Reklama

Najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie to region turystyczny. Do największych atrakcji województwa należy samo miasto Toruń i związany z nim Mikołaj Kopernik, Ciechocinek z prozdrowotną tężnią, czy malowniczy Grudziądz. Oprócz turystów, przede wszystkim żyją tam mieszkańcy, którzy każdego dnia rozwijają się zawodowo i zarabiają na życie. Umożliwiają im to najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego. Co to za firmy?

Najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego - panorama Torunia
Choć województwo stanowi region turystyczny, to praca w województwie kujawsko-pomorskim opiera się przede wszystkim na przemyśle. Wśród pracodawców zatrudniających najwięcej osób dominują firmy produkcyjne. Wiele osób zatrudnia także lokalny uniwersytet. Sytuacja na rynku pracy stale się polepsza, a wynagrodzenia podobnie jak zatrudnienie wzrastają.

Jak wygląda rynek pracy w województwie kujawsko pomorskim?

Zatrudnienie w województwie kujawsko-pomorskim wzrasta. Świadczą o tym dane Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w maju 2022 roku nastąpił wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,5% w stosunku do maja 2021 roku. Obniżyła się również stopa bezrobocia, która wyniosła 7,1%, co stanowi wynik niższy o 1,5 p. proc. niż rok temu. Wciąż jednak jest to stosunkowo wysoka stopa bezrobocia w porównaniu do całego kraju, czy wielu innych województw. Wzrost zatrudnienia przede wszystkim nastąpił w takich branżach jak informacja i komunikacja (3,3%), transport i gospodarka magazynowa (3%), dostawa wody, gospodarowanie ściekami, odpadami (2,5%). Obserwuje się natomiast spadek zatrudnienia w obsłudze rynku nieruchomości (aż o 6,4%). Maleje także zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej, zakwaterowaniu i gastronomii. Pod względem przeciętnego zatrudnienia województwo kujawsko-pomorskie w maju 2022 roku uplasowało się na ósmym miejscu w porównaniu do innych województw.

SekcjaZatrudnienie w tys. etatów
Przemysł137,7
Handel; naprawa pojazdów samochodowych48,1
Budownictwo20,1
Transport i gospodarka magazynowa17,4
Administrowanie i działalność wspierająca10,5
Informacja i komunikacja6,6
Obsługa rynku nieruchomości4,0
Zakwaterowanie i gastronomia3,5

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w maju 2022 r.

Pozytywną informacją jest fakt, że w województwie maleje liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W stosunku do maja 2021 roku zmalała o 19%. Niestety województwo kujawsko-pomorskie utrzymuje się wśród województw o najwyższej stopie bezrobocia. Najgorsza sytuacja pod tym względem występuje w:

  • powiecie radziejowskim,
  • chełmińskim,
  • inowrocławskim,
  • grudziądzkim.

Choć Grudziądz i okoliczne miejscowości borykają z wysoką stopą bezroboia, nie oznacza to, że w mieście nie ma żadnych miejsc pracy. Praca w Grudziądzu czeka na specjalistów budowlanych oraz na kadrę medyczną. Poszukiwani są również nauczyciele. Jednak nie tylko wykształceni pracownicy mają szansę na zatrudnienie w powiatach z najwyższym bezrobociem – poszukiwani są również pracownicy budowlani, produkcyjni i fizyczni.

Najniższa stopa bezrobocia jest w mieście Bydgoszcz (2,2%) oraz w powiecie bydgoskim i Toruniu. W maju 2022 roku do urzędów pracy w województwie zgłoszono 6,6 tysięcy ofert pracy. Wynik niemal równoważy się z napływem osób bezrobotnych. W maju 2022 roku w urzędach zarejestrowało się 6,5 tysięcy osób bezrobotnych. Na jedną ofertę pracy w maju przypadło 11 bezrobotnych. Rok temu było to 14 bezrobotnych.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego?

