Oszczędzanie na emeryturę – ranking najlepszych sposobów

Niepokojące prognozy ZUS-u sugerują, że o oszczędzanie na emeryturę trzeba zadbać na własną rękę. Na szczęście jest wiele alternatyw, które sprawią, że jesień naszego życia spędzimy w dostatku i bez zmartwień o finanse. Sprawdź, jak na przyszłą emeryturę oszczędzają Polacy.

Jak oszczędzać na emeryturę

Ostatnio coraz więcej młodych osób zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać na emeryturę. Niestety nie jest to efekt nagłego wybuchu gospodarności, lecz odpowiedź na niepokojące dane przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecni emeryci otrzymują przeciętnie nieco ponad 50% średniej krajowej. Taka wysokość świadczeń nie zawsze wystarcza na zakup lekarstw, opiekę zdrowotną i opłatę rachunków. Tymczasem prognozy emerytalne dla dzisiejszych 20-30 latków są jeszcze gorsze. Oszczędzanie na emeryturę ze składek ZUS zapewni im raptem 25% średniej krajowej w 2060 roku. To jasny sygnał, że już teraz trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć poszukiwać alternatyw. Dzięki temu poradnikowi wybierzesz swój sposób na oszczędzanie, dowiesz się, czy PPK się opłaca, a także poznasz najbardziej popularne alternatywy dla emerytur z ZUS-u.

Chcesz odłożyć więcej na emeryturę? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Jak oszczędzać na emeryturę?

Nie ważne, czy jesteś 20-letnim pracownikiem, który zaczyna swoją karierę zawodową, czy 40-latkiem ze sporym doświadczeniem. Wygląda na to, że jeśli chcesz mieć godną starość, powinieneś zacząć myśleć o alternatywnych sposobach na oszczędzanie na emeryturę. Na szczęście jest ich całkiem sporo. Najbardziej popularne z nich to: PPK, PPE, IKE i IKZE. Co, jeśli żaden z nich Ci nie odpowiada? Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie, które nie są związane z lokowaniem swoich środków w funduszach. 

Oszczędzanie na emeryturę – sposoby oszczędzania

Jeśli interesują Cię alternatywne sposoby oszczędzania na emeryturę, nie możesz pominąć dwóch atrakcyjnych możliwości. Mowa tu o dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnych w postaci Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Obydwa konta oszczędnościowe, działające w ramach III filaru, można otworzyć w banku, domu maklerskim, funduszu emerytalnym, funduszu inwestycyjnym lub w dowolnym zakładzie ubezpieczeń. Czym się od siebie różnią i jakie są ich zalety?

IKE – to fundusz, na który w ciągu roku można wpłacić maksymalnie 300% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Wysokość i częstotliwość wpłat jest dowolna, a wypłata środków po osiągnięciu 60. roku życia pozwala na uniknięcie zapłaty 19% podatku od prowadzenia funduszy inwestycyjnych. Nagromadzone oszczędności można wypłacić jednorazowo lub w ratach.

IKZE – jest alternatywnym sposobem na oszczędzanie na emeryturę, który można odliczyć od podatku dochodowego PIT. Osiągnięcie rocznego limitu wpłat oznacza, że podczas rozliczania PIT możesz odliczyć ulgę w wysokości od 1000 do prawie 1900 złotych (w zależności od tego, jaki próg opodatkowania osiągasz). Jeżeli oszczędzasz z IKZE przez co najmniej 5 kolejnych lat, a środki wypłacisz dopiero po osiągnięciu 65. roku życia – zapłacisz tylko zryczałtowany podatek w wysokości 10% (zamiast nawet 32% pełnego opodatkowania). 

Jak oszczędzać na emeryturę w pracy?

Jeśli nie chcesz prowadzić funduszu emerytalnego za pośrednictwem banku, możesz przystąpić do programów obowiązujących w Twojej firmie. Oszczędzanie na emeryturę w pracy odbywa się głównie w formie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i Pracowniczych Planów Emerytalnych (PPE). Czym się od siebie różnią?

PPE – to forma oszczędzania dla pracowników firm, które zdecydowały się na wzięcie udziału w programie. W Pracowniczych Planach Emerytalnych podstawowa składka jest finansowana w całości przez pracodawcę. Jej wysokość stanowi procent wynagrodzenia pracownika (maksymalnie 7%), a wypłata środków dokonana na emeryturze jest zwolniona z zapłaty podatku od prowadzenia funduszy inwestycyjnych. Warto dodać, że PPE jest dziedziczne, czyli w przypadku śmierci właściciela – pieniądze przechodzą na jego spadkobierców lub osoby upoważnione.

PPK – jest powszechnym systemem oszczędzania w firmach, w którym biorą udział wszyscy pracownicy do 55. roku życia (chyba że złożyli deklarację o rezygnacji). Środki oszczędnościowe gromadzi się z wypłaty pracownika (minimum 2%), funduszu pracodawcy (minimum 1,5%) i Skarbu Państwa (240 złotych rocznie). Pieniądze, które uda Ci się oszczędzić, możesz wypłacić po 60. roku życia. Jednorazowo można otrzymać maksymalnie 25% uzbieranej kwoty, resztę wypłaca się w minimum 120 miesięcznych ratach. 

Oszczędzanie na emeryturę na własną rękę

Żaden ze sposobów odkładania pieniędzy Ci się nie spodobał i dalej szukasz odpowiedzi na pytanie, jak  najlepiej oszczędzać na emeryturę? Najczęściej stosowaną alternatywą wśród Polaków, jest zakup mieszkania pod wynajem. Jeżeli dysponujesz środkami finansowymi lub możesz sobie pozwolić na wzięcie krótkoterminowego kredytu – możesz wykorzystać nieruchomość jako zabezpieczenie finansowe. Pieniądze ulokowane w nieruchomości to nie tylko jedna z bezpieczniejszych lokat na przyszłość. Wynajem takiego lokalu oznacza dodatkowe wpływy z czynszu płaconego przez mieszkających w nim lokatorów.

Oceń artykuł
5/5 (7)