W Boże Narodzenie będziecie pracować i zastanawiacie się, czy należy Wam się dodatek za pracę w święta? Nasza ekspertka prawna tłumaczy, na jakich zasadach przyznawany jest dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta! Ile można dodatkowo zarobić?
Praca w święta nie należy do rzadkości. Często wynika to ze specyfiki różnych branż. Aby zrekompensować poświęcenie zatrudnionego, który powinien odpoczywać, Kodeks pracy wskazuje konkretne przepisy, według których w takiej sytuacji pierwszej kolejności pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy. W innym przypadku otrzymuje się specjalny dodatek. Komu on przysługuje? Kiedy można z niego skorzystać?
Dodatek za pracę w niedzielę i święta – co to jest?
Dodatek za pracę w święta to dodatkowe wynagrodzenie, które przysługuje pracownikom wykonującym obowiązki zawodowe w dni ustawowo wolne od pracy, takie jak święta państwowe czy religijne. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikom pracującym w te dni przysługuje wynagrodzenie podstawowe oraz dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto lub dzień wolny.
Jeśli pracownik nie otrzyma dnia wolnego w zamian za pracę w święto, dodatek za pracę w święta staje się formą rekompensaty za konieczność wykonywania obowiązków zawodowych w dni, które z założenia powinny być czasem odpoczynku. W wielu przypadkach pracodawca może zamiast dodatku zaproponować możliwość udzielenia dnia wolnego od pracy w innym terminie, który pracownik może wykorzystać w ciągu okresu rozliczeniowego.
Dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta – nie wszyscy mogą mieć wolne!
Kiedy jedni wstają dopiero od świątecznego stołu, a inni nakładają sobie „ostatni” kawałek ciasta, niektórzy muszą pracować! Praca w święta, choć nie jest szczytem marzeń, może się za to dobrze opłacić. Istnieją również zawody, w których praca nawet podczas świąt Bożego Narodzenia jest konieczna.
Formą rekompensaty za rezygnację z chwil w rodzinnym gronie jest dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta. Nie wszyscy mogą się jednak o niego ubiegać. Komu należy się dodatek za pracę w święta i na jakich zasadach? Jaka może być wysokość dodatku? Temu tematowi przyglądamy się w kolejnym odcinku naszego cyklu „Pracodawca to (nie) Twój wróg”!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Praca w niedziele i święta: Kodeks Pracy
Dodatek za pracę w święta – ile można zarobić?
Warto pamiętać, że zanim zaczniemy ubiegać się o dodatek za pracę w święta, musimy mieć pewność, że pracodawca nie da nam wolnego za przepracowane święto. Pracownikowi wykonującemu pracę w okresie ustawowo wolnym od pracy dodatek należy się bowiem dopiero wtedy, kiedy nie mamy możliwości odbioru dni wolnych w innym terminie do końca bieżącego okresu rozliczeniowego.
Ile wynosi dodatek za pracę w święta?
Dodatek, który jest wypłacany za pracę w święta, wynosi aktualnie 100% dodatku do wynagrodzenia jak za pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w niedzielę. Uwaga, dodatek przysługuje za każdą przepracowaną godzinę!
Ile wynosi dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych? Dla osób pracujących w święta, a także tych, których liczba przepracowanych godzin w tygodniu przekroczyła normę czasu pracy, jest to dodatkowe 100%. Oznacza to, że jedna godzina jest podwójnie płatna.
Warto pamiętać też o tym, że powyższe zasady nie mają znaczenia w przypadku osób zatrudnionych w systemie pracy weekendowej. W ich sytuacji praca w niedziele i święta nie jest dodatkowo wynagradzana.
Szukasz pracy w Lublinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Dodatek za pracę w święta – komu się należy?
Komu i na jakiej podstawie prawnej należy się więc dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta? Odpowiada nasza ekspertka prawna – Angelika Kowalczyk!
Dodatek za pracę w święta, czyli kiedy?
Zgodnie z art. 151[9] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: Kodeks pracy), niedziele oraz święta określone w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są dniami wolnymi od pracy.
Zgodnie z tą ustawą, świętami są:
1) Nowy Rok – 1 stycznia,
2) Święto Trzech Króli – 6 stycznia,
3) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
4) drugi dzień Wielkiej Nocy,
5) Święto Państwowe – 1 maja,
6) Święto Narodowe Trzeciego Maja – 3 maja,
7) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
8) dzień Bożego Ciała,
9) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia,
10) Wszystkich Świętych – 1 listopada,
11) Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada,
12) pierwszy dzień Bożego Narodzenia – 25 grudnia,
13) drugi dzień Bożego Narodzenia – 26 grudnia.
Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, ale u danego pracodawcy może zostać ustalona inna godzina.
Zobacz również:
Jak sobie radzić z pracą zmianową? Jaki ma ona wpływ na zdrowie?
Work-life balance – definicja i przykłady wykorzystania metody w życiu codziennym!
Kto może otrzymać dodatek i pracować w święta?
Zgodnie z art. 151[10] Kodeksu pracy, praca w niedziele i święta jest dozwolona:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) w ruchu ciągłym;
3) przy pracy zmianowej;
4) przy niezbędnych remontach;
5) w transporcie i w komunikacji;
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
8) w rolnictwie i hodowli;
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
zakładach świadczących usługi dla ludności,
gastronomii,
zakładach hotelarskich,
jednostkach gospodarki komunalnej,
zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;
11) przy wykonywaniu prac:
polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, niedziele i święta są u niego dniami pracy,
zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa w podpunkcie wyżej.
Praca w święta – co z tego wynika?
Pracownikowi, który wykonuje pracę w święta, w przypadkach określonych wyżej (z wyłączeniem pkt 10) oraz w święta lub w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówce handlowej (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni), pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego (art. 151[11] Kodeksu pracy).
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego i do jego końca, pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w święta w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. Z kolei, jeżeli święto przypada w niedzielę, to wówczas stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę – czyli wówczas pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe – dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Dodatek za pracę w święta – kiedy się należy?
Zgodnie z powyższym, dodatek świąteczny (pieniężny) należy się, gdy:
1) jest to święto określone ustawą o dniach wolnych od pracy;
2) (co do zasady) pracownik wykonuje taką pracę między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu;
3) praca wykonywana jest w przypadkach określonych w art. 151[10] Kodeksu pracy;
4) nie jest możliwe zapewnienie innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto.
Dodatek za pracę w święta w ruchu ciągłym – kto może go otrzymać?
Pracą w ruchu ciągłym jest, zgodnie z art. 138 Kodeksu pracy, praca, która ze względu na technologię produkcji nie może być wstrzymana. Z reguły jest to praca przy swego rodzaju maszynach, np. w hucie czy elektrociepłowni.
Jeżeli pracownik pracujący w systemie czasu pracy w ruchu ciągłym wykonuje swoje obowiązki w święto lub niedzielę, przypada mu dzień wolny od pracy albo dodatek za pracę w niedzielę i święta w ruchu ciągłym (pieniężny) do wynagrodzenia zgodnie z wyżej wskazanym przepisami (art. 151[11] Kodeksu pracy).
Należy również wskazać, że pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 151[12] Kodeksu pracy).
Może Cię zainteresować również:
Dodatek za pracę w święta w służbie zdrowia – na jakich zasadach przysługuje?
Pracownikowi służby zdrowia dodatek za pracę w święta należy się na takich samych zasadach jak innym pracownikom, zgodnie z wyżej wskazanymi przepisami (art. 151[11] Kodeksu pracy).
Pracownikami służby zdrowia można określić przede wszystkim lekarzy, pielęgniarki, położne, farmaceutów i innych pracowników podmiotów leczniczych.
Warto na końcu wskazać, że instytucję dodatku do wynagrodzenia za pracę w święta ustawodawca uregulował w oparciu o (co do zasady) nie zakres podmiotowy, ale przedmiotowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy praca była wykonywana w niedzielę lub święto, a nie czy była wykonywana przez pracownika określonej branży.
Należy bowiem zauważyć, że dzień wolny za pracę w niedzielę lub święto tudzież dodatek za pracę w święta do wynagrodzenia należą się, zgodnie z art. 151[12] Kodeksu pracy, ogólnie pojętemu „pracownikowi” i w określonej ogólnie w tymże przepisie wysokości, nie uzależniając jej od pracy w określonej branży.
Oznacza to, że nie jest istotne, czy pracownik jest zatrudniony w służbie mundurowej czy np. w biurze nieruchomości – dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta lub w niedzielę jest taki sam. Różnią się jedynie przesłanki, które zezwalają na wykonywanie pracy w takie dni, wskazane w art. 151[10] Kodeksu pracy.
