Jak zostać maszynistą? Ile zarabia? Jakie warunki trzeba spełnić?

Jak zostać maszynistą? Takie pytanie nurtuje coraz większą liczbę kandydatów, zainteresowanych pracą na kolei. Przeprowadzimy Cię przez proces rekrutacji i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Ile zarabia maszynista? Czego wymaga praca maszynisty? Co z uprawnieniami? 

jak zostać maszynistą

Wysokie zapotrzebowanie, zadowalające zarobki i ciekawa praca pozwalająca zobaczyć wiele interesujących miejsc. Można przypuszczać, że to między innymi dlatego, tak wiele osób zastanawia się, jak zostać maszynistą. Praca “kierowcy pociągu” to niewątpliwie ciekawe zajęcie, jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialności i szeregu wymagań do spełnienia. Przyszły maszynista musi przejść odpowiednie szkolenia, uzyskać licencję, świadectwo, a także szczegółowo potwierdzić dobry stan zdrowia. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile zarabia maszynista i jakich kursów wymaga się na tym stanowisku. Jak zostać maszynistą kolejowym? 

Praca jako maszynista – kim jest “kierowca” pociągu?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, ile zarabia maszynista, warto określić, kim on dokładnie jest. Maszynista to jeden z regulowanych zawodów, który musi spełniać określone prawne wymagania. Osoba pracująca na tym stanowisku to członek załogi pociągu, uprawniony do samodzielnego sterowania pojazdem kolejowym. Wymagania dla maszynisty to przede wszystkim konieczność ukończenia 18. roku życia, zaświadczenie o niekaralności i wykształcenie przynajmniej zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe. 

Aby zostać maszynistą pociągu, należy też spełniać wymagania zdrowotne i cechować się fizyczną, a także psychiczną zdolnością do wykonywania zawodu. Maszynista dba o bezpieczeństwo tysięcy pasażerów, dlatego zdolność utrzymywania skupienia i jasności umysłu jest tak ważna. Badania mogą wyglądać podobnie, jak w przypadku starania się o zdobycie pracy jako kierowca zawodowy. Wszelkie podstawowe wymagania dają możliwość przejścia dalej, czyli ubiegania się o otrzymanie licencji i świadectwa maszynisty. Te z kolei będą wymagały od niego przyswojenia dużej dawki wiedzy, którą pozyska podczas szkoleń trwających nawet 18 miesięcy. Do jakich zarobków prowadzą uzyskane uprawnienia maszynisty

Ile zarabia maszynista? Czy warto nim zostać?

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia maszynista. Zarobki na tym stanowisku zależą od wielu zmiennych, które diametralnie wpływają na średnie wynagrodzenie. W Polsce funkcjonuje wielu przewoźników, którzy wykorzystują różne rodzaje pociągów i zajmują się przewozem przeróżnych towarów. Oprócz nich funkcjonują także przewoźnicy lokalni, ogólnopolscy i państwowi, oferujący przewozy pasażerskie. Zarobki maszynisty zależą również od stażu pracy i benefitów płacowych. Jak przedstawiają się średnie i uogólnione zarobki maszynisty w Polsce?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę raport wygenerowany przez stronę internetową wynagrodzenia.pl, możemy przyjąć, że zarobki maszynisty zadowolą wielu kandydatów. Z danych wynika, że mediana wynagrodzeń maszynistów to 5710 złotych brutto. To znaczy, że dokładnie 50% osób na tym stanowisku zarabia mniej, a 50% więcej. Ponadto wynagrodzenie aż 25% najlepiej zarabiających maszynistów przekracza 7000 złotych brutto. Jak łatwo sprawdzić w kalkulatorze wynagrodzeń, to ponad 5000 złotych “na rękę”.

Jak zostać maszynistą? Szkolenia i licencja

Jak zostać maszynistą pociągu, jeśli spełniasz ustawowe wymagania? Przede wszystkim trzeba zacząć od pozyskania licencji i przejścia szczegółowych badań lekarskich. O zdobycie licencji można się postarać na własną rękę, jednak część urzędów pracy i niektórzy przewoźnicy, mogą ułatwić jej zdobycie, oferując specjalne dofinansowania. Licencja maszynisty poświadcza o spełnieniu podstawowych wymagań i pozytywnym przejściu badań lekarskich. Jak zostać licencjonowanym maszynistą krok po kroku?

Zawód maszynista – licencja krok po kroku

Aby otrzymać licencję maszynisty, trzeba odbyć szkolenie z ogólnej wiedzy zawodowej, które trwa około 300 godzin. Zanim jednak rozpoczniesz szkolenia, udaj się do jednej z uprawnionych placówek medycznych, które sprawdzą Twój stan zdrowia, a także przeprowadzą szereg badań potwierdzających umiejętności psychofizyczne. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymasz orzeczenie lekarskie ważne przez następne dwa lata. Po akceptacji medycznej pora na uprawnienia maszynisty.

Licencja uprawnia do dalszego kształcenia, jednak aby ją otrzymać, trzeba przejść szereg szkoleń składających się z części teoretycznej i praktycznej. Szkolenia licencyjne kończą się egzaminem. Jeżeli uda Ci się go zdać, otrzymasz zaświadczenie o wyniku pozytywnym, które upoważnia Cię do złożenia wniosku o wydanie licencji maszynisty. Wszystkiego o potrzebnych dokumentach i formie składania wniosku, dowiesz się ze strony internetowej Urzędu Transportu Kolejowego, która umożliwi Ci złożenie elektronicznego podania o wydanie licencji maszynisty.

Jeżeli udało Ci się złożyć wniosek, który nie zawiera żadnego błędu, spodziewaj się odpowiedzi w ciągu najbliższych 30 dni od daty jego złożenia. Sama licencja jest ważna przez 10 lat.

Jak zostać maszynistą szybciej? Licencja a wykształcenie

O otrzymanie licencji można się postarać w znacznie przyspieszonym tempie. Absolwenci niektórych kierunków studiów lub szkoły kolejowej, mogą zostać zwolnieni z konieczności odbywania szkolenia teoretycznego i praktycznego. To znaczy, że licencję otrzyma się już po przejściu badań lekarskich i zdaniu egzaminu.

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka, aż ją odkryjesz!

Jak zostać maszynistą kolejowym? Czas na świadectwo

Gdy już uda Ci się zdobyć licencję maszynisty, możesz zająć się dalszym etapem edukacji zawodowej. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zostać maszynistą w PKP lub innej spółce, nie możesz pominąć kwestii związanych ze świadectwem maszynisty. Co uprawnia do jego zdobycia?

  • Otrzymanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji maszynisty.
  • Wcześniejsze zdobycie licencji zawodowej, o której wspomnieliśmy w poprzednim akapicie.
  • Przejścia wymagającego szkolenia i zdanie egzaminu kończącego, który wieńczy kilkanaście miesięcy zajęć praktycznych i teoretycznych.

Wyżej wymienione szkolenia mogą trwać od 10 do nawet 16 miesięcy i wymagają zatrudnienia u przewoźnika kolejowego. Ten, jako pracodawca, skieruje Cię na badania lekarskie, aby następnie oddać w ręce instruktorów szkół zajmujących się szkoleniem maszynistów. Takie szkolenie składa się z kilku części, poruszając kwestie teoretyczne i praktyczne. Jednym z ostatnich etapów jest praktyczne szkolenie w kierowaniu pociągiem (pod okiem doświadczonego instruktora). Zwieńczeniem starań jest egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli uda Ci się zdać egzamin, oficjalnie zostaniesz maszynistą jednego z przewoźników.

Oceń artykuł
0/5 (0)