Osobowość rzecznik, czyli najrzadziej spotykany typ osobowości na całym świecie, posiada kilka kluczowych cech, które codziennie przydają się na wielu stanowiskach. Czym się charakteryzują osoby z osobowością rzecznika? Poznaj kluczowe cechy ludzi tego typu i sprawdź, jak można wykorzystać je w pracy.

Rzecznik - osobowość najrzadsza na świecie

Typy osobowości – co to jest?

16 podstawowych typów osobowości (MBTI) to klasyfikacja charakterów stworzona przez Isabel Brigg-Myers i Katherine Cook-Briggs. Opis cech charakterystycznych jest stworzony na podstawie kilku teorii osobowości. Choć jest on coraz bardziej popularny, wzbudza również niemałe kontrowersje, ponieważ badaczki nie miały wykształcenia psychologicznego. Mimo to test stworzony przez duet Myers/Briggs wykorzystywany jest w celu lepszego poznania własnych zalet, wad oraz predyspozycji, które często przydają się także w pracy.

Czym cechuje się rzecznik? Osobowość najrzadziej spotykana

Od zawsze czujesz, że wyróżniasz się na tle innych osób, a twoje podejście do życia jest bardzo indywidualne? Być może to właśnie ty jesteś najrzadszym na świecie typem osobowości. Rzecznik, czyli Introverted Intuitive Feeling Judging (INFJ) to jeden z szesnastu typów osobowości według wskaźnika psychologicznego MBTI. Czym się charakteryzuje? Osoby go reprezentujące stanowią nieco ponad 1 procent całego społeczeństwa, dlatego są uważane za wyjątkowe i bardzo rzadko spotykane.

Również na rynku pracy, rekruterzy cenią sobie kandydatów, którzy reprezentują określone cechy rzecznika i potrafią umiejętnie wykorzystywać je na danym stanowisku. Jakie konkretnie umiejętności miękkie posiadają pracownicy o tym typie osobowości? Otóż introwertyzm połączony z niezawodną intuicją może być receptą na sukces w niejednej branży!

Osobowość rzecznik - poczucie niezrozumienia

Osobowość: rzecznik – zawody na miarę tego typu cech charakteru

Jak rozpoznać jeden z najbardziej wyjątkowych typów osobowości? Rzecznik ze względu na niską liczbę występowania w społeczeństwie jest uważany za unikatowy i pożądany charakter. Co takiego sprawia, że jest wyjątkowy?

Reprezentanci tej osobowości łączą w sobie wrodzone poczucie idealizmu z moralnością, które wywołuje u nich chęć natychmiastowego rozwiązywania problemów, a najlepiej eliminowania kłopotów już w zarodku, by nie przyniosły poważnych konsekwencji. Ich wysoko rozwinięta wrażliwość sprawia, że świetnie odnajdują się w środowisku artystycznym, a wrodzona determinacja i zdecydowanie nie pozwala im przebierać w półśrodkach, dlatego marzenia od razu zmieniają w cele, które szybko realizują.


ZOBACZ TEŻ:


Jako rzecznik jesteś osobą wytrwałą i masz dużą empatię

Cechy rzecznika, które są cenione w pracy:

Osobowość INFJ, czyli rzecznika łączy ze sobą skrajne cechy charakteru, a to decyduje o ich unikatowości i oryginalnym podejściu do życia i pracy. Mimo że są introwertykami, w ich charakterze można dostrzec elementy ekstrawertyczne. Na ich zachowanie wpływa otoczenie oraz sytuacja, w jakiej się znajdują, dlatego panująca atmosfera w zespole może decydować o udanej współpracy. Kluczowe cechy rzeczników, które pozytywnie wpływają na ich życie zawodowe to m.in.:

  • Wysoki poziom intuicji

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym rzecznicy kierują się intuicją, która ich nie zawodzi i sprawia, że ufają swoim decyzjom. Reprezentanci tego typu osobowości dokonują wyborów w zgodzie ze swoimi przeczuciami, jednocześnie biorą pod uwagę analizy i badania dotyczące problemu. To cenna umiejętność w pracy. Postępowanie zgodnie z własnymi wyborami i szybkie podejmowanie decyzji są jedną z najbardziej charakterystycznych cech osobowości INFJ, która wyróżnia dobrych przedsiębiorców. W końcu muszą oni prowadząc własny biznes, działać szybko i skutecznie. Jako osobowość rzecznika jesteś świadomy przyszłości i samodzielnie kreujesz wizję tego, jak ma ona wyglądać.

