Budowanie zaufania w pracy może przynieść wiele długoterminowych korzyści dla całego zespołu. Właśnie dlatego mamy dla Was garść porad, jak pielęgnować wzajemne zaufanie w pracy i tym samym dbać o doskonałą atmosferę w firmie. Dlaczego zaufanie w zarządzaniu zespołem jest tak ważne?

Zaufanie w pracy – jaki ma wpływ na zespół?

Dlaczego zaufanie w pracy jest tak ważne? Ma ono wpływ nie tylko na atmosferę w biurze. To także ważny czynnik w relacjach interpersonalnych ze współpracownikami, wiążący się ze wzajemnym szacunkiem w pracy. A ten z kolei ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o jakość działań.

Zespół, który ma zaufanie do swojego lidera, jest łatwiejszy w efektywnym zarządzaniu. Nie tylko prościej tu o skuteczną motywację pracowników, ale i „zarażenie” ich wiarą we wspólny cel.

Z kolei współpracownicy, którzy darzą się wzajemnym zaufaniem, mają dzięki temu lepsze samopoczucie w pracy. A to, zdaniem psychologów, podstawa do podejmowania działań i zwiększania zaangażowania.

Budowanie zaufania w zespole – 5 niezawodnych sposobów

Wzajemne zaufanie w pracy wymaga czasu, aby je zbudować, a także odrobiny wysiłku. Nie bardzo wiecie, od czego zacząć? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak położyć pod nie solidne podwaliny.

1. Uważnie obserwujcie współpracowników

Wyciągnięte z obserwacji wnioski wykorzystajcie, aby poprawić Wasze wzajemne stosunki. To także dobry sposób dla nowych osób w zespole, które jeszcze nie znają kultury organizacji swojej firmy.

Uważna, dyskretna obserwacja pomoże Wam dostrzec, jakie są niepisane zasady postępowania w danym miejscu. Których informacji nie powinniście przekazywać dalej? Do kogo można się zwrócić po pomoc? Dajcie sobie chwilę, aby się tego dowiedzieć.

Uwaga: To, że dzięki „podpatrzeniu” kilku sytuacji wiecie, jak zatuszować np. drobne spóźnienie, nie oznacza, że upiecze się Wam tu brak szczerości. Bez jej obecności nie może być mowy o żadnym zaufaniu w miejscu pracy.

2. Unikajcie plotek i donosów

Są takie osoby, które z różnych względów prywatne życie innych interesuje stanowczo za bardzo. Unikajcie ich za wszelką cenę, jeśli chcecie myśleć o budowaniu zaufania w pracy.

Pozornie niewinne plotki potrafią wrócić w najmniej spodziewanym momencie i to w średnio pokrywającej się z oryginałem wersji. Będziecie tego żałować, kiedy zrobi się zła atmosfera w pracy.

To samo tyczy się donosów. Zanim poinformujecie przełożonego o cudzej pomyłce czy błędzie, dobrze się zastanówcie. A Wam się to nigdy nie zdarza? Spróbujcie postawić się na miejscu osoby, na którą chcielibyście donieść. Pomysł od razu może wydać się Wam mniej atrakcyjny.

3. Dzielcie się z innymi

Nie, nie chodzi nam o codzienne częstowanie współpracowników ciasteczkami (chociaż kto Wam zabroni?), ale dzielenie się zasobami takimi jak np. Wasz cenny czas w pracy. Widzicie, że koleżanka z biurka obok tonie w obowiązkach, a Wy macie akurat wolniejszy moment? Propozycja bezinteresownej pomocy nie tylko spotka się z wdzięcznością, ale i będzie stanowić idealny przykład budowania zaufania w pracy. A kiedy to Wy znajdziecie się w podobnej sytuacji, łatwiej będzie Wam także poprosić innych o wsparcie.

4. Zapamiętujcie odbyte rozmowy

Jeśli jesteście już na dobrej drodze do zbudowania zaufania w środowisku pracy, czas zacząć bardziej koncentrować się na zacieśnianiu relacji ze współpracownikami. W tym celu bardzo pomocne będzie stworzenie swojego „banku informacji” na ich temat. Najprościej dokonacie tego poprzez uważne słuchanie osób, z którymi rozmawiacie i zapamiętywanie tego, co mówią. Zwłaszcza gdy dzielą się czymś istotnym.

Wykorzystanie takiej wiedzy w dogodnym momencie (np. poprzez powołanie się na wcześniejsze słowa tej osoby) może nie tylko poprawić atmosferę w biurze, ale i udowodnić innym, że myślimy o nich życzliwie.


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


5. Nie bądźcie „samolubami”

Egocentrycy mają zazwyczaj spory problem z budowaniem zaufania w pracy. Wszystko dlatego, że są tak skoncentrowani na własnych potrzebach, że nie dostrzegają, kiedy przekraczają cudze granice. 

Jeśli chcecie mieć w pracy przyjaciół, a nie zażartych wrogów, wystrzegajcie się takich zachowań. Odpowiednia doza empatii, a także szacunku do oczekiwań czy postaw innych przyniesie o wiele lepsze efekty. 

Mamy tu na myśli np. takie drobiazgi, jak nie podkreślanie wyłącznie własnych zasług w pracy. Świętujecie sukces? Nie zapomnijcie wspomnieć, kto się do niego przyczynił. Tak powstaje zgrany, wspierający się wzajemnie zespół.

Jak odzyskać zaufanie w pracy?

Wiecie już, jak zacząć pracować nad więziami ze współpracownikami tak, aby przełożyło się to na wzajemny szacunek i zrozumienie. A jak odbudować zaufanie w pracy, jeśli niestety zdążyliśmy je stracić?

Bardzo wiele zależeć tu będzie od przyczyny utraty zaufania współpracowników czy przełożonych. Jeśli stoi za tym poważny błąd w pracy, być może lepszym rozwiązaniem będzie jednak zmiana firmy. A jeśli to kłopot głównie wizerunkowy, macie jeszcze szansę to naprawić.

Nie obejdzie się jednak bez udowodnienia innym, że postanowiliśmy się zmienić i nie są to czcze obietnice. Uwaga, tu jednak warto unikać przesady. Na początek trzymajcie się zasady: odrobinę lepszy od najgorszych. Zaczynając od rzeczy małych, będzie Wam także prościej wytrwać w nowych postanowieniach.

Nie zaszkodzi też zgłosić się na ochotnika do dodatkowego projektu, wziąć udział w atrakcyjnym dla pracodawcy szkoleniu zawodowym, a nawet… udawać zapracowanych. A jeszcze lepiej, po prostu wziąć się za pracę.