Ile zarabia pielęgniarka? Zarobki na stanowisku

Zarobki pielęgniarki zależą od stażu oraz placówki, w której wykonuje swój zawód. Praca pielęgniarki nie należy do łatwych ze względu na odpowiedzialność, ciągłą dyspozycyjność i trudne warunki wymagające odporności psychicznej. Ile zarabiają pielęgniarki i jak zostać jedną z nich?

twarz pielęgniarki w maseczce ochronnej

Ile zarabia pielęgniarka?

Zarobki pielęgniarki to według danych Głównego Urzędu Statystycznego wciąż jedne z najniższych, jakie otrzymuje specjalista związany z branżą usług medycznych. Według raportu portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków pielęgniarek wynosi około 3960 złotych brutto. To oznacza, że 50% pracownic zarabia mniej, a 50% więcej niż wyżej wymieniona kwota. Wiele zależy od doświadczenia i rodzaju placówki medycznej, a także rodzaju wykonywanych obowiązków.

Zawód pielęgniarki to wymagające zajęcie, z którym nie każda osoba będzie sobie w stanie poradzić. Warunki panujące w szpitalach, niskie wynagrodzenie, ciągłe narażenie na choroby, praca zmianowa i wymagane wykształcenie stanowią duże wyzwanie, nawet dla najbardziej odpornych psychicznie osób. Ciągłe napięcie i odpowiedzialność za ludzkie zdrowie powinny rekompensować zarobki, jednak te wciąż pozostawiają wiele do życzenia. 

Zarobki pielęgniarki różnią się także ze względu na pracę w sektorze prywatnym i publicznym. Według raportu GUS z 2018. roku pielęgniarki pracujące w publicznych placówkach zarabiają więcej niż te zatrudnione w sektorze prywatnym.

Zarobki pielęgniarki a doświadczenie

Według raportu wynagrodzenia.pl zarobki młodszej specjalistki i pielęgniarki o największym doświadczeniu nie różnią się tak bardzo, jakby się mogło wydawać. Mediana wynagrodzeń pielęgniarki w zależności od stanowiska to:

 • młodszy specjalista to mediana w wysokości 3500 złotych brutto
 • mediana zarobków specjalisty oscyluje wokół 3960 zł brutto
 • starszy specjalista osiąga średnio około 4150 złotych brutto

Sprawdź: Kwartyle wynagrodzenia, czyli jak poznać najwyższe zarobki w branży?

Ile zarabia pielęgniarka – mediana wynagrodzeń netto

Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń można obliczyć przybliżoną wartość netto w przypadku mediany zarobków pielęgniarek zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie:

 • zarobki netto pielęgniarki na podstawie umowy o pracę to około 2860 złotych
 • praca na podstawie umowy zlecenie to 2992 złote netto
 • umowa o dzieło oznacza średnią pensję netto w wysokości 3421 złotych netto

Sprawdź, jak obliczyć kwotę brutto i netto Twojej wypłaty: Kalkulator wynagrodzeń

Czym zajmuje się pielęgniarka?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zawód pielęgniarki to szalenie odpowiedzialne i potrzebne stanowisko, bez którego funkcjonowanie szpitali nie byłoby możliwe. Zadania wykwalifikowanej pielęgniarki to nie tylko dbanie o czystość i komfort pacjentów, to także pomoc lekarzom i wsparcie funkcjonowania całej placówki. Czym może zajmować się pielęgniarka?

 • asystowanie lekarzowi w trakcie zabiegów
 • przygotowanie narzędzi, sal operacyjnych i dbanie o czystość otoczenia
 • wspieranie leczenia oraz diagnostyki
 • udzielanie pomocy chorym i dbanie o ich komfort
 • pomoc w szybkim reagowaniu w przypadku sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia

Jak zostać pielęgniarką?

Aby zostać pielęgniarką, należy ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, które trwają przynajmniej 6 semestrów i oferują zajęcia praktyczne. Dodatkowo przyszła pielęgniarka musi odbyć przynajmniej 4750 godzin zajęć praktycznych i praktyk pielęgniarskich. Gdyby tego było mało, przyszły pracownik musi spełniać warunki zawarte w ustawie:

 • posiadać obywatelstwo polskie
 • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
 • odbyć wymagany staż podyplomowy
 • posiadać dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej lub dyplom zagraniczny, równy temu, który jest wydawany w Rzeczpospolitej
 • posiadać stan zdrowia nie przedstawiający przeciwwskazań do wykonywania zawodu pielęgniarki

Sprawdź też: Rezydent – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Oferty pracy dla pielęgniarki

Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski, takich jak między innymi: Warszawa (mazowieckie), Wrocław (dolnośląskie), Poznań (wielkopolskie), Łódź (łódzkie), Kraków (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), Kielce (świętokrzyskie), Katowice (śląskie), Gdańsk (pomorskie), Olsztyn (warmińsko-mazurskie), Białystok (podlaskie), Rzeszów (podkarpackie), Opole (opolskie), Gorzów Wielkopolski (lubuskie), Lublin (lubelskie), Toruń / Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie).

Oceń artykuł
4/5 (5)