  • Talent pisarski

Bujna wyobraźnia i wysoko rozwinięta wrażliwość sprzyjają pracy twórczej rzeczników, którzy posiadają talent pisarski i chętnie przelewają swoje myśli i uczucia na papier. Lekkie pióro to ceniona umiejętność w zawodzie pisarza, copywritera czy dziennikarza.

  • Wytrwałość w dążeniu do celu

Rzecznicy nie osiadają na laurach i nie poddają się nawet wtedy, gdy projekt nie idzie zgodnie z planem. Wierzą, że ciężką pracą można dojść naprawdę daleko i budują swoją karierę zawodową poprzez wytrwałość w dążeniu do celu. Takie podejście jest powszechne w wielu korporacjach i pozwala zabłysnąć w środowisku biznesowym.

  • Empatia

Przedstawiciele tego typu osobowości są bardzo empatyczni i mają umiejętność łatwego nawiązywania więzi. Ich podejście do relacji międzyludzkich połączone z wysokim poziomem intuicji przyda się na stanowiskach kierowniczych. Rzecznicy są uważani za introwertyków, czyli mają ograniczoną energię społeczną, jednak ich umiejętności w nawiązywaniu relacji sprawiają, że łatwo przywiązują do siebie ludzi i są lubiani w miejscu, w którym pracują. Równość i karma to dla rzeczników pociągające koncepcje, dlatego w swojej karierze ważne są dla nich losy pozostałych pracowników. Jako osobowość INFJ, potrafisz zapewnić wsparcie emocjonalne wszystkim bliskim, ale również koleżankom i kolegom z zespołu.

  • Umiejętności managerskie

Rzecznicy są typem osobowości najlepiej nadającym się do budowy ruchów społecznych, ale również zespołów działających w pracy. Kierują się poczuciem sprawiedliwości, dlatego stosując swoje wartości, mogą tworzyć solidne grupy, które ciężko pracują na sukces firmy. Rzecznik nie działa, aby osiągać osobiste korzyści, ale wykorzystując swoją kreatywność czy wyobraźnię chcą wprowadzić równowagę w stosunkach międzyludzkich. Nie bez powodu znani rzecznicy to m.in. Martin Luther King czy Nelson Mandela.

  • Pracowitość

Osoby posiadające typ osobowości INFJ podzielają przekonanie, że ciężka praca przynosi efekty. W związku z tym jako rzecznik podejmujesz wyzwania, szukasz rozwiązań i tworzysz nowe pomysły. W końcu musisz ciężko pracować, by osiągnąć zamierzone cele.


Szukasz zatrudnienia na Śląsku? W zakładce: Praca Katowice na GoWork.pl czekają na Ciebie najnowsze oferty!


Rzecznik - empatia w kontaktach z innymi ludźmi

Typ osobowości: rzecznik – praca na etacie czy własny biznes?

Osobowość rzecznika posiada wiele unikatowych cech, które sprawdzą się podczas pracy na etacie. Empatyczne podejście rzeczników i łatwość w nawiązywaniu relacji międzyludzkich zagwarantują szybkie odnalezienie się w danym środowisku zawodowym. Jednak skrajne odczuwanie energii z zewnątrz i wahania nastrojów nieco to utrudniają. Wpływ otoczenia może czasami zaburzyć ich koncentracje i utrudnić pracę z osobami, które nie wzbudzają ich zaufania i sympatii.

Rzecznicy mają również skłonności do osądzania innych, co może powodować konflikty w miejscu pracy. Z drugiej strony nie pozostawiają pytań bez odpowiedzi, ciężko pracują i wytrwale dążą do celu, a to może zagwarantować sukces w indywidualnie prowadzonym biznesie. INFJ to najrzadziej spotykana osobowość również ze względu na to, że trudno wpasować ją w normy. Skrajne podejście i nietuzinkowe połączenie niektórych cech decyduje o ich wyjątkowości, czego konsekwencją jest ich niecodzienne podejście do życia.

Oceń artykuł
4.5/5 (13)