Czym jest redukcja etatu? Redukcja etatu a odprawa – czy należy nam się w takiej sytuacji? Na jakich zasadach? Dlaczego redukcja etatu a redukcja etatów to dwie różne sytuacje? Odpowiada nasz ekspert prawny GoWork.pl! Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za złamanie przepisów w tym zakresie? Ważne jest, aby rozróżnić te kwestie. Jest to istotne z perspektywy obowiązującego prawa. Im lepiej pozna się charakter sytuacji, tym łatwiej zadbać o własne interesy.
Redukcja etatu i redukcja etatów nie są tym samym. Przepisy inaczej traktują obie te sytuacje, w związku z tym pracownik, jak również sam pracodawca w takich przypadkach nabywa różne prawa. Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna? Możemy o niej mówić w przypadku redukcji etatów. Z kolei pojedyncza redukcja etatu nie daje możliwości uzyskania dodatkowej wypłaty środków. Co o tych sytuacjach mówi Kodeks pracy? Czy redukcja etatu wiąże się ze zwolnieniem zatrudnionego? Są to ważne kwestie zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i samego pracownika.
Redukcja etatów a odprawa
Redukcja etatów czy likwidacja stanowiska pracy są na ogół wynikiem problemów finansowych pracodawcy, zmiany charakteru działalności i wielu innych powodów. Jednak sytuacja ta nie należy do najprzyjemniejszych. Zwolnienie pracownika często wiąże się po prostu z utratą środków do życia. Podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe, jednak dla pracodawcy może być ono jedynym wyjściem z sytuacji.
Prawo przewiduje w określonych przypadkach wypłatę odprawy. Ma ona zrekompensować stratę pracy oraz zabezpieczenie na czas poszukiwania nowego zatrudnienia. Kiedy należy się odprawa dla pracownika? Czy z powodu redukcji etatów pracodawca powinien wypłacić należne wynagrodzenie?
Redukcja etatów jako przyczyna wypowiedzenia – co dalej?
Redukcja etatu – czym różni się od redukcji etatów? Wiele zamieszania w tym względzie wprowadził koronawirus. Przed spowodowaną pandemią redukcją etatów jako przyczyną wypowiedzeń nie uchroniło się wiele firm. Wielu pracowników narzekało również na obniżenie wynagrodzeń lub wręcz zmniejszenie ich wymiaru czasu pracy.
Niejasne w konsekwencji stało się również to, czy i komu należy się w takiej sytuacji odprawa, lub dodatek do pensji. Redukcja etatu – czy należy się odprawa i na jakich zasadach? Jak rozróżnić pojęcia zmniejszenia zatrudnienia w firmie, a „obcięcie” godzin pracy pracownika? Na te wszystkie pytania w kolejnym odcinku naszego cyklu „Pracodawca to (nie) Twój wróg” odpowiada nasza ekspertka prawna GoWork.pl!
Sprawdź też: Syndrom ocalałego przed zwolnieniem z pracy. Jak się czują osoby, które zostały w firmie?
Redukcja etatu – Kodeks pracy
Redukcja etatów – jakie są prawa pracownika? Czy to to samo, co zmniejszenie naszego etatu? A co z odszkodowaniem? Spokojnie, mamy odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania! Udzieliła ich nasza ekspertka prawna GoWork.pl, Angelika Kowalczyk.
Redukcja etatu a zwolnienie
Warto podkreślić, że w przypadku redukcji etatu nie jest to pojęcie tożsame ze zwolnieniem pracownika. W tym procesie chodzi o zmniejszenie wymiaru czasu pracy w kwestii godzin, co wręcz chroni zatrudnionego przed rozwiązaniem umowy.
Firma, która musi mierzyć się z problemami finansowymi, nie zawsze musi decydować się na zwolnienia grupowe, sięgając po mniej drastyczne środki w postaci ograniczenia etatu, a jednocześnie zmniejszenia kwot wynagrodzenia, które pracodawca musi wypłacić.
1. Redukcja etatu – Tarcza Antykryzysowa: Zredukowano mi etat podczas pandemii, ale nie otrzymałem dodatku. Czy to zgodne z prawem?
