Reklama

Architekt – kim jest? Jak nim zostać? Wymagania na stanowisku

Architekt to zawód kojarzący się z dobrymi zarobkami i poważaniem w społeczeństwie. Praca na takim stanowisku wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zdobycia kwalifikacji. Czym zajmuje się architekt? Ile zarabia i jak nim zostać?

architekt rysujący plan budynku

Mówiąc o architekcie, najczęściej mamy na myśli osobę zajmującą się projektowaniem budynków i dbaniem o ich walory wizualne. W praktyce architekt zajmuje się wieloma innymi dziedzinami, w zależności od specjalizacji i samego projektu. Ten zawód to specyficzne połączenie znajomości zagadnień technologicznych, prawa budowlanego, nauk ścisłych i sztuki. Projektant odpowiada nie tylko za wygląd budynku, ale też zagospodarowanie przestrzeni, nadzorowanie budowy i ustalanie kosztorysu dla klientów. Jak wygląda zawód architekta? Ile zarabia architekt i jak nim zostać? Sprawdź!

Architekt – kim jest?

Jak już wspomnieliśmy, architekt to nie tylko specjalista od projektowania brył budynków. Różne specjalizacje w dziedzinie architektury sprawiają, że zadania architektów diametralnie się od siebie różnią. Taki ekspert od projektowania tworzy zarówno projekty domów, jak i plany zagospodarowania całych miast i wsi. Aby spełniać kryteria wymagań klienta, musi znać się na pięknych formach, projektowaniu w specjalistycznych programach komputerowych i mieć bogatą wiedzę z zakresu prawa budowlanego.

W skrócie architektem nazwiemy takiego inżyniera artystę, który jest w stanie zająć się większością spraw związanych z budową domu, zagospodarowaniem ogrodu lub ergonomicznym zaprojektowaniem wnętrza. Warto dodać, że architekci często reprezentują klienta w kontaktach z firmami deweloperskimi.

Architektura to znacząca część życia. Często budownictwo danego miasta ma znaczący wpływ na komfort życia jego mieszkańców. Projektowanie to sztuka, w której liczy się nie tylko wygląd budynku, ale także jego funkcjonalność. To właśnie często funkcjonalność połączona z estetyką decyduje, który z projektów przypadnie do gustu klientowi.

Architekt: czym zajmuje się architekt?

Nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się architekt, nie dzieląc jego zawodu na kilka najważniejszych specjalizacji. Zanim przejdziemy do podziału, warto wyróżnić kilka elementów wspólnych w każdej ze ścieżek zawodowych architekta.

Bez względu na specjalizację, praca architekta zaczyna się od kontaktu z klientami lub organem zlecającym projekt. Rozmowy mają na celu określenie budżetu, oczekiwań klienta i innych wytycznych. Podczas wstępnych rozmów architekci sprawdzają, czy marzenia klientów da się w ogóle spełnić. Jeżeli ich oczekiwania nie są realne (ze względu na budżet lub przepisy) projektant może zaproponować inne rozwiązania w najlepszym wydaniu. Po etapie wstępnych rozmów czas na rozpoczęcie procesu projektowania.

W zawodzie architekta liczy się przede wszystkim zmysł estetyczny i talent plastyczny. Dzięki temu projekty przygotowywane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania mogą spełniać wymogi budowlane. W swojej pracy architekci wykorzystują programy typu AutoCad, bez takich umiejętności trudno mówić o możliwości wykonywania tego zawodu.

Architekt przygotował projekt – co dalej?

Jeżeli projekt został zaakceptowany przez klienta, kolejnym etapem jest wprowadzenie go w życie. Praca architekta najczęściej nie kończy się na samym projektowaniu. Taki specjalista pomaga też w podpisywaniu umowy z firmą budowlaną, nadzoruje przebieg całej budowy i dba o to, aby firma zajmująca się realizacją projektu spełniała jego założenia.

Podstawowe specjalizacje w pracy architekta

Wykonywanie obowiązków architekta różni się w zależności od wybranej przez niego specjalizacji. Z wszelkich możliwych możemy wyróżnić kilka podstawowych:

  1. Architekt krajobrazu – można powiedzieć, że zajmuje się projektowaniem naszego otoczenia. Praca w architekturze krajobrazu polega najczęściej na planowaniu i opracowywaniu parków, skwerów, ogrodów, prywatnych działek i innych terenów zielonych. Architekt krajobrazu powinien znać się na roślinach, glebach i klimacie.
  2. Architekt wnętrz – z pomocy architekta wnętrz korzystamy wtedy, gdy chcemy zlecić komuś zaprojektowanie wnętrza naszego domu. Architekt wnętrz zajmuje się przede wszystkim stroną wizualną wnętrza i ergonomią wprowadzanych rozwiązań. To, ile zarabia architekt wnętrz, często zależy od rozmachu realizacji. Zarobki, jakie osiąga architekt wnętrz są także zależne od tego czy działa on na własnej działalności, czy jest zatrudniony przez biuro projektowe.
  3. Urbanista – zajmuje się projektowaniem przestrzeni miejskiej i dostosowywaniem jej do potrzeb mieszkańców. Dba o poprawę planów zabudowy, tworzenie nowych przestrzeni i udoskonalanie dróg komunikacji. Urbaniści często pracują przy dużych projektach zleconych przez gminy, czy miasta.
  4. Architekt budowlany – spotykany najczęściej podczas budowy domu lub budynku użytkowego i innych obiektów budowlanych. Dba o stronę wizualną i projektowanie budynków zgodnie ze sztuką budowlaną. Na jego głowie spoczywa realizacja projektu, dostosowanie do działki, dbanie o przebieg budowy.
  5. Ruralista – odpowiednik urbanisty, zajmujący się terenami wiejskimi i przedmieściami.

