Reklama

Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Czy praca fizyczna po operacji kręgosłupa jest możliwa? Taki zabieg często kojarzy się z trwałym ograniczeniem sprawności. Jednak przy odpowiedniej rekonwalescencji da się powrócić do w miarę normalnego funkcjonowania. Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie? Zapraszamy do lektury!

praca fizyczna po operacji kręgosłupa

Operacja kręgosłupa wymaga długiej rekonwalescencji, a także systematycznego kontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza specjalisty. W tym czasie należy unikać wszelkiego wysiłku fizycznego, pochylania, dźwigania, a nawet siedzenia. Osoby siedzące długo przy komputerze muszą więc przestawić się na zupełnie inny tryb życia.

Natomiast co z pracą fizyczną? Czy praca fizyczna po operacji kręgosłupa jest w ogóle możliwa? Jak długo trzeba odczekać, zanim wróci się do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych w takiej sytuacji?

Co oznacza czas rekonwalescencji?

Decyzja o przeprowadzeniu operacji kręgosłupa często ma miejsce, gdy pacjent doświadcza zaburzeń czucia, silnych bóli, osłabienia mięśni kończyn dolnych, czy gdy ma problemy z poruszaniem się. Typowym powodem do operacji jest dyskopatia. Po operacji nie można od razu wrócić do pracy. To czas na rekonwalescencję. 

Termin rekonwalescencji oznacza czas potrzebny organizmowi na powrót do pełni sił po operacji. Okres rekonwalescencji można spędzić zarówno w szpitalu, jak i w domu. Ważne, aby stosować się do zaleceń lekarza, chodzić na rehabilitację i nie przemęczać się. Jest to niezbędne do odbudowy mięśni stabilizujących kręgosłup.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji kręgosłupa?

Pozycję siedzącą w trakcie rekonwalescencji wprowadza się stopniowo. Pacjent nie może od razu zacząć siadać tak jak przed operacją. W pierwszych tygodniach po operacji lekarze wręcz zabraniają siadania. Następnie powoli można zacząć wdrażać siadanie, początkowo przez kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Przy czym bardzo ważne jest, aby podczas treningów siadania zadbać o zachowanie prawidłowej postawy. 

O swoim stanie trzeba pamiętać także podczas snu, w pozycji leżenia. Warto zainwestować w specjalną poduszkę ortopedyczną pod głowę i na kolano. Lepiej nie spać na brzuchu. Lekarze polecają także materace ortopedyczne umożliwiające prawidłowe ułożenie kręgosłupa. 

Bezwzględnie zabronione jest schylanie się. W zależności od zaleceń lekarza nie można robić tego przez przynajmniej kilka tygodni po operacji. 

Jednak nie tylko praca fizyczna stanowi problem. Po operacji kręgosłupa zwykle nie można także prowadzić samochodu. Przez 4-6 tygodni można podróżować jako pasażer. Zatem prace polegające na częstych podróżach wymagają dłuższej przerwy. 

Zabrania się także podnoszenia po operacji ciężarów. Jak czytamy na stronie receptomat.pl, po zabiegu można podnosić maksymalnie do 1 kilograma na dłoń. Podnoszenie przedmiotów także przebiega stopniowo. Po pewnym czasie można zacząć zwiększać ciężar.

Ciężko określić, jakie ćwiczenia dokładnie należy wykonywać w trakcie rekonwalescencji. To już jest uzależnione od konkretnego przypadku. Lekarz powinien poinstruować pacjenta. Zwykle jednak po operacji trzeba chodzić na rehabilitację i to właśnie w trakcie tych spotkań pacjent ma szanse wykonywać ćwiczenia pod kontrolą fizjoterapeuty. 

Nie każdy rodzaj aktywności można wykonywać po operacji kręgosłupa nawet po okresie rekonwalescencji. Na pewno podnoszenie ciężarów, czy bieganie nie stanowią zalecanych form aktywności. Zdrowy dla kręgosłupa jest natomiast basen, czy jazda na rowerze. 

Praca fizyczna po operacji kręgosłupa: czy to możliwe?

Według wielu lekarzy i chirurgów ciężka praca fizyczna po operacji kręgosłupa musi niestety poczekać. Wszystko jednak zależy od choroby, rodzaju zabiegu i okresu rekonwalescencji.

