Reklama

Nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych – lepsza ochrona konsumentów?

Nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych ma wzmocnić ochronę przed naruszającymi prawo sprzedawcami. Projekt zmian w art. 388. Kodeksu cywilnego ma ułatwić wypowiadanie szczególnie niekorzystnych umów. Co na to prawnicy? Czy projekt nowelizacji ma sens?

art. 388 Kodeksu cywilnego projekt zmian

Projekt nowelizacji art. 388 Kodeksu cywilnego ma zabezpieczyć konsumentów przed wypełnianiem warunków niekorzystnych umów ze sprzedawcami. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą, że projekt nowelizacji ma ułatwić zerwanie wyzyskującej umowy, a także wydłuży czas na zgłoszenie oszustwa. Czy nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych, oznacza koniec z naciąganiem seniorów i najczęściej niekorzystnymi “chwilówkami”? Dlaczego prawnicy twierdzą, że projekt zmian w obecnym kształcie może zaszkodzić, a nie pomóc? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Bydgoszczy czeka, aż ją odkryjesz!

Nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych – czego dotyczy?

Projekt nowelizacji art. 388 Kodeksu cywilnego ma ułatwić poszkodowanemu zerwanie niekorzystnej umowy i wydłużyć czas na zgłoszenie oszustwa. Jak podaje portal Money.pl, rzecznik prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości zaznaczyła, że projekt zmian ma ułatwić walkę z akwizytorami, którzy podpisują z seniorami niekorzystne umowy. Wykorzystywanie technik marketingowych do sprzedawania produktów po znacznie zawyżonych cenach i niekorzystne umowy pożyczek chwilowych mogą być podstawą do natychmiastowego zerwania umowy. Art. 388. Kodeksu cywilnego w obecnym kształcie określa, że:

Jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia umowy. Uprawnienia powyższe wygasają z upływem lat dwóch od dnia zawarcia umowy.

Nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych ma wydłużyć termin, w którym można zgłosić oszustwo. Można też przypuszczać, że zgłoszenie roszczenia o natychmiastowe zerwanie niekorzystnej umowy będzie dużo łatwiejsze.

Projekt nowelizacji art. 388 Kodeksu cywilnego – krok w dobrym kierunku?

Walka z wyzyskiem i nieuczciwymi umowami konsumenckimi to godna pochwały inicjatywa, jednak eksperci obawiają się realnych skutków. Ich zdaniem nowelizacja ustawy o nieuczciwych praktykach handlowych w obecnym kształcie, może doprowadzić do utrudnień w ściąganiu wierzytelności i zachęcać do niewywiązywania się z zawartych umów. Portal Money.pl udostępnił wypowiedź adwokata Ryszarda Kalisza, który przekazał, że:

Projektowane zmiany, odnoszące się pozornie do instytucji wyzysku oraz przerywania biegu przedawnienia to regulacje, które uderzą przede wszystkim w prawa ludzi uczciwych będących wierzycielami. I osłabią ich pozycję względem dłużników.

Adwokat ma wątpliwości co do nowych przepisów. Negatywnie ocenia możliwość realizowania prawa wstecz, co sprawi, że projekt nowelizacji art. 388 Kodeksu cywilnego wpłynie też na te umowy, które zostały zawarte przed wprowadzeniem poprawek. Jego zdaniem ułatwienie rozwiązywania umowy może się odbić na interesach uczciwych kontrahentów, którzy zgodnie z prawem wymagają wypełnienia warunków umów zawartych z klientami.

Oceń artykuł
0/5 (0)