Reklama

Nabór na rachmistrzów – wymagania i obowiązki podczas spisu powszechnego

Nowy nabór na rachmistrzów trwa! Spis powszechny ruszy 1 kwietnia 2021 roku, dlatego już teraz Główny Urząd Statystyczny poszukuje nowych rachmistrzów. Jakie są wymagania na takim stanowisku? Z jakimi obowiązkami wiąże się praca na rachmistrza podczas spisu powszechnego? Ile można zarobić?

nabór na rachmistrzów spisowych GUS

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań nadciąga wielkimi krokami. Już pierwszego kwietnia 2021 roku rozpocznie się wielkie liczenie. W związku z tym od 1 do 16 lutego trwa nabór na rachmistrzów, którzy będą pomagali w sporządzeniu spisu powszechnego. GUS poinformował, że samą rekrutacją mają się zajmować Gminni Komisarze Spisowi. Czym się zajmuje rachmistrz? Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne? Jakie są wymagania na stanowisku? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Krakowie czeka, aż ją odkryjesz!

Nabór na rachmistrzów 2021 – wymagania na stanowisku

Nabór rachmistrzów wystartował 1 lutego 2021 roku. Główny Urząd Statystyczny rekrutuje osoby, które mają pomagać w przeprowadzaniu powszechnego spisu ludności i mieszkań. Warto wiedzieć, że nie każdy może się zgłosić. Aby wziąć udział w rekrutacji, trzeba spełniać konkretne wymagania postawione przez urząd i zdać specjalny egzamin kończący kurs zdalny. O jakich wymaganiach mowa? Rachmistrz musi:

  • mieć ukończone 18 lat;
  • cieszyć się nieposzlakowaną opinią;
  • osiągnąć przynajmniej średnie wykształcenie;
  • posługiwać się płynną polszczyzną w mowie i piśmie;
  • nie mieć wyroku za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Trwający kilka dni nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wiąże się z koniecznością wzięcia udziału w kursie zdalnym. Szkolenia mają obejmować zakres teoretyczny i ćwiczenia praktyczne, które będą zakończone egzaminem. Każdy kandydat na rachmistrza, który uzyska na egzaminie minimum 60%, będzie miał szansę na wpis do listy i wzięcie udziału w spisie powszechnym. Wybór kandydatów będzie polegał na wyborze tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na egzaminie zawodowym. 

Nabór na rachmistrzów – czym się będą zajmować?

Gdy nabór na rachmistrzów do spisu powszechnego dobiegnie końca, przyjęci kandydaci będą mogli zająć się swoimi obowiązkami. Czym właściwie zajmuje się rachmistrz podczas spisu powszechnego? 

  1. Gromadzi dane według ustalonej wcześniej metodologii badań, zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej.
  2. Przeprowadza wywiady telefoniczne, bądź twarzą w twarz (wiele będzie zależeć od rozwoju sytuacji pandemicznej), korzystając ze specjalnego urządzenia mobilnego wyposażonego w dedykowane oprogramowanie.
  3. W sposób płynny przejmuje obowiązki innych rachmistrzów, gdy sytuacja kadrowa w dowolnej gminie ulegnie pogorszeniu. 

Jak dołączyć do naboru na rachmistrzów 2021? Jest kilka możliwości. Kandydat może złożyć dokumenty w najbliższym urzędzie gminy, za pomocą poczty elektronicznej, platformy ePUAP, a także operatora pocztowego.

Rachmistrz – zarobki

Do tej pory zarobki rachmistrza były uzależnione od rodzaju przeprowadzonej ankiety. Za rozmowę telefoniczną rachmistrz otrzymywał 4 złote brutto, a osobistą ankietę 6 złotych brutto. Obecnie zgodnie z ujednoliconą Ustawą o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rachmistrz spisowy może zarobić 7 zł brutto za wywiady bezpośrednie lub 4 zł brutto za wywiady telefoniczne.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)