Specjaliści ze strony Skolioza.org wyjaśniają, że pacjenci, u których operacja nie miała na celu usztywnienia kręgosłupa, mogą wrócić do rekreacyjnej aktywności fizycznej już po 6 lub 12 miesiącach od zabiegu. Muszą jednak do końca życia unikać wszelkich przeciążeń grzbietu, czyli na przykład: dźwigania, pochylania czy długotrwałego siedzenia, które ewentualnie mogłoby spowodować wypadek przy pracy. To niestety wyklucza ich z ciężkiej, fizycznej pracy w przyszłości oraz pracy siedzącej, która wymagałaby 8-godzinnego lub 12-godzinnego siedzenia przed komputerem.

Czy po operacji kręgosłupa można pracować fizycznie?

Pacjenci po operacji i stabilizacji kręgosłupa muszą regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Jest to zabieg, który za wykorzystaniem implantów kręgosłupowych ma podnieść komfort życia pacjenta bez konieczności noszenia specjalnego gorsetu, a także uzyskać odpowiedni zrost kostny i zapewnić “ciszę biomechaniczną” w obszarze usztywnionym. Osoba po takim zabiegu nie może poddać się żadnej rehabilitacji w okresie od 6 do 12 miesięcy od zabiegu (poza ćwiczeniami oddechowymi). Zabronione jest również uprawianie sportu.

Czy po operacji kręgosłupa można zatem pracować fizycznie? Mamy tutaj jasną odpowiedź, że na jakąkolwiek aktywność długotrwale obciążającą nasz organizm trzeba będzie długo poczekać, jednakże nie jest to niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że o powrocie do pracy powinien zdecydować tylko lekarz prowadzący.

Jaka praca fizyczna po operacji kręgosłupa?

Według specjalistów powrót do pracy po operacji kręgosłupa jest bardzo indywidualną kwestią. Każdy lekarz prowadzący pacjenta po zabiegu powinien przedstawić mu, jak wygląda dany okres rekonwalescencji, późniejsze ograniczenia i przede wszystkim, jaka praca po operacji kręgosłupa będzie najwłaściwsza.

Operacja kręgosłupa lędźwiowego a powrót do pracy

Zgodnie z wypowiedzią specjalisty na stronie Fizjologika.pl, w przypadku powrotu do pracy po operacji kręgosłupa lędźwiowego wszystko zależy od naszych obowiązków zawodowych. Pacjent powinien jednak skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na minimum 3 miesiące, podczas których będzie mógł się w miarę odpowiednio zregenerować.

Kiedy powrót do pracy po operacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, kiedy pracownik może wrócić do pracy po operacji kręgosłupa. Jest to uzależnione nie tylko od samej operacji, zaleceń lekarza, ale i indywidualnych zdolności do regeneracji pacjenta. Pracę siedzącą można oczywiście zacząć wykonywać nieco wcześniej, lecz czas na powrót do pracy fizycznej może wynieść nawet pół roku. 

Dopiero po czterech lub sześciu miesiącach rekonwalescencji organizm jest w stanie wrócić do sprawności. To samo w przypadku pracy siedzącej. Osoby długo pracujące przy komputerze będą musiały co 30 minut iść na przerwę i spędzić cały czas chodząc lub stojąc w miejscu. Lekarze polecają również zainwestowanie w biurko z regulacją wysokości i możliwością pracy na stojąco.

Jak czytamy na stronie aktywnaklinika.pl, po operacji w obrębie kręgosłupa średni czas powrotu pacjentów do pracy wynosi ok. 3-4 miesiące. Oczywiście ten czas może ulec zmianie – zarówno wydłużeniu, jak i skróceniu. Pacjenci różnie reagują na rehabilitację, nie wszyscy dokładnie stosują się do zaleceń lekarza. Ponadto nie każda praca fizyczna jest taka sama. Do jednej Pacjent może wrócić wcześniej, do innej znacznie później.

Sprawdź również nasze propozycje krótkich ćwiczeń w pracy stojącej i biurowej! Jak zadbać o swój kręgosłup podczas długotrwałego stania lub siedzenia? Zapraszamy na naszego Bloga!


Szukasz pracy w Częstochowie? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Częstochowa 

Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. Nawet jeśli kochasz swoją pracę i nie wyobrażasz sobie bez niej życia, musisz wytrzymać czas, jakiego twój organizm potrzebuje do pełnej regeneracji. Jeśli masz za sobą operację kręgosłupa, czy jesteś po operacji kręgosłupa szyjnego, stosuj się do zaleceń lekarza, bierz udział w rehabilitacji i w pierwszej kolejności zadbaj o siebie, a dopiero potem o życie zawodowe. W przeciwnym razie stabilizacja kręgosłupa może się w pełni nie udać. Organizm może nie wrócić do pełnej sprawności, wzrośnie ryzyko powikłań, co będzie się wiązało z utrudnionym wykonywaniem pracy.

Oceń artykuł
3.5/5 (4)