Ile zarabia architekt?

Ti ile zarabia architekt, wcale nie jest łatwe do określenia. Wynagrodzenie architekta będzie się różnić w zależności od kilku istotnych czynników. To przede wszystkim jego doświadczenie (staż pracy), uprawnienia, wielkość miasta i prestiż firmy, w której pracuje. Odpowiedź na pytanie, ile zarabia architekt, będzie też nieco inna w zależności od rodzaju podpisanej umowy.

Zgodnie z raportem zebranym na stronie internetowej Wynagrodzenia.pl mediana zarobków specjalisty średniego szczebla to 5480 złotych brutto. Przeciętna pensja rośnie, gdy zaczniemy przyglądać się zarobkom starszych specjalistów. W tym przypadku mediana wynagrodzenia wynosi około 7080 złotych brutto.

Warto dodać, że zarobki najlepszych architektów mogą być znacznie wyższe. Osoba mająca już wyrobioną markę, może z powodzeniem zarabiać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku architektów górna granica zarobków praktycznie nie istnieje.

Praca dla architekta – gdzie może się zatrudnić? Jak szukać?

Praca związana z zawodem architekta znajdzie się w każdej większej miejscowości. Istnieją specjalne biura zatrudniające architektów, które poszukują osób z wykształceniem kierunkowym i znajomością podstawowych programów do projektowania budynków, wnętrz i przestrzeni zielonej. Wystarczy poszukać ofert pracy w interesującej nas lokalizacji, lub odezwać się bezpośrednio do firm zajmujących się realizacją projektów. W jakich miastach najłatwiej znajdzie zatrudnienie architekt? Poznań, Wrocław czy Warszawa to zdecydowani liderzy, choć architekci rozchwytywani są również w mniejszych miastach.

Wielkie biuro projektowe nie jest jedynym rozwiązaniem. Architekci mogą pracować też na własny rachunek. Założenie firmy jest rozwiązaniem dla najbardziej doświadczonych architektów, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić projekt, od jego początku, aż do ostatecznej realizacji.

Jak zostać architektem? Wymagania na stanowisku

Jeśli zastanawiasz się jak zostać architektem, musisz wiedzieć, że podstawa to wykształcenie. W wielu specjalizacjach funkcjonujących w ramach zawodu architekta, trzeba zdobyć wymagane kwalifikacje i wykształcenie. Aby stać się jednym z projektantów przestrzeni i budynków, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka (uzyskanie stopnia magistra). Po 5 latach nauki na kierunku architektura trzeba odbyć praktykę zawodową trwającą minimum 2 lata, a następnie zdać oficjalny egzamin i zapisać się do odpowiedniej izby architektów.

Oprócz tego istnieją jeszcze inne wymagania, przydatne w tworzeniu CV architekta i przyszłej karierze zawodowej. Architekci powinni móc wykazać:

  • znajomość programów specjalistycznych: AutoCad, ArchiCad, Photoshop, Revit, Microsoft Office;
  • umiejętność tworzenia i opisywania rysunków technicznych;
  • znajomość przepisów prawa budowlanego;
  • prawo jazdy kat. B lub wyższa;
  • znajomość języków obcych;
  • zmysł artystyczny.

Cechy dobrego architekta

Jak w każdym zawodzie, spełnienie podstawowych wymagań to jeszcze nie wszystko. Cechy dobrego architekta wyróżnią go na tle innych pracowników i pozwolą mu szybciej piąć się po szczeblach zawodowej kariery. Dobry architekt to przede wszystkim osoba kreatywna, pracowita i komunikatywna. Trudno sobie wyobrazić, żeby architektem został ktoś bez gustu i znajomości trendów panujących na architektonicznym rynku. Architektura dla takiej osoby jawi się jako dzieło sztuki użytkowej.

Współpraca architektów z ekipą budowlaną i klientami jest bardzo ważna. Taki specjalista musi umieć postawić na swoim i dysponować pracą innych ludzi. W tym zawodzie bardzo ważne jest dotrzymywanie terminów i umiejętność pracy pod presją czasu. Nie bez znaczenia będzie też multitasking, czyli radzenie sobie z wykonywaniem wielu czynności jednocześnie.

Oceń artykuł
3.7/5 (6)