Architekt krajobrazu – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Architekt krajobrazu to praca dla osób kochających zieleń. Jeśli najlepiej czujesz się w otoczeniu kwiatów i drzew, które dodatkowo tworzą wręcz artystyczną całość, to zastanów się nad rozpoczęciem kariery architekta krajobrazu. Czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jak zostać architektem krajobrazu?

Architekt krajobrazu - młoda architektka krajobrazu w swoim biurze

Każdy z nas lubi przechadzać się pięknymi parkami, zielonymi alejkami lub odpocząć na ławce w urokliwym zakątku. Co więcej, lubimy odpoczywać w przydomowym ogrodzie i opalać się na idealnie zielonym trawniku. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, kto odpowiada za te wszystkie piękne parki, skwerki i ogródki? W większości przypadków to zasługa dobrego ogrodnika i utalentowanego… architekta krajobrazu. To właśnie architekt odpowiada za wszystkie zielone miejsca w mieście, łącznie z placami zabaw dla dzieci, czy parkami dla psów. Czym dokładnie zajmuje się architekt krajobrazu? Jak wygląda praca architekta krajobrazu? Jak zostać takim architektem? Czy zarobki na tym stanowisku są wysokie?

Architekt krajobrazu – kim jest?

Architekt krajobrazu to osoba, która odpowiedzialna jest za projektowanie przestrzeni zielonej, tak aby współgrała ona zarówno z zasadami ekologii i ochrony środowiska, jak i  estetycznymi walorami architektury i urbanistyki danego miejsca. Architekt krajobrazu ma za zadanie stworzyć przestrzeń użytkową, która będzie jednocześnie piękna i estetyczna. W zależności od tego, w jakim sektorze działa architekt, czy w prywatnym, czy podejmuje współprace z samorządami, odpowiedzialny jest za co innego i na co innego musi zwrócić uwagę. Różni się również rozmach i budżet projektów. Czasami architekt krajobrazu może zajmować się małym ogródkiem przy domku jednorodzinnym, a czasami może planować rozmieszczenie wszystkich parków w mieście.

Osoba na tym stanowisku tworzy projekt w oparciu o czynniki takie jak użytkowość, zastosowanie, infrastruktura, czy charakter terenu. Ponadto musi on dobrać odpowiednią roślinność, która będzie idealne współgrała z przestrzenią oraz ze sobą. Ważne jest także uwzględnienie żywotności konkretnych roślin czy czasu ich kwitnięcia. Architekt krajobrazu ściśle współpracuje z ogrodnikami i z zarządcami terenu.

Architekt krajobrazu – czym się zajmuje?

Głównym zadaniem architekta krajobrazu jest zaplanowanie zabudowy określonego terenu – może to być zarówno prywatny ogród, jak i publiczny park. Osoba na tym stanowisku wykorzystuje swoją wiedzę do stworzenia przestrzeni, w której roślinność będzie współgrać z architekturą miejsca. Nadzoruje ona wszelkie prace budowlane czy też ogrodnicze – tak, aby były zgodne z założeniami projektu. W zakres obowiązków architekta krajobrazu wchodzą również liczne konsultacje z klientem.

Zazwyczaj architekt rozpoczyna pracę od wstępnych oględzin terenu oraz rozmowy z klientem. Wymieniają wtedy między sobą pomysły a zadaniem klienta jest określenie swoich wymagań zarówno do użytkowości przestrzeni jak i do jej wyglądu. Po takim spotkani architekt zasiada do tworzenia projektu. Zazwyczaj przygotowuje także projekty wstępne i wizualizacje. Przy większych projektach możemy spotkać się nawet z makietami 3D. Dodatkowo architekt krajobrazu sporządza wstępny kosztorys całego projektu oraz sprawuje nadzór nad pracami wykonawczymi.

W przypadku zamówień publicznych architekt krajobrazu może zająć się także negocjacjami z podwykonawcami, prawnymi aspektami projektu, czy nawet konsultacjami społecznymi. Często sprawuje on także pieczę nad opieką nad daną przestrzenią. W szczególności chodzi tu o prace sezonowe, przygotowanie roślin na zimę bądź kontrola nasadzeń, aby projekt zachował swój pierwotny wygląd.

