Ergonomia pracy, czyli obowiązki służbowe w zgodzie z BHP

Praca biurowa przy komputerze wydaje się lekką i pozbawioną niebezpieczeństw. Jednak warto pamiętać, że ergonomia stanowiska pracy jest bardzo ważna. Spędzanie 8 godzin przy komputerze w niewygodnej pozycji może doprowadzić do zaskakująco wielu kłopotów zdrowotnych.

dobrze i ergonomicznie zorganizowane biuro

Ergonomia pracy – co to jest?

Obecnie wiele zawodów jest związanych ze spędzaniem całego dnia w pozycji siedzącej, ze wzrokiem skupionym na ekranie monitora. W porównaniu z innymi zajęciami praca biurowa wydaje się całkowicie bezpieczna, jednak nawet taki tryb wykonywania obowiązków niesie ze sobą pewne ryzyko. Ergonomia to bardzo ważny element pomagający w zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego w każdej pracy.

Problemy ze wzrokiem, ciągłe bóle głowy, bóle kręgosłupa i problemy ze stresem to tylko nieliczne z powikłań, jakich może nabawić się pracownik biurowy. Dlatego każdy odpowiedzialny pracodawca powinien zadbać o stanowisko pracy osoby zatrudnionej w jego firmie. 

Ergonomia postawy podczas pracy pracy biurowej

Jednym z najczęściej wymienianych czynników szkodliwych w biurze jest nieprawidłowa pozycja za biurkiem. Aby zadbać o kręgosłup i wzrok, pracownik powinien mieć odpowiednio dużo miejsca, ergonomiczne krzesło, monitor w odpowiedniej odległości od twarzy i możliwość zmiany pozycji za biurkiem. 

Znaczenie ma nawet ułożenie rąk na blacie biurka i układ dłoni. Warto wiedzieć, że jednym z najbardziej powszechnych problemów pracowników jest ciągły ból nadgarstków utrudniający codzienne życie. 

Oczywiście, to w głównej mierze od nas zależy, jaką pozycję przyjmujemy za biurkiem. Jednak to w rękach pracodawcy jest zapewnienie możliwości wygodnego ułożenia ciała. Na niewygodnym krześle przyjęcie zdrowej postawy nie będzie możliwe, mimo naszych dobrych chęci. 

Zapobieganie zmęczeniu

Wykonywanie obowiązków przez 8 godzin potrafi być męczące. Tak długotrwałe psychiczne obciążenie sprawia, że już w połowie dnia jesteśmy rozkojarzeni, popełniamy błędy, a nasz mózg nie działa na pełnych obrotach. W miarę możliwości warto rozkładać obowiązki tak, aby nie stracić siły już po kilku pierwszych godzinach. 

Warunki klimatyczne w biurze

Pracodawca powinien zapewniać pracownikowi stabilne warunki w biurze, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której osoby zatrudnione marzną zimą, lub gotują się żywcem w lecie – gdy na zewnątrz panuje tropikalna temperatura.

Sprawdź teżBHP – czy wiesz, jakie są jego podstawowe zasady w miejscu pracy?

Regulacja temperatury i zapewnienie dostępu do wody są jednymi z podstawowych udogodnień, jakie pracodawca musi zapewnić osobie zatrudnionej. Dlatego powinien zainwestować w systemy klimatyzacji oraz dyspozytory z wodą.

Przerwy w pracy

Praca przy komputerze odciska piętno na wzroku i kręgosłupie, nawet jeśli ergonomia naszej pracy jest bez zarzutu. Warto wiedzieć, że pracownikowi przebywającemu przy komputerze 8 godzin dziennie, przysługuje 5 minut czasu wolnego na każdą godzinę spędzoną przed ekranem. Większość firm ustala przerwy, które pozwalają na wyjście na świeże powietrze lub zjedzenie posiłku i wypicie ulubionego napoju.

Oświetlenie biura

Oświetlenie w biurze to niestety bardzo często pomijana kwestia. A jednak złe oświetlenie to jeden z najbardziej szkodliwych czynników wpływających na zdrowie fizyczne pracowników biurowych. Przebywanie przy zbyt intensywnym świetle albo w ciemnym pomieszczeniu potrafi przyprawić o migreny, pogorszenie wzroku, problemy ze snem i koncentracją.

Każdy pracodawca powinien wsłuchać się w problemy sygnalizowane przez pracowników i przeznaczyć środki na poprawienie złego oświetlenia w zakładzie pracy. Takie działania nie tylko poprawią atmosferę w biurze, ale sprawią, że część osób może pracować znacznie efektywniej.

Oceń artykuł
5/5 (3)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora