Urlop przymusowy może mieć miejsce tylko w sytuacjach określonych przez Kodeks pracy. W przeciwnym wypadku dochodzi do złamania prawa. Sprawdź w naszym artykule, czy pracodawca może wysłać na urlop swojego pracownika oraz dowiedz się, czy przymusowy urlop bezpłatny jest legalny.

Urlop pracowniczy udzielany jest na wniosek pracownika. Jest on jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych, których nie może się zrzec całkowicie, ani połowicznie. Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W Kodeksie pracy istnieją jednak wyjątki, kiedy pracodawca może wysłać na urlop osobę zatrudnioną. Dzieje się tak w okresie wypowiedzenia. Wówczas szef ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop, nie pytając go o zdanie. Co w przypadku, gdy pracownik kategorycznie odmawia współpracy? Czy z racji zaległych dni urlopowych może domagać się ekwiwalentu pieniężnego, zamiast dni wolnych? Czy pracodawca może decydować o urlopie pracownika? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spis treści
Przymusowy urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zagwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca jest więc obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym ten nabył do niego prawo. Urlopy udzielane są zazwyczaj zgodnie z planem urlopów. Taki plan urlopów ustala pracodawca w oparciu o termin urlopu poszczególnych pracowników złożony na wnioskach urlopowych oraz biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Istnieją sytuacje, gdy pracodawca nie ustala planu urlopów – w tym wypadku oznacza to, że zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Wtedy pracodawca ustala termin urlopu w bezpośrednim porozumieniu z pracownikiem, również biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, czyli między innymi wniosków urlopowych innych pracowników z tego samego działu.
Warto jednak zaznaczyć, że w czasie pandemii i stanu zagrożenia epidemicznego obowiązywały przepisy pozwalające pracodawcy na udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego zaległego z pominięciem planu urlopów. Dla wielu kontrowersyjny był fakt, że pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu.
Przymusowy urlop a przepisy prawa pracy
Zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy powinien być udzielany corocznie i nieprzerwanie. Ponadto pracownikowi należy się w tym czasie 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Taki urlop służy do odpoczynku i regeneracji sił do dalszej pracy. Dlatego uznawany jest on za jeden z najważniejszych przywilejów pracowniczych i nie można się go zrzec.
Co ważne, jeśli pracownik nie wykorzystał wszystkich dni z urlopu wypoczynkowego pod koniec swojego stosunku pracy, to według art. 171 k.p. pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.
Jak natomiast jest z przymusowym wolnym? Czy pracodawca może zmusić do urlopu? Zgodnie z art. 167 (1) Kodeksu pracy, pracownik jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu zaległego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu bieżącego zgodnego z planem urlopów podczas okresu wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu takiego urlopu udzieli.
Czy pracodawca może wysłać na urlop swojego pracownika?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, według art. 167 (1) K.p. pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy, jeśli ten jest obecnie na okresie wypowiedzenia umowy w związku z zakończeniem stosunku pracy.
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155(1).
Pracodawca nie musi również uzgadniać tego faktu ze swoim pracownikiem ani wnioskować o jego zgodę na udzielenie urlopu zaległego. Wielu pracodawców nie decyduje się jednak na skorzystanie z tych praw, zostawiając swojego pracownika na danym stanowisku aż do jego ostatniego dnia pracy w firmie w celu zapewnienia normalnego toku pracy bądź przyuczenia nowego pracownika.
Przymusowy urlop na wypowiedzeniu
Zdarza się jednak, że to pracownik chce wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia. Termin urlopu, jak i zgodę na zaległy urlop wypoczynkowy musi skonsultować z pracodawcą. Ten weźmie pod uwagę wnioski pracowników z tego samego działu i określi, czy nieobecność pracownika będącego na okresie wypowiedzenia jest akceptowalna.
Jednak zatrudniony na umowę o pracę pracownik, który decyduje się na wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia działa zgodnie z przepisami – jest on bowiem obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy w czasie wypowiedzenia jeśli pracodawca mu go udzieli. Jeśli pracodawca z różnych przyczyn nie może wysłać pracownika na skorzystanie z urlopu w okresie wypowiedzenia, pracownik może otrzymać wypłatę ekwiwalentu pieniężnego.
Przymusowy urlop bezpłatny – czy to legalne?
Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy urlop bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika. W takim razie, czy pracodawca może wysłać na urlop bezpłatny swojego podwładnego? Według wypowiedzi prawników z portalu Bezprawnik.pl, jeżeli pracodawca wysyła na urlop bezpłatny zatrudnioną osobę, postępuje w sposób niezgodny z prawem. Więc czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Nie.
Jednak w wielu przypadkach po rozmowie pracownik zgadza się na skorzystanie z urlopu niewykorzystanego w poprzednich latach kalendarzowych. Kluczem do uzyskania zgody pracownika jest bowiem klarowna komunikacja.
Przymusowy urlop z powodu braku pracy?
Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca może zmusić do urlopu z powodu braku pracy. Odpowiedź brzmi: nie. Szef nie ma prawa wysłać swoich pracowników na przymusowe urlopy z przyczyn organizacyjnych lub technicznych wewnątrz zakładu pracy. Jak wynika z art. 81 KP, pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeśli był gotów ją wykonywać, ale z przyczyn pracodawcy nie mógł jej podjąć, należy się wynagrodzenie określone stawką godzinową albo miesięczną, czyli tzw. postojowe.
Przymusowe wolne a wynagrodzenie
Przestój następuje, gdy pracownik jest gotowy do wykonywania pracy, ale nie może jej podjąć z przyczyn niezależnych, np. awarii sprzętu. Zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy, jeśli postój wynika z winy pracodawcy, pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie lub 60% pensji, jeśli nie określono stałej stawki. Wynagrodzenie za przestój nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku. Jeśli jednak postój wynika z winy pracownika, nie przysługuje mu żadna rekompensata. Pracodawca może również zlecić inną pracę na czas przestoju, zapewniając odpowiednie wynagrodzenie.
Przymusowy urlop a ekwiwalent pieniężny
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracodawca oddaje pracownikowi, wypłacając mu tak zwany ekwiwalent pieniężny na sam koniec jego stosunku pracy. Jego wysokość zależy od wartości współczynnika urlopowego, czyli wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego (płatne 100 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia) po odliczeniu dni wolnych od pracy, niedziel czy świąt.
Warto wspomnieć, iż ekwiwalent pieniężny wypłacany jest tylko wtedy, gdy wykorzystanie urlopu wypoczynkowego nie jest możliwe, a pracodawca nie zamierza wysłać swojego pracownika na przymusowe wolne, ponieważ potrzebuje go w swoim biurze.
Przymusowy urlop wypoczynkowy przed zakończeniem stosunku pracy
Zgodnie z wypowiedzią specjalistów na stronie Prawo.pl, przymusowy urlop nie obowiązuje wtedy, gdy pracodawca i pracownik rozwiązują umowę o pracę np. na mocy porozumienia stron, a w okresie poprzedzającym jej rozwiązanie pracodawca wysyła go np. na urlop dwutygodniowy.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego przymusowego urlopu bez zgody pracownika po złożeniu wypowiedzenia i jeszcze przed rozpoczęciem jego biegu (okresu wypowiedzenia) jest niedopuszczalne. Dlatego, jeśli pracodawca zamierza wysłać swojego pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy podczas jego okresu wypowiedzenia, powinien najpierw:
- udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego określając termin jego wykorzystania podczas okresu wypowiedzenia
- określić czas, w którym pracownik zakończy swój stosunek pracy.
“Pracownik nie może jednocześnie być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykorzystywać urlop” – czytamy wyjaśnienie Departamentu Prawnego Głównego Inspektora Pracy.
Czy pracodawca może wysłać na urlop zaległy?
Prawo pracodawcy do skierowania pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy nie obowiązuje wtedy, gdy pracownik odmawia wykorzystania urlopu zaległego. Na Prawo.pl czytamy, że pracodawca nie może jednostronnie wyznaczyć pracownikowi terminu tego urlopu, jednakże może zobowiązać go do wskazania terminów korzystania z urlopu zaległego do 30 września następnego roku kalendarzowego (zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy).
Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop zaległy? Jeśli pracownik odmawia współpracy i kategorycznie nie zgadza się na przymusowy urlop z tytułu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września następnego roku, to pracodawca może nałożyć na niego kary porządkowe zgodnie z art. 108 Kodeksu pracy.
Jak wskazuje wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2005 roku (sygn. akt. I PK 124/05): „pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody”.
Przymusowy urlop – podsumowanie. Co warto wiedzieć?
Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop w pewnych okolicznościach, takich jak okres wypowiedzenia. Jest to uregulowane przepisami Kodeksu pracy, który zobowiązuje pracowników do wykorzystania zarówno zaległego, jak i bieżącego urlopu w czasie trwania wypowiedzenia. W takich przypadkach pracodawca nie musi konsultować decyzji o urlopie z pracownikiem.
Co więcej, pracodawca ma również prawo nałożyć na pracownika przymusowy urlop wypoczynkowy, gdy zaległy urlop nie został wykorzystany, choć musi to nastąpić przed upływem określonych terminów. W przypadku odmowy współpracy przez pracownika, może on ponieść konsekwencje, takie jak nałożenie kar porządkowych. Warto pamiętać, że pracodawca nie może zmusić pracownika do wzięcia urlopu bezpłatnego, gdyż wymaga to zgody zatrudnionego.
Dzień dobry,
chciałbym zapytać, czy pracodawca ma prawo wymuszać na mnie odebranie 36 dni urlopu (10 z roku ub., 26 – z bieżącego), gdy do końca marca pracuję u niego na umowie o pracę na czas określony i gdy ta umowa nie ulega przedłużeniu? Nie ma to nic wspólnego z wypowiedzeniem pracy z czyjejkolwiek strony.
