Reklama

Jak oszczędzać prąd? Sprytne sposoby na oszczędzanie energii w domu

Jak oszczędzać prąd? – to zagadnienie ważne dla każdego i to niezależnie od tego, ile aktualnie płacimy za energię elektryczną. Poznaj 5 praktycznych sposób na obniżenie rachunków i zadbanie o środowisko.

jak-oszczedzac-prad

5 nieoczywistych, a prostych sposobów na oszczędzanie energii w domu 

Sezon grzewczy już w pełni. Słońce zachodzi wczesnym popołudniem, zatem zużywamy także więcej prądu. Pomimo wciąż zamrożonych cen energii, nie wolno zapominać, że kryzys energetyczny wcale nie dobiegł jeszcze końca. Trwają ustalenia co do tego, ile niebawem będziemy musieli płacić za prąd. 

Niezależnie od tego, czy będą to kwoty na obecnym, i tak nie najmniejszym, poziomie czy jeszcze wyższe sumy, warto znać i stosować skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Okazuje się, że jest to proste, a przynosi też wiele korzyści. Zyskują nie tylko nasze portfele, lecz także środowisko. Oto 5 nieoczywistych i sprytnych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu:

I – Kup przykrywki do garnków

Używasz kuchenki elektrycznej lub płyty indukcyjnej na prąd? Zacznij używać także pokrywek do garnków. Mało osób wie, że gotując potrawy pod przykryciem, można zaoszczędzić nawet 30 proc. energii! 

2 – Kable z gniazdek i koniec z “uśpieniem”

Używanie trybu uśpienia lub czuwania w naszych laptopach i komputerach to bardzo wygodny, prosty i najczęściej stosowany sposób “kończenia” pracy z wykorzystaniem tych sprzętów. Wystarczy przecież tylko zamknąć klapę czy wyłączyć monitor. 

Okazuje się, jednak, że niejedno nieużywane urządzenie wciąż pobiera prąd! Wyjmij z gniazdka kabel, jeśli sprzęt nie będzie Ci teraz potrzebny i użyj opcji “wyłącz” zamiast “uśpij”. To tak niewiele. Nawyk ten zbudujesz bardzo szybko, a Twój portfel i środowisko będą Ci wdzięczne.  

3 – Piekarnik woli być zamknięty 

Dużo pieczesz? To dobrze, każdy kucharz wie, że pieczenie jest zdrowsze niż smażenie (nie, jeśli mowa o tłustych i pełnych cukru słodkościach, ale i takie rzeczy można jeść od czasu do czasu). Piecz, ile chcesz, ale nie sprawdzaj, czy potrawa jest już gotowa, otwierając drzwiczki piekarnika co 15 minut. 

Czasem jest to konieczne, ale zredukuj częstotliwość otwierania piekarnika do minimum. Każde wypuszczenie ciepłego powietrza okupione jest koniecznością pobrania energii do ponownego podniesienia temperatury. Dlatego, chcąc tu zaoszczędzić, lepiej zaprzyjaźnij się z szybką. Przez nią też dużo zobaczysz. 

4 – Za dużo lodu w lodówce

Pamiętaj o regularnym rozmrażaniu lodówki. Spokojnie, wystarczy to robić już raz na rok, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się lodu w Twoim sprzęcie. Im więcej lodu, tym lodówka musi ciężej pracować i pobierać więcej prądu, aby zapewnić odpowiednią temperaturę i prawidłowe chłodzenie produktów. Jak już o lodówce mowa, to nie waż się wkładać do niej ciepłych i nie do końca wystudzonych potraw!

5 – Adekwatne proporcje przy używaniu czajnika

Jeśli korzystasz z czajnika elektrycznego, gotuj w nim tylko tyle wody, ile potrzebujesz w danym momencie. Pamiętaj, że im więcej wody wlejesz, tym więcej prądu będzie potrzebował Twój sprzęt. Po co gotować litr, jeśli chcesz zrobić sobie tylko jeden mały kubek herbaty? 

Oceń artykuł
1/5 (1)