Reklama

Praca zdalna a ślad węglowy. W jakich warunkach pozwala go zmniejszyć?

Praca zdalna ma wiele zalet dla samych pracowników, ale i dla klimatu. Jak się okazuje, przy spełnieniu odpowiednich warunków, pracownicy zdalni znacząco zmniejszają ślad węglowy. Jak informuje “Proceedings of the National Academy of Sciences” pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54% mniejszy ślad węglowy w porównaniu do pracowników stacjonarnych. 

Laptop z napisem na ekranie dotyczącym śladu węglowego - praca zdalna a ślad węglowy

Praca zdalna zmniejsza ślad węglowy

Zarówno praca zdalna, jak i praca hybrydowa w odpowiednich warunkach pomagają obniżyć ślad węglowy. Jednak w szczególności to praca w pełni zdalna przyczynia się do tego najbardziej. Według naukowców Cornell University, w przypadku pracy hybrydowej, w której pracownicy wykonują swoje obowiązki z domu od 2 do 4 dni w tygodniu, mogą zmniejszyć swój ślad węglowy od 11% do 29%. W przypadku pracy hybrydowej o mniejszej częstotliwości pracy z domu, czyli raz w tygodniu, obniżenie śladu węglowego wynosi już jedynie 2%. 

Autorzy badania zwracają w szczególności uwagę na oszczędności wynikające z dojazdów do biura. Pracując zdalnie, nie trzeba marnować dużo energii na transport. Aczkolwiek sama praca zdalna także generuje gazy cieplarniane. Finalna redukcja śladu węglowego wynikająca z pracy zdalnej, czy pracy hybrydowej uzależniona jest od stylu życia pracowników oraz wielu innych czynników. 

Co wpływa na ślad węglowy pracowników?

To głównie zużywanie energii w biurze oraz podróże wpływają na wzrost śladu węglowego pracowników stacjonarnych i hybrydowych. Jednak pod uwagę trzeba brać różne czynniki. Z analiz naukowców z Cornell University wynika, że ślad węglowy w przypadku pracy zdalnej mogą zwiększać wzmożone wyjazdy w celach pozazawodowych, np. towarzyskich czy rekreacyjnych. 

W przypadku niezbyt dużej powierzchni biurowej w pracy hybrydowej, gdy pracownicy wymieniają się w biurze, możliwe jest zmniejszenie śladu węglowego o 28%. Choć zarówno pracownicy hybrydowi, jak i stacjonarni w tym samym stopniu korzystają z komputera, telefonu i Internetu, to okazuje się, że pracownicy hybrydowi dojeżdżają do pracy zwykle dalej. 

Praca zdalna, która uległa znacznej popularyzacji w związku z pandemią COVID-19, może więc mieć duży wpływ na środowisko. Korzystne może być przekonywanie pracowników do korzystania z transportu publicznego zamiast własnego samochodu, eliminowanie niepotrzebnej przestrzeni biurowej, jak i poprawa efektywności energetycznej budynków. Autorzy badania wskazują:

„Praca zdalna i hybrydowa wykazują ogromny potencjał w zakresie zmniejszania śladu węglowego i firmy powinny do nich zachęcać, ale zarówno one, jak i sami pracownicy, muszą pamiętać o pewnych zachowaniach, które pozwolą zmaksymalizować korzyści”

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Oceń artykuł
1/5 (1)