Reklama

Masowe zwolnienia w Netguru – doniesienia i komentarze z rynku IT (Marzec 2023)

Już w zeszłym roku branża IT zmagała się z masowymi zwolnieniami. Firmy takie jak Meta, Google, Twitter, czy TikTok wprost informowały, że redukcja etatów spowodowana jest światowym kryzysem oraz rosnącą inflacją. Jednak jeszcze wtedy mogło wydawać się, że polskie firmy z sektora IT wyłamują się z tego schematu. Niestety w marcu doszło do masowych zwolnień w poznańskim Netguru. 

Zwolnienia w Netguru

Spółka Netguru w marcu 2023 poinformowała w publicznym komunikacie o konieczności przeprowadzenia redukcji etatów. Firma od lat zajmuje się doradztwem i oprogramowaniami w ramach usług informatycznych. Netguru do tej pory świetnie dawało sobie radę na rynku, o czym świadczyć mogą liczne wyróżnienia na prestiżowe liście FT 1000 opisującej najszybciej rosnące firmy w Europie. Niestety, niedawno światło dzienne ujrzały informacje, z których wynika, że spółka zwolniła około 150 osób, w tym także kontraktorów. Kuba Filipowski, współzałożyciel Netguru potwierdził te wiadomości w serwisie TVN24 Biznes:

Potwierdzamy, że podjęliśmy trudną decyzję o reorganizacji, która pociągnęła za sobą konieczność rozstania się z około 150 pracownikami i kontraktorami.

Z czego wynikają zwolnienia w Netguru?

Przedstawiciele spółki, jak i założyciele tłumaczą, że redukcja zatrudnienia była konieczna, aby przygotować firmę na nowe wyzwania. Chodzi przede wszystkim o reorganizację działów, które nie mają styczności z klientami oraz dostosowanie działalności i sposobu zarządzania do zmieniającego się środowiska biznesowego.

Decyzja ta okazała się szokiem nie tylko dla pracowników, ale także dla analityków biznesowych, ponieważ Netguru uznawane jestza jedną z najszybciej rozwijających się firmy w Polsce. Spółka powstała w 2008 roku, a jej założycielami są Kuba Filipowski i Wiktor Schmidt. Natomiast aktualnie (od 29.05.2023 roku) CEO jest Kuba Filipowski. Oddziały Netguru znajdziemy w Warszawie, Wrocławiu i w Krakowie. Co ciekawe, niedawno firma przejęła udziały mniejszościowe w amerykańskiej firmie Pilot44 z dziedziny consultingu.

Tak szeroko zakrojone zwolnienia trudno rozpatrywać w kwestii rozwoju marki, dlatego też część osób ma obawy dotyczące kierunku, w jakim zmierza poznańska firma. Współzałożyciel i CEO Kuba Filipowski poinformował o powodach takiej decyzji w oficjalnym oświadczeniu na firmowej stronie Netguru.com. Podjęte kroki mają służyć rozwojowi firmy w nowej sytuacji gospodarczej.

Zwolnienia w Netguru – kontrowersje

Niestety w związku ze zwolnieniami pojawiły się także kontrowersje dotyczące ich formy oraz sposobu przeprowadzenia redukcji, choć z informacji przekazanych w oficjalnym oświadczeniu, można wyczytać szeroki pakiet wsparcia dla zwolnionych osób. W mediach społecznościowych oraz w opiniach na naszym serwisie pojawiły się anonimowe komentarze dotyczące redukcji etatów w Netguru. Dotyczą one przede wszystkim braku zrozumienia dla nagłej decyzji zarządu oraz zbyt szybkiego przeprowadzenia zwolnień. Niektórzy pracownicy zauważają, że utracili już firmowe dostępy, zanim jeszcze oficjalne spotkanie w sprawie redukcji etatów się skończyło. Zwolnieni mają żal do zarządu, że jeśli ten planował reorganizację struktur lub napotkał problemy finansowe, to musieli o tym wiedzieć od jakiegoś czasu. Należy jednak zaznaczyć, że są to głosy anonimowych użytkowników i ostatecznie trudno zweryfikować ich prawdziwość.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że Netguru cieszyło się dobrą opinią wśród byłych i obecnych pracowników. Pojawiały się komentarze zachwalające przyjemną atmosferę pracy, profesjonalny Employer Branding oraz atrakcyjne wynagrodzenia. Do tego nie są to informacje pojedyncze. Co więcej, wiele osób chwali firmę za przejrzyste widełki płacowe już na etapie aplikacji. Niektórzy użytkownicy zauważają także, że cała branża IT zmaga się z kryzysem gospodarczym, dlatego zwolnienia w polskich firmach były do przewidzenia. Tak pracę w Netguru opisuje użytkownik „ex-pracownik” w opinii pozostawionej na naszym serwisie:

(…) W mojej pamięci NG zapisało się jako organizacja z bardzo fajną kulturą, na pewno świetny EB i wewnętrzny vibe robi tutaj robotę, natomiast miałem genialny zespół i przełożonych. Relacja oparta na feedbacku, fajne inicjatywy wewnętrzne i bardzo dobra współpraca zespołowa. Projekty komercyjne mieliśmy bardzo fajne, tzn. dla fajnych brandów, trafiały się ciekawsze i mniej ciekawe zadania. Praca w NG dała okazję do współpracy z topowymi brandami i topowymi markami i ja to potwierdzam(…).

W komentarzach pojawiały się anonimowe głosy podobne do powyższego wpisu, które jednocześnie zwracały one uwagę na problemy wynikające z utrzymania sporej struktury korporacyjnej oraz znacznej ilości managerów. Czy te przypuszczenia mają związek z faktyczną sytuacją Netguru? W tym wypadku takie informacje należy postawić pod wątpliwość, ponieważ – jak informują przedstawiciele – w firmie istnieje proces regularnej oceny pracy managerów na podstawie konkretnych oczekiwań i zakresu zadań. Dodatkowo każdy pracownik ma możliwość zgłoszenia zastrzeżeń bezpośrednio do CEO z wykorzystaniem Speak Up Policy, a każde takie zgłoszenie jest weryfikowane, a ewentualne wnioski wdrażane.

Łagodzenie skutków zwolnień – co Netguru zaproponowało zwolnionym pracownikom?

Jak wynika z informacji podanych przez Wirtualne Media na koniec 2021 roku w Netguru pracowało 318 pracowników etatowych. Natomiast w 2022 roku liczba ta, wraz z pracownikami zakontraktowanymi na B2B wzrosła do 900 osób. Obecna redukcja objęła aż 16,6% wszystkich zatrudnionych. Warto zaznaczyć, że spółka wprowadziła pakiet wsparcia dla zwolnionych:

Podczas telekonferencji ogłosiłem zwolnienia, a personel, którego one dotyczyły został o nich natychmiast powiadomiony. Każdej osobie, która straciła pracę, zaproponowano spotkanie z bezpośrednim przełożonym m.in. w celu udzielenia wsparcia – tłumaczy Kuba Filipowski.

Czego dotyczy wsparcie udzielone przez Netguru?

  • Dodatek finansowy, którego wysokość uzależniona jest od rodzaju umowy i stażu pracy,
  • Rozszerzone ubezpieczenie medyczne,
  • Przedłużenie czasu na korzystanie ze sprzętu firmowego,
  • Wsparcie psychologiczne dla chętnych.
Oceń artykuł
0/5 (0)