10 sposobów na pokonanie prokrastynacji pomoże ci zwiększyć wydajność w pracy i odzyskać motywację do działania. Jak pokonać nieustanną chęć odkładania wszystkiego na później? Poznaj skuteczne metody na walkę z prokrastynacją i nie pozwól sobie na gromadzenie zaległości, które trudno będzie nadrobić w krótkim czasie.

Nie daj się prokrastynacji

Każdy miewa gorsze dni. Zmęczenie wynikające z przepracowania, brak możliwości wyjazdu na wakacje, stresujący czas w pracy lub życiu prywatnym – powody mogą być różne i należy je zrozumieć, jednak długotrwały brak energii do działania negatywnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i efektywność. Prokrastynacja może dopaść każdego, ważne, aby szybko interweniować i zażegnać kryzys.

Odkładanie zadań na później nie sprawi, że będziemy mieli mniej obowiązków, wręcz przeciwnie w kulminacyjnym momencie, gdy wiele spraw nałoży się na siebie, trudno nam będzie nadrobić wszelkie zaległości. Jak nie dać się nagłemu spadkowi energii? 10 sposobów na walkę z prokrastynacją pomoże zwalczyć chęć odkładania obowiązków.

Jak przestać odkładać zadania na później?

Najpierw czujesz ulgę, że odłożyłeś coś na później, ale  po pewnym czasie dopadają cię wyrzuty sumienia? W myśl starej zasady: co się odwlecze, to nie uciecze,  powinieneś wiedzieć, że to, czego nie zrobisz od razu, dopadnie cię w najmniej oczekiwanym momencie. Deadline’y i nagromadzone obowiązki nie znikną, wręcz przeciwnie – będzie trzeba je nadgonić np. po godzinach pracy.

10 sposobów na walkę z prokrastynacją

Każdy może mieć gorszy czas, jednak zobowiązania zawodowe powinny być wykonywane na bieżąco, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jak nie dać się prokrastynacji? W wyniku przepracowania lub gorszego samopoczucia zdarza się odłożyć „na jutro” coś, co powinno być zrobione danego dnia w pracy. Niestety następnego dnia obowiązków zawodowych przybywa, a zadanie wciąż czeka na realizację. Jak zwalczyć nawracającą chęć odkładania wszystkiego na później? Zobacz sprawdzone sposoby na walkę z prokrastynacją!


Szukasz nowej pracy na Pomorzu? Najnowsze oferty pracy w Gdyni czekają na Ciebie na GoWork.pl!


10 sposobów na walkę z prokrastynacją

Prokrastynację można pokonać poprzez odpowiednią organizację i pozytywne myślenie. Pracownik, który ma gorszy dzień może pozwolić sobie na chwilę słabości, ważne jednak aby szybko wrócił na właściwe tory i nie skupiał się na negatywnych aspektach swoich działań. Oto 10 sposobów, które pomogą zwalczyć prokrastynację. Odkładasz na później coraz więcej spraw? Zobacz, jak temu zapobiec!

1. Naucz się zarządzać czasem

Nie od dziś wiadomo, że dobra organizacja to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach. Doba dla każdego ma 24 godziny i to wyłącznie od ciebie zależy, na co je przeznaczysz. Naucz się zarządzać czasem i zadbaj o to, by każdego dnia przeznaczyć odpowiednią jego ilość na pracę, ale również na odpoczynek.

2. Bądź realistą

Zamierzając odłożyć na później kilka, z pozoru mało istotnych, spraw, zadaj sobie pytanie: czy dam radę nadrobić potem te wszystkie zaległości? Bądź realistą i nie oszukuj się, że w ostatniej chwili zdążysz dopiąć wszystko na ostatni guzik.

3. Planuj zadania

Planowanie zadań sprzyja wydajności w pracy i pozwala uniknąć przysłowiowych fakapów. Chcesz zdążyć z wszystkim na czas? Zacznij planować swoje działania i unikaj spontaniczności podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

4. Skup się

Szybkie działanie wymaga odpowiedniego podejścia. Jeżeli czas na pracę rozkładasz pomiędzy plotki z koleżanką zza biurka, wyjściem na lunch, trzema kawami i papierosem, to nic dziwnego, że odkładasz zadania na później – zwyczajnie brak ci czasu, żeby sprostać zaplanowanym działaniom. Skup się na swojej pracy i nie zapominaj, po co przychodzisz do biura.

5. Znajdź czas na odpoczynek

Jeżeli po ciężkim dniu, tygodniu a czasami nawet miesiącu nie zadbasz o zasłużony odpoczynek, to trudno będzie ci funkcjonować na sto procent swoich możliwości. Brak czasu na relaks sprzyja prokrastynacji, dlatego warto znaleźć chwilę na to, by złapać oddech.

6. Ustal priorytety

Mając do zrobienia wiele spraw naraz, ustal sobie priorytety i zacznij od najpilniejszych obowiązków. Zdecyduj, co jest w danej chwili najistotniejsze i poświęć temu najwięcej uwagi.

7. Unikaj rozpraszaczy

Brak skupienia to kolejny bodziec do prokrastynacji. Jeżeli podczas pracy wciąż zerkasz w telefon, odświeżasz swoje social media, słuchasz muzyki czy wdajesz się w zbędne dyskusje z kolegami z zespołu, to trudno będzie ci dopiąć w terminie wszelkich zobowiązań. Unikaj rozpraszaczy i skup się na pracy, w przeciwnym razie będziesz musiał nadrabiać zaległości po godzinach.

8. Podziel zadania

Jeżeli jesteś w kryzysowej sytuacji i nie wiesz, czy uda ci się dopiąć wszelkich spraw w terminie, podziel zadania na kilka grup. Zastanów się, od czego zacząć i ułóż odpowiedni plan. Możesz również postawić sobie cel, np. w ciągu dnia zrobię 10 zadań. Mając obrany kurs, idź za ciosem i nie zwalniaj, dopóki nie osiągniesz wcześniej ustalonych założeń. 

9. Nagradzaj się

Każdy może mieć gorszy dzień, jeśli kryzys przytrafił się akurat tobie, to nie załamuj się i pomyśl, co dobrego wyniknie, gdy pokonasz gorszy czas i nadrobisz wszelkie zobowiązania zawodowe. Ustalaj sobie małe nagrody za zrealizowanie zaplanowanych działań. To bardzo motywujące!

10. Przestań się usprawiedliwiać

Jeżeli prokrastynacja zawładnęła twoim czasem, a Ty jakby nigdy nic po prostu akceptujesz to, że nie wyrabiasz się w ustalonych terminach to pora zejść na ziemię i wziąć się do roboty! Przestań się usprawiedliwiać, każdy może mieć gorszy czas i każdy powinien podjąć działania, aby jak najszybciej wrócić na właściwe tory i nadrobić powstałe zaległości. Nie pomogą tłumaczenia i wmawianie sobie, że to minie – jeżeli sam nie zrobisz kroku naprzód, to wciąż będziesz stał w miejscu.

Skuteczne sposoby na prokrastynację

Zmiana podejścia jest niezbędna, by wygrać walkę z prokrastynacją. Im wcześniej zaczniesz stosować wymienione wyżej sposoby, tym mniej zaległych obowiązków zostanie ci do zrealizowania. Zacznij zmianę od swojego podejścia i zadbaj o komfort swojej pracy i dobre samopoczucie. Nie obwiniaj się za to, że czasami nie uda ci się dopiąć wszystkiego na ostatni guzik. Gorsze chwile zdarzają się każdemu. Nieważne ile razy upadamy, tylko ile razy udało nam się podnieść, by osiągnąć zamierzony cel.

Oceń artykuł
5/5 (1)