W świadomości społecznej pojęcie „redukcji etatu” funkcjonuje w dwóch znaczeniach. Pierwsze odnosi się do zredukowania liczby godzin na „pojedynczym” etacie (obniżenie wymiaru czasu pracy pracownikowi) – czyli sytuacja, w której pracownikowi obniża się etat z przykładowo 40 godzin tygodniowo do 30. Oczywiście proporcjonalnie obniżeniu ulega również wynagrodzenie.
Drugie znaczenie dotyczy redukcji (zmniejszenia) liczby etatów w firmie, z czym wiąże się zwolnienie pracowników dotychczas pracujących na stanowisku/ach objętym/ch redukcją. Taką sytuację określa się mianem „redukcji etatów” (w prawie pracy – „zwolnieniem grupowym”). Aby można było mówić o redukcji etatów, na stanowisku objętym redukcją nadal musi pozostać przynajmniej jedna osoba. W przeciwnym razie nie będzie to redukcja etatu, a przypadek likwidacji stanowiska pracy.
ZOBACZ TAKŻE:
Kucharz – jak nim zostać? Zarobki, staż pracy i umiejętności
Work-Life Balance. Na czym polega? Jakie są z tego korzyści?
Influencer – kim jest? Ile zarabia? Czy warto inwestować w influencer marketing?
Jakie prawa ma pracodawca?
Zgodnie z przykładowo art. 15gb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, pracodawca, u którego wystąpił spadek przychodów ze sprzedaży towarów lub usług w następstwie wystąpienia COVID-19 i w związku z tym wystąpił istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, może:
1) obniżyć wymiar czasu pracy pracownika maksymalnie o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem;
2) objąć pracownika przestojem ekonomicznym, z zastrzeżeniem, że pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Powyższe rozwiązania przedsiębiorca może stosować co do zasady przez okres 6 miesięcy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu z organizacjami związkowymi, lub przedstawicielami pracowników, które powinno określać w szczególności grupy pracowników objęte przestojem lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
Jak wynika z powyższej regulacji, w związku ze skutkami epidemii pracodawca miał pełne prawo zredukować etat pracownika (rozumiane jako obniżenie wymiaru czasu pracy), jednakże do określonego limitu i przez określony czas.
Jakie prawa ma pracownik?
Pracownikowi w tym zakresie (przy redukcji etatu) nie przysługują żadne instrumenty pomocowe w postaci np. dodatku za redukcję etatu. Takie rozwiązanie to swego rodzaju podział ryzyka między pracodawcę (który mimo spadku obrotów nadal musi wypłacić wynagrodzenie), pracownika (poprzez otrzymywanie niższego wynagrodzenia) oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (który finansuje pracodawcy część kwoty wynagrodzeń pracowników).
Ważne, aby taka redukcja etatu odbyła się w porozumieniu z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. W przeciwnym razie przedsiębiorca może dokonać redukcji etatu (obniżenia wymiaru pracy) lub redukcji etatów (zmniejszenia liczby etatów – grupowego zwolnienia) wyłącznie na zasadach ogólnych (zgodnie z zasadami prawa pracy).
Przeczytaj również: Ekwiwalent za zwolnienie z pracy – kiedy przysługuje? Kto może skorzystać z ekwiwalentu?
Redukcja etatu pracownika a porozumienie
Poza sytuacją związaną ze skutkami pandemii omówioną powyżej, jeżeli bierzemy pod uwagę redukcję etatu w znaczeniu obniżenia wymiaru pracy, to pracodawca może z pracownikiem zawrzeć porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy lub wystosować wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy – w obu przypadkach powinno się to odbyć w formie pisemnej.
Porozumienie wcale nie musi dotyczyć sytuacji zmiany warunków pracy pracownika na gorsze – wręcz przeciwnie. Można je określić jako zgodne postanowienie co do dalszych zasad współpracy (w szczególności wymiaru etatu i wynagrodzenia).
Wypowiedzenie z reguły odnosi się do odwrotnej sytuacji, raczej niezbyt wygodnej dla pracownika. W takim wypadku zgodnie z art. 42 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: Kodeks pracy), w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
W świetle powyższych regulacji pracownik może albo zgodzić się na zaproponowane warunki (chyba że możliwe są negocjacje w ramach wystosowanego przez pracodawcę porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy), albo liczyć się z konsekwencją w postaci rozwiązania umowy o pracę. W takiej sytuacji nie przysługuje więc dodatek za redukcję etatu.