Komu nie należy się dodatek?
Pracownicy objęci systemem pracy zmianowej
W przypadku pracowników, którzy pracują w systemie pracy zmianowej, czyli gdy grafik pracy obejmuje zarówno dni powszednie, jak i święta, dodatek za pracę w święta nie zawsze jest wymagany. Dzieje się tak wtedy, gdy święto wypada na dzień, który w harmonogramie pracy zmianowej jest przewidziany jako dzień pracujący. W takiej sytuacji pracodawca może zrekompensować pracę poprzez zapewnienie innego dnia wolnego.
Pracownicy służb mundurowych
Służby mundurowe, takie jak policja, straż pożarna, straż graniczna, czy wojsko, często pełnią służbę w systemie dyżurowym. W wielu przypadkach pracownicy tych służb są zobowiązani do pełnienia obowiązków zawodowych również w dni świąteczne. Wynagrodzenie tych pracowników jest ustalone odgórnie, a przepisy dotyczące dodatków za pracę w święta mogą się różnić w zależności od danego organu i specyfiki służby.
Pracownicy branż z ciągłym cyklem produkcji
Niektóre branże, w których praca musi być wykonywana bez przerwy, np. w energetyce, hutnictwie czy transporcie, mogą nie zapewniać dodatku za pracę w święta. W takich zakładach pracy istnieje konieczność ciągłego utrzymania procesów produkcyjnych, co oznacza, że dni świąteczne są traktowane jako regularne dni robocze, a pracownicy otrzymują wynagrodzenie zgodnie z ogólnymi zasadami obowiązującymi w tych sektorach. Rekompensata za pracę w święta może być rozliczana w inny sposób, np. poprzez dodatkowy czas wolny.
Osoby samozatrudnione i prowadzące własną działalność gospodarczą
Pracownicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub samozatrudnieni, którzy świadczą usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie, nie są objęci przepisami Kodeksu pracy. Oznacza to, że nie mają prawa do dodatków za pracę w święta, chyba że takie zapisy znajdują się w umowie, którą zawarli z klientem lub zleceniodawcą.
Pracownicy handlu na stanowiskach kierowniczych
W handlu, mimo zakazu pracy w święta dla większości pracowników, kierownicy oraz osoby pełniące funkcje zarządcze mogą być zobowiązani do pełnienia obowiązków nawet w dni ustawowo wolne od pracy. W takich przypadkach, dodatek za pracę w święta może nie przysługiwać, jeśli praca wynika z charakteru pełnionej funkcji i jest uwzględniona w umowie o pracę lub wynagrodzeniu.
Dodatek za pracę w święta – komu przysługuje w podmiotach medycznych i służbach ratunkowych?
Praca w święta jest nieunikniona w takich sektorach jak służba zdrowia czy ratownictwo. Pracownicy placówek medycznych, zakładów opieki zdrowotnej oraz służb ratunkowych często pełnią dyżury nawet w dni ustawowo wolne od pracy. W ich przypadku dodatek za pracę w święta przysługuje na takich samych zasadach, jak w innych branżach – czyli w wysokości 100% stawki godzinowej lub poprzez przyznanie dnia wolnego w innym terminie. Jednak w przypadku lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych dodatki mogą wynikać również z dodatkowych regulacji, np. kontraktów cywilnoprawnych czy układów zbiorowych.
Dodatkowym wyzwaniem dla personelu medycznego są dyżury świąteczne, które mogą trwać nawet kilkanaście godzin. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą wnioskować o rekompensatę w postaci dnia wolnego, natomiast osoby zatrudnione na kontraktach często negocjują wysokość stawek świątecznych. Ratownicy medyczni, strażacy oraz inne służby interwencyjne nie mają możliwości uniknięcia pracy w dni świąteczne, ponieważ ich zadania wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa i zdrowia obywateli. W ich przypadku dodatki za świąteczne dyżury to standard, a wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od stopnia zawodowego oraz stażu pracy.
Czy dodatek za pracę w święta przysługuje pracownikom sektora prywatnego?
W sektorze prywatnym dodatek za pracę w święta nie zawsze jest tak jednoznaczny jak w przypadku pracowników budżetówki. Kodeks pracy jasno określa, że za wykonywanie obowiązków służbowych w dni ustawowo wolne od pracy pracodawca ma obowiązek przyznać dzień wolny w innym terminie lub zapłacić dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Jednak w firmach prywatnych, zwłaszcza tych, które działają w trybie zmianowym, często obowiązują indywidualne regulacje.
