Pedagog, działaczka społeczna i najstarsza didżejka w Polsce. Kim jest słynna DJ Wika, która swoją muzyką porywa do tańca nie tylko pokolenie seniorów? Poznajcie niezwykłą historię Wirginii Szmyt!

Babcia DJ Wika, czyli jak Wirginia Szmyt zmienia wizerunek seniorów w Polsce

Przywykliśmy do myślenia o seniorach jako kruchych stworzeniach, schorowanych, poruszających się wolno i zainteresowanych głównie historią i ciepłą herbatą pod kocykiem. Błąd! Współcześni seniorzy wcale nie siedzą już tylko w domach! Nierzadko sposobem na dostosowanie się do nowych czasów i nawiązanie nowych znajomości stały się dla nich zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku lub praca na emeryturze.

To tam m.in. mają możliwość nauczenia się obsługi komputera czy udziału w towarzyskich wieczorkach tanecznych. To właśnie w ten sposób swoją przygodę z muzyką zaczęła DJ Wika. 

Najstarsza didżejka w Polsce, a może i na świecie, nie tylko udowadnia, że osoby starsze mogą świetnie odnaleźć się w zawodzie „dla młodych”, ale i obala inne stereotypy związane z „podeszłym” wiekiem!

Koniecznie przeczytaj także: Jak zostać didżejem? Poradnik dla początkującego DJ!

Ile lat ma DJ Wika? „Wiek to tylko liczba”

Data urodzenia DJ Wiki to 15 grudnia 1938 roku. Oznacza to, że kobieta w tym roku skończy 82 lata i z wykształcenia jest pedagogiem. Wirginia Szmyt, zanim zaczęła być znana jako DJ Wika, zajmowała się zawodowo pracą z m.in. trudną młodzieżą. To właśnie wybrana przez nią ścieżka kariery zaszczepiła w niej pasję do pracy z młodszymi pokoleniami i ułatwiła nawiązywanie kontaktu z nimi.

Ten kapitał „Babcia DJ Wika” wykorzystuje do dziś. Gra w modnych klubach, na dansingach i międzypokoleniowych potańcówkach oraz wciąż poznaje nowych ludzi z różnych pokoleń i z różnymi historiami. – Muzyka jest jak dobry seks: pozwala odpłynąć, wejść w trans. Gdy gram, nie myślę o tym, że pochowałam męża, że jestem sama, że mam tyle lat, ile mam – zwierzała się w rozmowie z kobiecym magazynem „Gala”.

Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

DJ Wika – życiorys godny gwiazdy

Jeszcze w 2016 roku didżej Wika postanowiła podzielić się swoją historią z czytelnikami. Wydana przez wydawnictwo Burda Publishing Polska autobiografia kobiety „DJ Wika. Jest moc!” rzuca nowe światło na to, jak wygląda życie seniorów w Polsce.

Inteligencja, skromność i poczucie humoru żony dyplomaty, która spędziła 5 lat w Szwajcarii, ujęły odbiorców jej książki. Życiorysem DJ Wiki można by było obdzielić kilka osób! Działaczka społeczna zdążyła zostać m.in. twarzą telewizji Eska podczas muzycznej gali w 2014 roku, a także występować jako didżejka w kraju i zagranicą.

DJ Wika radzi seniorom – „Wyjdźcie z domu!”

Najwięcej czasu DJ Wika poświęca jednak na pomoc seniorom. Jak sama wspomina, przeszło 30 lat pracy w poprawczaku nauczyło ją wiele na temat ludzkiej natury i problemów, jakie wpływają na nasze samopoczucie psychiczne i wiarę w swoje możliwości. Dlatego zależy jej, aby jej działania miały realny wpływ na zmianę sytuacji polskich seniorów i ich podejście do własnego wieku. Jak dodaje, w pojedynkę trudno coś osiągnąć, dlatego kluczem do sukcesu ma być łączenie pokoleń, pomimo dzielących ich różnic.

Organizowane regularnie przez didżejkę Wikę dansingi międzypokoleniowe mają służyć właśnie tym celom. Kobieta angażuje się również w organizację wyjazdów i parad dla seniorów oraz promuje w mediach ich aktywny styl życia. – Wszyscy myślą, że na starość trzeba zajmować się wnukami, a ja pokazałam, że po siedemdziesiątce można realizować własne marzenia. Nie ukrywam wieku, nie muszę iść się naciągnąć, żeby czuć się atrakcyjnie. Moja recepta na młodość? Nigdy się nie nudzić. Gram, potrafię podkleić klepkę i zmienić uszczelkę – mówiła o sobie DJ Wika w „Gali”. Jak sami widzicie, Wirginia Szmyt doskonale wie, o co chodzi w powiedzeniu „masz tyle lat, na ile się czujesz”!

Oceń artykuł
4.5/5 (2)