Podjęliście decyzję o zwolnieniu pracownika i zastanawiacie się, jak to przeprowadzić? Z tego tekstu dowiecie się, jak poinformować o tym zespół i jak przygotować się do tej trudnej rozmowy. Co należy powiedzieć podczas zwalniania kogoś z pracy?

Zwolnienie pracownika – jak się do tego przygotować? Jak zwolnić niewygodnego pracownika?

Przyczyny mogą być różne, jeśli jednak podjęliście już decyzję o zwolnieniu pracownika, trzeba się będzie do tego odpowiednio przygotować. Jak poinformować pracownika o zwolnieniu i zakomunikować to reszcie zespołu?

Pierwszym, ważnym aspektem będzie nieprzeciąganie czasu od podjęcia decyzji do momentu jej ogłoszenia. Jeśli zyskaliście pewność, że dany pracownik nie przynosi firmie spodziewanych korzyści czy wyników, nie ma co zwlekać! W ten sposób tylko przedłużacie niewygodną dla firmy sytuację, a do tego Wasz, już niedługo były, pracownik może wyczuć specyficzną atmosferę wokół siebie… Jak pracodawca może zwolnić pracownika, aby przebiegło to sprawnie i jak najmniej boleśnie dla obu stron?


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak powiedzieć pracownikowi o zwolnieniu? Zaplanuj przebieg rozmowy

Jak poinformować pracownika o zwolnieniu? Do takiej rozmowy warto  się wcześniej starannie przygotować. Jakie etapy trzeba wziąć tu pod uwagę?

1. Zwolnienie pracownika a Kodeks pracy. Przygotuj się od strony formalnej i prawnej!

Musicie mieć pewność, że zwolnienie pracownika jest zgodne z Kodeksem pracy. Najlepiej w tym celu zwrócić się do osoby opiekującej się firmowymi sprawami kadrowymi, która przygotowuje odpowiednią formę wypowiedzenia i zadba o jego podstawę prawną. Za najbardziej polubowne dla obu stron uznaje się tu zazwyczaj rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dlatego warto zaproponować takie rozwiązanie!

2. Jak bezpiecznie zwolnić pracownika? Zadbajcie o to, aby podpisał dokumenty!

Koniecznie zadbajcie o to, aby zwalniany pracownik podpisał wypowiedzenie! To kluczowe, jeżeli chcecie szybko zakończyć współpracę.


ZOBACZ TEŻ: Kogo nie można zwolnić z pracy? Ochronie podlegają nie tylko kobiety w ciąży


3. Jak pracodawca może zwolnić pracownika? Ustalcie szczegóły rozwiązania współpracy

Przy zwalnianiu pracownika istotne jest także ustalenie pewnych szczegółów dotyczących rozwiązania Waszej współpracy. Warto poinformować go, czy:

 • będzie musiał wykonywać swoje obowiązki do końca okresu wypowiedzenia, czy zostanie zwolniony z obowiązku pracy;
 • co będzie musiał zrobić z danymi dostępowymi, takimi jak hasła do komputera czy systemów firmowych;
 • co wydarzy się dalej z jego ubezpieczeniem, w tym grupowym;
 • kto przejmie jego obowiązki.

Odpowiedzi na te pytania musicie znać jeszcze zanim usiądziecie do rozmowy z pracownikiem!

4. Jak poinformować zespół o zwolnieniu pracownika? Zachowajcie ostrożność

Informowanie zespołu o zwolnieniu pracownika nigdy nie jest prostym zadaniem. Pamiętajcie, że to może wzbudzić w nich obawy o ich miejsca pracy! Dlatego dobrze zebrać zespół w jednym miejscu i krótko ogłosić swoją decyzję, bez wdawania się w szczegóły. Warto jednak podać ogólne powody, aby nie wzbudzić paniki w biurze i plotek o redukcjach etatów.


SPRAWDŹ TEŻ: Okres ochronny przed emeryturą – kogo dotyczy?


Zadbajcie o swój komfort przed rozmową o zwolnieniu

To nie będzie dla Was lekki dzień w pracy, dlatego warto, abyście przed zwolnieniem pracownika zadbali także o swoją formę psychiczną. Emocje, jakie mogą pojawić się w trakcie tej rozmowy po obu stronach trzeba będzie umiejętnie opanować, dlatego dobrze zapewnić sobie do tego odpowiednie nastawienie.

Dzień przed rozmową z pracownikiem porządnie się wyśpijcie, wyciszcie i zróbcie coś, co Was odpręży. Może to być spacer czy godzina z dobrą książką – to zależy już tylko od Was! Przed samą rozmową starajcie się za to unikać kawy i innych stymulantów, które mogą Was dodatkowo pobudzić. To nie ułatwi zachowania spokoju! Do tego nie zaczynajcie rozmowy przed zjedzeniem drugiego śniadania. Zabrzmi śmiesznie, ale odczuwając głód, mamy większe tendencje do wpadania w niepotrzebną złość.

Ważne, abyście przed rozpoczęciem trudnej konwersacji odczuwali jak najbardziej pozytywne, lub chociaż neutralne emocje. To ułatwi Wam nie tylko pokierowanie rozmową i rzeczowe przekazanie najważniejszych informacji, ale też reagowanie na uczucia drugiej strony. Przygotujcie się psychicznie na najgorsze – płacz i gniew nie są wcale rzadko spotykane w tego typu sytuacjach. Starajcie się zachować odpowiednią empatię i uspokoić zwalnianego pracownika.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony?