Branże, w których najczęściej wymagana jest praca w święta, to przede wszystkim handel, gastronomia, transport i logistyka. W sklepach otwartych w święta personel może liczyć na dodatki, ale ich wysokość zależy od polityki danej firmy. W przypadku pracy w restauracjach, hotelach czy na lotniskach, dodatki mogą wynosić od 50% do 200% standardowej stawki godzinowej, zwłaszcza jeśli regulują to wewnętrzne regulaminy firmy.
Ciekawym przypadkiem są pracownicy zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, którzy nie zawsze mają prawo do dodatków świątecznych. Jeśli ich wynagrodzenie jest określone jako stała stawka godzinowa, pracodawca nie ma obowiązku wypłacania podwójnego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu przedsiębiorców stara się wynagradzać za pracę w dni wolne poprzez premie uznaniowe, dodatkowe benefity lub możliwość skorzystania z dodatkowych dni wolnych w mniej obleganych terminach.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_103790283_r%C4%99czne-pisanie-w-planie-kalendarza-i-koncepcji-monet.html
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A czy Ty pracujesz w święta? Jak sądzisz, czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy? Zajrzyj koniecznie na nasze Forum i podziel się swoim zdaniem! 🙂
KLIKNIJ TUTAJ: Praca w wigilię – Forum
Jeżeli chcesz, by to właśnie Twój problem wziął pod lupę nasz Ekspert prawny GoWork, opisz go TUTAJ: Pytania do Eksperta GoWork
Salowa
Ja pracuję jako salowa w szpitalu ale zatrudniona przez firmę zewnętrzną pracujemy w systemie dwa dni wolne dwa dni praca czas pracy 11 h i nie mamy płacone za soboty niedziele i święta a tylko raz w danym miesiącu przypada nam wolny weekend proszę o odpowiedź czy tak może być
Ekspert GoWork - Forum
Salowo,
zgodnie z art. 147 Kodeksu pracy, jeżeli system pracy pracownika przewiduje rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie. Oznacza to, że nie jest wymogiem przyznanie czasu na odpoczynek w niedzielę (wyjątek: pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy – art. 151[12]), ale ważne, by liczba takich dni odpowiadała liczbie niedziel (oraz innych dni wolnych od pracy) przypadających w danym miesiącu.
Natomiast zgodnie z art. 151[11] Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadku m.in. wykonywania prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (100% wynagrodzenia), za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (100% wynagrodzenia), za każdą godzinę pracy w święto.
Salowo, zgodnie z powyższym, we wskazanym przez Ciebie systemie pracy możliwy jest jeden weekend wolny w miesiącu, a za pracę w niedzielę (i święto) powinnaś otrzymać dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia, jeżeli przyznanie dnia wolnego nie jest możliwe.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
piel
Czy pielęgniarce pracującej w systemie 12-o godzinnym, tylko dziennym, bez dyżurów nocnych, przysługuje się dodatek za soboty, niedziele i święta?
Ekspert GoWork - Forum
Pielu,
w świetle art. 151[9[ Kodeksu pracy, sobota nie została wskazana jako dzień wolny od pracy, a zatem za pracę w ten dzień nie przyznaje się żadnych dodatków.
Zgodnie natomiast z art. 147 Kodeksu pracy, jeżeli system pracy pracownika przewiduje rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom należy zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Natomiast zgodnie z art. 151[11] Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadku m.in. wykonywania prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (100% wynagrodzenia), za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (100% wynagrodzenia), za każdą godzinę pracy w święto.
Pielu, zgodnie z powyższym, dodatek za niedziele i święta przysługuje wówczas, gdy nie jest możliwe udzielenie innego dnia wolnego od pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marek J.
Pracuję w systemie ciągłym, 15 sierpnia było święto które przypadło w niedzielę (w grafiku pracy był to dzień pracujący), ale nasza firma miaław tym okresie postój letni i ten dzień pokryliśmy urlopem i co do tego mam wątpliwości czy tak to powinno wyglądać.
Pozdrawiam,
Marek
Ekspert GoWork - Forum
Marku J.,
co do zasady, zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. W czasie przestoju pracodawca może też pracownikowi powierzyć inną pracę. Natomiast jeśli pracownik pracuje przy pracach uzależnionych od warunków atmosferycznych, to wynagrodzenie za czas przestoju przysługuje wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (przepisy szczególne).