Ciekawe zadania stoją przed osobami, które zajmują się rewitalizacją przestrzeni wokół zabytkowych obiektów. Architekt krajobrazu, który pracuje przy zabytkowych ogrodach, musi wykazać się ogromną znajomością historii oraz historii sztuki. Przyda się również wiedza z zakresu prawa i wymagań związanych z opieką i konserwacją zabytków.

Architekt krajobrazu – wymagania na stanowisku

Jeśli chcesz zostać architektem krajobrazu, musisz przede wszystkim kochać naturę. Jest to praca związana z roślinnością, dlatego podstawowym wymaganiem i predyspozycją jest właśnie zamiłowanie do szeroko rozumianej flory. Ponadto musisz wykazywać zdolności artystyczne, zmysł estetyczny oraz zdolności techniczne.

W pracy architekta krajobrazu konieczna jest znajomość specjalistycznych programów komputerowych, chociażby takich jak ArchiCAD, AutoCAD czy też CorelDRAW. Ważna jest umiejętność myślenia przestrzennego oraz zdolności manualne. Ze względu na liczne kontakty z klientem i ludźmi pracującymi przy projekcie istotna jest komunikatywność i zdolności negocjacyjne.

Oprócz kompetencji miękkich i twardych każdy architekt krajobrazu powinien ukończyć uczelnię wyższą. Tak naprawdę bez dyplomu nie da się wykonywać tego zawodu, a studia architektoniczne to jedyna droga do stanowiska architekta krajobrazu. Pracodawcy często wymagają doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o pracę nad większymi projektami bądź prace w mieście.

Architekt krajobrazu – jak nim zostać?

Jedynym sposobem, aby zostać architektem krajobrazu, są studia na kierunku architektura krajobrazu. Ten kierunek oferuje wiele uczelni państwowych i prywatnych. Optymalne rozwiązanie to zdobycie tytułu magistra lub inżyniera architektury krajobrazu. Co ciekawe, w przypadku architekta krajobrazu nie są konieczne żadne dodatkowe uprawnienia budowlane, tak jak ma to miejsce w przypadku architekta zajmującego się projektowaniem budynków.

Studia architektura krajobrazu możesz odbyć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Tryb stacjonarny, czyli studia dzienne, jest bezpłatny, natomiast zajęcia trwają od poniedziałku do piątku praktycznie przez cały dzień. W przypadku trybu zaocznego, czyli niestacjonarnego nauka jest płatna, jednak zajęcia trwają wieczorami lub odbywają się w weekendy.

Ponadto przyda się doświadczenie. Możesz o nie zadbać już na studiach, zarówno na praktykach studenckich jak i biorąc udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez uczelnię lub współpracujące z nią firmy.

Pierwsza praca to najczęściej stanowisko asystenta z jednym z biur architektonicznych. Dzięki takiej pracy poznasz od podstaw tajniki zawodu architekta krajobrazu i będziesz miał szansę znacząco powiększyć swoje portfolio. Większość doświadczonych architektów decyduje się jednak na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i działanie pod własną marką.

Architekt krajobrazu – ile zarabia?

To ile zarabia architekt krajobrazu, zależy od wielu czynników, takich jak między innymi doświadczenie, czy sposób zatrudnienia. Co więcej, znaczenie ma również doświadczenie i wykształcenie architekta krajobrazu, a nawet województwo i miasto, w którym jest on zatrudniony lub w którym prowadzi własną działalność gospodarczą.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków architekta krajobrazu to 3105 zł brutto. Mediana jest wartością środkową z ciągu liczb ułożonych od najmniejszej do największej. Oznacza to, że połowa osób na tym stanowisku zarabia więcej niż podana wyżej kwota. Natomiast obecna średnia zarobków architekta krajobrazu to około 4 tys. zł brutto.

Z podanych wyżej danych wynika, że wynagrodzenie architekta krajobrazu nie jest imponujące. Jednak należy pamiętać, że są to wartości orientacyjne, a rzeczywiste zarobki osób na tym stanowisku mogą być znacząco wyższe, szczególnie że wynagrodzenie architektów krajobrazu jest ściśle związane z ilością zleceń. Ponadto jeśli pracujesz na własnej działalności lub podejmujesz się projektów dla różnego rodzaju instytucji bądź miast to Twoje zarobki będą zdecydowanie większe.

 

Oceń artykuł
5/5 (3)