Reklama

Zmiany w podatku dochodowym: podatek zryczałtowany. Kto zyska, a kto straci?

Zmiany w podatku dochodowym mogą wejść w życie już na początku stycznia przyszłego roku. Środowiska prawnicze apelują o wstrzymanie prac nad projektem! Zmiany są jednak na rękę wszystkim przedsiębiorcom.

Okulary, banknoty i kalkulator na jasnozielonym tle
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_121217199_koncepcja-oblicze%C5%84-z-kalkulatorem.html

[News archiwalny]

Planowane przez rząd zmiany w podatku dochodowym dotyczą nie tylko wolnych zawodów, ale również konsumentów i samorządów. Skutkiem czego najprawdopodobniej już do stycznia będziemy musieli płacić więcej za usługi prawników. Jak czytamy na portalu Wyborcza.pl, środowiska prawnicze apelują o wstrzymanie prac nad zmianami. Jak zryczałtowany podatek dochodowy wpłynie na wolne zawody i samorządy? Czy ktoś na tym straci?

Zmiany w podatku dochodowym: co planuje rząd?

Rząd planuje wprowadzić ryczałtowy podatek i podwyższyć limit przychodów (obecnie wynosi on 250 tys. euro) do nawet 2 mln euro! Takie zmiany w podatku dochodowym pozwolą objąć większą grupę podatników.

– Skutkiem tej zmiany o 3,5 mld zł rocznie spadną dochody pozyskiwane na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie – połowę tej kwoty stracą samorządy – wyjaśnia na portalu Wyborcza.pl Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

Natomiast przedsiębiorcy są z tego faktu bardzo zadowoleni. Dlaczego?

Zryczałtowany podatek dochodowy: jak wpłynie na wolne zawody i samorządy?

W przypadku przedsiębiorców zryczałtowany podatek dochodowy oznacza jasne stawki i limity przychodów. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozliczać się po równo i nie narażać się na różnice z wyliczeniami fiskusa. Natomiast wolne zawody i samorządy mogą na tym mocno ucierpieć.

Ile obecnie wynosi podatek dochodowy od osób prawnych, czyli przedsiębiorców, spółek czy organizacji? Sprawdź na stronie Poradnika!

“17-proc. będzie się należeć od przychodów osiąganych w zakresie wykonywania wolnych zawodów, a 15-proc. dla przychodów ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów” –  czytamy w artykule Gazety Wyborczej.

Zryczałtowany podatek dochodowy i wyższe ceny usług prawnych

Według adwokatów, takie zachowanie może wpłynąć na wyższe ceny usług prawnych dla konsumentów. Samorządy również będą musiały uszczuplić swoje przychody. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, mają one swój udział w podatkach, jednak nie we wszystkich.

Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne trafia do budżetu państwa. W związku z tym podniesienie limitu przychodów oznaczać będzie zwiększenie liczby podatników dotkniętych ryczałtem, czego wynikiem będzie obowiązek oddania daniny do państwa, jednocześnie uszczuplając przychód samorządów.

Zmiany w podatku dochodowym to miliardowe straty dla samorządów

– 17 mld zł przez najbliższe dziesięć lat ma zyskać państwo, podczas gdy dekada ta będzie oznaczała 14 mld zł straty dla samorządów – informuje w Gazecie Wyborczej Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty!

Aktualizacja: Duże zmiany w podatku dochodowym miały miejsce po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu. Od 2022 roku obniżono stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, został podniesiony II próg podatkowy z kwoty 85 528 zł na 120 000 zł, a także obniżono stawkę I progu podatkowego z 17% do 12%.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)