Ile wynosi minimalna oraz średnia emerytura w USA? Komu przysługuje? Z tego tekstu dowiecie się, jak działa amerykański system emerytalny i jakie świadczenia gwarantuje. Znajdziecie także odpowiedzi na pytania, jaki jest wiek emerytalny w Stanach Zjednoczonych, po ilu latach pracy nabywa się prawo do wypłaty środków w tym kraju i ile wynosi najniższa emerytura w USA dla Polaka.

emerytura-w-usa

Jak działa amerykański system świadczeń social security? Czy w USA można przejść na wcześniejszą emeryturę? Kto może liczyć na emeryturę państwową? Przez kogo są świadczenia wypłacane? Jak rzecz wygląda w przypadku osób urodzonych w Polsce bądź innym kraju? Jak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

System emerytalny w USA – jak działa?

System emerytalny w USA musi obsłużyć już co najmniej 67 milionów emerytów. Jak działa tak olbrzymia machina? W tym tekście przybliżymy Wam zasady, na jakich obliczana jest emerytura w USA oraz to, komu i po ilu latach pracy przysługują emerytalne świadczenia social security.

Choć państwo gwarantuje minimalne wartości świadczeń, wiele osób zamieszkujących i pracujących w Stanach Zjednoczonych dodatkowo oszczędza na swoją emeryturę za pośrednictwem pracowniczych i indywidualnych planów emerytalnych. Dzieje się tak dlatego, że amerykański system emerytalny nie jest wcale oceniany jako najbardziej wydajny. Zdaniem analityków firmy Mercer, problemem są tu zbyt niskie wartości emerytur dla najgorzej zarabiających, a także zbyt łatwy dostęp do świadczeń przedemerytalnych.


PRZECZYTAJ TAKŻE:


System repartycyjny

Tu warto dodać, że obecnie pobierane emerytury w USA wypłacane są w tzw. systemie repartycyjnym (z ang. pay-as-you-go), podobnie jak w przypadku emerytury we Francji. W praktyce oznacza to tyle, że aktualnie wypłacane świadczenia finansuje się przede wszystkim z podatków, aktualnie odprowadzanych przez pracowników oraz przedsiębiorców.

Emerytura w USA – z jakich filarów się składa?

Amerykańska emerytura składa się z dwóch podstawowych filarów – państwowego oraz prywatnego. Poniżej precyzujemy, ile wynosi i jak działa każdy z nich.

Emerytura państwowa

Państwowa emerytura w USA to dożywotnio wypłacane świadczenie. Jego wysokość oblicza się indywidualnie na podstawie zarobków danego pracownika. Pod uwagę bierze się tu 35 lat najwyższych osiąganych dochodów. Od obywateli Stanów Zjednoczonych oczekuje się bowiem wykonywania pracy zarobkowej przynajmniej 65. roku życia.

Tu warto wspomnieć o tym, że aby móc otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, nie możemy zdecydować się na przejście na emeryturę wcześniej niż po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, czyli 65 lat. Jeśli przykładowo po wypłatę emerytury w USA zgłosimy się w wieku lat 62, otrzymamy jedynie 70 proc. świadczenia. Podobnie jest w przypadku emerytur w Norwegii.

Ile wynosi średnia emerytura w USA?

Choć Amerykanie często liczą na wyższą wysokość państwowej emerytury w USA, ci lepiej sytuowani otrzymają mniej pieniędzy w ramach świadczenia. Wysokość średniej emerytury w USA za 2018 rok wyniosła ok. 1400 dolarów miesięcznie. Przy tym im mniej zarabialiśmy, tym wyższa będzie otrzymywana na konto kwota.

Przykładowo, jeśli wykonując legalną pracę w USA zarabialiśmy ok. 895 dolarów miesięcznie, otrzymamy 90 proc. kwoty świadczenia. Jeśli nasze zarobki przekroczą kwotę 5397 dolarów miesięcznie, będzie to już 32 proc. kwoty świadczenia. Przy zarobkach przekraczających kwotę 6 tys. dolarów miesięcznie przysługiwać nam będzie jedynie 15 proc. kwoty emerytury państwowej.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że według wyników badań dla zdecydowanej większości uprawnionych do poboru emerytury w USA świadczenie stanowi podstawę budżetu seniora. Dla blisko 40 proc. emerytów jest ona podstawowym źródłem utrzymania.


ZOBACZ TEŻ:


Prywatna emerytura w USA

Z kolei prywatna emerytura składa się z pracowniczych oraz indywidualnych planów emerytalnych. Jak wspominaliśmy, posiłkuje się nimi sporo osób pracujących na terenie Stanów Zjednoczonych.

Tu jednak system emerytalny w USA jest bardzo podzielony. Choć istnieją programy pracownicze, oparte na systemie zdefiniowanego świadczenia, jest ich coraz mniej. Liczba firm oferujących programy działające na zasadzie renty dożywotniej maleje. Jednak te, które nadal je prowadzą, obliczają wysokość świadczenia na podstawie zarobków z kilku lat przed przejściem w stan spoczynku.

Warto również podkreślić, że aktywa emerytalne w ramach prywatnych programów odpowiadają w USA aż za 135 proc. PKB, podczas gdy w Polsce suma ta stanowi ledwie 9,3 proc.

Programy pracownicze 401(k) w USA – jak to działa?

Coraz popularniejsze stają się za to programy pracownicze, oparte na systemie zdefiniowanej składki. Wysokość emerytury w USA zależy tu od notowań instrumentów, w które inwestuje przyszły amerykański emeryt. Najchętniej wybierane są tu tzw. konta 401(k). Programy te są finansowane z wynagrodzenia pracownika, do których dołożyć może się także pracodawca.

W ramach tych programów kapitał można inwestować w instrumenty takiej jak akcje, obligacje, inwestycje alternatywne czy też fundusze inwestycyjne. Po zgromadzone w ramach takich rozwiązań środki można zgłosić się już tuż przed ukończeniem 60. roku życia.

System jest tu na tyle wydajny, że korzysta z niego już co trzeci obywatel USA.

Wiek emerytalny w USA – ile wynosi?

Aktualny wiek emerytalny w USA wynosi (w zależności od daty urodzenia) od 65 do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn. Tu warto pamiętać również o tym, że wiek ten ma być regularnie podwyższany, aby poprawić kondycję finansową systemu emerytalnego w USA.

Po wypłatę świadczenia można też ubiegać się wcześniej – minimalnie od 62. roku życia. Jak jednak wspominaliśmy, wartość podstawowej emerytury nie będzie tu zbyt wysoka.

„Premia za cierpliwość”

Aby odciążyć system emerytalny w USA, a także zachęcić seniorów do dłuższej aktywności na rynku pracy, wprowadzono również tzw. premię za cierpliwość. W myśl tej zasady im dłużej przyszły emeryt wstrzyma się z wystąpieniem o pobór świadczenia, tym więcej pieniędzy będzie otrzymywać już do końca życia, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku emerytury w Niemczech.

Premia jest doliczana maksymalnie do 70. roku życia i wynosi 8 proc. za każdy kolejny rok. W praktyce oznacza to tyle, że najwyższa możliwa wartość świadczenia, jakie można uzyskać, wynosi 124 proc. jego kwoty.

Pobieranie emerytury z USA w Polsce: na jakich zasadach?

Pracowaliście przez pewien czas na terenie Stanów Zjednoczonych i zastanawiacie się, czy przysługuje Wam emerytura z USA? Osoby, które posiadają okresy ubezpieczenia zarówno w Polsce, jak i USA, mogą uzyskać emeryturę w obydwu tych państw, o ile spełnią warunki, które przepisy obydwu krajów ustanawiają do nabycia uprawnień do wypłaty świadczeń.

Gwarantuje to umowa dotycząca zabezpieczenia społecznego, zawarta między Polską a Stanami, w 2009 roku. Dzięki niej osoby, które pracowały, bądź nadal pracują w USA, mogą zaliczyć okresy tej pracy przy procesie ubiegania się o emeryturę w ZUS.

Kto może otrzymywać emeryturę z USA na konto w Polsce?

Po stronie USA umowa dotyczy świadczeń przysługujących z amerykańskiego federalnego systemu ubezpieczeń emerytalnych, rodzinnych oraz z tytułu niezdolności do pracy.

W zakresie dotyczącym świadczeń emerytalnych obejmuje ona swoimi postanowieniami przede wszystkim osoby, które:

  • są lub były ubezpieczone z tytułu zatrudnienia, lub prowadzenia działalności zarobkowej w Polsce i USA, bez względu na miejsce zamieszkania;

  • są lub były ubezpieczone w jednym z tych krajów, w stale zamieszkują w drugim.

Umowa dotyczy więc zarówno tych Polaków, którzy pracowali w USA, a obecnie mieszkają w Polsce, jak i tych, którzy pracowali w Polsce, lecz aktualnie mieszkają w USA.


Szukasz pracy we Wrocławiu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Sumowanie okresów ubezpieczenia

Zastanawiasz się, ile wynosi najniższa emerytura w USA dla Polaka? Przy ustalaniu wysokości emerytur z USA zgodnie z umową stosuje się zasadę sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w każdym z państw. Według niej uwzględnieniu podlegają okresy ubezpieczenia przebyte zarówno w Polsce, jak i USA, przy założeniu, że to uwzględnienie jest konieczne do uzyskania świadczenia oraz pod warunkiem, że okresy te nie pokrywają się w czasie.

Jeśli więc posiadane przez daną osobę okresy ubezpieczenia w Polsce są niewystarczające do nabycia prawa do emerytury, wtedy uwzględnia się okresy ubezpieczenia w USA, przebyte w ramach federalnego systemu social security.

Emerytura z USA – jak się ją oblicza?

Proces obliczania łącznej wartości emerytury z uwzględnieniem łącznych okresów ubezpieczenia przebytych w USA i w Polsce przebiega w dwóch etapach. Pierwszy polega na wyliczeniu przez ZUS pełnej, teoretycznej kwoty polskiego świadczenia, jakie przysługiwałoby ubezpieczonemu, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia przebył w Polsce. Na tym etapie okresy ubezpieczenia z USA traktuje się jak polskie okresy składkowe w rozumieniu polskiej ustawy emerytalnej!

Drugi etap polega z kolei na wyliczeniu rzeczywistej kwoty polskiego świadczenia na podstawie proporcji występującej między okresami ubezpieczenia przebytymi w Polsce do sumy wszystkich okresów w Polsce i w USA. Równolegle do tego procesu amerykańska Administracja Zabezpieczenia Społecznego zobowiązana jest do ustalenia wartości emerytury z USA zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, przy uwzględnieniu regulacji umowy.

Szczegółowych informacji na temat otrzymywania świadczeń rodzinnych, emerytalnych i innych udziela Biuro Świadczeń Federalnych z siedzibą w Warszawie (które obsługuje mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, a także rezydentów Białorusi, Republiki Czeskiej, Estonii, Łotwy, Litwy, Rosji, Słowacji i Ukrainy) lub w Krakowie (obsługuje mieszkańców województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz rezydentów Węgier). Należy kontaktować się wyłącznie z właściwym Biurem Świadczeń Federalnych.

Oceń artykuł
3.4/5 (20)