Według prognoz Barometru Zawodów na 2022 rok w województwie kujawsko-pomorskim w większości zawodów występuje równowaga. Jednak wyjątkowo dużo jest także zawodów deficytowych. Ze znalezieniem pracy mogą mieć problem głównie ekonomiści. Pożądani są natomiast przedstawiciele takich zawodów jak:

  • piekarze,
  • pielęgniarki i położne,
  • spawacze,
  • ślusarze,
  • tapicerzy,
  • kucharze,
  • lekarze,
  • betoniarze i zbrojarze,
  • cieśle i stolarze budowlani,
  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • magazynierzy,
  • mechanicy,
  • operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych,
  • monterzy instalacji budowlanych,
  • murarze i tynkarze,
  • samodzielni księgowi.

Wynagrodzenia w województwie kujawsko-pomorskim

Przeciętne wynagrodzenie w maju 2022 roku wyniosło 5657,34 zł brutto, podczas gdy w kraju było to 6399,59 zł brutto. Wynagrodzenia stale wzrastają. W porównaniu do poprzedniego roku w województwie nastąpił wzrost wynagrodzenia o 13,2%. Wzrost miał miejsce we wszystkich sekcjach PKD. Najwięcej zyskali pracownicy zatrudnieni w transporcie i gospodarce magazynowej, bo aż o 34,5%, zakwaterowaniu i gastronomii (17,8%), handlu w naprawie pojazdów samochodowych i działalności wspierającej. Zdecydowanie najwyższe zarobki spośród wszystkich sekcji oferuje informacja i komunikacja.

SekcjaWynagrodzenie
Informacja i komunikacja8925,85
Handel; naprawa pojazdów samochodowych5841,93
Transport i gospodarka magazynowa5668,62
Budownictwo5606,59
Przemysł5540,39
Obsługa rynku nieruchomości5491,58
Zakwaterowanie i gastronomia4693,10
Administrowanie i działalność wspierająca4105,65

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w maju 2022 r.

Najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego. Jakie to firmy?

Poniżej znajduje się lista firm zatrudniających wiele osób w województwie kujawsko-pomorskim. Dane wywodzą się m.in. z efektu konkursu Pracodawcy Pomorza i Kujaw Pracodawca Pomorza i Kujaw oraz badania przeprowadzonego na zlecenie Forbes Ranking Najlepszych Pracodawców Polska 2022.

