Reklama

Jak praca zdalna podnosi rachunki za prąd? Zobacz wyliczenia

Praca zdalna podnosi rachunki za prąd. Specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeliczyli zużycie energii podczas home office. Pracownik zdalny zapłaci za prąd nawet kilkaset złotych rocznie więcej. Zobacz, jak praca zdalna podnosi koszty energii.

praca zdalna podnosi rachunki za prąd - komputer, który pobiera energię

Ostatnio głośnym tematem jest zwrot kosztów za prąd w pracy zdalnej. Patrząc na wyliczenia ekonomistów PIE, wydaje się, że nic w tym dziwnego. Wyższe rachunki za prąd podczas pracy zdalnej nie są związane wyłącznie z wykorzystaniem komputera. Sprawdźmy, ile traci pracownik.

O ile praca zdalna podnosi rachunki za prąd?

Już sama obecność w domu w godzinach pracy generuje wyższe rachunki za prąd. Dlatego w zestawieniu wzięto także pod uwagę urządzenia, które nie służą wykonywaniu pracy, lecz również są wykorzystywane w zakładzie. To np. czajnik elektryczny czy wiatrak. Ile kosztuje pracownika obecność w domu w godzinach pracy? Poniżej podano przybliżone ceny za rok:

  • 13 zł za wiatrak,
  • 13 zł za oświetlenie,
  • 22 zł za mikrofalówkę,
  • 83 zł za czajnik elektryczny,
  • 554 zł za klimatyzator.

Praca zdalna podnosi rachunki za prąd: ile prądu zużywa komputer?

Większość pracowników na home office swoje obowiązki wykonuje na komputerze. Inny jest koszt wykorzystania komputera stacjonarnego, a inny przenośnego. Najczęściej firmowy sprzęt stanowi jednak laptop, który kosztuje pracownika ok. 64 zł rocznie. Natomiast komputer stacjonarny to już niemal dwukrotność tej sumy – koszt rzędu 120 zł za rok. Sumując powyższe wydatki urządzeń wykorzystywanych w pracy, najczęściej wychodzi na to, że praca zdalna podnosi rachunki za prąd nawet o 250 zł rocznie.


Na GoWork.pl znajdziesz oferty pracy w Trójmieście. Wejdź do zakładki oferty pracy w Gdyni


Praca zdalna podnosi rachunki za prąd, lecz obniża inne koszty

Choć praca zdalna podnosi rachunki za prąd, wielu pracowników woli wykonywać swoje obowiązki z domu. Do zalet tej formy pracy Polaków przekonała pandemia. Nie można jednak zapomnieć, że praca zdalna nie tylko podnosi koszty, lecz w niektórych aspektach także je obniża. Pracownik na home office nie ponosi kosztów dojazdu do zakładu i oszczędza sporo czasu.

Cena energii w pracy zdalnej jest uzależniona od specyfiki zawodu. Dane Instytutu zostały uśrednione. Podczas wyliczenia kosztów pracy zdalnej specjaliści wzięli pod uwagę liczbę dni pracy w roku po odjęciu dni urlopu. Cenę za działanie urządzeń sezonowych, takich jak wiatrak i klimatyzator, wyliczono tylko za dwa miesiące w roku.

Oceń artykuł
5/5 (2)