Warunki redukcji etatów
Przy zwolnieniach grupowych stosuje się zasady określone w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Różnią się one od procesu redukcji etatu, która jest rozumiana całkiem inaczej.
Przyczyny redukcji etatów
Pracodawcy podejmują się redukcji etatów w swojej firmie z wielu powodów. Zazwyczaj jest to związane z sytuacją finansową firmy, jednak przyczyn jest zdecydowanie więcej. Redukcja etatów może być przeprowadzona przez:
utratę płynności finansowej firmy;
redukcję kosztów w firmie;
zdublowane stanowiska pracy;
zmianę siedziby firmy;
zmianę charakteru działalności;
skutki zmniejszonego popytu i ograniczenie działalności;
współpracę z innym przedsiębiorcą na zasadach spółki;
wprowadzenie automatyzacji procesów;
restrukturyzację firmy;
proces związany z zamykaniem działalności.
Kiedy możliwa jest redukcja etatów?
Jeżeli mamy na myśli redukcję etatów rozumianą jako zmniejszenie liczby etatów (zwolnienie grupowe), to jest to sytuacja, w której istnieje konieczność rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli następuje to w okresie nieprzekraczającym 30 dni, zaś zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Powyższe liczby odnoszą się również do pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to, co najmniej 5 pracowników (art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dalej: uszrpsppnp).
Redukcja etatów a odprawa pieniężna – kiedy się należy?
Odprawa pieniężna należy się również wówczas, gdy zwolnienie dotyczy mniejszej liczby osób, niż powyżej, ważne jednak, by redukcja etatów stanowiła wyłączny powód rozwiązania/wypowiedzenia umowy i miała miejsce w okresie nieprzekraczającym 30 dni w stosunku do wszystkich takich pracowników, a pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników (art. 10 uszrpsppnp).
Zwolnienia indywidualne w zwolnieniach grupowych
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, istnieje możliwość zwolnień indywidualnych.
Przeprowadza się je w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudniający przynajmniej 20 osób rozwiązuje stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub na mocy porozumienia stron, o ile przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy, a zwolnienia w czasie nieprzekraczającym 30 dni dotyczą mniejszej liczby pracowników niż wskazana w ustawie o zwolnieniach grupowych.
Obowiązki pracodawcy przy redukcji etatów
Co istotne, pracodawca jest obowiązany skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi u tego pracodawcy lub przedstawicielami pracowników (art. 2 oraz 3 uszrpsppnp).
Porozumienie powinno określać w szczególności grupy pracowników objęte grupowym zwolnieniem. Celem takiego rozwiązania jest uniknięcie ewentualnej dyskryminacji pracowników, określonej w szczególności w art. 18[3a] Kodeksu pracy.
Pracodawca jest też zobowiązany zawiadomić na piśmie zakładowe organizacje związkowe o:
przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia;
liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą;
grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia;
okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie;
proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia;
kolejności dokonywania zwolnień pracowników,
propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem, a w przypadku świadczeń pieniężnych, niezbędne jest przedstawienie sposobu ustalania ich wysokości.
Co więcej, pracodawca przekazuje na piśmie odpowiedniemu powiatowemu urzędowi pracy powyższe informacje poza danymi dotyczącymi sposobu ustalania wysokości świadczeń pieniężnych przysługujących pracownikom.
Może Cię zainteresować: Czy czekają nas masowe zwolnienia? Branże, które najbardziej ucierpią
Odprawa pieniężna przy redukcji etatów – ile wynosi?
Zgodnie z art. 8 uszrpsppnp, pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa za redukcję etatów w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Kwota odprawy pieniężnej
Wysokość odprawy pieniężnej jest ustalana według zasad stosowanych przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Kwota odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów obowiązujących w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Od dnia 1 lipca do końca 2023 roku maksymalna kwota, która dotyczy odprawy w związku ze zwolnieniem grupowym, będzie wynosiła 15 x 3600 (minimalne wynagrodzenie) = 54 000 zł. Odprawa zostaje pracownikowi wypłacona w dniu rozwiązania stosunku pracy. Istnieje również możliwość jej przekazania w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę.
