Wiele osób zastanawia się, czy 11 listopada można pracować. Z zasady Święto Niepodległości to dzień ustawowo wolny od pracy. W praktyce jednak niektóre osoby będą musiały pojawić się w firmie. Za jakie wynagrodzenie? Na jakich zasadach?

Święto odzyskania niepodległości to zgodnie z prawem dzień wolny od pracy. W tym dniu swoje obowiązki mogą wykonywać tylko te osoby, które kwalifikują się do listy wyjątków zawartych w Kodeksie pracy. Warto dodać, że 11 listopada obowiązuje też zakaz handlu. To znaczy, że zakupy i większość spraw urzędowych należy przełożyć na inny termin. Osobom, które mimo święta narodowego będą musiały stawić się w pracy, należy się zwrot dnia wolnego lub wyższe wynagrodzenie. O ile? Kiedy szef musi oddać dzień wolny za pracę 11 listopada?
Szukasz pracy? Praca w Gdyni jest na wyciągnięcie ręki!
Spis treści
Czy 11 listopada można pracować? Są pewne wyjątki
Z reguły 11 listopada to dzień, w którym firmowe biura świecą pustkami. Do pracy nie przyjdą też osoby zatrudnione w handlu bezpośrednim, ponieważ ten dzień traktowany jest tak samo, jak niedziela niehandlowa. Biorąc pod uwagę ustawę o zakazie handlu w niedziele, za ladą w sklepie może stanąć wyłącznie właściciel lub wspólnik właściciela sklepu.
Z przepisów Kodeksu pracy wynika też, że zakaz pracy 11 listopada nie dotyczy kilku grup zawodowych, które wykonują szczególnie potrzebny zawód lub pracę zmianową. Mowa tu przede wszystkim o służbach mundurowych, pracownikach gastronomii, hodowcach bydła i rolnikach. 11 listopada pracują też placówki medyczne, zakłady świadczące usługi dla ludności i zakłady komunalne. W pracy zobaczymy też osoby zatrudnione w transporcie i komunikacji.
Pełny zestaw prac dozwolonych znajdziesz w artykule 151. Kodeksu pracy.
Praca 11 listopada – należy Ci się dzień wolny
Jeżeli wykonujesz pracę w Narodowe Święto Niepodległości, szef będzie Ci musiał przyznać dzień wolny od pracy w innym terminie. Mówi o tym artykuł 151. Kodeksu pracy:
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 151;9a ust. 3 i art. 151;10 pkt 1-9, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.
Taki dzień wolny powinien zostać przyznany pracownikowi w terminie zależnym od tego, czy praca była wykonywana w niedzielę, czy święto:
- jeżeli pracownik musiał wykonywać obowiązki w niedzielę, pracodawca jest zobowiązany do oddania mu dnia wolnego w czasie 6 dni kalendarzowych (przed lub po stawieniu się w pracy);
- jeśli pracownik musiał wykonywać obowiązki w święto (np. 11 listopada), pracodawca musi oddać mu dzień wolny w ciągu tego samego okresu rozliczeniowego.
Wyższe wynagrodzenie za pracę 11 listopada
Pracownikowi wykonującemu swoje obowiązki 11 listopada należy oddać dzień wolny od pracy. W sytuacji, gdy fizycznie nie da się tego zrobić, taki pracownik powinien otrzymać dodatek za pracę w święta. Mówi o tym art. 151 Kodeksu pracy:
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151 1 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.
Każda godzina pracy w święto powinna oznaczać dodatkowe 100% wynagrodzenia. Czyli taki pracownik powinien zarobić tego dnia swoją podwójną stawkę:
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości: 100 % wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających […] w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Praca 11 listopada – aktualizacja
W związku z rosnącą liczbą osób pracujących w dniu 11 listopada, w Polsce zaszły pewne zmiany w przepisach dotyczących pracy w Święto Niepodległości. Choć sama data, zgodnie z Kodeksem pracy, pozostaje dniem wolnym od pracy, wprowadzone zostały dodatkowe zasady i wyjątki dotyczące wynagrodzenia oraz obowiązków pracowników.
Od 2024 roku, pracownicy, którzy będą zobowiązani do pracy tego dnia, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie lub dzień wolny w zamian za poświęcony czas. W szczególności osoby zatrudnione w służbach mundurowych, medycznych, gastronomii, transporcie, a także w branżach wymagających pracy w święta, mogą być zobowiązane do pracy. W przypadku, gdy nie jest możliwe oddanie dnia wolnego w ciągu tego samego okresu rozliczeniowego, pracodawca musi wypłacić podwójne wynagrodzenie za godziny przepracowane w święto.
Te zmiany wprowadzają również bardziej rygorystyczne zasady w kwestii rekompensat dla osób, które ze względu na charakter pracy muszą stawić się w firmie tego dnia. Szczególnym przypadkiem są osoby zatrudnione w handlu, które muszą wykonać swoje obowiązki w 11 listopada, mimo obowiązującego zakazu handlu
Praca 11 listopada – aktualizacja 2025
W 2025 roku nie wprowadzono dodatkowych zmian dotyczących pracy w dniu 11 listopada. Narodowe Święto Niepodległości pozostaje dniem ustawowo wolnym od pracy, a obowiązujące zasady rekompensaty za pracę w tym dniu nie uległy modyfikacjom. Pracownicy zobowiązani do świadczenia pracy tego dnia nadal mają prawo do odbioru innego dnia wolnego w okresie rozliczeniowym lub, jeśli nie jest to możliwe, do dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Warto jednak zauważyć, że od 2025 roku wprowadzono nowy dzień wolny od pracy – 24 grudnia, Wigilię Bożego Narodzenia. Oznacza to, że Polacy będą mieli dodatkowy dzień wolny w kalendarzu świąt państwowych.
Dzien dobry czy budowy mogą pracoeac 11 listopada