Reklama

Praca Leszno — w jakich branżach można znaleźć pracę w Lesznie?

Praca w Lesznie to możliwości rozwoju w wielobranżowym przemyśle. Jak wygląda rynek pracy w Lesznie? Które branże nastawione są na rekrutowanie pracowników?

Praca Leszno - widok uliczki w Lesznie

Leszno to piękne miasto z tradycjami położone w województwie wielkopolskim między Poznaniem a Wrocławiem. Jest to siedziba władz miejskich i powiatowych. Warto zaznaczyć, że Leszno to jeden z większych ośrodków gospodarczych, przemysłowych, oświatowych i kulturowy regionu. Dużym atutem miasta jest z pewnością piękne położenie wśród zieleni i jezior. Bogata historia Leszna obfituje także w liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Czy w dobie kryzysu Leszno jest dobrym miejscem do szukania pracy? Jakie branże zapowiadają rekrutacje w nadchodzącym roku? Gdzie szukać pracy w Lesznie?

Rynek pracy w Lesznie

Rynek pracy w Lesznie to przede wszystkim wielobranżowość i różnorodność gospodarcza. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji i dobrym połączeniom transportowym miasto stało się pożądanym miejscem inwestycyjnym. Dostrzegają to nie tylko polscy przedsiębiorcy, ale również firmy z kapitałem dysponujące zagranicznym. W Lesznie i jego okolicach działa podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co znacznie wpływa na dynamikę rozwoju gospodarczego miasta.

Prężnie rozwijają się firmy produkcyjne, transportowe, logistyczne, spożywcze, budowlane oraz energetyczne. Na osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia czekają wakaty nie tylko na stanowiskach pracowników fizycznych, ale również na stanowiskach kierowniczych i managerskich.

Leszno to miasto, którego mieszkańcy cechują się dużą przedsiębiorczością. Przewagę stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające od 0 do 9 osób. W Lesznie funkcjonuje także sporo małych i średnich firm zatrudniających do 250 pracowników. Ponadto w mieście działa około 100 podmiotów gospodarczych powstałych z zagranicznego kapitału inwestycyjnego. Znaczny udział w lokalnej gospodarce mają firmy usługowe, które zatrudniają ponad połowę mieszkańców miasta.

Przedsiębiorcy z Leszna i okolic to prężnie rozwijające się jednostki, które często wyróżniane są w krajowych i międzynarodowych plebiscytach biznesowych. Rok temu, 19 firm z Leszna znalazło się na prestiżowej liście Gazel Biznesu. Celem rankingu jest docenienie rozwijających się firm małego i średniego kalibru. Wysokie pozycje w rankingu zajęły 4 firmy:

  • SPS Inscon — firma budowlana — budownictwo przemysłowe oraz mieszkalne, montaż instalacji sanitarnych
  • Przedsiębiorstwo Dróg i Ulic
  • FHU Energotech — firma energetyczna
  • Mawa — hurtownia materiałów higienicznych

Branże z deficytem pracowników w Lesznie

Jeśli interesuje Cię odpowiedź na pytanie, które branże w Lesznie gwarantują zatrudnienie, to warto przyjrzeć się badaniom prowadzonym przez Barometr Zawodów na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Coroczne analizy zawodów deficytowych, zawodów w równowadze oraz zawodów nadwyżkowych to doskonałe kompendium pozwalające na zaplanowanie ścieżki kariery na najbliższe lata, oraz dokładne przeanalizowanie najpilniejszych potrzeb lokalnych rynków. Barometr Zawodów przeprowadza badania na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym. To właśnie analiza powiatów będzie nam tym razem najbardziej przydatna, ponieważ chcemy skupić się na Lesznie i powiecie leszczyńskim. Zatem, w których branżach odnotowujemy największe braki kadrowe?

Zapotrzebowanie na pracowników na leszczyńskim rynku pracy jest duże. Jednak jest to zapotrzebowanie na specjalistów i osoby, z konkretnymi umiejętnościami bądź z fachem w ręku. Branże, które aktualnie zmagają się z dużym deficytem pracowników to przede wszystkim transport — poszukiwani kierowcy ciężarówek oraz kierowcy autobusów, i sektor budowlany, w którym brakuje między innymi cieśli i monterów budowlanych, operatorów maszyn, spaczy, dekarzy i betoniarzy.

W całej Polsce obserwujemy deficyt pracowników w branży medycznej — lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Tak samo sytuacja wygląda w Lesznie. Tutaj również mamy do czynienia z poważnymi brakami kadrowymi w szpitalach i placówkach medycznych.

Problemy ze znalezieniem pracownika mają również pracodawcy z branży IT. W Lesznie brakuje sporej liczby analityków, testerów, operatorów systemów teleinformatycznych, czy techników informatyków.

