Zdrowy kręgosłup w pracy to większy komfort, zdrowie przez lata i większa wydajność. Tłumaczymy, jak dbać o kręgosłup w pracy zgodnie z radami fizjoterapeutów i dlaczego to takie ważne. Co warto zrobić, aby nie odczuwać dotkliwych skutków pracy siedzącej?

Czemu bolą nas plecy w pracy?

Pozornie niewinna i mało męcząca praca siedząca potrafi skutecznie uniemożliwić dbanie o kręgosłup. Zdarza Wam się wstawać od biurka, przy którym pracujecie ze sztywnymi i bolącymi plecami? Dzieje się tak na wskutek przeciążeń, do których dochodzi przy zbyt długo utrzymywanej nienaturalnej pozycji ciała.

Przeciążenia, zdaniem fizjoterapeutów, spowodowane są także wielokrotnie powtarzanymi mikroruchami, takimi jak np. ciągłe stukanie palcem w myszkę lub touchpad laptopa. Obciążeniu ulegają wtedy zwłaszcza małe stawy, czego konsekwencją jest uczucie dyskomfortu, a także ból.

Jak dbać o kręgosłup w pracy tak, aby przeciwdziałać problemom powodowanym przez pracę siedzącą? Tłumaczymy, jakie rady dla osób „za biurkiem” mają fizjoterapeuci i jaki wpływ taki rodzaj pracy ma na nasze zdrowie.

Jak dbać o kręgosłup w pracy biurowej? 

Specjaliści nie mają wątpliwości: nasze plecy nie są przystosowane do pracy biurowej. Zdrowego kręgosłupa w pracy raczej nie zapewni całodzienne siedzenie z laptopem na kolanach, czy kulenie się przy zbyt niskiej ławie, czy kanapie.

Przy udzielaniu sobie odpowiedzi na pytanie jak dbać o kręgosłup w pracy biurowej,  warto więc przyjrzeć się temu, jak zorganizowana jest nasza przestrzeń do pracy. O ile profesjonalne meble dla firm zapewniają, choć elementy ergonomii w pracy biurowej, ciężko powiedzieć to o domowych sprzętach.

Jednak i na to znajdzie się rada! Wystarczy, że wydzielicie sobie kąt do pracy, w którym znajdzie się miejsce na biurko. Całkowicie też zrezygnujcie z wykonywania obowiązków zawodowych z poziomu łóżka.

Jak dbać o kręgosłup w pracy? Ruch to zdrowie!

Co w kwestii tego, jak dbać o zdrowy kręgosłup, radzą fizjoterapeuci? Ćwiczenia w pracy, jak i odpowiedni dobór miejsca do wykonywania obowiązków mają znaczenie.

„Przede wszystkim stół czy biurko będą lepsze niż niska ława, a krzesło będzie lepsze niż kanapa, o leżeniu w łóżku z laptopem na kolanach nie wspominając. Musimy jednak mieć świadomość, że ciągła praca siedząca, zwłaszcza w niewłaściwych warunkach, zawsze będzie nas przeciążać i męczyć ciało. Dlatego każdy powinien stosować działania ergonomiczne, czyli podejmować czynności, które przeciwdziałają skutkom pracy w obciążających warunkach. Tym, co można zrobić najłatwiej i co działa najskuteczniej, jest aktywność fizyczna, która przeciwdziała wszelkim przeciążeniom będących skutkiem długiej pracy siedzącej” – tłumaczył w rozmowie z portalem HelloZdrowie.pl Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jak dodaje, chodzi tu zarówno o krótkie, odbywające się minimum raz na godzinę podczas pracy przerwy, jak i dłuższe, regularne treningi.

Jak dbać o kręgosłup – wskazówki

„Krótka, aktywna przerwa w pracy, trwająca 2 do 5 minut, która jest wykonywana bardzo często – minimum raz na godzinę ciągłej pracy w wymuszonej pozycji. Ponadto, powinna być wykonywana zawsze wtedy, kiedy odczuwamy pierwsze symptomy dyskomfortu. Nie ma znaczenia, co nas boli: plecy, szyja, kark, kolana, łokcie. Zawsze, gdy odczuwamy dyskomfort będący skutkiem nagromadzonego napięcia i przeciążeń, nie powinniśmy czekać, aż to przerodzi się w ból, tylko reagować od razu. Innymi słowy: jeśli pojawiają się objawy pierwszego bólu lub dyskomfortu, wtedy nie sprawdzamy, ile czasu minęło od ostatniej przerwy i od razu podejmujemy ćwiczenia. Natomiast profilaktycznie powinniśmy oderwać się od komputera przynajmniej raz na godzinę. Żeby to sobie ułatwić, warto nastawić timer w telefonie czy zegarku albo pobrać specjalny program, który będzie przypominał nam, by co godzinę się poruszać” – doradzał fizjoterapeuta.


SPRAWDŹ TEŻ: Praca fizyczna po operacji kręgosłupa – czy jest możliwa?


Jak dbać o kręgosłup szyjny?

Bóle w tym odcinku szyjnym kręgosłupa najczęściej związane są z licznymi przeciążeniami oraz brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej. Delikatne rozciągnięcie szyi, przyciąganie głowy do boków, tyłu i przodu pomoże rozluźnić mięśnie i pozbyć się bólu.

Jeśli z kolei bóle mają charakter nawracający, warto pomyśleć także o kupnie odpowiednio dopasowanej poduszki ortopedycznej.

Jak dbać o kręgosłup lędźwiowy?

Jeśli dolegliwości bólowe związane są z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, najważniejszym aspektem będzie dbanie o prawidłową postawę.

Tu pomogą nie tylko ćwiczenia, ale i stała pamięć o utrzymywaniu wyprostowanej pozycji pleców. Odruchowo garbicie się przed ekranem? W tym przypadku pomocne będą także odpowiednio dobrane poduszki ortopedyczne do snu.


Szukasz pracy we Wrocławiu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak dbać o zdrowy kręgosłup? Zaplanujcie regularne treningi

Jak dbać o zdrowy kręgosłup i ogólną kondycję organizmu? Fizjoterapeuci mają na to jedną odpowiedź.

„Trening! Taki, który trwa przynajmniej godzinę, podczas którego doprowadzamy do zmęczenia organizmu. Należy wykonywać go minimum 3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że jeżeli trening nie powoduje zmęczenia fizycznego, to jest mało efektywny. W czasie, gdy kluby sportowe są zamknięte, taki trening możemy śmiało wykonywać w warunkach domowych. Jednocześnie w tej chwili jest już możliwe wyjście w teren, więc możemy biegać, spacerować czy trenować na świeżym powietrzu – ćwiczenia w plenerze są lepszym rozwiązaniem niż trening w domu, ale gdy nie możemy wyjść, to trening domowy jest zdecydowanie wskazany. W domu pamiętajmy o otwarciu okna. Zadbajmy też o nasze płuca” – radził Wiśniewski.

Ćwicząc regularnie, nie tylko łatwiej będzie nam znosić trudy pracy siedzącej, ale i dotlenimy organizm. A to oznacza lepszy sen, większe pokłady energii i wzrost wydajności w pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)