Firma spedycyjna od podstaw. Dowiedz się, jak założyć własną firmę spedycyjną w Polsce

Firma spedycyjna jako element branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka) wymaga posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych oraz uzyskania licencji. Jej brak może skutkować uzyskaniem kary w wysokości nawet 8000 tysięcy złotych. Dowiedz się jak założyć własną firmę spedycyjną, tak by uchronić się przed karą oraz odnotowywać zyski.

firma spedycyjna - przewóz

Niedawno pisaliśmy o tym, jak otworzyć firmę transportową. Dziś zajmiemy się jedną z pokrewnych działalności, a więc opiszemy etapy i opłacalność otworzenia własnego biznesu w obszarze spedycji. Zacznijmy pod podstaw.

Firma spedycyjna: co to?

Spedycja jest rodzajem działalności, która polega na organizacji przewozu towaru. Spedytor, czyli przedsiębiorca wystawia dokumenty spedycyjne takie jak listy przewozowe uzależnione od środka transportu. Można wyróżnić dwa rodzaje działalności spedycyjnej. Pierwsza opiera się na kompleksowej usłudze spedycji wraz z transportem, a druga jedynie na organizacji oraz wsparciu logistycznym przewozów. Czym zajmuje się firma spedycyjna? Jej główne zadania to:

 • realizacja spedycyjnych zleceń, 
 • wybór środka transportu, 
 • organizacja ubezpieczenia przesyłek, 
 • realizacja umów przewozowych, 
 • przygotowywanie przesyłek,
 • składowanie przesyłek,
 • dowóz przesyłek, 
 • wyładunek, 
 • sprzedaż przesyłki. 

Jak założyć firmę spedycyjną? 

Według polskiego prawa spedycja i transport stanowią odrębne branże, mimo iż firma spedycyjna realizuje także usługi transportowe. Do prowadzenia firmy przewozowej, jaką jest spedycja, należy uzyskać odpowiednie licencje i zezwolenia.

Spedycja: jak zacząć? Zdobądź licencje

Niestety każde zakładanie działalności gospodarczej, wiąże się z masą formalności. W przypadku firm transportowych należy do nich licencja. Jeśli firma spedycyjna działa tylko na pojazdach do 3,5 tony, licencja nie jest konieczna. Wystarczy, że pracownicy posiadają prawo jazdy kategorii B. Transport wielkogabarytowy wiąże się z koniecznością posiadania prawa jazdy kategorii C, D, C+ lub E oraz licencji na wykonywanie przewozów drogowych. 

 • Do jej uzyskania należy przejść szkolenie oraz zdać egzamin. Najpierw jednak spedytor musi zdobyć certyfikat kompetencji zawodowych, który także wiąże się ze szkoleniem zakończonym egzaminem. Koszty, na jakie trzeba się przygotować przed jego uzyskaniem to ok. 2000 zł.
 • Kolejnym krokiem jest uzyskanie licencji na spedycję. W tym celu należy udać się do Starostwa lub Urzędu Miasta. Na wydanie licencji należy poczekać do 30 dni. Bez niej nie jest możliwe wykonywanie usług z zakresu pośrednictwa w przewozie towarów.

Firma spedycyjna – jak założyć? 

Po skompletowaniu dokumentów czeka nas procedura założenia firmy. Działalność należy zarejestrować oraz zawnioskować o nadanie NIP i REGON. Firma spedycyjna może zostać założona w każdej formie prócz spółki partnerskiej. 

 • Jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna wymaga złożenia wniosku CEIDG. Złożenie wniosku rozwiązuje także kwestię zgłoszenia do ZUS, Urzędu Skarbowego oraz GUS. Wniosek CEIDG można wysłać za pośrednictwem Internetu albo złożyć bezpośrednio w Urzędzie Miasta, a nawet wysłać pocztą. Składając formularz CEIDG, przedsiębiorca jednocześnie wnioskuje o przyznanie NIP oraz numeru REGON. Na formularzu powinny znaleźć się takie informacje jak dane osobowe, numer PKD działalności (w przypadku firmy spedycyjnej 52.29.C), miejsce wykonywania działalności, wybór sposobu opodatkowania czy adres przechowywania dokumentów firmy. 
 • W przypadku pozostałych spółek, aby założyć firmę spedycyjną, należy uzyskać wpis do KRS. Koszty założenia firmy spedycyjnej, podczas wnioskowania o KRS to 100 zł za wpis do Monitora Sądowego oraz 250 zł w ramach opłaty sądowej. Formularze KRS różnią się między sobą w zależności od typu spółki. Główne informacje, jakie powinny się znaleźć w formularzu to dane spółki, takie jak NIP i REGON, status spółki, informacje na temat akcjonariuszy i udziałowców, oraz nazwa sądu, w którym wniosek jest składany. Do formularza należy także załączyć:

– imiona, nazwiska i adresy członków zarządu, 

– wykaz wspólników, 

– oświadczenie o wniesieniu kapitału, 

– umowę lub akt założenia. 

Jak założyć własną firmę spedycyjną – VAT i ZUS

Do zgłoszenia firmy jako płatnika VAT należy złożyć formularz VAT-R. Jeśli przedsiębiorca posiada podpis elektroniczny, to może go złożyć wraz z przesłaniem formularza CEIDG. Rejestracja jako płatnik VAT nic nie kosztuje. Przedsiębiorca ma 7 dni od momentu powstania obowiązku ubezpieczenia na zgłoszenie działalności do ZUS. Na formularzu ZUS ZUA, jeśli przedsiębiorca zamierza wykazywać dochód wyłącznie z działalności i ZUS ZZA, jeśli będzie zarabiać jednocześnie w kilku źródłach. 


Własna firma nie jest dla Ciebie? Sprawdź oferty pracy w Sosnowcu?


Firma spedycyjna a OCS

Firma spedycyjna to duża odpowiedzialność i często także możliwość wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji. Dlatego też własna firma spedycyjna wymaga posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spedytora. Zobowiązane do posiadania ubezpieczenia są firmy zajmujące się organizacją przewozu na terenie Polski oraz za granicą. OCS to forma ubezpieczenia zleceniodawcy oraz osób postronnych poszkodowanych w wyniku nienależytego wykonania usługi spedycji. 

Firma spedycyjna – czy się opłaca? 

Założenie własnej firmy spedycyjnej jest polecane osobom, które mają już za sobą doświadczenie w tego typu firmie. To, ile zarabia firma spedycyjna, początkowo jest uzależnione od nawiązanych znajomości. Tylko mając kontakty w branży, można liczyć na pozyskanie dobrze płatnych zleceń. Osoby całkowicie nowe na rynku transportów mogą mieć problem z rozkręceniem działalności.

Czy warto założyć firmę spedycyjną?

Własna firma spedycyjna ma wady, do których można zaliczyć dużą dynamikę. W tej branży należy nauczyć się szybkiego podejmowania decyzji, budowania konkurencyjności i refleksu. Problem w założeniu firmy mogą także stanowić koszty początkowe i koszty późniejszych etapów prowadzenia firmy. Co pochłania najwięcej pieniędzy? Oczywiście utrzymanie floty samochodów, wypłaty dla pracowników, rachunkowość, opłacenie siedziby firmy i programów do spedycji.

Za wykonywanie zawodu spedytora bez ważnej licencji trzeba się liczyć z karą w wysokości 8000 tysięcy złotych. Spedytor musi także dysponować dodatkowymi środkami jak 9000 euro na pierwszy pojazd oraz 5000 euro na każdy następny. Warto jest także posiadać zabezpieczenie finansowe w wysokości 50 000 euro. Spedycja pozwala jednak na osiągnięcie dużych zysków z działalności, gdyż niektóre firmy potrafią sprzedawać ładunki z nawet 500% marżą. Najmniejsze firmy spedycyjne pobierają 5% prowizji od ceny ładunku, zatem nawet mała firma jest w stanie przynosić przedsiębiorcy spore zyski. 

Oceń artykuł
5/5 (1)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora