Wciąż szukasz swojego miejsca na rynku pracy? W takim razie przygotuj się na dobrą wiadomość: żyjesz w najlepszych możliwych czasach, jeśli chcesz się przekwalifikować. Liczba nowych zawodów wciąż rośnie, a gro z nich to praca dotycząca kryptowalut, czyli jednego z najgorętszych tematów ostatnich lat.

Dla wielu ludzi jest to okazja, by wreszcie zrezygnowali z przestarzałych form pracy i odnaleźli swoje powołanie. Kto wie — może też należysz do tej grupy?

Przekonasz się o tym, gdy przeczytasz artykuł. Znajdziesz w nim przykłady nowych zawodów związanych z kryptowalutami i informacje, czego kryptowalutowi pracodawcy wymagają od kandydatów na nowe stanowisko. Sprawdź, czy się nadajesz! 

Czym są kryptowaluty?

Jeśli jakimś cudem określenie „kryptowaluty” lub „Bitcoin” jeszcze do ciebie nie dotarło, spieszymy z wyjaśnieniem.

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, czyli zdecentralizowaną siecią peer-to-peer, którą zasilają jego użytkownicy. Banki i instytucje państwowe nie mają nad nim władzy. Na dzień dzisiejszy poza Bitcoinem istnieje ponad tysiąc innych kryptowalut, a ich liczba nadal rośnie.

Skąd się biorą kryptowaluty?

Bitcoin (i wiele kryptowalut, które poszły jego śladem) jest „wykopywainy” przez bitcoinowych górników. Pod tą nazwą operują osoby, które udostępniają moc obliczeniową swoich specjalnych komputerów i dodają kolejne bloki danych do sieci. Za to otrzymują jakąś część „wydobytych” Bitcoinów.

krytowaluty - praca

Pomyśl o Bitcoinie jak o „złocie internetu”, a cały proces rozjaśni się w twojej głowie. Wirtualne złoto — albo inaczej wirtualny pieniądz — cechuje się bardzo dużą szybkością transakcji i ogromną wartością (w przypadku głównych kryptowalut).

Jakie zawody tworzy kryptowalutowy biznes?

W świecie kryptowalut masz dwa wybory, jeśli chodzi o rodzaj pracodawcy. Pierwszym jest firma, która operuje na już istniejących kryptowalutach. Drugim — przedsiębiorstwo, które je tworzy.

Obydwa rodzaje pracodawców szukają kandydatów na stanowiska techniczne, czego zapewne się domyślasz. Jednak jest też duża pula stanowisk, które z techniką i informatyką mają niewiele wspólnego.

zawody związane z kryptowalutami

Dlatego jeśli jesteś front-end lub full-stack deweloperem albo znasz się na technologii blockchain, na pewno znajdziesz miejsce na pokładzie. W innym wypadku wciąż pozostają zawody związane z kryptowalutami dotyczące obsługą firmy i jej oferty, czyli:

  • obsługa klienta,
  • konsultanci,
  • menadżerzy,
  • sprzedawcy,
  • copywriterzy.

Jak widzisz, wybór jest ogromny. Jednak wszystkie te zawody łączy jedno — wymagają od ciebie pasji i chęci pogłębiania wiedzy o kryptowalutowym świecie.

O konkretach piszemy nieco dalej.

Inne formy zarobku na kryptowalutach

Praca w firmie to nie jedyny sposób, dzięki któremu zarobisz na kryptowalutach. Do dyspozycji masz również giełdę coinów.

Jej największym plusem jest elastyczność. Potraktuj ją jako dodatkowe źródło zarobku do zawodu, który aktualnie wykonujesz, albo zostań inwestorem na pełen etat. Twój wybór. Co więcej — jeśli zaprzęgniesz do pomocy nowoczesną technologię — poświęcisz na obrót kryptowalutami tylko kilkanaście minut dziennie.

To za sprawą robotów kryptowalutowych, które wykonują większość pracy za ciebie. Korzystają z nich zawodowi traderzy, ale przydadzą się również wtedy, gdy dopiero uczysz się giełdy. Odwiedź serwis Kryptoportal, a dowiesz się więcej o robotach kryptowalutowych oraz rynku inwestycyjnym.

Jak zacząć pracę w świecie kryptowalut?

Jeśli uważasz, że bez eksperckiej wiedzy o technologii blockchain i kryptowalutach się nie obejdzie — jesteś w błędzie. Oczywiście jeśli takową posiadasz, będzie dodatkowym plusem, ale nie jest konieczna. Rynek kryptowalut wciąż jest bardzo młody, przez co niewielu pracodawców wymaga jego dokładnej znajomości.

Wiesz, że kryptowaluty są twoją pasją albo chcesz zgłębić ich tajemnice? To plus podstawy (terminologia jest bardzo ważna) na początek w zupełności wystarczy. Jeśli spełniasz te warunki, większość firm z chęcią wprowadzi cię w bardziej zaawansowane tematy.

Jednak znajomość kryptowalut to tylko połowa problemu.

Liczy się także fachowa wiedza z zawodu zwiazanego z kryptowalutami, który wybierzesz. W przypadku technologii blockchain są to przede wszystkim zagadnienia techniczne albo ekonomiczne. Im lepiej się na nich znasz, tym większe masz szanse. Sytuacja wygląda podobnie, gdy aplikujesz na stanowisko dewelopera.

Jeśli zaś chodzi o działania mniej związane z ekonomią lub technologią — mimo że nie stykasz się z kryptowalutami bezpośrednio — dobrze gdy coś o nich wiesz albo wyrażasz gotowość do nauki.

Podsumowanie

Jak widzisz, rynek blockchainowy staje się coraz większą branżą i potrzebuje ludzi, którzy pomogą w jego rozwoju. To szansa dla ciebie, jeśli kryptowaluty interesują cię od dłuższego czasu albo marzysz o czymś nowym. Trudno o bardziej nowoczesny zawód, niż ten związany z Bitcoinem i altcoinami.

Branżowe przedsiębiorstwa poszukują ludzi, którzy wyrażają chęć do nauki i szybko przyswajają nową wiedzę. Spełniasz te warunki? W takim razie przenieś swoje doświadczenie na rynek przyszłości, a na pewno nie zaznasz nudy w pracy.