Nowy kalkulator płac w Google. Niższe pensje dla pracujących zdalnie

Google obcina pensje pracownikom pracującym zdalnie. Firma znana z nowoczesnego środowiska pracy robi krok do tyłu, zniechęcając do home office. Dlaczego pionier innowacyjności wprowadza zróżnicowanie płac ze względu na tryb pracy? Sprawdźmy to.

google zróżnicowanie płac ze względu na tryb pracy - logo Google

To nowy kalkulator płac jest odpowiedzialny za zróżnicowane zarobki w Google. Agencja prasowa Reuters przyjrzała się nowemu systemowi płac Alphabetu – spółki-matki Google’a. W myśl zasad zarobki pracowników biurowych będą zależne od wyboru miejsca pracy, a nawet ich adresu zamieszkania.

Google obcina pensje pracownikom pracującym zdalnie. Ile stracą?

Finalnie zarobki pracowników biurowych będą zależne od miejsca zamieszkania i trybu pracy. Reuters za przykład podaje pracownika mieszkającego w mieście Stamford (stan Connecticut). Dojazd do biura w Nowym Jorku zająłby mu godzinę, jednak praca zdalna ma oznaczać dla niego o 15% niższe zarobki.


Interesuje Cię praca w Google? Zerknij do zakładki Google Polska: opinie


Dlaczego Google dywersyfikuje wysokość pensji?

Według wypowiedzi rzecznika prasowego firmy Google obcina pensje pracownikom pracującym zdalnie ze względu na regionalizację zarobków. Reuters przeprowadziło rozmowy z pracownikami Google’a, z których wynika, że największe starty odnotują zatrudnieni w biurze San Francisco. Pracując zdalnie, mogą zarobić o ¼ mniej. Rzecznik Google’a tłumaczy:


„Zawsze płacimy w górnych granicach miejscowych widełek płacowych w zależności od tego, gdzie mieszkają nasi pracownicy”.

Work Location Tool to narzędzie, które Google Alphabet Inc. oferuje pracownikom, by mogli wyznaczyć swoje zarobki w razie przeprowadzki. Agencja Reuters dotarła do zrzutów ekranu z aplikacji, które wskazują na to, że pracownicy zdalni będą musieli zmierzyć się z niższymi płacami również bez zmiany adresu.


Praca w Warszawie jest otwarta na pracowników ze wszystkich miast Polski. Jeśli wolisz inną lokalizację, odnajdziesz ją na GoWork.pl


Oceń artykuł
0/5 (0)