Reklama

Leasing – co to jest i czym różni się od kredytu?

Chyba każdemu obiło się o uszy stwierdzenie, że ktoś wziął auto w leasing. Jednak nie zawsze wiemy, czym tak naprawdę jest i jakie są różnice między leasingiem a wzięciem kredytu.

Kobieta wydająca kluczyki do auta
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_130540017_pi%C4%99kna-kobieta-menad%C5%BCerka-u%C5%9Bmiecha-si%C4%99-trzymaj%C4%85c-broszur%C4%99-w-jednej-r%C4%99ce-i-kluczyki-do-samochodu-w.html

Leasing to określenie, z którym oswajani jesteśmy już od najmłodszych lat. Szczególnie często korzystają z takiego rozwiązania bohaterzy w zagranicznych filmach, w których główną rolę odgrywają biznesmeni. Rzeczywiście korzystanie z leasingu to rozwiązanie korzystne dla biznesu. Umożliwia uzyskanie narzędzi niezbędnych do pracy na korzystnych warunkach. Jak to działa? 

Leasing – co to?

Leasing to umowa cywilnoprawna zawierana na podstawie kodeksu cywilnego. Stronami umowy są: leasingodawca i leasingobiorca, czyli właściciel oferowanego dobra i osoba, która będzie z niego korzystać za odpowiednią opłatą bez konieczności nabywania. 

W skrócie można przyjąć, że jest to pewnego rodzaju forma najmu środków trwałych podobna do wzięcia czegoś na raty. Leasingobiorca podpisuje umowę na czas określony, w ramach której jest zobligowany do miesięcznych opłat za użytkowanie udostępnionego produktu. Zazwyczaj umowy leasingowe oferują możliwość wykupu używanego auta, czy nieruchomości po zakończeniu okresu trwania umowy. Warto wiedzieć, że cena wykupu to bardzo często tylko mały procent wartości produktu. 

Czym różni się opłacanie leasingu od kredytu?

Przede wszystkim tym, że leasingobiorca używa dobra materialnego, ale de facto nie jest jego właścicielem. Opłaca możliwość korzystania z np. auta, jednak jego właścicielem pozostaje leasingodawca. Dopiero po zakończonym okresie trwania umowy korzystający może wykupić wykorzystywany samochód, stając się jego właścicielem.  

Kredyt oznacza otrzymanie pewnej kwoty pieniędzy i spłatę rat. Jednak kredytobiorca spłaca przedmiot, którego jest właścicielem już od samego początku. 

W skrócie: kredytobiorca spłaca np. nieruchomość, której jest właścicielem, leasingobiorca płaci za możliwość używania nieruchomości, która w dalszym ciągu należy do leasingodawcy.

Leasing nieruchomości i kalkulator leasingowy. Sprawdź swoją miesięczną ratę na wynajem biura

Rodzaje leasingu

Najbardziej popularną usługą tego typu jest wzięcie auta w leasing. Najczęściej kojarzone z przedsiębiorcą, który wynajmuje samochód do celów zawodowych. Jednak rodzajów leasingu jest naprawdę dużo.

Leasing kapitałowy (finansowy)

Jest określany przez kodeks cywilny, a polega na przekazywaniu dobra materialnego, którego właścicielem jest leasingodawca. Leasingobiorca zobowiązany jest do zapłaty rat ustalonych już na samym początku. Taka umowa to zazwyczaj długoterminowe wykorzystywanie czegoś, a przedwczesne zerwanie umowy wiąże się z karami umownymi.

Pośredni i bezpośredni

W leasingu bezpośrednim producent oddaje swój produkt bezpośrednio osobie wynajmującej. Natomiast forma pośrednia oznacza, że pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą jest przedsiębiorstwo, które pośredniczy w świadczeniu takich usług.

Leasing konsumencki

Leasing kojarzony jest z właścicielem przedsiębiorstwa, który wyposaża swoją firmę we flotę wynajmowanych samochodów niezbędnych do jego prowadzenia. W wielu przypadkach takie zaopatrzenie w auta ma sens, ponieważ może znacząco obniżyć koszty utrzymania floty samochodowej. 

Jednak warto wiedzieć, że nie tylko przedsiębiorcy wynajmują auta w leasingu. Wiele osób prywatnych, które nie mogą pozwolić sobie na kupno nowego samochodu, korzystają z możliwości wynajmowania cudzej własności. To dobry sposób, jeśli kierowca chce jeździć samochodem z salonu, ale niska zdolność kredytowa i brak funduszy nie pozwalają na jego kupno.

Leasing bieżący (operacyjny)

Ten rodzaj najmu jest bardzo podobny do leasingu kapitałowego. Główna różnica polega na wysokości rat i długości trwania umowy. Podczas gdy leasing kapitałowy oznacza długą umowę obłożoną karami w przypadku przedwczesnego zerwania – leasing bieżący to krótki wynajem, nieprzekraczający czasu ekonomicznego zużycia rzeczy. 

Jest to najczęściej wybierana forma leasingu w Polsce.

Oceń artykuł
3.5/5 (4)