Nie jest dopuszczalna natomiast samowolna decyzja pracodawcy o udzieleniu przymusowego urlopu (chyba, że jest to urlop zaległy). Z Kodeksu pracy wynika, że termin urlopu powinien być uzgodniony z pracodawcą, a nie przez niego narzucony. I pracodawca, i pracownik mogą zażądać zmiany terminu urlopu, jednak w wyjątkowych sytuacjach. Przestój w świetle przepisów prawa pracy nie stanowi takiej szczególnej sytuacji, ale przeszkodę dotyczącą pracodawcy, której konsekwencje nie powinny spadać na pracownika, zaś za taką konsekwencję można byłoby uznać konieczność wykorzystania urlopu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by takiego urlopu w tym dniu rzeczywiście udzielić, ale nie może to być urlop narzucony, a taki, który będzie również indywidualną decyzją pracownika.
Jednak udzielenie urlopu na czas przestoju, tj. z przyczyny dotyczącej pracodawcy, stanowi również po prostu zaprzeczenie istocie urlopu wypoczynkowego, który służy regeneracji i nabraniu sił. Nie ma obiektywnych podstaw do tego, by „tracić” dzień urlopu w dniu, który dla pracownika powinien być dniem pracującym, lecz fizycznie nie mógł jej wykonywać z powodów leżących po stronie pracodawcy.
Marku J., odnosząc się już bezpośrednio do Twojego pytania o to, czy to powinno tak wyglądać, odpowiedź jest następująca: to zależy. Jeżeli bowiem sam wespół z pracodawcą podjąłeś taką decyzję, że w tym właśnie dniu chciałbyś wykorzystać urlop, to wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast pracodawca samowolnie np. wpisał Ci urlop na tamten dzień bez uzgodnienia tego z Tobą, to jest to naruszenie przepisów.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Beata
Pracujemy w systemie 4 zmianowym tj. dwa dni 1 dwa dni 2 dwa dni nocki i dwa dni wolne Z tego grafiku przypadają nam niedziele i święta pracujące Czy za te dni należy się nam dodatkowy dzień wolny czy tylko te dwa dni wynikające z grafiku
Ekspert GoWork - Forum
Beato,
przy pracy w systemie 4-zmianowym obejmującym pracę w niedzielę i święta, grafik pracy powinien być tak ułożony, aby łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (zazwyczaj jest to jeden miesiąc) odpowiadała co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie (art. 147 Kodeksu pracy). Dobrze byłoby, gdyby pracodawca zapewnił ów inny dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest to możliwe, to pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia (art. 151[11] Kodeksu pracy). Należy również pamiętać, że pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 151[12] Kodeksu pracy), czyli grafik powinien być tak ułożony, by jedna niedziela w miesiącu była dniem wolnym.
Beato, biorąc pod uwagę powyższe oraz przykład Twojego grafiku pracy, to pracodawca zapewnia Ci dzień wolny od pracy za pracę w niedzielę w ciągu dwóch dni wolnych, o których wspominasz. Dzień wolny od pracy nie jest bowiem dodatkowym dniem obok tych ustalonych w grafiku, ale zobowiązaniem pracodawcy, że ustali w grafiku odpowiednią liczbę dni wolnych, biorąc pod uwagę liczbę niedziel w danym okresie rozliczeniowym. W przeciwnym wypadku, gdyby przyjąć, że dni wolne powinny być przydzielane dodatkowo obok innych dni wolnych od pracy, to w konsekwencji prowadziłoby to do zwiększenia sumy wszystkich dni wolnych w danym okresie rozliczeniowym oraz równocześnie zmniejszeniem sumy dni pracujących, co prawdopodobnie nie zgadzałoby się z liczbą godzin w ramach danego etatu (np. przy zatrudnieniu na pełen etat takich godzin powinno być średnio 160 w miesiącu).
Beato, podsumowując – wygląda na to, że pracodawca działa zgodnie z przepisami.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Maciej
Witam,
Pracuje w systemie pracy ciągłej 4 brygadowym, mam pytanie o rozliczanie świat. Czy np. w czwartek Boże Ciało mam w grafiku wolne, to nabywam prawo do dodatkowego dnia wolnego analogicznie jak za święto przypadające w sobotę dla pracujących pon-pt.?
Dodatkowy przykład jak to powinno być rozliczone gdy np 1.01.2022 wypadło święto w sobotę, ale fabryka w ten dzień postanowiła stanąć, więc zmiany które w tym dniu miały według grafiku być w pracy wypisują urlopy a zmiana która miała wolne w grafiku nabywa prawo do dodatkowego dnia wolnego, tak?
[email protected]
Dzień dobry pracuję jako salova na etatu ći jak ide na Boże ćialo dostała sięm vono ćimise należy dodatek pracuje jako salova po 12,8 prośe o odpowiedź ďzenkuje
Ekspert GoWork.pl
Ireno,
tak, należy Ci się dodatek, o ile pracodawca nie zapewni Ci innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto. Udzielenie dnia wolnego ma pierwszeństwo przed dodatkiem pieniężnym. Pamiętaj, że pracodawca może to zrobić już podczas układania grafiku, tj. jeszcze przed wystąpieniem tego święta, przyznając Ci jeden dzień wolny więcej niż „normalnie”.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ekspert GoWork.pl
Macieju,
przy pracy w systemie 4-zmianowym obejmującym pracę w niedzielę i święta, grafik pracy powinien być tak ułożony, aby łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (zazwyczaj jest to jeden miesiąc) odpowiadała co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie (art. 147 Kodeksu pracy). Wynika stąd, że jeśli w trakcie okresu rozliczeniowego pojawia się święto, to osoby, które w tym dniu pracują, powinny otrzymać dodatkowy dzień wolny tak, aby liczba dni pracujących zgadzała się zarówno u osób, które w ten dzień pracowały, jak i u tych, które nie pracowały. Należy powtórzyć, że dzieje się to w ramach układania pracy w grafiku układanym przed rozpoczęciem pracy w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli w dzień wolny od pracy nie pracujesz, to nie przysługuje Ci jeszcze inny, dodatkowy dzień wolny, wykraczający poza łączną sumę niedziel i świąt w okresie, w którym wystąpiło święto (tutaj: w sierpniu).
Odnosząc się natomiast do opisanej przez Ciebie sytuacji z 1 stycznia 2022, to na wstępie należy wskazać, że pracodawca nie ma prawa wysłać pracownika samowolnie na urlop w związku z przestojem. Za taki dzień pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie mimo że fizycznie nie pracował nie z własnej winy. W opisanym przez Ciebie przypadku osoby, które według grafiku powinny pracować, powinny normalnie otrzymać wynagrodzenie (bez odejmowania dnia urlopowego), zaś osoby, które według grafiku miały wolne – bez zmian, ale i bez prawa do nabycia dodatkowego dnia wolnego. Nie jest przy tym istotne, że było to święto, albowiem już przed rozpoczęciem miesiąca pracodawca powinien ułożyć grafik w taki sposób, aby liczba wolnych dni dla każdego pracownika odpowiadała liczbie niedziel i świąt przypadających w tym miesiącu, tj. z uwzględnieniem święta Nowego Roku.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Barsw
Dzień dobry. Podjęłam pracę w szpitalu, w laboratorium mikrobiologii. Pracuję narazie codziennie po 7,35 h. Niedługo wchodzę na dyżury które są w weekendy po 7,35 h. Proszę mi powiedzieć jak to powinno być naliczone za te dodatkowe godziny ?
Ekspert GoWork.pl
Barsw,
jak zostało wskazane w artykule, dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta. W Twoim przypadku oznacza to, że tylko za pracę w niedzielę powinnaś otrzymać dodatek, albowiem sobota jest zwykłym dniem pracującym.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić Ci inny dzień wolny od pracy za pracę w niedzielę w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a jeżeli nie jest to możliwe – dodatek do wynagrodzenia za pracę w święta w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę. W praktyce pracownik powinien otrzymać podwójne wynagrodzenie w stosunku do tego, jakie otrzymuje za inny, „normalny” dzień pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
juszaj
Pracuję jako salowa zatrudniona przez szpital. W związku z tym czy pracodawca może ” zabrać” dodatek za niedzielę i święta ? Dodam że nie podpisywałam żadnego aneksu do umowy z tego tytułu.
Ekspert GoWork.pl
Juszaju,
dodatek za pracę w niedzielę i święta czy też prawo do dodatkowego dnia wolnego są gwarantowane pracownikowi przez prawo i nie jest możliwe wyłączenie ich stosowania w drodze umownej, a już w szczególności w drodze samowolnej decyzji pracodawcy.
