Emerytury pomostowe przed rozwiązaniem stosunku pracy? Nowelizacja ustawy

Zmiany w emeryturach pomostowych ucieszą wielu pracowników, którzy do tej pory musieli podejmować pewne ryzyko. O takie świadczenia można się ubiegać dopiero wtedy, gdy doszło do rozwiązania stosunku pracy. Jakie zmiany czekają pracowników? 

maszynista czyta o emeryturach pomostowych przed rozwiązaniem stosunku pracy

Projekt nowelizacji ustawy o „pomostówkach” to zmiany uzgodnione w ramach funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, już niedługo przejście na takie świadczenie będzie łatwiejsze. Do tej pory emerytura pomostowa przysługiwała niektórym pracownikom, którzy wykonują pracę w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze. Sam projekt zyskał przychylność rządu, co oznacza, że z treści ustawy zniknie jeden zapis, poprawiając sytuację wszystkich wnioskujących. O jakim przepisie mowa?

Zmiany w emeryturach pomostowych – korzystne dla pracowników?

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych to dobra wiadomość dla wszystkich wnioskujących. Do tej pory w treści ustawy można było znaleźć kryterium, które nie poprawiało bezpieczeństwa uprawnionych pracowników. Mowa tu o konieczności wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli zmiany w emeryturach pomostowych wejdą w życie w obecnym kształcie, kryterium zakończenia stosunku pracy zostanie usunięte. Jak tłumaczy wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin w wywiadzie dla “DGP”:

Często się zdarzało, że ktoś, kto był przekonany, że przepracował wymaganą liczbę lat w warunkach szczególnych czy o szczególnych charakterze, i zwalniał się z pracy, aby wystąpić do organu rentowego o świadczenie, dowiadywał się, że brakuje mu miesiąca lub dwóch do uzyskania uprawnień […].

Szukasz pracy? Praca w Białymstoku czeka, aż ją odkryjesz!

Nowelizacja przepisów o emeryturach pomostowych – co się zmieni?

Warto wiedzieć, że usunięcie tego kryterium nie będzie jednoznaczne z przejściem na pomostówkę jeszcze przed zakończeniem stosunku służbowego. “DGP” podaje, że osoby uprawnione do otrzymania świadczenia pomostowego, będą mogły złożyć wniosek jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy, jednak świadczenie będzie zawieszone aż do momentu odejścia z firmy.

Projekt zmian to przede wszystkim walka o bezpieczeństwo pracowników. Związkowcy nie chcą dopuścić do sytuacji, w której osoba składająca wniosek o pomostówkę źle obliczyła staż pracy i została zarówno bez zatrudnienia, jak i pieniędzy ze świadczenia.

Oceń artykuł
5/5 (1)