Reklama

Kulturoznawstwo – co robić po studiach?

Kulturoznawstwo to niezwykle ciekawy kierunek, który mimo panujących na rynku stereotypów, otwiera szereg drzwi do satysfakcjonującej kariery zawodowej. Są to bowiem studia humanistyczne, które wyposażą swoich absolwentów w szereg umiejętności przydatnych w szeroki spektrum zawodów. Jak dokładnie wyglądają te studia? Gdzie absolwent kulturoznawstwa może szukać pracy?

Książki na studia na kierunku kulturoznawstwo

Obecnie mamy do wyboru wiele różnych kierunków kształcenia. Jedni decydują się na szkoły policealne lub kursy, inny podejmują decyzję o pójściu na studia. Osoby ze zdolnościami technicznymi i matematycznymi nie mają większego problemu z wyborem ścieżki nauki, ponieważ studia ścisłe cieszą się dobrą opinią, jako studia, które w przyszłości na pewno zagwarantują absolwentom dobrą pracę. Trochę inaczej jest w przypadku humanistów, którzy często spotykają się z krzywdzącym stereotypem dotyczącym potencjalnych problemów ze znalezieniem pracy, lub praca poniżej swoich kompetencji z racji na „niepraktyczność” zdobytej wiedzy. Jak się jednak okazuje, humaniści bez problemu mogą znaleźć dobrze płatną pracę, a co więcej, zakres ich wyboru zawodowego jest znacznie szerszy niż w przypadku ścisłowców. Taką sytuację możemy obserwować w przypadku studiów na kierunku kulturoznawstwo. Na czym polegają te studia i czy łatwo można znaleźć zatrudnienie po kulturoznawstwie?

Kulturoznawstwo – jak wyglądają studia?

Kulturoznawstwo to studia, które możesz podjąć na dwóch stopniach. Pierwszy z nich to studia licencjackie. Trwają zazwyczaj około 3 lub 3,5 lat. W trakcie nauki uczęszczasz na wykłady, które są najczęściej dedykowane wszystkim studentom z jednego roku, oraz na ćwiczenia, które najczęściej odbywają się w mniejszych grupkach po podziale na wybrane przez studentów specjalności. Dzięki temu jednocześnie jest prowadzona podstawa wiedzy wspólnej dla danego kierunku oraz wiedza bardziej uściślona przez konkretne specjalizacje. Studia licencjackie kończą się napisaniem i obrona pracy licencjackiej co daje Ci tytuł licencjata.

W kolejnym kroku możesz podjąć studia podyplomowe, które są świetnym uzupełnieniem, jednak nie dają Ci tytułu naukowego lub studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie. Magisterka trwa zazwyczaj około 1,5 roku, w czasie którego zazwyczaj skupiasz się przede wszystkim na uzyskaniu wiedzy eksperckiej oraz napisaniu pracy magisterskiej. Tutaj schemat wygląda podobnie jak na studiach I stopnia i tytuł magistra otrzymasz dopiero po napisaniu i obronie pracy magisterskiej.

Tryb studiów na kierunku kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo możesz studiować w dwóch trybach nauki. Co to oznacza? Dostępne są dwa rodzaje studiów:

  • stacjonarne,
  • niestacjonarne.

Studia stacjonarne to inaczej studia dzienne, które odbywają się na uczelniach państwowych i są bezpłatne. Po przejściu etapu rekrutacji możesz więc rozpocząć udział w edukacji bez konieczności wnoszenia opłat. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od porannych do popołudniowych, co swoim schematem przypomina szkolny system zajęciowy. Takie rozłożenie wykładów i ćwiczeń w wielu przypadkach uniemożliwia podjęcie zatrudnienia na pełen etat, dlatego też najczęściej na ten tryb decydują się osoby młode, które właśnie zdały maturę.

Studia niestacjonarne są inaczej nazywane studiami zaocznymi, wieczornymi lub weekendowymi, co już doskonale pokazuje istotę tego rodzaju edukacji. Są to bowiem studia płatne, za które należy uiścić stosowne opłaty, naliczane zależnie od rodzaju i prestiżu kierunku. Taki model nauki dostępny jest zarówno dodatkowo na uczelniach państwowych, jak i na uczelniach prywatnych. Zajęcia odbywają się albo od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych i wieczornych, albo weekendowo – najczęściej w co drugi weekend miesiąca. Takie rozwiązanie jest szczególnie praktykowane wśród osób, które pracują na pełen etat lub mają już swoje zobowiązania rodzinne.

Kulturoznawstwo możesz aktualnie studiować na 14 uczelniach publicznych oraz 2 uczelniach prywatnych, które dają także możliwość studiów online.