Zwróć jednak uwagę, czy nie chodzi tutaj o domaganie się dodatku do wynagrodzenia w sytuacji gdy pracodawca zapewnia lub też chce zapewnić dodatkowy dzień wolny od pracy za pracę w niedzielę lub święto. Należy bowiem pamiętać, że pierwszeństwo ma udzielenie dnia wolnego, a pracownik nie ma w tym zakresie szczególnego prawa wyboru, bowiem decydują o tym głównie okoliczności po stronie pracodawcy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
epoksydowa123
Dobry wieczór ,mam kilka pytan:
1.czy pracodawca może nakazać pracownikowi układanie grafik pracy dla pozostałych pracowników i siebie?
2.nadgodziny:czy bezwzględnym jest obowiązek składania pisemnego podania o udzielenie wolnego za nadgodziny?czy pracodawca może zawrzeć w umowie o pracę,regulaminie firmy zapis:że nadgodziny są oddawane w formie dni wolnyc,które wyznacza pracodawca A nie pracownik(co z przelocznikiem 1:1 i1:1,5)?
3.czy dopuszczalny jest czas pracy(pracuje w placówce całodobowej,przy czym standardowy czas pracy dla kilku pracowników w systemie zmianowym to od g.15do 8.00rano i wszystkie sb I ndz,święta od8.00do 8.00dnia naatwpnwgo) 16h 17h?(z wyłączeniem sytuacji awaryjnych…choroba jednego z pracowników)?
4.czy dopuszczalnym jest: układanie grafiku,gdzie z góry wiem,będą nadgodziny każdego miesiąca?
5.czy grafik,który otrzymuje pracownik na nowy miesiac-moze być modyfikowany w trakcie miesiąca,po przez zmiany dyżurów pracownikom…celem uniknięcia generowania dodatkowych godzin (zmiana godzin pracy ) A tym samym np zmiana godzin pracy bez uwzględnienia indywidualnych predyspozycji pracowników?
6. Czy pracując np od g19do7rano:mam obowiązek pozostawania w placówce np 10min dłużej, pomimo tego że pracownicy zaczynający pracę o7.00juz w tej placówce są…
A ja kończąc pracę o7.00wypelnilem swoje obowiązki…a trudności,które wynikały np o godz 6.45 są nie do rozwiązania do godz 7.00 i jest komu przejąć pracę?
7.czy pracodawca wbrew zgody pracownika może go wyznaczyć na swojego zastępcę podczas swojego kierowniczego urlopu?
Dziekiej
Wioletta
Pracuje jaki pomoć szpitalna w systemie zmianowym.Dostaje wynagrodzenie tylko za godziny nocne a co z godzinami pracy w niedzielę i święta
evi
Witam.Jestem zatrudniona jako opiekunka osób starszych.Musze pracowac 7 dni w tygodniu 8 godz dziennie czyli cały rok bez jednego dnia wolnego. Każda niedziele i swieto muszę być w pracy .Czy jest jakieś prawo by starać się o wolne dni na odpoczynek oprócz urlopu?
[email protected]
Pracuje w rownoważnym czasie pracy w szpitalu na tzw. 12. Mam pytanie jaki dodatek powinnam dostać za pracę w święta Bożego narodzenia
Mariusz strażak
Dzień dobry.
Pracuję w wojskowej straży pożarnej jako pracownik cywilny w 24 godzinnym systemie zmianowym.
Czy należy mi się dodatek za pracę w niedzielę. Mam dodatek za święta nie wypadające w niedzielę.
Poszkodowany
witam pracuje w firmie od 7 lat czesto sie zdaża ze dostajemy w niedziele wolne ze wzgledu braku zamówień dają nam wtedy do podpisania urlop i za ten urlop płaca grosze jak to jest liczone ze za 8 h dostaje 30zł
druga sprawa pracowałem w piatek sobote i niedziele od 23-7 kazdego dnia nocne były wiadomo 8h
ale rozchodzi sie o to ze nie dostane dodatku za prace w swieta czy mozna gdzies zglosic sie do radcy prawnego w sprawie pracy jaką wykonuje bo czuje sie oszukiwany od kilku lat
[email protected]
Pracownik
Witam, czy pracownik, który był zatrudniony do 01.01.2025 r. powinien dostać wynagrodzenie za 01.01.2025 skoro był to dzień wolny od pracy?