Reklama

Gigant z branży motoryzacyjnej zamyka fabrykę! Pracę straci około 700 osób!

 Co jakiś czas słyszymy o problemach w branży motoryzacyjnej. Tak też jest i tym razem – Spółka Scania Production Słupsk S.A. wygasza produkcję i planuje zamknięcie jednej z dwóch słupskich fabryk produkcyjnych. Pracę straci około 800 osób. Co jest powodem takiej decyzji? Co dalej z pracownikami?

Autobus Scania

Szwedzka firma Scania ma w Polsce kilka fabryk, w tym dwie w okolicach Słupska. To właśnie jedna z nich zostanie zamknięta. Proces wygaszania produkcji jeszcze trochę potrwa, jednak pracownicy już martwią się o swoją przyszłość. Do końca pierwszego kwartału 2024 roku produkcja ma zupełnie stanąć, a około 700 osób zostanie bez pracy. Fabryka ta jest jednym z większych pracodawców w regionie, dlatego jej zamknięcie niesie ze sobą ogromne konsekwencje gospodarcze. Co jest jednak powodem takiej decyzji? Jak podają przedstawiciele firmy, chodzi przede wszystkim o skutki pandemii, gdy zamówienia drastycznie spadły oraz obecne zawirowania gospodarcze. Jednak zamknięcie fabryki nie powinno wpłynąć na obecność innych lokalizacji Scanii w Polsce. Jak zapewnia Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scania Production Słupsk S.A.:

W celu utrzymania rentowności oraz konkurencyjności Grupa Scania musiała zrewidować strategię rozwoju i zrestrukturyzować działalność. Produkcja autobusów w słupskiej fabryce będzie stopniowo wygaszana. Należy jednak podkreślić, że Scania nie zniknie kompletnie z lokalnego rynku, pozostając przy produkcji podwozi autobusowych.

Co z pracownikami?

W rozmowie z portalemsamorzadowym.pl.  Maciej Kornas, koordynator ds. komunikacji spółki Scania Production Słupsk zaznacza:

Zatrudniamy przeszło 1000 osób. Będziemy zmuszeni zwolnić ok. 700. Pierwsze zwolnienia nastąpią z końcem października, kolejne będą odbywać się co miesiąc, ale z największą częścią pracowników będziemy zmuszeni się pożegnać w II kwartale 2024 roku.

Scania dokłada wszelkich starań, aby przygotować pracowników do wkroczenia na rynek pracy. Organizowane są szkolenia oraz kursy podnoszące kwalifikacje, a także targi pracy, w których udział biorą tylko pracownicy firmy. Odprawy są wypłacane systematycznie, a Scania nawiązała współpracę z lokalnymi urzędami oraz firmami, aby zapewnić swoim pracownikom oferty nowego zatrudnienia (zarówno w pracach zmianowych, jak i w stałych godzinach – zależnie od preferencji pracowników i oferty pracodawców).

 

Oceń artykuł
1/5 (1)