Reklama

Legalna praca w USA: jak zdobyć wizę pracowniczą?

Legalna praca w USA wymaga odpowiednich przygotowań. Niestety zwykła wiza służbowa nie stanowi podstawy do podjęcia zatrudnienia. Potrzebna jest wiza pracownicza do USA. Jak ją zdobyć? Na ile lat jest przyznawana? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w tym artykule.

legalna praca w USA - symbol Stanów

Legalna praca w USA wiąże się z koniecznością uzyskania kilku ważnych dokumentów, które uchronią Cię przed ewentualną deportacją, czy nawet dożywotnim zakazem wstępu do USA. Nie polecamy zatem posady „na czarno”. Legalna praca w USA będzie od Ciebie wymagać statusu uprawniającego do podjęcia zatrudnienia na terenie Stanów Zjednoczonych (wiza pracownicza USA), amerykańskiego konta w banku oraz zdobycia ubezpieczenia społecznego. 

Jak zdobyć wizę pracowniczą do USA? Najpierw dowiedz się, której potrzebujesz

Jeśli nie jesteś obywatelem, ani rezydentem Stanów Zjednoczonych, Twoją jedyną drogą do zarabiania na ich terenie jest wiza pracownicza do USA. Jaka konkretnie? Wyróżniamy 7 rodzajów wiz pozwalających na pracę. Każda z nich jest nadawana w innej sytuacji.

  • C-1/D to wizy wydawane dla członków załogi samolotów i statków. 
  • E-1/E-1 otrzymują zagraniczni przedsiębiorcy oraz inwestorzy. 
  • wiza pracownicza H pozwala na pracę tymczasową. 
  •  I – wydawane są dziennikarzom oraz przedstawicielom mediów. 
  • Wiza pracownicza USA L-1 dedykowana jest pracownikom, których firma ma oddział w Ameryce.
  • Artyści i sportowcy otrzymują symbol O, P, Q.
  • R to dokument dla przedstawicieli organizacji religijnych. 

Zatem zwykłych pracowników powinna obchodzić wiza do USA pracownicza typu H i L1. 

O wizę umożliwiającą legalną pracę w USA wnioskuje pracodawca

Być może zaskoczeniem będzie dla Ciebie fakt, że w pierwszej kolejności o wizę pracowniczą do USA nie ubiega się pracownik, a pracodawca lub agent pośredniczący. W celu jej uzyskania jedna z wymienionych osób składa petycję (numer I-129) w amerykańskim Urzędzie Imigracyjnym, który działa pod nazwą US Citizenship and Immigration Services (USCIS). Gdy petycja zostanie zatwierdzona, pracodawca lub agent otrzyma powiadomienie. 


Poznaj bliżej także system emerytalny w USA


Jak załatwić wizę pracowniczą do USA? Spełnij warunki

Niestety, nawet jeśli petycja zostanie zaakceptowana, nie oznacza to jeszcze otrzymania upragnionego dokumentu. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku wizowego (DS-160) do oddziału Departamentu Stanu. Wiza pracownicza w USA zostanie przyznana, tylko jeśli spełniasz odpowiednie warunki. Wymagania te różnią się od siebie w zależności od rodzaju wizy, o jaką pracownik się ubiega. Wiza pracownicza USA o różnych numerach obejmuje odmienne zawody. Wyróżnijmy zatem najczęściej wydawane wizy pracownicze i warunki ich uzyskania: 

  • Wiza pracownicza H-1B nadawana jest osobom, które są specjalistami w danej dziedzinie. Zatem warunkiem jej uzyskania jest posiadanie tytułu licencjata lub wyższego. Wykształcenie musi jednak dotyczyć zawodu, w jakim kandydat będzie pracować w USA.
  • H-2B to rodzaj wizy obowiązującej osoby pracujące tymczasowo/sezonowo. Warunkiem jej uzyskania jest zgłoszenie się do pracy w USA, na którą istnieje w kraju duże zapotrzebowanie. W tym celu pracodawca zobowiązany jest do wnioskowania o zaświadczenie informujące o braku pracowników do danego rodzaju zawodu. 
  • Wiza pracownicza USA L-1 dotyczy osób, które są oddelegowane do filii firmy znajdującej się w Stanach Zjednoczonych. Wizę L-1 mogą uzyskać jedynie kierownicy i specjaliści. Warunkiem uzyskania wizy jest udokumentowanie zatrudnienia w danej firmie przynajmniej przez jeden rok bez przerw w ciągu ostatnich trzech lat. 

Praca w Częstochowie otworzy przed Tobą nowe możliwości!


Legalna praca w USA: ostatni krok

Ostatni krok uzyskania wizy do USA to spotkanie z konsulem. Do jego przygotowania potrzebne jest potwierdzenie wpłaty wizowej, numer kodu kreskowego, który pokazuje się na stronie po złożeniu wniosku i numer paszportu. Termin wizyty można ustalić samemu. Jak wygląda spotkanie z konsulem? Jest to rozmowa, po której konsul wydaje decyzję w sprawie przyznania wizy. Najlepiej przynieść na spotkanie wszystkie certyfikaty potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Nie może na nim zabraknąć również paszportu, potwierdzenia umówionego z konsulem spotkania (w formie druku) i fotografii. Przyznaną wizę można bezpłatnie odebrać w oddziale firmy kurierskiej TNT.

Wiza pracownicza do USA a rodzina (2021)

Przyznanie wizy pracowniczej i wyjazd do USA wcale nie musi oznaczać rozłąki z najbliższymi. Zarówno małżonkowie, jak i dzieci osób, którym przyznano wizę z serii H, mogą ubiegać się o wizę H-4, która pozwala na legalne towarzyszenie posiadaczowi wizy. W przypadku rodzin posiadaczy wizy USA z symbolem L należy ubiegać się o wizę L-2. Uprawnia ona do towarzyszenia posiadaczowi, a do tego umożliwia ubieganie się o pozwolenie na pracę przez małżonków.

Wiza pracownicza USA 2021 – koszt

Legalna praca w Stanach Zjednoczonych to niestety luksus, na który niewielu może sobie pozwolić już przez sam fakt, tego, ile kosztuje wiza pracownicza do USA. Z pierwszym wydatkiem trzeba się zmierzyć już w momencie składania petycji w USCIS. Sama prośba o jej rozpatrzenie kosztuje aż 460 USD. 190 USD to kolejna cena, jakiej wymaga wiza pracownicza do USA. Obejmuje ona rozpatrzenie wniosku wizowego. Kolejnym kosztem jest także dostarczenie wizy w wysokości ok. 24 zł, jeśli nie wybrano opcji bezpłatnej. 

Jak wygląda zmiana wizy turystycznej na pracowniczą w USA? 

Zmiana wizy turystycznej na pracowniczą jak najbardziej jest możliwa, jednak należy spełnić kilka warunków, by móc się o nią ubiegać. Przede wszystkim, należy udokumentować legalne warunki przebywania na terenie Stanów Zjednoczonych, oraz nie mieć na koncie żadnych wykroczeń. Aby dokonać zmiany statusu wizy, wystarczy złożyć wniosek I-539 w amerykańskim Urzędzie Imigracyjnym. Wniosek ten można składać przez Internet. Następnie należy wypełnić formularz I-129 i uzbroić się w cierpliwość. 

Wiza pracownicza a zielona karta: różnice

Zielona karta daje o wiele więcej możliwości niż wiza. Posiadacz zielonej karty staje się rezydentem Stanów Zjednoczonych i uzyskuje prawo do mieszkania i podjęcia nauki oraz legalnej pracy w USA. Może także wielokrotnie wjeżdżać do USA bez wizy, a nawet przez rok przebywać poza terenem Stanów. O zieloną kartę wolno się ubiegać, będąc już posiadaczem wizy. 

Ile się czeka na wizę pracowniczą w USA?

Niestety, niektórzy na wieść o tym, jak długo się czeka, aż wiza pracownicza zostanie przyznana, rezygnują z pracy w USA. Już sam czas oczekiwania na rozpatrzenie petycji stanowiącej pierwszy krok do uzyskania wizy pracowniczej, potrafi wynieść od kilku tygodni, nawet do roku. Na ile lat jest przyznawana wiza pracownicza USA? W przypadku podstawowej wizy specjalistycznej H-1B jest to okres 3 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata.

Oceń artykuł
3.9/5 (9)