Studia na kierunku kulturoznawstwo – program i specjalności

Studia kulturoznawcze poruszają nie tylko sam temat kultury, ale także jej wpływu na bieżące wydarzenia polityczne, ekonomiczne i społeczne. Na kulturoznawstwie nauczysz się odczytywać potrzeby odbiorców w różnych kręgach kulturowych, co przekłada się na uniwersalność Twoich umiejętności. W ramach studiów możesz uczęszczać na specjalizacje takie jak np.:

  • animacja kultury,
  • animator kultury w regionie,
  • dziedzictwo kulturowe: zarządzanie i promocja,
  • film i teatr, historia,
  • kultury z elementami religioznawstwa,
  • krytyka artystyczna,
  • globalizacja,
  • komunikacja społeczna,
  • media i komunikowanie,
  • medialna,
  • produkcja i realizacja muzyki.

Świetne podsumowanie wiedzy, z którą wychodzi absolwent kulturoznawstwa znajdziemy na portalu Otouczelnie.pl, który zbiorczo podsumował tematy poruszane na polskich uniwersytetach w zakresie tego kierunku. Uznaje się więc, ze osoba, która ukończyła kulturoznawstwo, będzie posiadać wiedzę z:

  • zagadnień społecznych tworzących podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturze,
  • analizy zjawiska kultury we wszystkich jej obszarach w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej, zna zasady ekonomiczne i prawne leżące u podstaw organizacji i zarządzania współczesnymi instytucjami kultury,
  • specyfiki kultury audiowizualnej w odniesieniu do innych typów kultury oraz dystynktywnych cech tej kultury, umiejętności analizy występujących w otoczeniu zjawisk kultury audiowizualnej,
  • kategorii używanych w badaniach nad kulturami w różnych dyscyplinach,
  • języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiada umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu kierunku kształcenia.

Co robić po kulturoznawstwie?

Krąży wiele mitów na temat tego, gdzie zatrudnienie mogą podjąć osoby po kierunku kulturoznawstwo. Jak się jednak okazuje szereg umiejętności zdobytych na tych studiach, może prowadzić do rozwinięcia dynamicznej kariery w świecie kultury, sztuki, mediów, marketingu czy PR-u. Oprócz tego zdolności i wiedza na temat innych kultur może przydać się tak naprawdę w każdym innym sektorze na rynku pracy, w którym mamy do czynienia np. z prowadzeniem handlu międzynarodowego.

Gdzie zatem szukać pracy? Absolwenci kulturoznawstwa mają szansę na podjęcie pracy w:

  • instytucjach kultury,
  • galeriach sztuki,
  • domach kultury,
  • organizacjach pozarządowych,
  • uczelniach,
  • agencjach marketingowych,
  • agencjach PR-owych,
  • agencjach pracowych.

Na rynku pracy znajdziemy również kulturoznawców, którzy pracują jako specjaliści od komunikacji społecznej, wspierając nie tylko organizacje pozarządowe, ale także prywatnych przedsiębiorców, czy państwowe spółki.

Dodatkowo możesz także pracować jako doradca w firmach z innych dziedzin, które zajmują się między innymi handlem międzynarodowym. Twoja wiedza i umiejętności znalezienie wspólnego języka z przedstawicielami innych kultur mogą okazać się niezwykle ważne dla całego procesu nawiązywania biznesowej współpracy.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę po kulturoznawstwie?

Aby znaleźć atrakcyjną posadę, nie wystarczy tylko ukończyć studiów. Tak naprawdę droga kariery zawodowej zależy przede wszystkim od determinacji i właściwego pokierowania swoimi zasobami. Studia i wiedza zdobyta podczas trwania tej edukacji to jeden z elementów, który umożliwi Ci rozwój zawodowy, jednak nie jest to aspekt, który Ci go zagwarantuje. Niezwykle ważne jest świadome podejście do wybierania kolejnych stanowisk oraz konsekwencja w budowaniu swojego CV.

Jednak jak to zrobić? Na początek dobrym pomysłem będzie korzystanie już na studiach z opcji prac dodatkowych, stażów i praktyk. Dzięki temu masz szanse spróbować pracy na niektórych stanowiskach i wyodrębnić to, co najbardziej Ci odpowiada. Kolejnym krokiem będzie trzymanie się tej ścieżki i dobieranie ofert pracy, które w jakimś stopniu będą rozwijały w Tobie doświadczenie i umiejętności potrzebne w Twojej docelowej pracy. Dzięki temu masz szanse budować swoją specjalność i stawać się powoli ekspertem w danej dziedzinie, co przełoży się na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Oceń artykuł
1/5 (1)