Reklama

Bitcoin – wady i zalety najpopularniejszej kryptowaluty

Bitcoin pojawił się w 2009 roku i od tamtej pory nieustannie wzbudza zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Czym właściwie jest najbardziej popularna kryptowaluta?

Bitcoin - wizualizacja wirtualnej monety Bitcoin

Kryptowaluty na czele z Bitcoinem zrewolucjonizowały świat na zawsze. Bitcoin jeszcze kilka lat temu był czymś nieuchwytnym, czymś znanym tylko wąskiej grupie ludzi, czymś tajemniczym i nierealnym. Dzisiaj to silna kryptowaluta, która cechuje się względną stabilnością, a jej wzrosty i spadki dla ekspertów są dość jasne do przewidzenia. Kurs Bitcoina zaczął wzrastać już kilka lat temu, a po sieci krąży kilka ciekawy anegdot, o dostawcach pizzy, który dostali napiwek w Bitcoinie, którego wartość w niedługim czasie wzrosła do prawie 61 tysięcy dolarów. Najlepszy napiwek w życiu… Nie da się jednak zaprzeczyć, że Bitcoin to rewolucja finansowa ostatnich lat, która na stałe zapisała się w obrocie instrumentami finansowymi. Jak powstał Bitcoin? Jaka jest aktualna cena Bitcoina? Czy możemy rozpatrywać wirtualną monetę Bitcoin w kategorii wad i zalet?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta obecna na rynku od 2009 roku. Do tej pory nie wiadomo, czy został wynaleziony przez jedną osobę, czy może przez grupę osób. Wynalazca bądź wynalazcy ukrywają się bowiem pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i nikt go lub ich nigdy nie widział. Ogłoszenie monety Bitcoin miało miejsce przy pomocy 9 stronicowego dokumentu zatytułowanego: „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System„. To, co najistotniejsze to jednak to, że Bitcoin jako system płatności peer-to-peer miał być transgranicznym środkiem płatniczym, którego wartość zależy od popytu i podaży i to się chyba udało.

Rozpoczęcie realnego wprowadzenia Bitcoina stało się możliwe dzięki technologii blockchain (łańcuch bloków) oraz kryptografii. Wszystkie transakcje przeprowadzane za pomocą Bitcoin są zaszyfrowane właśnie przez blockchain. Na chwilę obecną technologia ta (oraz klucz publiczny i klucz prywatny) wydaje się nie do złamania, dzięki czemu transakcja odbywa się niemal ze 100% bezpieczeństwem.

Warto zaznaczyć, że Bitcoin nie jest walutą przypisaną do żadnej gospodarki, przez co nie możemy traktować go jako dobrze znanej nam waluty, którą można zarządzać za pomocą zmiennych makroekonomicznych i stóp procentowych.

Na początku służyła głównie do całkowicie anonimowej zapłaty za internetowe zakupy. Niestety anonimowość została wykorzystana także do wymiany nielegalnych towarów i usług. W związku z tym, rządy niektórych państw walczą z Bitcoinem, uznając jego wykopywanie za nielegalne. Co więcej, państwa, w których Bitcoin jest legalny, wprowadzają podatek od kryptowalut, jednak temat ten cały czas nie jest jasno określony.

Co oznacza wykopywanie Bitcoinów?

Otóż teoretycznie bit monetę można uzyskać z pomocą mocy obliczeniowej własnego komputera. Całość opiera się na sprytnym podejściu do obsługiwania transakcji kryptowalutowych. Mianowicie do obsługiwania transakcji potrzebna jest moc obliczeniowa, udostępniana przez osoby próbujące “wykopywać” bit monety. Co oznacza, że poszukiwacze czerpią korzyści i jednocześnie wspomagają funkcjonowanie całego rynku kryptowalut.