  • Atos Poland Global Services – firma z 30-letnią tradycją ma międzynarodowy charakter, w sumie skupia ok. 107 tys. pracowników. W Polsce zatrudnia w Bydgoszczy. Działa w zakresie usług integracji systemów, consultingu i oferuje usługi outsourcingowe. Zapewnia bezpieczne rozwiązania cyfrowe. Firma poszukuje osób o różnych kompetencjach zawodowych. Potrzebuje zarówno inżynierów, kierowników, jak i architektów. W firmie kluczowa jest znajomość języków obcych. Zatrudnia w szczególności w branży IT. Praca w firmie jest korzystna choćby ze względu na benefity pracownicze w postaci prywatnej opieki medycznej, punktów do wykorzystania na zakupy, czy bilety. Firma zapewnia możliwości rozwoju na podstawie indywidualnych planów. Pracownik otrzymuje szkolenia wewnętrzne. Atos gwarantuje także dzień wolny na szczególne wydarzenia w życiu. Praca w Bydgoszczy z Atos Poland to m.in. takie stanowiska jak TitleClient Security Manager, TitleCloud Senior DevSecOps Engineer.
  • Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz SA – firma jest producentem pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. Dba o komfort komunikacyjny nie tylko mieszkańców polskich miast, lecz także za granicą. Produkuje, a także naprawia i remontuje pojazdy szynowe. Firma zatrudnia ok. 3 tys. pracowników, a każdy z nich ma realny wpływ na ostateczny rezultat pracy firmy. Pojazdy Szynowe Pesa oferuje stabilne zatrudnienie na umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy w strukturach firmy, dofinansowanie do wypoczynku i do nauki w szkołach wyższych, kartę sportową i kulturalną, systemy premiowe. Zatrudnia na takie stanowiska jak Operator obrabiarki numerycznej, Specjalista ds. zamówień publicznych, Lakiernik.
  • Neuca SA, Toruń – wielokrotnie nagradzany pracodawca regionu zajmuje się dystrybucją wyrobów farmaceutycznych. Grupa zatrudnia 3 681 osób. Swoim pracownikom oferuje świadczenia pieniężne na święta, ubezpieczenie na życie, zniżki na ubezpieczenie majątkowe, opiekę zdrowotną, kartę sportową, dofinansowanie wypoczynku. Zatrudnia m.in. do pracy w Toruniu w dziale marketingu, księgowości, finansach, logistyce, badaniach klinicznych, obsłudze klienta, np. na takie stanowiska jak Research Project Manager, Marketing, Specjalista ds. Copywritingu, Account Manager, Młodszy Specjalista ds. Należności, Młodszy Specjalista ds. Obsługi Aptek.
  • Tyco Electronics Polska sp. z o.o. – to światowy lider w dziedzinie technologii przemysłowych. Oferuje rozwiązania w zakresie łączności i czujników. Działania firmy przyczyniają się do postępu w transporcie, przemyśle, technologii, medycznej, komunikacji, czy energii. W 140 krajach zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. W Polsce działa m.in. na terenie Bydgoszczy.
  • GABI-BIS spółka – przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją mebli. Firma powstała w 1991 roku. Dziś rozwija się, wykorzystując nowe technologie. Gabi-Bis została wyróżniona za wdrożenie nowoczesnych linii produkcyjnych, które poskutkowały otwarciem nowych miejsc pracy. W firmie pracuje ok. 500 osób zarówno tych doświadczonych, jak i dopiero co wstępujących na rynek pracy. Przedsiębiorstwo oferuje pracę w Runowie Krajeńskim, m.in. na takich stanowiskach jak Kierowca w transporcie międzynarodowym, Technolog produkcji, czy Kierownik stolarni.
  • Mondi Świecie S.A. – europejski producent papierów do produkcji tektury falistej. To także jeden z największych pracodawców w regionie. Fabryka z pracą w Świeciu jest największą fabryką Mondi w Polsce. Firma utrzymuje integracyjną kulturę pracy, ważny jest szacunek zespołowy i troska. Na każdym etapie kariery w Mondi pracownik ma możliwości rozwoju. Firma zatrudnia ponad 1000 osób.
  • Plastica – firma w Frydrychowie zajmuje się produkcją wyrobów używanych w przemyśle higienicznym, medycznym i odzieżowym. Produkuje folie i laminaty. Zatrudnia ok. 1500 pracowników. Pracownicy w firmie mogą liczyć na benefity umożliwiające wypoczynek, zadbanie o zdrowie, sprawność fizyczną i rozwój.
  • ThyssenKrupp – dystrybutor metali i tworzyw sztucznych, wyrobów hutniczych ze stali węglowej, stali nierdzewnej i metali nieżelaznych, takie jak rury, blachy, kształtowniki oraz płyty z tworzyw sztucznych dla reklamy, przemysłu i budownictwa. Ofertę uzupełniają materiały spawalnicze. Spółka z siedzibą w Toruniu ma swoje centra logistyczne w wielu miejscowościach Polski. Oddziały i filie firmy znajdują się nie tylko w Polsce, lecz także w Czechach i Litwie. Firma zatrudnia ok. 160 tys. osób we wszystkich krajach. Poszukuje osobowości kreatywnych, które dążą do rozwoju. Stanowiska, na jakie zatrudnia to np. Asystent Handlowy, Referent ds. Technicznych, Technolog.
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – uczelnia działa od 1945 roku i jest jedną z największych w Polsce. Kształci ok. 20 tys. osób, a zatrudnia prawie 4400 osób, z czego nauczyciele akademiccy stanowią ok. 2400 osób. Takie zapotrzebowanie na pracowników dyktowane jest liczbą ponad 100 kierunków i 16 wydziałów uczelni.
  • Majster Budowlane Abc – to sieć marketów i sklepów budowlanych w Polsce, np. market Pszczółka. Daje pracę we Włocławku. Zatrudnia m.in. na takie stanowiska jak Specjalista ds. Controlingu, Główna/y Księgowa/y, Z-ca Głównej/ego Księgowej/ego, Administrator Systemu Comarch ERP Altum, Kupiec – dział budowlany.
Oceń artykuł
1/5 (2)