Zarobki pielęgniarki zależą od stażu oraz placówki, w której wykonuje swój zawód. Praca pielęgniarki nie należy do łatwych ze względu na odpowiedzialność, ciągłą dyspozycyjność i trudne warunki wymagające odporności psychicznej. Ile zarabiają pielęgniarki i jak zostać jedną z nich?
Ile zarabia pielęgniarka?
Zarobki pielęgniarki to według danych Głównego Urzędu Statystycznego wciąż jedne z najniższych, jakie otrzymuje specjalista związany z branżą usług medycznych. Według raportu portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków pielęgniarek wynosi około 3960 złotych brutto. To oznacza, że 50% pracownic zarabia mniej, a 50% więcej niż wyżej wymieniona kwota. Wiele zależy od doświadczenia i rodzaju placówki medycznej, a także rodzaju wykonywanych obowiązków.
Zawód pielęgniarki to wymagające zajęcie, z którym nie każda osoba będzie sobie w stanie poradzić. Warunki panujące w szpitalach, niskie wynagrodzenie, ciągłe narażenie na choroby, praca zmianowa i wymagane wykształcenie stanowią duże wyzwanie, nawet dla najbardziej odpornych psychicznie osób. Ciągłe napięcie i odpowiedzialność za ludzkie zdrowie powinny rekompensować zarobki, jednak te wciąż pozostawiają wiele do życzenia.
Zarobki pielęgniarki różnią się także ze względu na pracę w sektorze prywatnym i publicznym. Według raportu GUS z 2018. roku pielęgniarki pracujące w publicznych placówkach zarabiają więcej niż te zatrudnione w sektorze prywatnym.
Zarobki pielęgniarki a doświadczenie
Według raportu wynagrodzenia.pl zarobki młodszej specjalistki i pielęgniarki o największym doświadczeniu nie różnią się tak bardzo, jakby się mogło wydawać. Mediana wynagrodzeń pielęgniarki w zależności od stanowiska to:
- młodszy specjalista to mediana w wysokości 3500 złotych brutto
- mediana zarobków specjalisty oscyluje wokół 3960 zł brutto
- starszy specjalista osiąga średnio około 4150 złotych brutto
Sprawdź: Kwartyle wynagrodzenia, czyli jak poznać najwyższe zarobki w branży?
Ile zarabia pielęgniarka – mediana wynagrodzeń netto
Dzięki popularnym kalkulatorom wynagrodzeń można obliczyć przybliżoną wartość netto w przypadku mediany zarobków pielęgniarek zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie:
- zarobki netto pielęgniarki na podstawie umowy o pracę to około 2860 złotych
- praca na podstawie umowy zlecenie to 2992 złote netto
- umowa o dzieło oznacza średnią pensję netto w wysokości 3421 złotych netto
Sprawdź, jak obliczyć kwotę brutto i netto Twojej wypłaty: Kalkulator wynagrodzeń
Czym zajmuje się pielęgniarka?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zawód pielęgniarki to szalenie odpowiedzialne i potrzebne stanowisko, bez którego funkcjonowanie szpitali nie byłoby możliwe. Zadania wykwalifikowanej pielęgniarki to nie tylko dbanie o czystość i komfort pacjentów, to także pomoc lekarzom i wsparcie funkcjonowania całej placówki. Czym może zajmować się pielęgniarka?
- asystowanie lekarzowi w trakcie zabiegów
- przygotowanie narzędzi, sal operacyjnych i dbanie o czystość otoczenia
- wspieranie leczenia oraz diagnostyki
- udzielanie pomocy chorym i dbanie o ich komfort
- pomoc w szybkim reagowaniu w przypadku sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia
Jak zostać pielęgniarką?
Aby zostać pielęgniarką, należy ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo, które trwają przynajmniej 6 semestrów i oferują zajęcia praktyczne. Dodatkowo przyszła pielęgniarka musi odbyć przynajmniej 4750 godzin zajęć praktycznych i praktyk pielęgniarskich. Gdyby tego było mało, przyszły pracownik musi spełniać warunki zawarte w ustawie:
- posiadać obywatelstwo polskie
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
- odbyć wymagany staż podyplomowy
- posiadać dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej lub dyplom zagraniczny, równy temu, który jest wydawany w Rzeczpospolitej
- posiadać stan zdrowia nie przedstawiający przeciwwskazań do wykonywania zawodu pielęgniarki
Sprawdź też: Rezydent – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku
Oferty pracy dla pielęgniarki
Oferty pracy w zawodzie w ciągu roku można znaleźć w wielu miastach Polski, takich jak między innymi: Warszawa (mazowieckie), Wrocław (dolnośląskie), Poznań (wielkopolskie), Łódź (łódzkie), Kraków (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), Kielce (świętokrzyskie), Katowice (śląskie), Gdańsk (pomorskie), Olsztyn (warmińsko-mazurskie), Białystok (podlaskie), Rzeszów (podkarpackie), Opole (opolskie), Gorzów Wielkopolski (lubuskie), Lublin (lubelskie), Toruń / Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie).
Pielęgniarka to zawód samodzielny, oparty o ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej, degradowanie zadań ujętych w tym artykule to bardzo, ale to bardzo spłaszczenie i uproszczenie zdań związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki, czy też położnej
Pielęgniarka to osoba ciągle zmeczona z powodu pracy zmianowej. Pracuje w soboty, niedziele i święta. System pracy w znacznym stopniu utrudnia nawiazywanie i podtrzymywanie relacji z ludźmi. Jest się w ciągłym stresie, przed lub po dyżurze. Taki stan fizycznego i psychicznego rozchwiania jest powodem niepowodzeń w życiu osobistym i rodzinnym. Najczęściej jest samotna, z dziećmi nad którymi( nie z własnej winy) nie ma czasu sprawować opieki, budować z nimi zdrowych relacji, zajmować się domem i tym co go stanowi. Z upływem czasu źle opłacana, samotna i z wysokim poziomem frustracji ucieka z zawodu i/lub popada w nałogi.
gorszego idiotyzmu nie słyszałam ha ha ha