Reklama

Firma na Malcie a podatki. Jak założyć działalność?

Firma na Malcie może się wydawać atrakcyjnym kierunkiem, ponieważ kraj ten oferuje warunki dostosowane do skali prowadzonego biznesu. Koszty założenia firmy na Malcie nie są wysokie, a korzyści takie jak progresywny podatek dochodowy i dogodne prowadzenie biznesu są sporą zachętą dla zagranicznych inwestorów.

Firma na Malcie - Malta

Firma na Malcie, podobnie jak firma na Cyprze, kojarzy się z tzw. podatkowym rajem. Jednak prowadzenie biznesu w obu tych Państwa diametralnie się od siebie różni. Na Cyprze podatki są niższe. Prowadzenie firmy na Malcie jest korzystne w szczególności dla tych, którzy planują prowadzić firmę z zagranicy. 

Jak założyć firmę na Malcie?

Rejestracja firmy w tym kraju z uwzględnieniem wszystkich wymaganych kroków trwa około tygodnia, a rejestracyjne koszty to kwota rzędu 1500 euro. Zakładanie firmy na Malcie to w pierwszym kroku rejestracja w trzech instytucjach:

  • izbie handlowej, 
  • urzędzie skarbowym, 
  • towarzystwie ubezpieczeniowym.

Do najpopularniejszych form prowadzenia firmy na Malcie można zaliczyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki osobowe. 


Malta na razie Cię nie interesuje i szukasz innych możliwości? Sprawdź, jak założyć firmę w Czechach.


Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na Malcie?

Do zarejestrowania spółki z o.o. wymagana jest umowa spółki, w której znajdują się informacje podstawowe o firmie na Malcie. Nazwiska i adresy wspólników, zakres działalności spółki, nazwa firmy, jej siedziba, wysokość kapitału zakładowego. 

Spółka na Malcie występuje w charakterze prywatnym lub publicznym:

  • W prywatnej spółce może być maksymalnie 50 udziałowców. Udziałowcy pokrywają kapitał zakładowy firmy minimum w wysokości 1,2 tys. euro. Istnieje jeszcze jeden warunek: 20% kapitału musi zostać wniesione w gotówce. Prywatną spółkę ogranicza również brak możliwości korzystania z państwowych środków finansowych. 
  • Publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi być założona przynajmniej przez dwóch wspólników. Nie istnieje w niej jednak górna granica liczby udziałowców. Kapitał zakładowy publicznej spółki musi wynosić minimum 48 tys. euro, a 25% tej kwoty musi mieć formę gotówkową. Udziały spółki kwalifikują się jako przedmiot obrotu publicznego. 

Firma na Malcie: spółka osobowa

  • Partnership en nom collectif to forma prawna przypominająca polską spółkę jawną. Za zobowiązania spółki odpowiadają jej wspólnicy swoim całym majątkiem osobistym. 
  • Partnership en commandite działa na podobnych zasadach co polska spółka komandytowa. Tylko część wspólników spółki odpowiada za zobowiązania bez ograniczeń, natomiast reszta odpowiada tylko częściowo do wcześniej ustalonej wysokości. 

Samozatrudnienie jako firma zarejestrowana na Malcie

Samozatrudnienie sprawdzi się u osób prowadzących niewielką firmę na Malcie. Jednak na drodze do realizacji tej formy prawnej staje nam konieczność sprawdzenia kwalifikacji. W momencie, gdy firma działa w branży, jaka na Malcie nie została zdefiniowana, wówczas Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych musi ją zatwierdzić. 

Jak wyglądają podatki na Malcie?

Podatek dochodowy na Malcie jest podatkiem progresywnym. Jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Dla spółek, które są maltańskimi rezydentami, podatek dochodowy wynosi 35%, więc wcale nie należy do najniższych. Jednak niektórzy maltańscy przedsiębiorcy mogą liczyć na niższe podatki. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie zakłada podatek dochodowy w wysokości 5% lub 10% przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności, gdy ma miejsce prowadzenie firmy na Malcie z uprzywilejowanych branż: farmacji, biotechnologii, plastyki, elektroniki, medycyny i oczyszczania ścieków.

Prowadzenie firmy na Malcie, podobnie jak własna firma na Słowacji, stanowi dla zagranicznych przedsiębiorców dobrą inwestycję. Jakie jeszcze korzyści podatkowe niesie za sobą działalność gospodarcza w tym kraju

  • Progresywny podatek dochodowy na Malcie wynosi od 15% do 35%.
  • Prowadzenie firmy na Malcie wiąże się z możliwością odliczenia części wydatków w ramach kosztów uzyskania przychodów, co również finalnie wpływa na wysokość podatku. 
  • Ponadto własna firma na Malcie, która wykazuje stratę podatkową, może rozliczyć ją bez ograniczenia czasowego, podczas gdy w Polsce firmy mają na to jedynie 5 lat. 
  • Inna pomoc, na jaką może liczyć firma na Malcie, jest ulga na dochody reinwestowane realizowane na Malcie. Stawka podatkowa jest wówczas niższa o 19,25%. 
  • Udziałowiec spółki może we własnym rozliczeniu podatkowym uwzględnić podatek od dywidendy na rzecz spółki na Malcie. Za to dywidendy osób niebędących rezydentami Malty nie podlegają opodatkowaniu na Malcie. 
  • Kwota wolna od podatku na Malcie wynosi 8 500 euro. Jak wyglądają pozostałe stawki?
  1. Dla singli:
  • 0 – 8500 : 0%
  • 8500 – 14500 : 15%
  • 14500 – 19500 : 25%
  • powyżej 19500 : 35%
  1. Dla małżeństw:
  • 0-11900 : 0%
  • 11900 – 21700 : 15%
  • 21700 – 28700 : 25%
  • powyżej 28700 : 35%

Malta i podatki (VAT)

Stawka podstawowa VAT na Malcie wynosi 18%. Jednak istnieją także dwie preferencyjne stawki w wysokości 5% (na usługi turystyczne i niektóre usługi transportowe) oraz 7% przy działalności eksportowej. Firma na Malcie nie musi od razu być zarejestrowana jako podatnik VAT. Obowiązek ten powstaje w momencie dokonania pierwszej transakcji objętej podatkiem. Od tego momentu przedsiębiorca musi dokonać wpisu w czasie 30 dni. Deklaracje VAT składa się na Malcie co kwartał. 


Ofert pracy w Lublinie czekają na Ciebie. Aplikuj już dziś na GoWork.pl


Firma zarejestrowana na Malcie: koszty

Koszty założenia firmy na Malcie są stosunkowo niewielkie, chyba że planujemy założyć potężną spółkę o wysokim kapitale zakładowym. Pomoc dla maltańskich przedsiębiorców może stanowić kredyt podatkowy, który wynosi 50% kosztów inwestycji takich jak zakup sprzętu lub 50% kosztów przekazanych na rzecz stworzenia nowych miejsc pracy – wybiera się wartość wyższą. Małe oraz średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwiększenie kredytu podatkowego.

Oceń artykuł
0/5 (0)