Reklama

Czy będzie podwyższenie wieku emerytalnego do 70 lat? To bardzo możliwe!

Czy podwyższenie wieku emerytalnego do 70 lat jest możliwe? Wszystko na to wskazuje. Sytuacja w Polsce nie jest najlepsza, a coraz więcej osób młodych emigruje z kraju. To wszystko ma wpływ na rozważane przez ekonomistów podniesienie wieku emerytalnego.

podwyższenie wieku emerytalnego

“Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować” – tak stwierdził w wywiadzie dla 300gospodarka.pl Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju. Według niego w ciągu najbliższych lat zauważymy spory wzrost osób starszych i jednocześnie spadek liczby osób potencjalnie gotowych do pracy. Powodem mogą być wysokie podatki, które zmuszają młodych ludzi do emigracji. Jakie więc są prognozy dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce? Sprawdźmy.

Sprawdź: Zajdzie konieczność podniesienia wieku emerytalnego? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń!

Podwyższenie wieku emerytalnego: starsi ludzie chcą pracować dłużej

Czy rząd planuje podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce? Jak na razie, wszystko na to wskazuje.

– Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku i jest nie do utrzymania. Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować. Na szczęście z badań wychodzi, że starsi ludzie na całym świecie chcą pracować dłużej – wyjaśnia w wywiadzie dla 300gospodarka.pl Paweł Dobrowolski, główny ekonomista PFR.

Zobacz: Najniższa emerytura netto w 2021 roku

Czy podwyższenie wieku emerytalnego jest skutkiem malejącej liczby osób potencjalnie gotowych do pracy?

Ekonomista Dobrowolski w wywiadzie z 300gospodarka.pl wyjaśnił, że przez ostatnią dekadę rosła liczba osób na rynku pracy. Niestety, z roku na rok widzimy coraz większy spadek liczby pracowników.

– Do 2050 roku GUS przewiduje spadek liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym z 18,1 do 14,6 proc. ogółu i w produkcyjnym z sześćdziesięciu do pięćdziesięciu sześciu wzrośnie z kolei liczba osób w wieku poprodukcyjnym z 60 do 56 proc. Wzrośnie zaś udział osób w wieku poprodukcyjnym – ich udział w całej populacji będzie ponad dwukrotnie większy niż najmłodszych osób w wieku przedprodukcyjnym, 17-18-latków – czytamy w 300gospodarka.pl

Według Dobrowolskiego, problem z ludźmi do pracy w Polsce, co między innymi skutkować może podniesieniem wieku emerytalnego, spowodowany jest nadmiernym podnoszeniem podatków, które wypychają młodych ludzi na emigrację i jednocześnie obniżają dynamikę rozwoju gospodarki. Oznacza to, że liczba osób starszych w naszym kraju będzie coraz większa.

W Polsce coraz więcej seniorów otrzymuje głodowe emerytury. Pewna „rekordzistka” z Polski pobiera jedynie 2 grosze! Przeczytaj więcej w naszym Poradniku.

Podwyższenie wieku emerytalnego: pół wieku aktywności zawodowej może być normą

Dobrowolski uważa, że współcześni 50-latkowkie będą żyć dłużej i w lepszym zdrowiu. Czy to oznacza, że podwyższenie wieku emerytalnego to ekonomiczna konieczność?

– Zapomnijmy o wieku 60 czy 65 lat jako momencie schodzenia z rynku pracy. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku. Mamy spore szanse dożyć wieku 80 lat, a to by oznaczało, że łącznie z okresem nauki połowę życia spędzalibyśmy nieproduktywnie dla gospodarki, i ktoś musiałby nas finansować. To jest nie do utrzymania – wyjaśnia Dobrowolski.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska komentuje, że staż pracy, który przekraczać będzie 40 lat lub więcej, jest coraz bardziej prawdopodobny. – Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat – wyjaśnia prezes ZUS Gertruda Uścińska.


Szukasz pracy w Katowicach? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Katowice 

Oceń artykuł
5/5 (1)