Architekt IT – kto to, co robi i ile zarabia? Jak zostać architektem IT?

Architekt IT zapewne sam nazwałby siebie po prostu informatykiem, jednak dla wielu osób jego zawód wciąż pozostaje bardzo tajemniczy. Architekt systemów IT może i nie projektuje budynków, jednak rzeczywiście ma wiele wspólnego z architekturą. Chcesz wiedzieć, jak zostać architektem IT oraz czym się zajmuje i ile zarabia taki specjalista? Przeczytaj nasz tekst.

Architekt IT - praca przy komputerze

Architektura oprogramowania to jedna z młodszych dziedzin, jakie oferuje branża IT. Podobnie jak zawód programisty, tak i praca jako architekt IT coraz częściej pojawia się w przekazach jako opcja dla młodych informatyków. Architekt IT to przyszłościowy zawód. Na uczelniach powstają  specjalizacje w tym kierunku, a oferty na portalach pracy nieustannie się pomnażają. Praca jako architekt IT najistotniejsza jest w początkowej fazie projektu. Dlatego osoba starająca się o pracę na stanowisku architekta IT często musi liczyć się z nowymi wyzwaniami już od samego początku swoich działań.

Architekt IT: kto to taki?

Architekt systemów IT to osoba, której zadaniem jest rozłożenie produktu na czynniki pierwsze. Architekt/projektant systemów IT definiuje wymagania, elementy projektu i wyznacza zależności kluczowych elementów systemu informatycznego tak, by usprawnić zarówno jego działanie, jak i schemat działania programistów.

Ściślej mówiąc, architekt systemów to osoba, która zbiera wszystkie dane projektu i prezentuje je w graficzny sposób. Następnie programiści implementują zaplanowany system, który poddaje się testom. W razie problemów architekt może zaktualizować strukturę systemu tak, by uzyskać korzystny rezultat. Choć statystyki pokazują, że architektami IT zostają głównie mężczyźni, to kobiety w IT również mogą znaleźć pracę architektki. Coraz więcej pań przełamuje stereotypy i z sukcesami działa w branży technologii informatycznych.

Architekt IT — zarobki

Praca architekta systemów informatycznych to duża odpowiedzialność. To właśnie ten specjalista odpowiada za okiełznanie całego „chaosu” związanego z projektem. Dlatego, to ile zarabia architekt systemów informatycznych, nie powinno nikogo dziwić. Zarówno informacje, jakie można znaleźć w sieci, jak i widełki finansowe definiowane na stanowiskach architekta systemów IT, informują o zarobkach sięgających nawet kilkunastu tys. zł brutto miesięcznie.

Kwoty wzrastają, jeśli dany pracownik odpowiada także za nadzorowanie pracy osób zajmujących się poszczególnymi częściami projektów. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak średnie zarobki na stanowisku architekta IT w 2023 roku osiągnęły średnią kwotę 18 tys. zł brutto miesięcznie.

Oczywiście to, ile zarabia architekt IT, uzależnione jest od jego wiedzy, doświadczenia, wykształcenia oraz od wielkości firmy, w której pracuje. Masz już na oku oferty pracy w IT? Nasz kalkulator wynagrodzeń pomoże Ci w ustaleniu kwoty, jaką możesz zarobić.

Jak zostać architektem IT?

Informatykami często zostają pasjonaci, dlatego w tym zawodzie częściej wymaga się praktycznej wiedzy i rzeczywistego zainteresowania tematem niż wykształcenia. Oczywiście wykształcenie kierunkowe z zakresu technologii informacyjnych znacząco podwyższa wartość kandydata na rynku pracy.

Jest ono szczególnie dobrze postrzegane w sytuacji, gdy myślimy przyszłościowo i mamy w planach awans. Skoro studia nie są bezsprzecznym wymogiem, to jak zostać architektem IT? Pracę jako architekt systemów IT najlepiej jest traktować jako kolejny etap kariery.

W związku z tym, że architekt IT ściśle współpracuje z programistami, powinien móc pochwalić się wiedzą w tym zakresie. Aby lepiej zrozumieć swoich współpracowników, najlepiej, jeśli architekt systemów IT sam w przeszłości pracował jako programista. Praca dla architekta czeka na już bardzo doświadczonych kandydatów.