W praktyce wykopanie Bitcoina na komputerze domowym graniczy z cudem. Twórcy kryptowaluty zastosowali sprytny mechanizm zapobiegający obniżaniu jej wartości. Do obiegu wprowadzono tylko 21 000 000 bitcoinów i ta liczba nigdy się nie zmieni. Ograniczona pula monet do zdobycia oznacza, że nie można jej “dodrukować” jak zwykłych pieniędzy. Dodatkowo im więcej zainteresowanych wykopywaniem, tym trudniej pozyskać bit monetę na własność.

Część osób wykupiła ogromne serwery, które udostępniają moce obliczeniowe tysiące razy większe, niż domowy komputer zwykłego użytkownika. Jednak mechanizm zmniejszający szanse na wydobycie w związku z dużym natężeniem kopania, zapobiega zdobyciu wszystkich bitcoinów przez największych graczy na rynku.

Wartość Bitcoina

Bitcoin działa jako podstawowa jednostka rozliczeniowa. W odniesieniu do wartości złotego, na którą składa się równowartość 100 groszy, tak w systemie Bitcoina jego wartość określana jest na podstawie Bitcoina podzielonego do ósmego miejsca po przecinku.

Jeszcze w 2012 roku jeden Bitcoin kosztował nieco ponad dwa dolary. Część osób kupiło go jako ciekawostkę, część stosowało do wymiany dóbr w Internecie, a pozostali uznali, że to ciekawy pomysł na inwestycję. Jeżeli ktoś nie wydał swojego Bitcoina z rozmysłem bądź zapomniał o tym, że go posiada, już 5 lat później mógł otwierać szampana. Taki urok wahań na rynku kryptowalut.

 

notowania bitcoina

źródło www.etoro.com

Na przełomie lat 2017-2018 kryptowaluta zaczęła szaleć, osiągając niesamowity pułap około 20 000 dolarów za jedną bit monetę.

Wyobraźmy sobie człowieka robiącego zakupy regularnie, który zachował w swoim cyfrowym portfelu 50 Bitcoinów, kosztujących go nieco ponad 100 dolarów. Nietrudno policzyć, że w ciągu paru miesięcy taka osoba stała się milionerem.

Kursy Bitcoina cechują się gwałtownymi spadkami i wzrostami. Jego notowania są wyjątkowo niestabilne i może właśnie dlatego kuszą tak wiele osób. Z dnia na dzień można zarobić dziesiątki tysięcy dolarów, aby tydzień później stracić 30% zarobionych pieniędzy.

W marcu 2020 roku za jednego Bitcoina zapłacimy około 6300 dolarów. Czy kiedyś znów osiągnie dwadzieścia tysięcy? Nigdy nic nie wiadomo.

Zalety kryptowaluty

Zalety monety Bitcoin są pewnie dla wielu niezrozumiałe, co nie zmienia faktu, że cena Bitcoin jest jednym z najgorętszych tematów ostatnich lat, a samą monetą interesują się spółki giełdowe i fundusze inwestycyjne. Bitcoin codziennie zyskuje na popularności tak jak i inne kryptowaluty a z jego pomocą przeprowadza się miliony transakcji w kryptowalutach.

Zalet Bitcoina i kryptowalut jest dużo i często są trudne do zrozumienia dla zwykłego „Kowalskiego”, co nie zmienia faktu, że w obecnych czasach BTC opanowało światowe transakcje. Najważniejsze i najprostsze zalety to przede wszystkim:

  • szybkość transakcji
  • bezpieczeństwo (blockchain)
  • anonimowość transakcji
  • ograniczona ilość Bitcoinów oraz innych kryptowalut
  • szansa na wzbogacenie się

Bitcoin – wady

Transakcje kryptowalutami mają również wielu zagorzałych przeciwników. Znaczne grono użytkowników dostrzega wady i zagrożenia płynące z BTC. Najczęściej podnoszone kwestie dotyczą zagadnień takich jak:

  • brak zagwarantowania stabilności
  • szanse na ogromne spadki wartości
  • wykorzystywanie do działalności niezgodnej z prawem
  • jeżeli Bitcoin zostanie zakazany, wszystkie środki okażą się bezwartościowe
Oceń artykuł
3.7/5 (3)