Jak zostać architektem krajobrazu? Wymagania na stanowisku

Jak zostać architektem krajobrazu? Jakie studia wybrać, aby podjąć pracę architekta krajobrazu? Jak dokładnie wygląda ten zawód? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Jak zostać architektem krajobrazu - widok rysunku technicznego ogrodu

Architektura krajobrazu to dziedzina, która zajmuje się kształtowaniem naturalnej przestrzeni, w której żyjemy. Co to oznacza? Że wszystkie zielone skwerki, parki i ogródki, które spotykasz na swojej drodze, zostały prawdopodobnie zaprojektowane przez architekta krajobrazu. Wpływa on na wygląd otoczenia, a jego działania to pewnego rodzaju gospodarka przestrzenna, dzięki której dokonuje on ocen uwarunkowań przestrzennych i stara się tak skorzystać z danej przestrzeni, aby wkomponować w nią swój projekt. Czy warto zostać architektem krajobrazu? Czy zawód architekta krajobrazu ma przyszłość? I na czym w ogóle polega praca architekta krajobrazu?

Architekt krajobrazu: czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Zacznijmy od ustalenia, czym tak naprawdę zajmuje się architekt krajobrazu. To osoba, która posiada umiejętności na pograniczu technicznym i artystycznym, zajmuje się bowiem projektowaniem terenów zielonych. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że architekt krajobrazu tworzy wizję terenu i utrwala ją w postaci rysunków technicznych i obliczeń. Tym terenem może być park miejski, skwer lub prywatny ogród. Wysokie poczucie estetyki umożliwia mu odpowiednie dobranie roślinności i rzeźby terenu do architektury.

Projektowanie terenów zielonych i przestrzeni to także wykonywanie analiz, pomiarów i raportów, dlatego tak ważne są zdolności techniczne. To także praktyczny wkład w wygląd otoczenia, dlatego w tym wypadku architekt musi wykazać się zmysłem artystycznym. Decyduje on o wyglądzie i rozkładzie parków, ogrodów lub skwerów. Dodatkowo architekt krajobrazu pracuje także dla osób prywatnych, które chcą, żeby ich ogrody tworzyły harmonijną całość.

Praca architekta krajobrazu, to także znajomość botaniki, która umożliwia mu dopasowanie odpowiednich roślin do konkretnej przestrzeni, biorąc pod uwagę jakość ziemi, klimat i warunki tam panujące. To nad czym pracuje architekt krajobrazu, to nie tylko sam wygląd, ale również funkcjonalność otoczenia.

Jak zostać architektem krajobrazu?

Jeśli chcesz zostać architektem krajobrazu, musisz udać się na studia architektoniczne. Na studiach zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, dzięki której będziesz mógł poszukać pracy w zawodzie. Gdy już znasz sposoby na to, aby efektywnie zagospodarować przestrzeń, musisz zdobyć doświadczenie, które w tej branży jest bardzo istotne.

Pierwszą styczność z zawodem będziesz miał już w trakcie studiów na praktykach zawodowych. Warto podejść do zagadnienia praktyk bardzo poważnie i wykorzystać ich czas do maksimum. Dodatkowo przyda się także staż, nawet i bezpłatny, który ugruntuje twoje pierwsze doświadczenie z pracą architekta krajobrazu. Następnym krokiem, po ukończeniu studiów może być zatrudnienie w jednym z biur projektowych. Najprawdopodobniej na początku zaczniesz od najniższego stanowiska i najniższej pensji, ale zazwyczaj to właśnie tak zaczyna się każda wielka i mniejsza kariera. Wiele zależy od twojego nastawienia i podejścia do pracy. Tak naprawdę zakończenie edukacji, nie oznacza, że jest to już koniec nauki. Szczególnie w zawodzie takim jak architekt krajobrazu, gdzie w dzisiejszych czasach co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne lub trendy projektowe.

Architektura krajobrazu: studia

Architekt krajobrazu to dobrze płatny zawód, dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę ścieżkę kariery. Praca architekta krajobrazu wymaga udania się na studia inżynierskie I lub II stopnia. Mając tytuł inżyniera lub magistra inżyniera możesz starać się o podjęcie zatrudnienia w zawodzie.