Gdzie zgłosić brak odprawy przy redukcji etatów?
W przypadku gdy pracodawca nie dopełni powyższego obowiązku i nie wypłaci odprawy za redukcję etatów (zwolnienie grupowe), pracownik może zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy (dalej: PIP), której zadaniem jest nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów dotyczących m.in. wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
3. Jakie konsekwencje czekają pracodawcę za brak wypłacenia dodatku za redukcję etatu? Czy otrzymam swoje pieniądze?
Jak zostało wskazane powyżej – pracownikowi co do zasady nie należy się dodatek za redukcję etatu (obniżenie wymiaru etatu). W przypadku zwolnienia grupowego zaś pracodawca ma obowiązek wypłacić taki dodatek (za redukcję etatów), zwany odprawą pieniężną.
W przypadku gdy tego nie zrobi, a pracownik zgłosi to do PIP, to wskutek przeprowadzonej kontroli może zostać wydana decyzja zobowiązująca pracodawcę do wypłaty odprawy za redukcję etatów, która ma rygor natychmiastowej wykonalności (art. 11 pkt 7 uszrpsppnp).
Niezależnie od zgłoszenia takiej sytuacji do PIP, pracownik może wnieść pozew o zapłatę odprawy pieniężnej do sądu pracy. W przypadku „pozytywnego” orzeczenia pracodawca może zostać zobowiązany do zapłaty odprawy za redukcję etatów wraz z należnymi odsetkami.
Zwolnienia grupowe a ponowne zatrudnienie
W przypadku grupowego zwolnienia, a w późniejszym czasie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w tym procesie, jeżeli wyrazi on chęć podjęcia takiego zatrudnienia w ciągu 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_76705534_zdenerwowany-zwolniony-biznesmen-z-kartonu-w-biurze.html
Komentarze
Patryk Gorzow
Jestem skory dać wiarę, że wszystko w praktyce będzie działać tak jak powinno. Chodź osobiście mam ku temu pewne obiekcie. Mianowicie chodzi o skuteczność organów tak „Państwowa Inspekcja Pracy”. Mimo wielu doświadczeń z nimi często zdarzają się przypadki jakoby ignorowano wiele doniesień lub po prostu zbywa się petenta. Mam nadzieję, że tutaj będzie inaczej i sam proces zgłaszania ewentualnych nadużyć będzie szybko i skutecznie prześwietlany przez powołane do tego organy.
Mariola
Dokładnie Patryk!
Marek
Otrzymałem wypowiedzenie z powodu trudnej sytuacji gopodarczo – finansowej firmy. Mam okres wypowiedzenia 3 miesięczny. Likwidacja mojego stanowiska. Czy w umowie wypowiedzenia musi być napisane, że firma wypłaci mi po okresie próbnym odprawę w wysokości dwóch pensji? Proszę o [pomoc.
Ekspert GoWork - Forum
Marku,
odprawa, przy spełnieniu odpowiednich warunków, o których mowa w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, należy się pracownikowi niezależnie od zapisu w umowie, a zatem to, czy odprawa będzie przysługiwała pracownikowi, czy też nie, zależy od przepisów prawa, a nie stosownego zapisu w wypowiedzeniu. Pracodawca obowiązany jest wypłacić odprawę pomimo braku stosownego zapisu w umowie rozwiązującej stosunek pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
ange
Pracownik administracji, od 01.09.2021 ma mieć zmniejszony etat z pełnego do 1/2 z przyczyn nie dotyczących pracownika ( mówi się, że z przyczyn ekonomicznych) czy w związku z tym faktem (zmniejszenia etatu) należy się takiemu pracownikowi odprawa z przyczyn ekonomicznych? Nadmienię, że Pani jest już emerytką i już wypłacaliśmy jej odprawę emerytalną, po czym znowu została zatrudniona na to samo stanowisko. Czy ma znaczenie fakt, ze Pani już otrzymała odprawę emerytalna?
Ekspert GoWork - Forum
Ange,
zgodnie z art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy dokonane z przyczyn niedotyczących pracownika („z przyczyn ekonomicznych”) powoduje obniżenie wynagrodzenia, określonym pracownikom przysługuje dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy. Dotyczy to m.in. pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – wówczas taki dodatek przysługuje do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem. Zauważyć jednak należy, że dotyczy to osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, nie ma zastosowania natomiast względem emerytów, którzy nie korzystają ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem i to zarówno stosunku pracy, jak i warunków pracy i płacy.