Gdzie szukać pracy w Lesznie?

Niezależnie od tego, jakiej pracy szukasz, warto udać się do miejsca, jakim jest Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie. Bardzo często, jeśli pracodawca poszukuje pracowników, zgłasza się właśnie do urzędu pracy, którego zadaniem nie nie tylko aktywizacja osób bezrobotnych, ale również pomoc przedsiębiorcom w znalezieniu odpowiedniego kandydata. Do urzędu może zgłosić się jeden a największych liderów branży mięsnej w okolicy lub małe biuro księgowe poszukujące asystenta — różnorodność to w dużej mierze podstawowy plus giełdy ofert w urzędzie pracy. Dodatkowym atutem są oczywiście staże, praktyki i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Powiatowy urząd pracy to również dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Co więcej, urzędy pracy oferują również ofertę dofinansowań własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu osoby, które chcą otworzyć biznes, mogą liczyć na pomoc.

Obecnie najpopularniejszym sposobem poszukiwania pracy są portale związane z tematyką rynku pracy. Znajdziesz tam nie tylko przydatne wskazówki dotyczące tworzenia dokumentów aplikacyjnych bądź opisy poszczególnych stanowisk, ale także dostępna jest dla odbiorców strona z ofertami pracy. Serwisy zrzeszające kandydatów i pracodawców to powszechne narzędzie wykorzystywane do rekrutacji zarówno w małych, jak i w dużych firmach. Jest to z pewnością rozwiązanie wygodne, które znacznie przyspiesza poszukiwania pracy. Co więcej, strony te posiadają szereg udogodnień, takich jak powiadomienia lub filtry, których zadaniem jest posortowanie ofert według Twoich preferencji.

Aktualne oferty pracy w Lesznie

Jeśli na bieżąco śledzisz aktualne oferty pracy, to z pewnością coraz lepiej rozumiesz wymagania i potrzeby pracodawców. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z ogłoszeń? Podstawowe informacje to przede wszystkim stanowisko, zakres obowiązków, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy oraz wynagrodzenie. Istotna jest również nazwa firmy i krótki opis jej działalności.

Oto kilka przykładowych stanowisk w Lesznie wraz ze skróconym opisem obowiązków:

  • Specjalista ds. logistyki — przyjmowanie i wydawanie nowych pojazdów, administracja dokumentów przewozowych, ustalanie terminarzu (umowa o pracę/ wymagane wykształcenie kierunkowe),
  • Elektryk samochodowy (producent zabudów samochodowych) — wykonanie, montaż i naprawa instalacji elektrycznej w nadwoziach i zabudowach, montaż postojowego ogrzewania samochodowego (umowa o pracę lub B2B),
  • Pracownik biurowy/recepcyjny — do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć bieżąca obsługa klientów, przyjmowanie zamówień, prowadzenie dokumentacji biurowej, kontrola obiegu dokumentów (na początek umowa zlecenie, później możliwa umowa o pracę),
  • Specjalista ds. księgowości — prowadzenie księgi rozchodów i przychodów przedsiębiorstwa, kontakt z instytucjami podatkowymi, rozliczanie wypłat pracowników (umowa o pracę/ możliwa praca zdalna/ miejsce pracy: miasto Leszno bądź okolice),
  • Magazynier — prace magazynowe w zakładzie produkcji mięsa wołowego, rozładunek i załadunek samochodów dostawczych, kompletowanie zamówień, dbanie o odpowiednie ułożenie produktów na hali magazynowej (umowa o pracę/ praca w chłodni/ atrakcyjne wynagrodzenie).

Znalezienie idealnej oferty z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak cierpliwość i podejmowanie przemyślanych decyzji szybko zaowocuje możliwościami opartymi o stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie.

Większość pracodawców w swoich ogłoszeniach stara się zachęcić kandydatów, jednak zazwyczaj operują utartymi schematami. Warto jednak stawiać na jasną komunikację, bez zbędnych ozdobników:

  • „Zatrudnimy sprzedawcę”
  • „Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku”
  • „Praca na stanowisku: magazynier — oferujemy wynagrodzenie początkowe…”
  • „Możliwa praca zdalna”

Im więcej konkretnych informacji pracodawca zawrze w ogłoszeniu, tym profesjonalniej ono wygląda. Jest to również istotne z punktu czasu trwania rekrutacji — im bardziej tajemnicze ogłoszenie, tym więcej kandydatów, którzy po uzyskaniu informacji rezygnują. Konkretne informacje, to konkretni kandydaci, którzy są zainteresowani podjęciem zatrudnienia.

Oceń artykuł
1/5 (1)