Spedytor – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Spedytor działa w obszarze transportu i dostaw. Pełni odpowiedzialne stanowisko, które wiąże się z wieloma formalnościami i stresem. Co robi spedytor? Myślisz o pracy w spedycji? Dowiedz się, ile zarabia spedytor i jak nim zostać.

Spedytor - rozmowa dwóch mężczyzn przy komputerze

Aby wyjaśnić, kim jest spedytor, najpierw należy zrozumieć pojęcie spedycji. Jest to termin określający działalność organizującą przewozy. Spedycja dotyczy zarówno transportu, jak i samego przemieszczania towarów. Tzn. że oprócz ich transportu, spedytorzy zajmują się pakowaniem, czy segregacją towarów. To dzięki spedycji na całym świecie możemy cieszyć się produktami pochodzącymi z odległych zakątków świata. Praca jako spedytor przyjmuje różne formy w zależności od zakresu współpracy z firmami świadczącymi usługi przewozowe.

Kim jest spedytor?

Ogólnie mówiąc, spedytor to człowiek odpowiedzialny za nadzorowanie działań z zakresu spedycji międzynarodowej (spedytor międzynarodowy) oraz spedycji krajowej (spedytor krajowy). Precyzując, spedytor oferuje usługi spedycyjne – zapewnia przewóz ładunków w określonym terminie, w sposób, jakiego wymaga klient. Na jego barkach ciąży zapewnienie bezpieczeństwa przewozu towaru klienta. Musi znać wszelkie scenariusze problemów, jakie może napotkać i umieć im przeciwdziałać. Spedytor zajmuje się zarówno przewozem towarów, jak i usług. Funkcje spedytora ma prawo pełnić osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Można powiedzieć, że spedytor jest pośrednikiem w transporcie międzynarodowym lub krajowym towarów za pomocą różnych środków przewozu. Dodatkowo w swojej codziennej pracy zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów i organizowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów przewozowych. Jest także odpowiedzialny za komunikację między klientem a przewoźnikiem.

Czym zajmuje się spedytor?

Obowiązki spedytora polegają na organizacji spedycji międzynarodowej lub na terenie kraju. Osoba na tym stanowisku w firmie spedycyjnej organizacją transportu, dba o wydajność zadań wykonywanych przez zespół, którego pracę nadzoruje. Oprócz tego zakres obowiązków spedytora obejmuje kontaktowanie się z kontrahentami – zarówno zagranicznymi, jak i krajowymi. Zajmuje się on również sporządzaniem norm, określających właściwe wykonywanie działań z zakresu spedycji. Choć działa samodzielnie, to na rachunek zleceniodawcy.

To, czym zajmuje się spedytor, polega praktycznie na tym samym w każdym kraju na świecie. Dzięki temu w pracy spedytora istnieją ogromne możliwości rozwinięcia zagranicznej kariery. Usługi spedycyjne na całym świecie są do siebie bardzo podobne. Różni je tylko środek transportu. Dlatego jeśli w Polsce pracujesz jako spedytor lądowy, to najprawdopodobniej nie będziesz miał trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie za granicą, jednak tylko w swojej specjalizacji.

Zakres obowiązków spedytora

Co robi spedytor? Tak naprawdę zawód spedytora charakteryzuje się bardzo jasno zarysowanymi obowiązkami. Z tego powodu jest to idealna praca dla pragmatyków, którzy lubią mieć dokładnie określoną listę zadań. Stanowisko spedytora cechuje się organizacją transportu z punktu A do punktu B (czasami zahaczając jeszcze o punkt C i D) tak, aby towar dotarł do klienta w nienaruszonym stanie. Podejmuje on także szereg innych czynności — związane są one z zawieraniem umów, pozyskiwaniem nowych klientów lub sprawdzaniem ofert zaprzyjaźnionych partnerów biznesowych.

Jego obowiązki to:

 • zorganizowanie przewozu towarów,
 • wybór dogodnej trasy,
 • opracowanie dokumentacji przewozowej,
 • wybór odpowiedniego środka transportu,
 • organizacja ubezpieczenia załadunku,
 • odprawa celna,
 • odbiór przesyłek,
 • dostarczenie przesyłek,
 • zabezpieczenie towarów,
 • zawieranie umów spedycji,
 • wystawienie dokumentów spedycyjnych (np. listy przewozowe),
 • pozyskiwanie klientów,
 • przeładunek,
 • magazynowanie i składowanie towarów,
 • rezerwacja biletów przewozowych,
 • kontrola i naprawa awarii,
 • informowanie przewoźnika o ewentualnych problemach,
 • udzielanie informacji klientom.

Zdarza się, że spedytor może być także odpowiedzialny za podjęcie należności, jednak zazwyczaj tym zagadnieniem zajmują się księgowi.

Spedytor – ile zarabia?

