Ile wynosi wysokość emerytury w Niemczech i od czego jest zależna? Zagraniczne wyjazdy, wygodne domy i luksus braku przymusu pracy na emeryturze – tak ma wyglądać życie niemieckich emerytów. Czy to aby na pewno prawda? Możecie być zaskoczeni tym, jak w rzeczywistości wygląda kwestia emerytur w Niemczech i jak bardzo różni się w kontekście polskiego ubezpieczyciela, czyli ZUS.

Ile-wynosi-emerytura-w-niemczech-po-10-latach-pracy

Emerytura w Niemczech – czy jest tak wysoka, jak sądzimy?

Niemieckie emerytury są według obiegowej opinii na tyle wysokie, aby pozwolić seniorom na zagraniczne wyjazdy, samodzielne mieszkanie, leczenie czy brak konieczności dorabiania do świadczeń. Czy to aby jednak na pewno prawda? Okazuje się, że niemiecki system emerytalny nie wszędzie zapewnia taką wysokość świadczeń, jaką sobie wyobrażamy.

Czemu nie wszyscy niemieccy obywatele mogą liczyć na tę samą wysokość świadczeń i dlaczego w najgorszej sytuacji są kobiety mieszkające w zamożniejszych regionach kraju? Temu przyjrzymy się w tym tekście. Wytłumaczymy Wam także, po ilu latach pracy emerytura w Niemczech będzie się Wam należeć.


WARTO WIEDZIEĆ: Granica ubóstwa w Polsce przeraża! Emeryci muszą żyć za… 700 zł miesięcznie


Emerytura w Niemczech – po ilu latach pracy się należy?

Kwestie związane z prawem emerytalnym w Niemczech nie są wcale proste. Wynika to z wielu reform, jakie przeszedł system wypłaty świadczeń u naszych zachodnich sąsiadów. Ma to także wpływ na to, po ilu latach pracy należy się emerytura w Niemczech i wysokość świadczenia.

Prawo emerytalne w Niemczech

Prawo do emerytury w Niemczech regulują więc 2 umowy:

 • Porozumienie emerytalne z 1975 roku

Zgodnie z jego treścią emerytura jest wypłacana na podstawie wszystkich opłaconych na terenie Polski oraz Niemiec składek. Do wypłaty emerytury zobowiązane jest jednak tylko jedno państwo – to, w którym aktualnie mieszka emeryt. Nie przysługują nam więc dwie emerytury – polska i niemiecka, a jedynie jedna z nich.

 • Prawo emerytalne Unii Europejskiej

Zgodnie z prawem emerytalnym UE, na terenie państw członkowskich obowiązuje zasada tzw. „koordynacji emerytur”. Co to oznacza w praktyce? Do wypłacanej nam zgodnie z tym prawem emerytury wliczane są wszystkie okresy pracy w państwach unijnych, niezależnie od tego, gdzie pracowaliśmy i gdzie będziemy pobierać świadczenia. Bieżące składki są odprowadzane w kraju, w którym aktualnie pracujemy, a emerytura jest wypłacana w miejscu naszego zamieszkania.

Która umowa dotyczy kogo? Najważniejszą kwestią będzie tu data naszego osiedlenia się w Niemczech. Jeśli do tego kraju przyjechaliśmy przed 31.12.1990 r., obowiązuje nas porozumienie z 1975 r. Jeśli nastąpiło to po tej dacie – dotyczyć nas będzie prawo unijne.


SPRAWDŹ TEŻ:


Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę w Niemczech?

Ustawowe ubezpieczenie emerytalne co do zasady obejmuje wszystkie osoby, które w sposób legalny podejmują zatrudnienie na terenie Niemiec. Trzeba jednak pamiętać, że nawet te osoby podlegają pewnym warunkom, niezbędnym do spełnienia, by cieszyć się ustawowym ubezpieczeniu emerytalnym za zachodnią granicą.

Zastanawiacie się, jakie warunki musicie spełniać, aby móc ubiegać się o emeryturę niemiecką? Poniżej znajdziecie pełną listę:

 • praca na terenie Niemiec przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy;
 • pracownik powinien opłacać minimalne składki emerytalne w Niemczech i być objętym ubezpieczeniem emerytalnym, czyli w trakcie tzw. „okresu wyczekiwania” („Wartezeit”) – czas rzeczonego wyczekiwania dla standardowej emerytury („Regelaltersrente”) wynosi 5 lat;
 • osiągnięcie wymaganego wieku emerytalnego w Niemczech.

Ile wynosi wiek uprawniający do ubezpieczenia emerytalnego i czy system ulega tu jakimś zmianom? Sprawdźmy!


MAMY TEŻ DLA CIEBIE: Od marca 2021 wyższe emerytury i renty!


Wiek emerytalny w Niemczech – ile wynosi?

Niemcy wiek emerytalny do tej pory ustalali na podstawie roku urodzenia. Ten system ulega już jednak zmianom, zgodnie z którymi do 2031 r. wiek ten będzie stopniowo podwyższany o miesiąc.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, od 2031 r. wiek emerytalny w Niemczech będzie wynosił 67 lat, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Uwaga, jest jednak wyjątek! Jeśli urodziliście się przed 1947 r. oraz pracowaliście co najmniej 45 lat i spełniacie wszystkie warunki, aby otrzymać niemiecką emeryturę, możecie przejść na emeryturę w wieku 65 lat.


PRZECZYTAJ TEŻ: Dodatki do emerytur – kto i na jakiej wysokości dodatek może liczyć?


Wysokość emerytury w Niemczech – od czego jest zależna?

Od czego zależy wysokość emerytury w Niemczech? Wśród wielu czynników, jakie możemy wymienić, składki emerytalne wcale nie będą najistotniejsze. Zależy ona przede wszystkim od:

 • wysokości naszych zarobków,
 • wysokości składek na ubezpieczenie, jakie odprowadzamy,
 • stażu pracy w Niemczech,
 • współczynnika momentu przejścia na emeryturę,
 • zebranych punktów emerytalnych (tzw. „Entgeltpunkte”),
 • współczynnika wartości emerytury (tzw. „Rentenwert”).

Istotny będzie także Rentenartfaktor, czyli współczynnik rodzaju emerytury. Jak nietrudno się domyślić, chodzi w tym przypadku o rodzaj świadczenia, o jakie ubiegają się osoby ubezpieczone.


ZOBACZ TEŻ:


Punkty emerytalne w Niemczech

Ostatnie trzy punkty niewiele Wam mówią? Już tłumaczymy, o co chodzi! W zależności od wysokości rocznych zarobków każdemu obywatelowi Niemiec przyznawane są tzw. punkty emerytalne. Jeden punkt odpowiada tu średniemu rocznemu wynagrodzeniu w Niemczech, które w 2020 r. wyniosło 40 551 euro. Jeśli więc w trakcie roku pracy uda Wam się zarobić taką kwotę, otrzymacie pierwszy punkt na swoje konto.

Rentenwert – co to?

Tzw. współczynnik wartości emerytury, zwany Rentenwert, ma z kolei związek z tym, czy na emeryturę w Niemczech wybieramy się w regularnym wieku emerytalnym. W takiej sytuacji współczynnik wynosi 1. Za każdy miesiąc przedterminowego przejścia na emeryturę jest on zmniejszany o 0,3%.

Przy ustalaniu wysokości przysługującej nam niemieckiej emerytury, mnożymy wszystkie zebrane punkty emerytalne przez współczynnik wartości, oraz współczynnik momentu przejścia na emeryturę.


ZOBACZ TEZ: Postojowe dla emerytów. Można dostać nawet 2 tysiące złotych!


Minimalna emerytura w Niemczech – ile wynosi?

Skoro wiemy już, na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość emerytury w Niemczech, czas spojrzeć na to, jak realnie wygląda sytuacja seniorów w tym kraju. Obiegowe opinie o bogactwie tamtejszych starszych pokoleń, trzeba będzie nieco zweryfikować. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy mogą liczyć na sute świadczenia.

Ile wynosi najniższa emerytura w Niemczech? Tu czeka nas pierwsza niespodzianka. Na terenie Niemiec nie funkcjonuje coś takiego jak emerytura minimalna, bowiem wartość świadczenia jest za każdym razem ustalana indywidualnie, na podstawie odprowadzonych składek oraz wysokości zarobków. Odpowiada za to opisany wcześniej system punktowy.


TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: DJ Wika prosi do tańca! Kim jest najstarsza didżejka w Polsce?


Średnia emerytura w Niemczech – ile wynosi?

Na podstawie danych statystycznych można za to ustalić wartość średniej emerytury w Niemczech, która wynosi ok. 1516 euro brutto, czyli mniej więcej 6,8 tys. zł. Brzmi dobrze, ale czy wiecie, że taka wysokość świadczenia emerytalnego przysługuje dopiero po przepracowanych 45 latach za Odrą? W praktyce więc niemieckie emerytury wcale nie zostają wyliczone na tak zawrotne kwoty.