Nie widzę powodu, dla którego miałbym wykorzystywać wszystkie przysługujące mi dni urlopu do końca marca br. Jeśli podejmę pracę w innej firmie, to od 1 kwietnia do końca tego roku nie mógłbym już nigdzie wyjechać z rodziną.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Tomaszu,
zgodnie z art. 155[1] Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z powyższych regulacji, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze.
W świetle powyższego przepisu, prawo pracy nie nakłada na pracownika obowiązku wykorzystania łącznego przysługującego mu wymiaru urlopu (tj. w tym przypadku 26 dni przypadających na obecny rok kalendarzowy).
Tomaszu, w związku z powyższym, u obecnego pracodawcy powinieneś wykorzystać 10 dni urlopu z ubiegłego roku, oraz urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego u tego pracodawcy okresu – tj. do końca marca (trzy miesiące). Zakładając, że za cały rok kalendarzowy pracy przysługuje Ci 26 dni urlopu, za trzy miesiące będzie to średnio 6/7 dni.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dzień dobry. Mam pracownice na urlopie macierzyńskim. Po jej powrocie jestem zmuszona tę dziewczynę zwolnić z przyczyn ekonomicznych. Przez pandemię pogorszyła się moja sytuacja materialna i muszę zrezygnować z pracowników. I mam takie pytanie odnośnie urlopu i zwolnienia. Zaraz po jej powrocie muszę wręczyć jej rozwiązanie umowy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Wraca od razu po nowym roku, także 2.01 wręczę wypowiedzenie. Chcę wysłać ją od 3.01 na urlop (kilka dni z 2020 roku, 26 dni z 2021 roku i dni za 4 m-ce roku 2022). Jak mam to wszystko po kolei zrobić, żeby nie było, że robię coś niezgodnie z Kodeksem Pracy? Wręczam wypowiedzenie i mówię, że od dnia następnego jest na urlopie? Czy ustna informacja wystarczy czy powinnam uwzględnić taką informację na wypowiedzeniu? Poproszę o pomoc
Angelo,
udzielenie urlopu w trakcie trwania okresu wypowiedzenia może stanowić jednostronną decyzję pracodawcy. To oznacza, że jak najbardziej możesz wręczyć pracownicy wypowiedzenie od razu po powrocie z urlopu macierzyńskiego i poinformować ją, że od następnego dnia przebywa na urlopie wypoczynkowym, który „mieści się” w okresie wypowiedzenia. Możesz to zrobić w formie ustnej – Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę żadnych wymogów w tym zakresie. Więcej na temat tego, jak zwolnić pracownicę po macierzyńskim zgodnie z prawem, przeczytasz na naszym Blogu. Powodzenia!
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
mam pytanie czy pracodawca może wypisac mi urlop samowolnie choc ja w tym czasie odbierałem wolne za nadgodziny czy jest to poprawne postępowanie pracodawcy?
Zbyszku,
urlop wypoczynkowy a odbiór wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych to dwie odrębne kwestie, których pracodawca nie powinien łączyć, zwłaszcza, że zgodnie z art. 152 § 2 Kodeksu pracy, pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, a tym bardziej pracodawca nie może mu tego prawa samowolnie odebrać. Odbiór wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi część materii związanej z czasem pracy pracownika (jest to swego rodzaju „wyrównanie” czasu pracy pracownika tak, aby nie przekraczał określonej w Kodeksie pracy normy), zaś urlop związany jest tylko i wyłącznie z gwarantowanym pracownikowi prawem do odpoczynku i udziela się go zgodnie z planem urlopów (art. 163 Kodeksu pracy).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Czy pracodawca ma prawo zmusic mnie do wykorzystania zaleglego urlopu podczas okresu wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron? Czy mogę żądać o wyplacenie ekwiwalentu pieniężnego zamiast wykorzystywania urlopu?
Czy pracodawca może zabrać cześć naszego urlopu jeśli w zakładzie pracy odbywa się remont. A na postojowe nie chcą wysłać pracowników tylko biorą dni z urlopu, który pracownik ma do wykorzystania przez cały rok. Czy pracownicy mają prawo przeciwstawić się zabraniu urlopu bez obawy o zwolnienie z pracy.
Dzień dobry,
a co w sytuacji kiedy otrzymaliśmy taka informację od szefa: „Zbliża się dłuuuugi weekend majowy i jak w temacie decyzją Zarządu w dniu 02.05.2023 bierzemy urlopy, firma zamknięta”. Czy mają do tego prawo? 🙁
Dzień dobry. Czy pracodawca ma prawo wyslac na miesieczny urlop wypoczynkowy.
Mój pracodawca, wysyła nas właśnie teraz na urlop przymusowy ….już z nowego urlopu 2024 . Niby pracy nie ma ale hindusi czy Ukraińcy nadal pracują.