Na zarobki spedytora wpływ ma staż pracy, wielkość firmy, w której pracuje, województwo, wykształcenie oraz doświadczenia spedytora. Oczywiście mniej zarobi młodszy spedytor, a więcej starszy z wieloletnim doświadczeniem. Zgodnie z badaniem portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków spedytorów wynosi 5530 zł brutto. Połowa osób zarabia mniej – 4600 zł brutto, a drugie tyle powyżej 6700 zł brutto w zaokrągleniu. Jak widać, zarobki spedytorów są stosunkowo wysokie na tle innych zawodów. Młodszy spedytor może liczyć na pensję w wysokości 4 tys brutto, natomiast już starszy specjalista ds. spedycji może zainkasować podstawę wynagrodzenia w wysokości około 5,5 tysiąca.

Warto także wspomnieć, że często w pracy spedytora występuje wynagrodzenie prowizyjne. Im więcej firma zarobi na danym transporcie, tym większą prowizję otrzyma spedytor. Premie te są szczególne atrakcyjne jeśli spedytor organizuje transport międzynarodowy, ponieważ wtedy walutą transakcji jest euro. Dlatego ostatecznie to ile zarabia spedytor, zależne jest od jego wyczucia rynku i smykałki do tego zawodu. Zdarza się, że najlepsi zarabiają nawet po 10-15 tys zł brutto.

Logistyk a spedytor – różnice

Transport, spedycja, logistyka to pokrewne terminy. Logistyk i spedytor jako określenia są często używane zamiennie, choć niewłaściwie. Logistyk planuje i zarządza całym procesem transportu. Bada charakterystykę poszczególnych tras przejazdu kierowców, zna regulacje dotyczące transportu na przestrzeni różnych krajów świata i w oparciu o nie układa plan i wytyczne konkretnych transportów. Zna się na technologiach firm transportowych. Spedytor międzynarodowy jest jednym z ogniw planu, jaki opracowuje logistyk.

Spedytor – wymagania na stanowisku

W zawodzie technik spedytor potrzebna jest wiedza na temat przepisów dotyczących spedycji i transportu. Nie musi ona wynikać z ukończenia uczelni wyższej. Oczywiście studia nie zaszkodzą i otworzą Ci drogę do awansu, jednak warto zauważyć, że nie jest to warunek konieczny. Jeśli już od najmłodszych lat wiesz co chcesz robić w przyszłości, warto wybrać się do technikum spedycyjnego. Zdanie egzaminu w zawodzie technik spedytor nada Ci kwalifikacje, które będą twoim dodatkowym atutem podczas poszukiwania pracy spedytora.

Osoba pracująca na tym stanowisku powinna także umieć zarządzać zespołem. Oprócz tego duże znaczenie mają zdolności analityczne, odpowiedzialność, dobra organizacja oraz umiejętność pracy pod presją czasu. W zawodzie spedytora obowiązkowa jest również znajomość języków obcych. Język angielski to krytyczne minimum. Warto znać dodatkowo niemiecki oraz jeszcze jeden język, który pozwoli Ci zbudować specjalizację dotyczącą konkretnego regionu. Z racji tego, że do jego obowiązków należy kontaktowanie się w podwykonawcami, przewoźnikami i klientami znajomość języków w stopniu umożliwiającą swobodną rozmowę to element konieczny do podjęcia zawodu spedytora.

Spedytor: praca

Jeśli spełniasz powyższe kryteria nie powinienieś mieć problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Co więcej możliwe, że nawet będziesz mógł swobodnie wybierać w atrakcyjnych ofertach pracy. Najlepiej poszukaj wakatów na portalach zbierających ogłoszenia. Nie zamykaj się na jedną lokalizację, ponieważ często (szczególnie teraz) można znaleźć informacje o pracy zdalnej. Wynika to z faktu, że stanowisko spedytora jest dość samodzielne i raczej nie wymaga pracy w zespole.

Usługi spedycyjne mogą być świadczone zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Oznacza to, że gdy już zdobędziesz doświadczenie zawodowe możesz pokusić się o założenie własnej firmy spedycyjnej. W tym zawodze częste są umowy o zakazie konkurencji, więc jeśli zdecydujesz się na działalność dokłądnie zapoznaj się z warunkami takiego dokumentu.

Czasami, aby zostać spedytorem wystarczy trafić na dobrą ofertę, w której widnieje magiczne hasło „nie wymagamy doświadczenia”. Zdarza się, że osoby, które wcześniej nie miały styczności z tym zawodem odkrywają w sobie ukryty transportowy talent.