Przyszły architekt ma do wyboru studia inżynierskie I stopnia, lub studia magisterskie podjęte po kierunkach pokrewnych, czyli takich z różnych dziedzin architektury. Naukę możesz podjąć w dwóch trybach — stacjonarnym i niestacjonarnym. Pierwszy z nich, inaczej nazywany trybem dziennym lub studiami dziennymi, jest bezpłatny i oferowany przez uczelnie państwowe. Zajęcia odbywają się wtedy od poniedziałku do piątku, w czasie rozbitym na cały dzień. Natomiast opcja numer 2. to studia zaoczne, czyli takie, których zajęcia odbywają się weekendowo lub wieczorowo. Taki tryb nauczania jest płatny i dostępny na uczelniach prywatnych i państwowych. Jest to rozwiązanie, z którego często korzystają osoby łączące dwa kierunki lub pracujące zawodowo na etat.

Jako student architektury krajobrazu zdobędziesz wiedze umożliwiającą Ci wykonywanie analiz przestrzennych, przyrodniczych, społecznych i kulturowych, które umożliwią Ci odpowiednie podejście do projektowanych obszarów. Oprócz tego nauczysz się pracy w zespole specjalistów, kreowania przestrzeni przy wykorzystaniu nowoczesnych technik wizualnych, zarządzaniem jednostkami zajmującymi się projektowaniem i budowaniem krajobrazu zgodnie z informacjami z projektu w oparciu o istotne zagadnienia społeczne. Studia na kierunku architektura krajobrazu nauczą Cię także, że każdy projekt powinien zaczynać się od funkcjonalności, a architekt krajobrazu to osoba, która tej funkcjonalności nadaje atrakcyjną formę.

Architekt krajobrazu — praca

Dziedzina taka jak architektura krajobrazu zyskuje na coraz większej popularności. Wiele osób korzysta z pomocy architekta krajobrazu w projektowaniu przydomowych ogródków, ponieważ wiedzą, że w wielu przypadkach nie wystarczy tylko posadzić kilku losowych krzaczków, aby zachować estetyczny wygląd ogrodu. Z tego też względu w przestrzeni tej profesji znacznie wzrosła konkurencja, co poskutkowało pewnymi trudnościami na płaszczyźnie kandydat — wakat.

Obecnie tak jak w większości dziedzin na rynku pracy, liczą się umiejętności „sprzedania” swojej wiedzy, dlatego architekt krajobrazu musi najpierw ciężko zapracować na swoją pozycję w branży. Zaprojektowanie kilku ogrodów na własne nazwisko, może znacznie ułatwić zdobycie kolejnych zleceń. Wiąże się to jednak z założeniem własnej działalności gospodarczej, czyli własnego biura projektowego.

Jeśli myślimy o pracy architekta krajobrazu, to prowadzenie firmy projektowej jest pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. To także spełnienie marzeń wielu absolwentów. Wymaga to jednak doświadczenia oraz przestrzeni na stworzenie własnego portfolio. Dlatego większość młodych architektów najpierw trafia pod skrzydła bardziej doświadczonego kolegi lub koleżanki w jednym z biur projektowych. Poprzez zaangażowanie i przygotowywanie kolejnych projektów poszerzasz swoją bazę doświadczeń i budujesz fundament pod własny biznes.

Warto wspomnieć, że architekt krajobrazu znajdzie także zatrudnienie w instytucjach samorządowych i terytorialnych. To właśnie on jest odpowiedzialny za rozkład zieleni w mieście oraz jej formę. Oferty pracy etatowej dla architekta krajobrazu znajdziesz w lokalnych portalach, mediach społecznościowych, a także na oficjalnych stronach konkretnego urzędu.

Wymagania na stanowisku architekt krajobrazu

Aby zostać dobrym architektem krajobrazu, musisz spełnić kilka wymagań. Po pierwsze, wyżej wspomniane studia inżynierskie. Po drugie — zdolności plastyczne. To bardzo ważny element, który odróżnia architektów od innych zawodów ścisłych. W tym wypadku jest to wymóg konieczny, ponieważ czeka Cię wizualizowanie wyglądu zaprojektowanego ogrodu lub parku. Po trzecie przyda się zamiłowanie do swojej pracy. Wielu pracowników nie potrafi znaleźć motywacji do pracy, ponieważ jej po prostu nie lubi. W przypadku architekta krajobrazu tę niechęć będzie widać w przygotowanych projektach, dlatego tak ważne jest, aby praca była jednocześnie Twoim hobby.