Ange, w związku z tym, że zatrudniony pracownik jest już emerytem, do sytuacji redukcji jego etatu nie będą miały zastosowania przepisy o konieczności wypłaty dodatku wyrównawczego. Ważne jednak, by fakt redukcji etatu temu pracownikowi został zgłoszony zakładowej organizacji związkowej. Nie ma przy tym znaczenia fakt uprzedniej wypłaty odprawy emerytalnej, bowiem sytuacja redukcji etatu odnosi się już do nowego zatrudnienia. Wypłata odprawy emerytalnej kończyła poprzednie zatrudnienie i nie ma wpływu na obecne.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Karolina z Trójmiasta
U mnie taka sytuacja jest. Jestem pracownikiem ochrony. Pracuje już tam 8 miesięcy, od 1.10.2020r. Miałam ogólnie umowę do końca 2021 roku . Lecz pod koniec maja dostałam wypowiedzenie umowy z przyczyny redukcji etatów. Wypowiedzenie umowy o pracę, okres do 30.06.21. I jeszcze tam pracuje. Jak wtedy jest z wypłatą, dostanę za sam czerwiec, czy czerwiec i lipiec.? Oprócz mnie pracodawca musiał zwolnić jeszcze 3 innych pracowników najmłodszych stażem . Sytuacja firmy w, której pracuje była już nieciekawa pod koniec ubiegłego roku. Zaczął tracić kolejne obiekty. Kolejny odszedł mu w połowie maja. Lecz sam pracodawca powiedział, że gdy może wygrają przetarg na przełomie sierpnia, września to mnie w pierwszej kolejności chce przyjąć. Lecz nie wiadomo czy wygrają, czy nie ten przetarg. Firma zatrudnia tak do ok. 50 pracowników. Obecnie już szukam kolejnej pracy.
Ekspert GoWork - Forum
Karolino z Trójmiasta,
co do zasady, zgodnie z art. 10 ustawy o o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, aby pracownikowi przysługiwała odprawa w związku z rozwiązaniem umowy z powodu redukcji etatów, to:
– pracodawca powinien zatrudniać co najmniej 20 pracowników;
– wyłączną przyczynę rozwiązania/wypowiedzenia umowy powinna stanowić redukcja etatu;
– zwolnienia wszystkich pracowników, którym redukuje się etaty, powinny mieć miejsce w okresie nieprzekraczającym 30 dni.
W takim wypadku, pracownikowi należy się odprawa pieniężna w wysokości (art. 8):
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Karolino z Trójmiasta, zważając na powyższe, powinnaś otrzymać odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcin
Dziękuję, ten wpis bardzo mi pomógł po redukcjach w mojej byłej już firmie
iksa72
Bardzo dobry wpis, dziękuję za porady, bardzo się przydały. Obecnie już szukam kolejnej pracy.
Mania
Witam, właśnie kończę trzy letni urlop wychowawczy. Czy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy z powodu redukcji etatu (tylko jeden pracownik) należy mi się odprawa dwumiesięczna? < 6lat pracy
Ekspert GoWork - Forum
Maniu,
ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w art. 10 wskazuje, że odprawa pieniężna należy się, jeżeli po pierwsze, przyczyna niedotycząca pracownika stanowi wyłączną podstawę wypowiedzenia umowy (a zatem gdyby nie ta przyczyna, to rozwiązanie umowy nie nastąpiłoby), a po drugie, pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.
