunków oferuje m.in. freelancer, który dzięki takiej formie wykonywania swoich obowiązków, może realizować kilka projektów jednocześnie.

5. Nauczyciel akademicki

Wielu absolwentów ASP po ukończeniu edukacji, nie potrafi rozstać się z ukochaną uczelnią. Na tych, którzy cenią sobie atmosferę akademicką, czeka praca nauczyciela lub wykładowcy. Ukończenie studiów wyższych i przygotowanie merytoryczne jest na tym stanowisku kluczowe.

Absolwent ASP na rynku pracy

Praca po Akademii Sztuk Pięknych może przynieść sporą satysfakcję i korzystne zarobki. W zależności od wybranej specjalności absolwenci powinni poradzić sobie na rynku pracy. Zdobyte podczas studiów umiejętności na pewno pomogą im w znalezieniu odpowiedniego stanowiska. Wykształcenie wyższe może korzystnie wpłynąć również na wysokość ich zarobków. Pierwsza praca po studiach to nie lada wyzwanie dla każdego absolwenta! Ważne, by nie bać się zmian. W znalezieniu wymarzonej pracy pomoże dobre przygotowanie do rekrutacji. Profesjonalne CV, list motywacyjny i portfolio artystyczne są kluczowe podczas rekrutacji.

Oceń artykuł
2.8/5 (17)