Reklama

Humanista i jego możliwości na rynku pracy

Humanista nie umie liczyć, humanista nie nadaje się do robienia biznesu, humanista nie poradzi sobie na rynku pracy… Niestety, istnieje wiele stereotypów na temat humanisty i jego szans utrzymania się na rynku pracy. Jak jest naprawdę? Jak ta dziedzina ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat?

Humanista - napis "humanist" na tablicy

 

Humaniści od lat są postrzegani jako osoby, które nie mają zbyt wiele do zaoferowania na rynku pracy. Co więcej, często uważa się, że humanista to bezrobotny z wyboru, a studia humanistyczne to strata czasu. W XXI wieku powinniśmy już doskonale znać mechanizmy działania stereotypów i umieć się z nimi zmierzyć, dlatego szokujące jest to, że zaledwie kilka lat temu rząd Japonii namawiał do likwidacji studiów humanistycznych. Dlaczego? Ponieważ wiedza ta nie jest praktyczna i nie pracuje na rozwój kraju. Jednak o dziwo i wbrew wielu negatywnym ocenom, absolwenci nauk humanistycznych i społecznych odnoszą zawodowe sukcesy i wspierają bardziej ludzką stronę postępu technologicznego i gospodarczego. Jak więc naprawdę wyglądają szanse humanistów na rynku pracy? Czy wykształcenie humanistyczne może zapewnić Ci intratną posadę?

Humanista – kim on jest?

Humanista to specjalista w zakresie nauk humanistycznych (definicja słownika języka polskiego PWN). Natomiast nauki humanistyczne jest to grupa nauk, których przedmiotem jest człowiek i jego twórczość, a mianowicie filozofia, psychologia, socjologia, prawo, filologia, historia sztuki. Powyższe nauki różnią się od nauk ścisłych tym, że nie da się ich ująć w sposób matematyczny. Ale czy tak jest do dziś? Wiele nauk humanistycznych zaczyna się matematyzować. Dobrym przykładem takiego działania są statystyki w socjologii. Z pewnością osoba, która jest humanistą, jest bardzo wszechstronna. Warto więc do pewnych opinii podchodzić ze sporym dystansem.

Czym wyróżnia się humanista? Generalizowanie w przypadku osobowości humanisty nie jest najlepszym pomysłem. Ale faktycznie, każda grupa zawodowa ma to do siebie, że można między nimi wyróżnić wspólne cechy. Cechy humanisty teoretyczne stoją w kontrze względem kompetencji cyfrowych. Jednak jeśli przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej, możemy zauważyć, że te kompetencje świetnie się uzupełniają, a gdy kończy się moment, że umiejętności cyfrowe wystarczają, zaczyna się czas humanistów na rynku pracy.

Co sprawia, że pracodawcy chcą mieć w swoich szeregach humanistów?

Humaniści mają bardzo dobrze rozwinięte kompetencje miękkie, które dziś w zespołach są niezwykle pożądane. Takie osoby są niezwykle otwarte na innych ludzi, komunikatywne, posiadają łatwość w ujmowaniu swoich myśli zarówno w mowie jak i w piśmie, świetnie współpracują w grupie. Dbają o swój rozwój osobisty zarówno na poziomie horyzontalnym jak i pionowym. Humaniści nie zamykają się na jedną dziedzinę i coraz częściej posiadają również umiejętności techniczne, analityczne. Ponadto znają języki obce, z dużą łatwością odczytać ludzkie emocje i potrafią na nie reagować.

Humaniści wyróżniają się kilkoma cechami, które idealnie współpracują z oczekiwaniami wielu pracodawców. Świetnym przykładem jest tutaj lista kompetencji przyszłości opracowana przez Światowe Forum Ekonomiczne, na której znajdują się między innymi umiejętności takie jak:

  • kompleksowe rozwiązywanie problemów,
  • podejmowanie decyzji dostosowane do efektywnego rozpoznawania oczekiwań,
  • krytyczne myślenie,
  • znajomość języków obcych,
  • rozwinięte umiejętności miękkie,
  • rozpoznawanie motywacji drugiej strony,
  • umiejętność pracy w interdyscyplinarnych zespołach
  • inteligencja emocjonalna.

Humaniści na rynku pracy

Wbrew stereotypom humaniści świetnie sobie radzą na rynku pracy. W dużej mierze to od nich zależy, jak pokierują swoim losem i które umiejętności wykorzystają. Pracodawcy doceniają ich zaangażowanie, kreatywność i chętnie zatrudniają takie osoby to swoich zespołów. Po studiach humanistycznych możesz pracować jako nauczyciel w szkole lub w muzeum gdzie, niestety, zarobki nie są powalające. Jednak na rynku pracy jest wiele stanowisk, wśród których kompetencje humanisty sprawdzą się również w biznesie, gdzie zarobki są znacznie wyższe. Zdobywane doświadczenie i wiedza, wykonywane projekty sprawiają, że takim osobom nie jest trudno znaleźć dobrą i jednocześnie opłacalną pracę.

Dzięki rozbudowanym miękkim kompetencjom absolwenci nauk humanistycznych mogą obecnie liczyć na wiele intratnych ofert pracy. Kierunki humanistyczne od pewnego czasu przeżywają rozkwit, a kończąc studia humanistyczne, możesz znaleźć interesujące Cię zatrudnienie bez większego problemu. Jak to możliwe? Skąd taka zmiana?

Jak wykazują badania, około 70% pracodawców zwalnia pracowników z powodu braku umiejętności miękkich. Osoby, które nie posiadają umiejętności pracy w zespole, nie potrafią pracować z klientami lub odpowiednio reagować na ich potrzeby, nawet przy dużym zapleczu merytorycznym, działają na niekorzyść firmy. Dlatego pracodawcy szukają humanistów, ponieważ mają problemy z zatrudnieniem odpowiednich osób z całym spektrum kompetencji miękkich.

Lista zawodów humanisty

Lista zawodów humanisty jest bardzo długa. Humaniści świetnie odnajdą się na stanowiskach marketingowych, PR-owych, kreatywnych, gdzie będą mogli wykorzystać swoje umiejętności, moc swoich pomysłów. Lekkość w mowie i piśmie sprawdzi się w dziennikarstwie, mediach, czy obsłudze klienta. Współcześnie mamy zdecydowanie szersze spektrum zawodów dla humanistów niż jeszcze kilka lat temu. Humaniści przy użyciu narzędzi humanistycznych tj. psychologii lub filozofii, współpracują z technologicznymi gigantami tworzącymi sztuczną inteligencję lub tworzącymi najnowsze rozwiązania technologiczne, które mają wpływ na kształt dzisiejszego świata. Humanistów postrzega się jako ludzi zainteresowanych światem z ogromną wiedzą na temat człowieka i mechanizmów rządzących jego psychiką. Dlatego nie warto lekceważyć humanistów, ponieważ to właśnie oni są ludzką stroną postępu.

Kilka propozycji zawodów:

  • Specjalista ds. HR — praca w dziale zarządzania zasobami ludzkimi to odpowiedzialne zajęcie, które rzutuje na całą organizację firmy. Na tym stanowisku najlepiej sprawdzają się osoby po psychologii lub socjologii (np. które ukończyły Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej).
  • Copywriter – praca copywritera polega na przygotowywaniu różnego rodzaju tekstów (opisów produktów, artykuły, mailingi, newslettery). Tu istotna jest poprawność językowa, interpunkcja oraz kreatywność i umiejętność researchu. Copywriting ma także kluczowe znaczenie marketingowe dla każdego rodzaju biznesu.
  • Specjalista ds. SEO — idealny przykład połączenia technologii z naukami humanistycznymi. Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za dostosowanie tekstu, tak aby algorytmy wyszukiwarek pozycjonowały konkretną stronę jak najwyżej w swoich wynikach.
  • Specjalista ds. PR – są odpowiedzialny za szereg działań PR-owych i wizerunek marki firmy. Przygotowują materiały prasowe, koordynują działania social media, organizują eventy, konferencje i reklamy.
  • Twórca sztuk teatralnych — to zawód, który z tym zestawieniu może wydawać się niepasujący, jednak warto wspomnieć, że humaniści są także odpowiedzialni za nasz rozwój intelektualny właśnie poprzez tworzenie sztuk teatralnych, filmów czy książek. Często to właśnie oni tworzą ideę, która później zamienia się w realne działania.
  • Dziennikarz – może pracować w redakcji prasowej lub internetowej, a także rozgłośni radiowej. Istotnym elementem jest tutaj warsztat pisarski, ale również umiejętność komunikowania się. Dziennikarze to także osoby pracujące w telewizji, prowadzące programy informacyjne i przeprowadzające wywiady z głowami państw.
  • Social Media Manager – osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za zarządzanie projektami social mediów danej firmy. Dba o wartość wizerunkową pracodawcy, ale też trzyma pieczę nad strategią spójnej komunikacji firmy.

Rynek daje wiele możliwości wykorzystania umiejętności humanisty. Życie zawodowe humanistów nie polega tylko na kontemplowaniu rzeczywistości i zastanawianiu się, który filozof miał rację. Coraz częściej humanistyczne kierunki studiów skupiają się na współpracy z nowoczesnymi technologiami. Tak naprawdę umiejętności humanistyczne są potrzebne w każdym dziale gospodarki. Oprócz tego warto pamiętać, że humanistami są prawnicy, sędziowie, tłumacze, notariusze, politycy, psychologowie i pisarze. To zawody, bez których ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)