Architekt IT — studia

Uczelnie dostosowują swój program do coraz to nowszych, współczesnych zawodów. Między innymi wyciągają pomocną dłoń w kierunku tych, którzy już od samego początku swojej kariery wiążą przyszłość z architekturą IT. Przyszły architekt IT może zainteresować się ofertami m.in.:

  • Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, która oferuje kierunek Architekt systemów informatycznych dla biznesu. Wybrane studia uczą pracy ze zintegrowanymi systemami informatycznymi występującymi w firmach. Pozwalają opanować narzędzia informatyczne, jakie wykorzystuje się w tworzeniu aplikacji. Na tych studiach nauczysz się również programowania.
  • Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania Copercnicus we Wrocławiu. Oferuje ona studia podyplomowe na kierunku IT ARCHITECT – CLOUD & INFRASTRUCTURE. Wybrany kierunek nastawiony jest na konkretne metodologie UMF oraz TOGAF w odniesieniu do rozwiązań w zakresie Cloud. Są to studia podyplomowe, na które przyszły architekt IT powinien udać się, mając już wiedzę z zakresu informatyki, a najlepiej programowania.
  • Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i kierunku Projektowanie systemów informatycznych i analiza danych. Te studia inżynierskie uczą zarówno programowania w językach JAVA i C++, zarządzania bazami danych i zarządzania projektami informatycznymi metodami SCRUM, Prince2 i PMI.

Na czym polega praca architekta IT?

Ciężko jest sprecyzować, czym zajmuje się architekt IT, ponieważ jego praca przyjmuje różne role. Skupimy się na najpopularniejszych.

  • Architekt IT

Ma szeroki wachlarz doświadczeń i umiejętności. Potrafi pracować na wielu technologiach, a każda z wykorzystywanych stanowi jeden punkt na mapie całej architektury systemu.

  • Architekt oprogramowania

Rola architekta IT oprogramowania polega na maksymalizacji wartości, jakie można uzyskać z wybranej technologii. Architekt oprogramowania zajmuje się także budowaniem rozwiązań, które opierają się na tej jednej technologii. Architekt IT oprogramowania koncentruje się na doskonaleniu swoich umiejętności w zakresie projektowania, tak by móc wykorzystać je w wielu aspektach.

  • Architekt korporacyjny

Korporacyjny architekt IT patrzy nieco szerzej na oprogramowanie. Jego działanie ujmuje w kontekście funkcjonowania całej firmy, a nie tylko samego oprogramowania. Obszar działań korporacyjnego architekta IT wykracza poza struktury IT. Monitoruje wpływ działania systemu na funkcjonowanie całej firmy. Skupia się na celach całego przedsiębiorstwa i stara się je realizować właśnie przez projektowanie systemów IT. Jest to propozycja dla osób, które już mają spore doświadczenie zawodowe jako architekt systemów IT.

Architekt IT: co trzeba umieć, by nim zostać?

Architekt IT to informatyk, a oni zazwyczaj kojarzą się nam jako osoby wyjątkowo pochłonięte swoją pracą i stroniące od życia towarzyskiego. Jednak architekt systemów IT musi konsultować się z ludźmi, dlatego wymaga się od niego zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich. Najważniejsze jest jednak doświadczenie, im bogatsze, tym lepiej.

Wymagania na stanowisku architekt IT

  1. Umiejętności twarde, jakie powinien posiadać architekt systemów IT:
  • znajomość oszacowania kosztów opłacalności wdrażania technologii,
  • znajomość nowoczesnych technologii,
  • umiejętność programowania,
  • znajomość zagadnień UML, SOA,
  • umiejętność wykorzystania narzędzi projektowych, np. Enterprise Architect,
  • implementacja rozwiązań,
  • projektowanie i modelowanie architektury systemu (umiejętność zastosowania frameworków, podziału na komponenty, tworzenie prototypów GUI, tworzenie modelu bazy danych itp.).

2. Umiejętności miękkie:

  • samodzielność,
  • umiejętność dobrej organizacji pracy,
  • komunikatywność,
  • umiejętność analitycznego myślenia.

Architekt IT – opis stanowiska

Wiemy już, co robi architekt IT. Sprawdźmy więc, jak wyglądają stanowiska architektów IT w Polsce.  Jak prezentują się kandydaci na stanowiskach architekta IT? Dane przedstawia raport „Badanie społeczności IT 2020. Architekt IT”. Raport powstał pod Patronatem Ministerstwa Rozwoju i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Z raportu wynika, że:

  • architekt IT to zawód zdominowany przez mężczyzn. Stanowią oni aż 98% wszystkich pracowników,
  • większość architektów to osoby w średnim wieku powyżej 30. roku życia. To potwierdza, że architekt systemów IT powinien mieć doświadczenie,
  • zawód cieszy się popularnością szczególnie w dużych miastach. W Warszawie znajduje się niemal 25% wszystkich tego typu stanowisk w Polsce. Drugie miejsce zajmuje Wrocław (13%),
  • aż 88% osób pracujących jako projektant systemów IT może pochwalić się wykształceniem wyższym
  • 81% architektów IT to stanowiska seniorskie, juniorzy stanowią zaledwie 1,9% pracowników.

Jak pokazują powyższe dane, architektem IT najłatwiej jest zostać osobie wykształconej i doświadczonej. Podobnie jak inne stanowiska związane z pracą w IT, architekt systemów to przyszłościowy zawód i przybywa ofert pracy na to stanowisko. Jeśli jesteś jednym z kandydatów, koniecznie przejrzyj oferty pracy na GoWork.pl.

Oceń artykuł
1.4/5 (7)