Według danych niemieckiego odpowiednika naszego ZUS-u, czyli Deutsche Rentenversicherung, średnia wypłata świadczenia dla wszystkich, którzy przekroczyli ustalony wiek emerytalny w Niemczech, nie przekracza nawet kwoty tysiąca euro.

Ile wynosi emerytura w Niemczech po 10 latach pracy?

W sytuacji, kiedy pracownik przez 5 lat podejmował legalną pracę na zachodzie Niemczech i opłacał obowiązkowe składki, jego emerytura wynosi miesięcznie około 180 euro, czyli 801 złotych. Kiedy staż pracy wzrasta, kwota również ulegnie zmianie. Na ostateczną kwotę ma bowiem wpływ również płacenie składek emerytalnych przez dłuższy czas. Według kalkulatora Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego, po 10 latach pracy w Niemczech osoba zarabiająca średnio 3000 euro miesięcznie uzyska emeryturę w wysokości około 262 euro, czyli 1166 złotych.


TO TRZEBA WIEDZIEĆ: Głodowe emerytury Polaków. “Rekordzistka” dostaje 2 grosze!


wysokość-niemieckiej-emerytury

Najniższa emerytura w Niemczech – „biedaemerytury” to poważny problem

Mało tego, niektórzy Niemcy wprost prześmiewczo nazywają wysokość wypłacanych świadczeń „biedaemeryturami” i podkreślają, że przy takich kwotach rezygnacja z kontynuacji pracy zawodowej staje się niemal niemożliwa. Kto jest w najgorszej sytuacji? Wcale nie mieszkańcy najbiedniejszych regionów Niemiec!

To właśnie kobiety, zamieszkujące tereny dawnego RFN, czyli dosyć zamożnego regionu, mają otrzymywać najmniejsze niemieckie emerytury. Nie tylko są one niższe od świadczeń mężczyzn, ale i kobiet mieszkających na terenach dawnego komunistycznego NRD. Przeciętna Niemka ma bowiem otrzymywać zaledwie 728 euro, czyli równowartość ok. 3,2 tys. zł. Na polskie warunki brzmi nie tak źle, ale przypomnijmy, że koszty życia na zachodzie Niemiec są znacznie wyższe, niż na wschodzie, czy terenie naszego kraju.

Z czego wynika taka sytuacja? To właśnie system punktowy zaowocował podobnymi przypadkami. Wynika to także z uwarunkowań historycznych – kobiety zamieszkujące zachodnie tereny Niemiec, wypracowały mniejszy staż pracy, niż ich koleżanki ze wschodu. Wynosi on zazwyczaj ok. 27 lat. Skąd wynika różnica? Panie często rezygnowały z kariery zawodowej na rzecz macierzyństwa. O ile jednak w tamtych czasach pojedyncza pensja „głowy rodziny” wystarczała, aby zapewnić byt całemu gospodarstwu, o tyle teraz wygląda to trochę inaczej…

Jak ratują się ci, którzy nie mogą liczyć na wysoką emeryturę w Niemczech? Większość z nich dorabia do świadczenia dodatkową pracą. Emerytalne nierówności zdaniem ekspertów zostaną wyrównane w kolejnych pokoleniach, w których matki raczej wracają do pracy po urlopie macierzyńskim. Jednak już teraz specjaliści alarmują, że władze kraju powinny jeszcze raz przemyśleć wprowadzenie minimalnej emerytury w Niemczech.

Emerytura-w-Niemczech-po-ilu-latach-pracy

Podwyżki emerytur w Niemczech – na co można liczyć?

Waloryzacja emerytur to zjawisko spotykane nie tylko w Polsce – niemiecka emerytura również jej podlega. Na ostatnich nowelizacjach skorzystają osoby, które pragną przejść na wcześniejszą emeryturę, a w przypadku osób szczególnie długo ubezpieczonych wcale nie będzie inaczej.

Od 1 lipca 2023, emerytury w Niemczech znacząco wzrosły. Wysokość waloryzacji jest uzależniona od położenia – świadczenia wzrosły 4,39% na zachodzie Niemiec oraz 5,86% na wschodzie. Zdaniem ekspertów ważna będzie podwyżka emerytur również w 2024 roku, gdzie wzrost wysokości emerytur może sięgnąć nawet 5,5-6%.

Oceń artykuł
4.4/5 (18)