Jak wygląda praca nauczyciela, grafika komputerowego, policjanta? Większość osób jest w stanie powiedzieć kilka słów, a niekiedy nawet dokładnie opisać obowiązki, które wykonują ludzie w różnych zawodach. Nawet jeśli nie do końca wiedzą czym tak naprawdę się zajmują. Jak naprawdę działają stereotypy?

lekarz

Nadal myślimy stereotypami?

Chyba wszyscy przypisujemy innych do gotowych stereotypów, zamiast wejrzeć w ich prawdziwą naturę. Szkoda, że nie zrozumiałem tego wcześniej. Mam wrażenie, że prześlizgnąłem się po zbyt wielu ludziach. – William Wharton. Chyba wszyscy chociaż raz kierowaliśmy się przy ocenianiu innych stereotypami. Najczęściej problem ten dotyka kwestii związanych z narodowością oraz zawodami. Dlaczego myślimy stereotypami? Człowiek musi w jakiś sposób ocenić i zaklasyfikować ludzi, rzeczy, zjawiska, z którymi ma styczność. Najczęściej kiedy widzimy daną osobę, która w jakiś sposób wyróżnia się z tłumu, przypisujemy ją do danej grupy i automatycznie nadajemy jej ogólne cechy całej społeczności, w której tę osobę ulokowaliśmy. Poprzez uśrednione cechy danej społeczności odbieramy taką osobę, co głęboko związane jest z naszymi emocjami .

Nauczyciel – przyjemna praca z dziećmi

Najczęstsze stereotypy z pewnością dotyczą zawodu nauczyciela. Społeczeństwo i opinia publiczna kreują dość mylny wizerunek pracownika oświaty. Długie wakacje letnie, ferie zimowe i urlopy – praca jak marzenie! Zero stresu w przypadku osób uczących dzieci w podstawówce czy w gimnazjum, praca łatwa, miła i przyjemna. Czy tak jest naprawdę? Nauczyciel średnio spędza przy tablicy 20 godzin tygodniowo. Praca z młodzieżą często nie jest łatwa, każdy ma indywidualny problem, inne podejście do przedmiotu, a przecież wszystkim należy wytłumaczyć dany temat. Pracownicy szkoły mają średnio 80% więcej kłopotów z gardłem, mową niż przeciętny człowiek. Często pracują również poza placówką, ponieważ trzeba przygotować się do lekcji, sprawdzić kartkówki, prowadzić działalność wychowawczą np. organizować wycieczki. To wszystko wynagrodzone jest naprawdę niezbyt wysokimi kwotami.

Lekarz – spędza każde wakacje na Majorce lub na Hawajach

Znacie STEREOTYPY na temat zawódu lekarza-Drugi zawód, który często jest określany w ramach stereotypu to lekarz. Wszystkim się wydaje, że to spokojna, stabilna praca, dzięki której możemy zarobić sporo pieniędzy i wyjeżdżać przynajmniej dwa razy w roku na wakacje. Lekarze cieszą się dobrą opinią, szacunkiem i kojarzeni są ze starszymi mężczyznami, którzy działają w branży od lat. Do młodych lekarzy podchodzimy zazwyczaj niechętnie, nie ufamy im. Żeby zdobyć poważanie w tym zawodzie, trzeba się sporo namęczyć. Niestety jest ono okupione latami studiów, nauki i praktykami. Jeśli jest się chirurgiem, zawsze trzeba być w dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Nie jest to łatwe, zwłaszcza po nocnym dyżurze lub wielogodzinnej operacji.

Na pewno stereotypy dotyczą pracy w każdej branży. Zanim jednak zdecydujemy się podzielić naszymi (czasem nieuzasadnionymi) uwagami związanymi z pracą, którą się nie zajmujemy na co dzień, upewnijmy się, że nie są to puste stereotypy.

Autor wpisu: GoWork.pl