Maniu, mając na uwadze powyższe, prawo do odprawy przysługiwało będzie Tobie wówczas, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Asia
Witam dostałam 3 miesięczne wypowiedzenie z pracy po prawie 10 latach pracyz powodu cięcia etatu, jestem osobą z grupą niepełnosprawnosci czy mój pracodawca może przyjąć nowe pracownika? Czy należy mi się odprawa
Ekspert GoWork - Forum
Asiu,
jeżeli pracodawca wypowiada Twoją umowę z powodu cięcia etatu (zmniejszenia liczby etatów na danym stanowisku/likwidacji stanowiska?), jednocześnie zatrudniając w to miejsce, na to samo stanowisko inną osobę, to nie jest to rozwiązanie umowy z przyczyny niedotyczącej pracownika. Chyba, że poprzez cięcie etatu rozumiemy zaproponowanie pracownikowi nowych warunków pracy i płacy w formie porozumienia zmieniającego/wypowiedzenia zmieniającego, a pracownik nie decyduje się na zaproponowane warunki, co tym samym równa się z zakończeniem współpracy. Wówczas pracodawca może zatrudnić nowego pracownika, ale tylko w ramach tych warunków, na które nie zgodził się poprzedni pracownik.
Jeśli natomiast pracodawca podaje jako przyczynę „cięcie etatu”, a w praktyce stanowi to zastąpienie jednego pracownika drugim, to narusza zasady wypowiadania umów o pracę, podając fałszywy powód rozwiązania umowy. Taka sprawa może nawet finalnie skończyć się w sądzie, jeżeli pracownik chciałby skorzystać ze swoich kodeksowych uprawnień przewidzianych dla takich sytuacji. Pracownik bowiem powinien dokładnie wiedzieć, dlaczego to właśnie z nim rozwiązuje się umowę.
Natomiast, jeżeli pracodawca rzeczywiście jest zmuszony „ciąć etaty” z przyczyn niedotyczących pracownika, to zamiar zwolnienia określonej osoby powinien skonsultować z zakładowymi organizacjami związkowymi oraz oczywiście odpowiednio swą decyzję umotywować przed pracownikiem tak, by nie było podstaw do posądzenia o naruszenie przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę.
Odnosząc się do kwestii samej odprawy, to będzie ona przysługiwała, jeżeli po pierwsze, przyczyna niedotycząca pracownika stanowi wyłączną podstawę wypowiedzenia umowy (a zatem gdyby nie ta przyczyna, to rozwiązanie umowy nie nastąpiłoby), a po drugie, pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.
Asiu, podsumowując: przyznanie odprawy zależne jest od liczby pracowników zatrudnionych w zakładzie pracy oraz głównej przyczyny rozwiązania umowy o pracę, zaś pracodawca nie powinien zatrudniać pracownika na stanowisko, które wskazał pracownikowi zwalnianemu jako likwidowane/redukowane (chyba, że chodzi wyłącznie o zmianę warunków pracy i płacy, na co nie wyraził zgody zwolniony pracownik).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Gość
Ja dostałam 3 miesieczne wypowiedzenie z powodu redukcji etatu,jednak 3 miesiące wcześniej pracodawcą przyjął nowa osobę, która miała nauczyć się wykonywać moich obowiązków, po czym gdy już umiała, dal mi wypowiedzenie oznajmiając że musi zredukować etaty, i to właśnie mnie musi zwolnić, w treści wypowiedzenia powód redukcja etatu.czy w takiej sytuacji mogę wystąpić do Sądu Pracy o wypłacenie przez pracodawcę zadoscuczynienie,ponieważ tak naprawdę podał fałszywy powód wypowiedzenia umowy ,etat nadal jest bo nowa pracownica na nim pracuje, z tym że zmienił tylko nazwę stanowiska pracy .
Ekspert GoWork.pl
Gościu,
tak, zdaje się, że możesz w tej sprawie wystąpić do sądu i powołać się na wskazaną w art. 45 Kodeksu pracy przyczynę w postaci bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę, wskazując wątpliwość w zakresie usprawiedliwienia wypowiedzenia przez pracodawcę.