Spedytor – typy pracy

Spedytor to główne określenie na przedstawicieli branży spedycyjnej, lecz zadania poszczególnych są zróżnicowane. Inną specyfikę pracy ma spedytor krajowy a inną spedytor międzynarodowy, czy asystent spedytora. W zależności od zakresu obowiązków możemy wyróżnić:

 • spedytora głównego, który zajmuje się przyjęciem zlecenia od osób, które chcą zamówić usługi spedytora;
 • spedytora pośredniego, który obsługuje zlecenia,
 • spedytora zastępczego, którego zakres zadań jest zbliżony do spedytora pośredniego,
 • spedytora międzynarodowego, do którego zadań należy import i eksport przesyłek zagranicznych,
 • spedytora celnego, który zajmuje się zgłaszaniem przesyłek do odprawy celnej,
 • spedytora granicznego, który zajmuje się czynnościami niezbędnymi do przejścia odprawy celnej,
 • spedytora morskiego, który zajmuje się przesyłkami wymagającymi transportu na morzu (transport morski),
 • spedytora wysyłkowego, który „przerzuca” towar do dalszego transportu,
 • spedytora odbiorczego, który odbiera ładunek.

Spedytor – jak nim zostać?

Aby zostać spedytorem, należy posiadać minimum wykształcenie średnie. To, jak zostać spedytorem jest uzależnione od momentu, w którym kandydat zdecyduje się na rozwój w branży. Jeśli decyzja jest poprzedzona wyborem szkoły średniej, wystarczy wybrać technikum spedycyjne, gdzie oprócz matury umożliwiającej późniejsze pójście na studia kandydat przygotowuje się do egzaminu zawodowego. W technikum spedytor otrzymuje kwalifikacje do zawodu spedytora, polegające m.in. na organizacji transportu i obsłudze klientów i kontrahentów.

Osoby, które pomyślą o karierze spedytora w późniejszych latach życia, mogą zdecydować się na technikum policealne. Istnieje także możliwość pójścia na studia podyplomowe. Innym sposobem na zostanie spedytorem jest kurs. Dyplom ukończenia kursu spedytora można otrzymać już po kilku dniach lub tygodniach. Możliwe są także kursy online. Po zdobyciu kwalifikacji należy wybrać ofertę i w oparciu o nią przygotować dobry list motywacyjny i napisać profesjonalne CV spedytora. Najwięcej ofert pracy można znaleźć na popularnych stronach internetowych z ogłoszeniami.

Dobry spedytor – cechy

Tak jak w każdym innym fachu, tak i w zawodzie spedytora kandydat musi wykazywać odpowiednie cechy. Zważywszy na to co robi spedytor, czym zajmuje się na co dzień i jakie czynności związane z organizacją transportów podejmuje, jedną cech dobrego spedytora jest umiejętność pracy w dużym stresie. Predyspozycje do zawodu w charakterze spedytora ma osoba:

 • Odporna na stres – praca w spedycji wiąże się ogromnym stresem. Nieustannie trzeba mieć na względzie przestrzeganie terminów, papierologię i wyjaśnianie nieprzewidzianych problemów.
 • Spostrzegawcza – specjalista ds. spedycji powinien być skrupulatny w swoich działaniach i zwracać uwagę na szczegóły. Nawet najmniejszy błąd w dokumentacji może poruszyć lawinę problemów.
 • Cierpliwa – spedytor pracuje z klientami, a zatem musi znosić niedoinformowanie lub emocjonalne zachowanie kontrahentów i klientów. Trzeba jednak zachować spokój i opanowanie, traktować klienta z szacunkiem i na spokojnie próbować rozwiązać wszelkie spory.
 • Odpowiedzialna – spedytor ma pod sobą towary niekiedy o ogromnej wartości. Jest za nie odpowiedzialny i musi zadbać o to, by w wyznaczonym terminie dotarły na miejsce. W niektórych krajach występuje szczególnie wysokie ryzyko np. kradzieży. Umiejętność podejmowania decyzji to podstawa.
 • Idąca z duchem czasu – obecnie niemal każda branża zmierza w kierunku automatyzacji, to samo dotyczy spraw spedycji. Dlatego spedytor międzynarodowy powinien radzić sobie z technologią, urządzeniami mobilnymi i rozumieć podstawowe pojęcia z nimi związane, jak np. działanie systemu GPS.

Jak napisać CV spedytora?

CV spedytora powinno skupiać się na doświadczeniu zawodowym. To właśnie ono, dla większości pracodawców z branży spedycyjnej, jest kluczowe. W związku z tym, że spedytor sam podejmuje wiele czynności związanych z pośredniczeniem w transporcie międzynarodowym lub krajowym, CV musi zawierać wykaz konkretnych cech i kompetencji miękkich, które są niezbędne na tym stanowisku.

Dodatkowo niezwykle ważną pozycją w CV spedytora powinna być znajomość języków obcych wraz z określeniem poziomu ich znajomości. Według skali CEFR możesz posiłkować się takimi oznaczeniami:

 • Poziom podstawowy/początkujący:
  A1 – Beginner
  A2 – Pre-Intermediate
 • Poziom samodzielności/średnio zaawansowany:

         B1 – Intermediate
         B2 – Upper-Intermediate

 •  Poziom biegłości/zaawansowany:

         C1 – Advanced
         C2 – Proficient

Oceń artykuł
5/5 (1)