Jak zwolnić pracownika – rozmowa powinna przebiegać według planu

Jeśli wykonaliście już wcześniej wskazane przez nas kroki, czas na ustalenie samego terminu rozmowy. Najlepszą porą będą tu godziny rozpoczęcia lub zakończenia pracy. W przypadku tej drugiej opcji, dajecie drugiej stronie możliwość szybkiego opuszczenia biura po zakończeniu rozmowy bez konieczności natknięcia się na innych współpracowników. Warto o tym pomyśleć!

Jak zwolnić toksycznego pracownika? Jeśli obawiacie się, że pracownik postanowi odwołać się od Waszej decyzji do Sądu pracy, możecie poprosić kogoś z kadr o stawienie się podczas rozmowy w charakterze świadka. Możecie też rozważyć nagranie spotkania ze zwalnianą osobą, jednak wtedy konieczne będzie również uzyskanie na to jej zgody.


POLECAMY TEŻ: Okres ochronny po urlopie macierzyńskim – komu i na jakich zasadach przysługuje?


3 złote zasady zwalniania pracowników

Jak w przypadku każdego rodzaju rozmowy w środowisku zawodowym, tak i przy zwalnianiu pracownika obowiązują pewne zasady. To nie jest zwykłe spotkanie, dlatego odpuście sobie kawę i ciasteczka. Rozmowa nie będzie przyjemna dla żadnej ze stron, dlatego lepiej, aby była możliwie krótka i rzeczowa. O czym trzeba pamiętać?

1. Powstrzymajcie się od pochwał i komplementów, mających „załagodzić” sytuację

Choć zawsze miło dać do zrozumienia, że nie oceniacie wyników całej pracy zwalnianego pracownika jako złych, przesadne pochwały mogą wprowadzić spore zamieszanie w odbiorze naszego przekazu.

2. Aby zwolnić niewygodnego pracownika bądźcie uprzejmi, ale stanowczy

Zwalnianie pracownika to z pewnością nie okazja do dania mu odczuć, jak niezadowoleni z takiego obrotu spraw jesteście. Nie oznacza to jednak, że musicie być mili za wszelką cenę. Stanowcza, acz uprzejma postawa sprawdzi się tu o wiele lepiej.

3. Jak powiedzieć pracownikowi o zwolnieniu? Unikajcie dyskusji

Bywa, że zwalniany pracownik nie chce przyjąć Waszej decyzji tak łatwo. Unikajcie przerzucania się argumentami i prób dowodzenia, kto ma rację. Wy podjęliście już decyzję i o ile jest zgodna z prawem, pracownik musi ją zaakceptować. Pamiętajcie, może on być po prostu w chwilowych, silnych emocjach!

Na koniec pamiętajcie również o odpowiednim doborze słownictwa. Chyba nie musimy tłumaczyć, dlaczego forma „jesteś zwolniony/a” raczej nie może zabrzmieć delikatnie. Postawcie na stwierdzenia typu „musimy się rozstać”, lub „musisz opuścić szeregi firmy”. Mała rzecz, a robi różnicę.


PRZECZYTAJ TEŻ: Czy na L4 można zwolnić pracownika?


Za co można zwolnić pracownika? 

Choć powodów decyzji o zwolnieniu pracownika może być wiele, są takie, które najczęściej prowadzą do utraty pracy. Za co można zwolnić pracownika? Do najczęstszych przyczyn należą tu:

 • brak zdolności interpersonalnych pracownika;
 • złe wyniki w pracy;
 • utrata zaufania do pracownika;
 • częste spóźnienia, nieobecności i zwolnienia lekarskie;
 • lekceważenie poleceń służbowych;
 • spożywanie alkoholu podczas pracy;
 • popełnienie przestępstwa przez pracownika;
 • utrata uprawnień do wykonywania zawodu przez pracownika;
 • krytyka firmy w mediach społecznościowych,

Bywa i tak, że zwolnienie wynika z winy pracodawcy. Bankructwo firmy, czy jej słaba sytuacja finansowa może zmusić nas do redukcji etatów czy zwolnień grupowych.


MAMY TEŻ DLA CIEBIE: Odprawa dla pracownika – wszystko, co musicie wiedzieć


Jak zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Kiedy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie? W przypadku takich sytuacji, jak wykonywanie pracy pod wpływem alkoholu czy kradzież pracownicza, konieczne jest zwolnienie dyscyplinarne, które oznacza natychmiastowe rozstanie z pracownikiem. Traci on w tym momencie również prawo do odprawy.

Jak najlepiej zwolnić pracownika? Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, pracownik ma prawo do zachowania okresu wypowiedzenia ustalonego wcześniej w umowie. W tym czasie będzie normalnie wykonywał swoje obowiązki (chyba, że zwolnimy go z obowiązku pracy), jak również będzie mu przysługiwać wynagrodzenie. Ma także prawo do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, bądź otrzymania za niego ekwiwalentu pieniężnego.

Oceń artykuł
0/5 (0)