Krajobraz i duża przestrzeń to także niełatwe miejsce pracy, dlatego kandydaci na architektów krajobrazu powinni mieć świadomość, że czasami mogą się pobrudzić. Architekt musi brać udział całym procesie przekładania jego projektu na rzeczywistość. Praca w terenie jest więc dużą częścią tego zawodu.

Ponadto liczy się także otwartość, kreatywność oraz nastawienie na cel. Warto też zwrócić uwagę, że praca architekta krajobrazu to praca z klientem, dlatego przyda się pewna doza cierpliwości, ponieważ jak wiadomo — klienci są różni.

Architekt krajobrazu: zarobki

Zarobki architekta krajobrazu są bardzo zróżnicowane. Z racji tego, że istnieje spora grupa architektów, którzy zarabiają naprawdę duże pieniądze oraz grupa, która woli spokojną pracę na etat w zamian na średniej wysokości pensję. Dodatkowo bardzo dużo zależy od województwa. Chętniej z usług architektów krajobrazu korzystają klienci, których zamieszkują województwa, które wybijają się nad inne regiony Polski z odsetkiem mieszkańców zarabiających ponad średnią krajową. Wynika to z prostego faktu, że nie każdego stać, aby skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Jednym z takich województw jest województwo mazowieckie, w którym prym w wysokości zarobków wiedzie Warszawa.

Dodatkowo liczy się także wykształcenie oraz doświadczenie w branży. Jeśli jesteś gruntownie przygotowany do wykonywania swojego zawodu, czyli profesjonalny, to łatwiej Ci zyskać zaufanie klientów lub pracodawców, co przekłada się bezpośrednio na ilość zleceń i ofert pracy.

W grę wchodzi także rodzaj zatrudnienia. Jeśli jesteś szefem sam dla siebie, twoje zarobki są ściśle związane z tym, jak idzie Ci na rynku. Dużo klientów, dużo zysków. W tym wypadku zarobki te są dość nieregularne, ponieważ w jednym miesiącu możesz dostać duże zlecenie, a w kolejnym może nie pojawić się żaden nowy projekt.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków architektów krajobrazu w Polsce to kwota 4130 zł brutto. Jednak co oznacza mediana? Jest to wartość środkowa, wybrana z ciągu ułożonego ze wszystkich liczb z danego zbioru. Tak więc możemy przyjąć, że 50 % zatrudnionych zarabia mniej, a drugie 50% zarabia więcej, niż wynosi owa mediana.

Zalety pracy architekta krajobrazu

Praca architekta krajobrazu ma szereg zalet, dlatego cieszy się taką popularnością wśród młodych ludzi. Jeśli masz zdolności artystyczne, a przy tym możesz pochwalić się ścisłym, technicznym spojrzeniem na świat, to z pewnością praca na tym stanowisku przyniesie Ci ogromną satysfakcję. Jedną z największych zalet tego zawodu jest fakt, że twoja praca przynosi efekty. Widzisz projekty, które powstają. Widzisz, że ludzie korzystają z terenów zielonych, które Ty zaprojektowałeś. Widzisz, że rozwiązania, które wprowadziłeś, się sprawdziły. Jest to ogromny zastrzyk motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Kolejną zaletą jest możliwość otworzenia własnego biznesu. Studia przygotowują Cię, de facto, do prowadzenia biura projektowego, dlatego masz pełne zaplecze możliwości rozwoju w stronę stworzenia własnego miejsca pracy.

Dodatkowo często architekci krajobrazu mogą pracować w elastycznej formie czasu pracy. Oznacza to, że owszem biuro m a swoje godziny otwarcia i zamknięcia, jednak to od Ciebie w dużej mierze zależy, na jakie godziny umówisz spotkania z klientami oraz w jakiej porze dnia skończysz ten konkretny projekt. Dzięki temu zyskujesz dużą niezależność, co jest niezwykle ważnym aspektem w dziedzinie prac artystycznych.

Warto wspomnieć także o tym, że praca ta jest idealna dla osób, które lubią spędzać czas na łownie natury. Z racji tego, że często pracujesz w terenie, dużą część swojej pracy spędzasz na świeżym powietrzy. Co więcej, nie musisz chodzić w garniturach i niewygodnych garsonkach. W tej pracy zazwyczaj panuje luźni dress code.

Jeśli architektura krajobrazu mieści się w kręgu twoich zainteresowań, to warto podjąć rękawicę i spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Oceń artykuł
5/5 (1)