Nawet jeśli bowiem pracodawca zatrudnił nową pracownicę z zamiarem poszerzenia zespołu (a nie w intencji zastąpienia Ciebie) i potem okazało się, że jednak nie ma tyle pracy/nie ma tyle środków by zatrudniać dwie osoby na tym samym stanowisku, dobór Twojej osoby do zwolnienia powinien być obiektywnie uzasadniony i uprzednio skonsultowany z zakładową organizacją związkową, a przyczyny te powinny zostać Ci dokładnie przedstawione tak, byś nie miała w tym zakresie wątpliwości. Nie wystarczy tutaj wskazać na redukcję etatów, jeżeli w rzeczywistości etat taki jest, pod warunkiem jednak, że obowiązki Twoje i nowej osoby są identyczne. Jeżeli bowiem następuje reorganizacja pracy w zakładzie i wykonywanie pracy na Twoim stanowisku miałoby się wiązać z potrzebą innych/większych kwalifikacji niż te, które posiadasz, to wypowiedzenie byłoby zasadne, ale ze wskazaniem właśnie takiej przyczyny, tj. braku kwalifikacji do dalszego wykonywania pracy na tym stanowisku. Piszesz jednak o tożsamych obowiązkach a jedynie zmienionej nazwie stanowiska, można więc rzeczywiście zinterpretować to tak, jakby pracodawca faktycznie chciał zastąpić pracownika innym wskazując nie do końca prawdziwą przyczynę wypowiedzenia.
W sytuacji nieuzasadnionego wypowiedzenia sąd pracy może orzec o powrocie do pracy lub odszkodowaniu, zależnie od Twojego żądania (chyba że Twój powrót do pracy byłby w ocenie sądu niemożliwy lub niecelowy – wówczas orzekłby o odszkodowaniu).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marlena
Pracuje w filii dużej firmy, firma ta ogłosiła zwolnienia grupowe. W sumie ma być zlikwidowanych prawie 300 etatów. W mojej filii ma być redukcja o 1/2 etatu, co w praktyce oznacza że jeden z pracowników będzie „zmuszony” przejść z pełnego etatu na 1/2 etatu. I tutaj pojawia się moje pytanie – czy z racji zwolnień grupowych osobie przechodzącej na 1/2 etatu należy się jakaś odprawa? A co jeśli odmówi przejścia na mniejszy etat???
Ekspert GoWork.pl
Marleno,
o ile dobrze rozumiem, w filii Twojej firmy podjęto decyzję o redukcji wymiaru etatów niektórych pracowników. Jest to sytuacja inna niż zwolnienie grupowe, zaś do każdej z tych sytuacji stosuje się inne zasady.
Jeżeli pracownikowi wypowiada się dotychczasowe warunki pracy w ten sposób, że wymiar jego etatu zmniejsza się z jednego do 1/2, to nie jest to zwolnienie grupowe, ale wypowiedzenie warunków pracy i płacy – nie dochodzi bowiem do rozwiązania stosunku pracy, co stanowi istotę zwolnień grupowych, które z kolei uprawniają do otrzymania odprawy. Do sytuacji zmniejszenia wymiaru etatu stosuje się przepisy ustawy Kodeks pracy, a nie ustawy o zwolnieniach grupowych. Taka sytuacja powoduje, że pracownikowi, któremu zmniejsza się etat, nie przysługuje żadna odprawa. Ważne jednak, by wypowiedzenie warunków pracy i płacy było dokonane przez pracodawcę w taki sposób, by nie nosiło znamion dyskryminacji – wybór pracowników do zmniejszenia etatu spośród pracujących w tych samych warunkach nie powinien być przypadkowy.
Jeżeli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków, to zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Maciej
Dzień dobry….dostałem wypowiedzenie 28 lutego miesięczne z tytułu redukcja stanowiska pracy na rzecz utraty kontraktów na Ukrainie…czy należy mi się odprawa firma zatrudnia około 50 pracowników a ja pracowałem na umowie o pracę 2 lata
Ekspert GoWork.pl
Macieju,
tak, będzie to odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie bowiem z ustawą o zwolnieniach grupowych, odprawa należy się w sytuacji, gdy następuje zwolnienie pracownika (lub grupy pracowników) z przyczyny niedotyczącej pracodawcy w firmie zatrudniającej co najmniej 20 pracowników. W takiej sytuacji odprawa zależy od długości stażu pracy u danego pracodawcy – w przypadku pracowników zatrudnionych od 2 do 8 lat jest to wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marek
Dzień dobry 17 października otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę z powodu redukcji etatów w tej firmie pracuję około 15 lat. Od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim a dokładniej od połowy czerwca w październiku wróciłem do pracy i po około 2 tygodniach znowu musiałem pójść na L4. Czy należy mi się Marek
józef
Dzień dobry. Pracuję w firmie która z przyczyn ekonomicznych chce przejść na 4/5 etatu.
Co grozi mi za nie podpisanie tego aneksu.?